Αρκάς: "Ο Ισοβίτης"

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Γιατί να δαιμονοποιούμε την τέχνη όταν έχει πολιτική διάσταση; Ο καλλιτέχνης δεν είναι επίσης μέλος της κοινωνίας, πολίτης; Άρα δικαιούται να αναλύει την πολιτική πραγματικότητα. Κατακριτέα νομίζω είναι η στήριξη κομματικών σκοπιμοτήτων, αλλά όχι ο ειλικρινής πολιτικός σαρκασμός, ακόμη κι όταν αυτός δεν εκπροσωπεί τις πεποιθήσεις όλων.
Συμφωνώ με αυτήν την τοποθέτηση της Αμάντας.

Επίσης, πράγματι, φαίνεται πως ο Αρκάς ξεκίνησε το πολιτικό του χιούμορ πολύ πριν την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, πράγμα που αποδυναμώνει, κατά την γνώμη, ακόμη περισσότερο το σκεπτικό πως τώρα εξυπηρετεί συγκεκριμένη ατζέντα.



 
καμία απολύτως σχέση Φαροφύλακα. Τα ψήγματα στον Ισοβίτη δε λειτουργούν προπαγανδιστικά γιατί το έργο δεν τοποθετείται χρονικά με ακρίβεια και δεν κάνει καμία απολύτως προσπάθεια να δείξει συγκεκριμένα πρόσωπα. Ο Αρκάς κάνει τα πάντα μπας και δεν καταλάβουμε για ποιον ακριβώς μιλάει. Επίσης, σχολίασε αρκετά συγκεκριμένα γεγονότα που έγιναν συγκεκριμένη χρονική στιγμή και φρόντισαν ορδές bloggers να είναι απόλυτα επίκαιρος και αποτελεσματικός. Οποιαδήποτε σύγκριση με το παρελθόν δεν θεμελιώνεται. Οι διαφορές είναι τεράστιες.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έχεις δίκιο πως δεν είναι το ολόιδιο. Σήμερα βγάζει το καρέ και το σηκώνει στο ίντερνετ, πράγμα που το βοηθάει να αναφέρεται στην πολύ άμεση επικαιρότητα. Όμως σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό. Έχει μια ξεκάθαρη στροφή καί προς την πολιτική. Και όπως το λες, για πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις και όχι μόνο σάτιρα στα γενικότερα ψεγάδια της πολιτικής. Όμως ο σπόρος ήταν ήδη εκεί.

Από εκεί και πέρα, για μένα, κοντός ψαλμός αλληλούια. Η κυβέρνηση θα αλλάξει και θα φανεί εάν ο Αρκάς συνεχίζει να σατιρίζει την νέα κυβέρνηση (όπως πιστεύω εγώ) ή όχι (και είναι όπως τα λες εσύ).

Πάντως, να πούμε και μια αλήθεια, την λαβή που έδωσε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ και δει ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν θυμάμαι να την δίνει άλλος.

Είχαμε π.χ. την ΝΔ με το "σεμνά και ταπεινά" που έπειτα μας έφερε το σκάνδαλο με τα δομημένα ομόλογα (και ανθρώπους καθόλου ταπεινής κοπής, όπως ήταν ο Ρουσόπουλος), αλλά τίποτα, μα τίποτα, μα τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με τις τεράστιες υποσχέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, με το πρόγραμμα της Θεσ/νίκης του ΣΥΡΙΖΑ, τα παχιά λόγια του ΣΥΡΙΖΑ (θα παίζουμε νταούλια κι αυτοί θα χορεύουν) κτλ κτλ.

Δηλ. μέχρι κι εμένα μου έρχεται να πάρω έναν στυλό και να αρχίσω να κοροϊδεύω.
 
καμία απολύτως σχέση Φαροφύλακα. Τα ψήγματα στον Ισοβίτη δε λειτουργούν προπαγανδιστικά γιατί το έργο δεν τοποθετείται χρονικά με ακρίβεια και δεν κάνει καμία απολύτως προσπάθεια να δείξει συγκεκριμένα πρόσωπα. Ο Αρκάς κάνει τα πάντα μπας και δεν καταλάβουμε για ποιον ακριβώς μιλάει. Επίσης, σχολίασε αρκετά συγκεκριμένα γεγονότα που έγιναν συγκεκριμένη χρονική στιγμή και φρόντισαν ορδές bloggers να είναι απόλυτα επίκαιρος και αποτελεσματικός. Οποιαδήποτε σύγκριση με το παρελθόν δεν θεμελιώνεται. Οι διαφορές είναι τεράστιες.
Εσάς τους ΑΝΕΛ σας ενοχλεί λίγο παραπάνω ο Ακράς.
Η συριζαίοι σου λέν θα παρουμε ενα 15% την επόμενη, εσεις ξετερε οτι το ποσοστο σας θα ειναι κατω απο 2% οποτε βλεπετε παντου φανταστικους εχθρους.
Σας καταλαβαινω εν μερη. Γλυκια η καρεκλα και η συγκυβερνηση με 3%.
 
Εσάς τους ΑΝΕΛ σας ενοχλεί λίγο παραπάνω ο Ακράς.
Η συριζαίοι σου λέν θα παρουμε ενα 15% την επόμενη, εσεις ξετερε οτι το ποσοστο σας θα ειναι κατω απο 2% οποτε βλεπετε παντου φανταστικους εχθρους.
Σας καταλαβαινω εν μερη. Γλυκια η καρεκλα και η συγκυβερνηση με 3%.
Ο Αρκάς έκανε ένα πετυχημένο σκίτσο για αυτό ακριβώς τον τρόπο σκέψης. Για τους άλλους, όποιοι και αν είναι αυτοί. Φτιάχνεις στη φαντασία σου τους άλλους και επιτίθεσαι;
 
Τι να σου επιτεθω βρε;
Ο Φαροφυλακας και ολοι προσπαθουν απο χθες να εκτονωσουν την όλη φαση και συ σταυρωνεις τον Αρκα σαν να μην υπαρχει αυριο.
Κανει μπαμ οτι εχεις κομματικα κριτηρια.
Μονο αυτα οδηγουν σε τετοια πωρωση.

Δεν μπορω να σου πω πως σε εχω φτιαξει στην φαντασια μου διοτι θα με λογοκρινουν :))))
 
Έχεις δίκιο πως δεν είναι το ολόιδιο. Σήμερα βγάζει το καρέ και το σηκώνει στο ίντερνετ, πράγμα που το βοηθάει να αναφέρεται στην πολύ άμεση επικαιρότητα. Όμως σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό. Έχει μια ξεκάθαρη στροφή καί προς την πολιτική. Και όπως το λες, για πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις και όχι μόνο σάτιρα στα γενικότερα ψεγάδια της πολιτικής. Όμως ο σπόρος ήταν ήδη εκεί.

Από εκεί και πέρα, για μένα, κοντός ψαλμός αλληλούια. Η κυβέρνηση θα αλλάξει και θα φανεί εάν ο Αρκάς συνεχίζει να σατιρίζει την νέα κυβέρνηση (όπως πιστεύω εγώ) ή όχι (και είναι όπως τα λες εσύ).

Πάντως, να πούμε και μια αλήθεια, την λαβή που έδωσε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ και δει ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν θυμάμαι να την δίνει άλλος.

Είχαμε π.χ. την ΝΔ με το "σεμνά και ταπεινά" που έπειτα μας έφερε το σκάνδαλο με τα δομημένα ομόλογα (και ανθρώπους καθόλου ταπεινής κοπής, όπως ήταν ο Ρουσόπουλος), αλλά τίποτα, μα τίποτα, μα τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με τις τεράστιες υποσχέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, με το πρόγραμμα της Θεσ/νίκης του ΣΥΡΙΖΑ, τα παχιά λόγια του ΣΥΡΙΖΑ (θα παίζουμε νταούλια κι αυτοί θα χορεύουν) κτλ κτλ.

Δηλ. μέχρι κι εμένα μου έρχεται να πάρω έναν στυλό και να αρχίσω να κοροϊδεύω.
Ένα πρόβλημα είναι ότι βγάζει ένα σκίτσο ένας σκιτσογράφος και αυτό είναι γεγονός. Αυτό είναι το αφύσικο και ύποπτο. Όπως δεν ήταν ποτέ εκδοτικό γεγονός το βιβλίο του Αρκά ή το σκίτσο του σε εφημερίδα, έτσι δε θα έπρεπε να είναι και σήμερα. Δεν είναι το μέσο αυτό που άλλαξε, γιατί υπάρχουν πολλοί που κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς να φαίνονται. Δε γίνεται κάθε δημοσίευσή τους viral και δεν αφιερώνουν τόσοι πολλοί τόσο πολύ χρόνο.

Υπάρχουν πολλά είδη αιτίων. Με λογική ανάλυση μπορεί κάποιος να δείξει ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να ανήκει το αίτιο στο είδος του αιτίου που πιστεύεις. Αίτιο μεν, αλλά όχι αυτό που γέννησε το πρόσφατο φαινόμενο Αρκά. Για να μην ανοίξω τεχνική συζήτηση, ας πούμε ότι αυτό που λες ήταν προϋπόθεση, όπως το να υπάρχει ένα σπίρτο κάπου στο σπίτι μου ή να είναι εύφλεκτα τα χρώματα. Αν καεί το σπίτι μου δε θα κατηγορήσω το σπίρτο, ούτε τα χρώματα.

Αν προσπαθήσεις να σχολιάσεις και έχεις ταλέντο και σου βγει καλό το αποτέλεσμα, θα διαπιστώσεις ότι χρειάζεται και τη μηχανή δημοσιότητας που στήριξε τον Αρκά. Αλλιώς θα το διαβάσουμε μόνο εμείς εδώ και η οικογένειά σου, όπως γίνεται με διάφορους σκιτσογράφους.

Το "σεμνά και ταπεινά" και τα αντίστοιχα για οποιοδήποτε κόμμα, είναι βάσεις για προπαγάνδα, δεν είναι το πραγματικό πρόβλημα για το λαό. Το κακό είναι ότι η κοινή γνώμη μέχρι εκεί βλέπει την πολιτική.
 
Last edited:
Εσύ σε ποια ακριβως κατηγορια επιστημονων εισαι;

Η μηπως εισαι απο αυτους που δεν εουν περασει ουτε απεξω απο σχολη και τα βαζεις με τους επιστημονες εχοντας απωθημενα;

Μηχανη δημοσιοτητας για τον Αρκα;
Α ρε ΑΝΕΛ που τα βρισκεται;
 
Δεν είναι και δύσκολο.
Εδώ μπερδεύεις τα επιστημονικα συγγραμματα με μυθιστορηματα και επιπλεον φαίνεται οτι εχεις μια γενικη σύγχυση.

Εγω παντως σε συμπαθω μιας και εισαι επιμονος, αν και γενικα τους ΑΝΕΛ δεν τους συμπαθω.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μύθε, δεν νομίζω πως μπορώ να σε παρακολουθήσω και μάλλον δεν έχει και σημασία.

Πολλή και πολύ μπερδεμένη θεωρία για μάλλον σχετικά απλά πράγματα.

Ομολογώ, πως από την όλη κουβέντα εάν θα υποπτευόμουν κάπου κομματικό κίνητρο (κι εγώ, όπως κι ο Πίκος) αυτό θα ήταν σε εσένα πολύ περισσότερο από τον Αρκά.

Όπως και να 'χει...
 
Στο παράδειγμα με τις δύο δημοσκοπήσεις που ήταν απόλυτα ουδέτερο γιατί και οι δύο πλευρές έκαναν το ίδιο ακριβώς πράγμα παραπλανώντας με την αναγωγή, είχες την ευκαιρία να δείξεις ότι δεν έχεις εσύ κομματικά κίνητρα. Την έχασες και το κερασάκι στην κομματική σου τούρτα ήταν αυτό που έγραψες παραπάνω. Εξ ιδίως τα αλλότρια λοιπόν.

Αν δεν είναι καλά τα πράγματα στην Ελλάδα, είναι επειδή οι άνθρωποι καταπίνουν την προπαγάνδα αμάσητη και σκέφτονται όπως ακριβώς σκέφτεσαι εσύ.

Αυτά και τελείωσε γενικώς.
 
Όπως καταλαβαίνεις δηλαδη αγαπητε Φαροφυλακα εσυ και τα υπολοιπα προβατα που τρωτε αντι για χορτο προπαγανδα πρπει να φυγετε από την χωρα μας και να μεινει ο Μυθος και οι υπολοιποι ψεκασμενοι εεε συγνωμη:)))) ανοιχτομυαλοι ηθελα να πω ωστε η χωρα μας να γινει Ελβετια!

Μετα ελεγε εμενα ο ανθρωπος οτι βαζω τους συνομλιήτες μου σε κουτακια.
Αυτός μονο που δεν σου ειπε να αλλαξεις φωτογραφια προφιλ και να βαλεις τον Κυριακο Μητσοτακη :)))
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εγώ καταπίνω προπαγάνδα; Βρήκες κι άνθρωπο...

Ίσως τα πράγματα στην Ελλάδα δεν πάνε καλά επειδή κάποιος βλέπει φαντάσματα εκεί που δεν έχει και έτσι αποπροσανατολίζεται να δει αυτά που υπάρχουν διότι, ρε παιδί μου, μέχρι εκεί φτάνει η αντίληψή του; :μαναι:

Καμαρώστε σκέψη και διατύπωση:
Υπάρχουν πολλά είδη αιτίων. Με λογική ανάλυση μπορεί κάποιος να δείξει ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να ανήκει το αίτιο στο είδος του αιτίου που πιστεύεις. Αίτιο μεν, αλλά όχι αυτό που γέννησε το πρόσφατο φαινόμενο Αρκά. Για να μην ανοίξω τεχνική συζήτηση, ας πούμε ότι αυτό που λες ήταν προϋπόθεση, όπως το να υπάρχει ένα σπίρτο κάπου στο σπίτι μου ή να είναι εύφλεκτα τα χρώματα. Αν καεί το σπίτι μου δε θα κατηγορήσω το σπίρτο, ούτε τα χρώματα.

Μύθε, μπήκες εδώ και σχεδόν τρολάρεις, δεξιά-αριστερά. Σαν να ήρθες να μας υποδείξεις, με την σοφία που φαίνεται να πιστεύεις πως έχεις, αυτά που εμείς, οι σίγουρα όχι τόσο τσάκαλοι όσο εσύ, δεν μπορούμε να δούμε ξεκάθαρα όπως τα βλέπει το δικό σου κοφτερό μυαλό και ματι.

Πάρε, λοιπόν, την άμετρη σοφία σου και άσε μας εδώ βουτηγμένους στα κομματικά μας κίνητρα, που σε μια τέτοια ηλικία έμαθα επιτέλους πως έχω (και την χαραμίζω ψηφίζοντας αλγοριθμικά κάθε φορά διαφορετικό κόμμα).
 
Όπως καταλαβαίνεις δηλαδη αγαπητε Φαροφυλακα εσυ και τα υπολοιπα προβατα που τρωτε αντι για χορτο προπαγανδα πρπει να φυγετε από την χωρα μας
Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση πως μόνο αν φύγουμε απ'την χώρα θα σωθούμε... ζούμε ανάμεσά τους (που λέει και μια ψυχή :αγαπώ:)
 
Η χώρα θα σωθεί όταν δεν θα κάνουμε προσωπικές επιθέσεις στους άλλους επειδή έχουν άλλη πολιτική άποψη. Ο πολιτισμένος διάλογος σώζει τις χώρες.
 
Top