Προτείνετε βιβλία. Εδώ.

Καλημέρα σΡ ΟŒΞ»ΞΏΟ…Ο‚! Νέο μέλος :)
ΞšΞ±Ξ»ΟŽΟ‚ σας βρΞ�ΞΊΞ±!

Θα Ξ�θΡλα Ξ½Ξ± κάνω ΞΌΞΉΞ± Ξ΅ΟΟŽΟ„Ξ·ΟƒΞ·.Ψάχνω βιβλία απο ΙάπωνΡς συγγραφΡίς αλλα τα Ο€Ξ΅ΟΞΉΟƒΟƒΟŒΟ„Ξ΅ΟΞ± απο αυτά που ΞΌΞ΅ Ρνδιαφέρουν δΡν έχουν ΡκδοθΡί στα Ελληνικά, έχουν ΡξαντληθΡί κλπ (μοναδικΞ� ΡξαίρΡση ΞΏ Murakami).
ΞœΟ€ΞΏΟΞ΅Ξ―Ο„Ξ΅ Ξ½Ξ± ΞΌΞΏΟ… προτΡίνΡτΡ κάποια διαθέσιμα (στα Ελληνικά) βιβλία;
*γράφω Ρδώ, γιατι ΞΈΞ΅ΟŽΟΞ·ΟƒΞ± οτι καλό ΞΈΞ± Ξ�ταν Ξ½Ξ± ΞΌΞ·Ξ½ Ξ±Ξ½ΞΏΞ―ΞΎΟ‰ Ξ½Ξ­ΞΏ Ξ½Ξ�ΞΌΞ±*

΀ι ΟˆΞ¬Ο‡Ξ½Ο‰.

Ξ•ΞΊΟ„ΟŒΟ‚ απο το "No longer human" (Osamu Dazai) που διάβασα στα Αγγλικά δΡν έχω άλλΡς ΡμπΡιρίΡς απο ΙάπωνΡς.
ΞœΞΏΟ… αρέσουν ΟŒΞΌΟ‰Ο‚ πολύ τα manga ΞΊΞ±ΞΉ τα anime ΞΊΞΉ Ρχω Ξ»Ξ±Ο„ΟΞ­ΟˆΞ΅ΞΉ τον Ο„ΟΟŒΟ€ΞΏ που γράφουν.

ΑυτΞ� τη στιγμΞ� ΟˆΞ¬Ο‡Ξ½Ο‰ δυο Ρίδη βιβλίων:

Ιστορία αγάπης ΞΊΞ±ΞΉ κάτι που δΡ ΞΌΟ€ΞΏΟΟŽ Ξ½Ξ± Ο€Ξ΅ΟΞΉΞ³ΟΞ¬ΟˆΟ‰ ΞΌΞ΅ λίγΡς λέξΡις.ΞœΟ€ΞΏΟΟŽ ΟŒΞΌΟ‰Ο‚ ΞΌΞ΅ Ξ­Ξ½Ξ±Ξ½ τίτλο anime/manga' το Mushishi.

ΞŒΟƒΞΏΞ½ αφορά την ιστορία αγάπης, ΞΞŸΞœΞ™Ξ–Ξ© οτι ΞΈΞ± ΞΌΞΏΟ… ταίρια΢Ρ κάτι σαν το "ΞŸΞΌΞΏΟΟ†ΞΉΞ¬ ΞΊΞ±ΞΉ θλίψη".
ΣτοιχΡία/λέξΡις που μπορΡί Ξ½Ξ± Ξ²ΞΏΞ·ΞΈΞ�σουν:
ανΡκπλΞ�ρωτος έρωτας, ταμπού, ΞΏ Ο„ΟΟŒΟ€ΞΏΟ‚ που αλληλΡπιδρά ΞΏ Ιάπωνας ΞΌΞ΅ τον ΞΊΟŒΟƒΞΌΞΏ γύρω του..Ρίναι Ξ³ΞΏΞ·Ο„Ξ΅Ο…Ο„ΞΉΞΊΟŒ αρα ΞΊΞΉ Ξ±Ο…Ο„ΟŒ Ρίναι κάτι που θέλω.
Ελπί΢ω Ξ½Ξ± σας Ξ²ΞΏΞ�θησα.

ΕννοΡίται πως Ξ±Ξ½ έχΡτΡ Ξ½Ξ± προτΡίνΡτΡ κάτι άλλο ΞΈΞ± Ξ�θΡλα πολύ Ξ½Ξ± Ξ³ΟΞ¬ΟˆΞ΅Ο„Ξ΅ Ξ³ΞΉ'αυτο.Για παράδΡιγμα ΞΊΞ±ΞΉ το "No longer human" ΞΌΞΏΟ… άρΡσΡ πολύ απλά Ο„ΟŽΟΞ± έχω διάθΡση Ξ³ΞΉΞ± κάτι Ξ΄ΞΉΞ±Ο†ΞΏΟΞ΅Ο„ΞΉΞΊΟŒ.

Ξ•Ο…Ο‡Ξ±ΟΞΉΟƒΟ„ΟŽ!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
λυπάμαι για το πρόβλημα, που παρουσιάστηκε εδώ στην ανάρτηση της Γκιλγκας. Είναι ένα τεχνικό πρόβλημα που έχουμε εδώ και καιρό αν και ευτυχώς παρουσιάζεται σποραδικά.

Φοβάμαι πως θα χρειαστεί να γίνει η ανάρτηση εκ νέου. Και ίσως είναι μια ιδέα γενικότερα να γράφουμε σε κειμενογράφο, να αντιγράφουμε και να μεταφέρουμε εδώ και να κλείνουμε εκεί μόνο όταν έχουμε ελέγξει πως το κείμενό μας εμφανίστηκε σωστά.

:ανέκφραστος:
 
Έχω την εντύπωση πως παρουσιάζεται όταν παραμένεις για αρκετή ώρα στο πεδίο της πληκτρολόγησης. Μου συνέβη και μένα όταν έκανα μία μεγάλη ανάρτηση και αμέσως βρέθηκα αποσυνδεδεμένος. Βέβαια μπορεί να το γνωρίζατε ή να μην έχει σημασία. Παρεμπιπτόντως, η αύξηση του μεγέθους των γραμμάτων έχει βοηθήσει αρκετά. Ακόμη και όσους δεν έχουν θέμα με την όραση. :)
 
Καλησπέρα σε όλους!
Πρωτού γράψω οτιδήποτε άλλο, καλώς σας βρήκα!
Έκανα αποχή απο το internet αυτές τις μέρες (θέλοντας και μη) και δεν είχα χρόνο να απαντήσω.
Με πρόλαβε ο Βραδύπους.Το ίδιο έκανα κι εγώ.

Όσον αφορά την ερώτηση, είμαι χρόνια λάτρης των anime και manga κι έτσι θέλησα να κάνω ενα άνοιγμα στα Ιαπωνικά βιβλία.Η ποικιλία όμως είναι μικρή και φοβάμαι για την ακρίβεια της μετάφρασης.Λογικό, αν σκεφτεί κανείς οτι το Ιαπωνικό μεταφράζεται στα Αγγλικά και απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.
Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο.
Τι ψάχνω;

Κάτι σαν το "ομορφιά και θλίψη".Δεν το έχω διαβάσει όμως η περιγραφή μου άρεσε πολύ.

Το άλλο είδος βιβλίου που μ'ενδιαφέρει, είναι κάτι σαν το anime/manga "Mushishi".Ίσως να φανεί περίεργο στην αρχή, αλλά πιστεύω οτι κι αυτό θα βοηθήσει: https://www.youtube.com/watch?v=veAl2efYIkM .Είναι μέρος της μουσικής που παίζεται στο anime.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Όσον αφορά την ερώτηση, είμαι χρόνια λάτρης των anime και manga κι έτσι θέλησα να κάνω ενα άνοιγμα στα Ιαπωνικά βιβλία.Η ποικιλία όμως είναι μικρή και φοβάμαι για την ακρίβεια της μετάφρασης.Λογικό, αν σκεφτεί κανείς οτι το Ιαπωνικό μεταφράζεται στα Αγγλικά και απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.
Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο.
Τι ψάχνω;
Δεν έχω εμβαθύνει στην ιαπωνική λογοτεχνία είναι η αλήθεια. Αλλά μπορώ στα γρήγορα να σου πω να τσεκάρεις τρεις συγγραφείς για αρχή και τα έργα τους. Δεν έχουν πολλά μεταφρασμένα στα ελληνικά, οπότε δεν θα σου πάρει ώρα.
Natsume Soseki (μια φίλη από Ιαπωνία μου είχε προτείνει συγκεκριμένα το kokoro, ωστόσο λόγω του ότι είναι εξαντλημένο, δεν έχω κάνει ακόμα απόπειρα αναζήτησης), Yasunari Kawabata, Yōko Ogawa (αν και δεν με ενθουσίασε να σου την αλήθεια το ένα βιβλίο της που είχα διαβάσει)


Επιτέλους ένας που βλέπει άνιμε. Να φανταστώ και το όνομα από χαρακτήρα. :χαχα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Για εσάς που αγαπάτε τις εικονογραφήσεις και τις εικονοϊστορίες:


Η Σόφι Μπλάκολ ειναι μια Αυστραλη εικονογράφος που ζει στη Νέα Υόρκη.
Μεχρι το 2009 ασχολήθηκε με τη συγγραφή παιδικών βιβλίων. Οταν αποφάσισε να κάνει κατι για ενήλικες και ψάχνοντας για θέμα, έπεσε πάνω στον ιστότοπο Missed Connections, που δεν ειναι τίποτε άλλο παρά αναζητησεις αγνώστων απο τυχαίες συναντησεις στο μετρό, στο δρόμο, οπουδήποτε τελος πάντων, προκειμένου να καταφέρουν να εντοπίσουν το άτομο του ενδιαφέροντός τους. (κάτι αντίστοιχο με το "Σε είδα", της Athens Voice)
Βλέπω πως ο ιστότοπος www.missedconnections.com δεν υπάρχει πια. Μάλιστα, με μια πρώτη πρόχειρη ματιά, βλέπω πως μάλλον έπεσε εκείνη την χρονιά που έγραψες, το 2016. Κρίμα.

(Κι ο σύνδεσμος για Άθενς Βόις δεν δίνει πια πουθενά :ανέκφραστος: )
 
Πηγα πισω, στο νημα, και με συγκινησα.
Αυτο το βιβλιαράκι το εβαλα στην καρδια μου, από την πρωτη αναγνωση. Μου ειχε φανει τόσο γλυκό οσο η Αμελι (!!). Και ειναι απο κεινα που γενικως επαναλάμβανα σε αναγνωσεις, αποσπασματικα.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εχεις αρχίσει να έχεις προϊστορία στο φόρουμ... :ναι:
 
Προτείνω ανεπιφύλακτα το Βιβλιοπωλεία, του Jorge Carrion. Οδοιπορικό στον χώρο και τον χρόνο των βιβλιοπωλείων, με παρεμβολές μικρών δοκιμίων για τα σπουδαία βιβλιοπωλεία του περασμένου αιώνα αλλά και για τις σύγχρονες τάσεις των βιβλιοπωλείων. Από το ταξίδι αυτό δεν απουσιάζουν αναφορές για συγγραφείς - από τον Γκαίτε ως τον Μπολάνιο- για τις σχέσεις τους με τα βιβλιοπωλεία.
 
ΠΡΟΤΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Χαιρετίζω τα μέλη του φόρουμ.Αντί συστάσεως θα ήθελα να προτείνω ένα βιβλίο "Τα ελιξήρια του διαβόλου"του Ε.Τ.Α Χόφμαν.
 
προτάσεις βιβλίων

ο ανατόμος φεντερίκο αναχάζι
η μεταμόρφωση φραντς κάφκα
καλλίτσο τόρστεν κρόλ
σκοτεινο ποτάμι-το νησί των καταραμένων ντένις λιχέιν
ανατομία μιας ζωής νικολάι φρομπένιουκ
τα ελιξήρια του διαβόλου ε.τ.α χόφμαν
ο άνθρωπος αντίγραφο ζοζέ σαραμάγκου
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Βρε Ιανέ, τί απέγιναν τα κεφαλαία; τί απέγιναν τα σημεία της στίξης;

Τί να καταλάβω;
"Καλλίτσο" του Τόρστεν Κρολ;
"Καλλίτσο Τόρστεν" του Κρολ;
μήπως: Καλλίτσο: "Τόρστεν Κρολ";
ή Καλλίτσο Τόρστεν: "Κρολ";


Κατά τ' άλλα, καλωσόρισες. :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Τί θα γινόμουν χωρίς εσένα; :αγαπώ:
 
Last edited:
(Με αφορμη την απάντηση του στο θεμα της "διασκευης" του GoΤ):
Η έλλη απο την αθηνα προτεινει στον κορτο απο την κρήτη το βιβλιο Ο Ντερκ Τζεντλι ακολουθει τη γατα, του Νταγκλας Ανταμς.
 
Να σου ομολογήσω ότι δε θα το αγόραζα ούτε εγώ αν το έβλεπα, δε θα με τράβαγε, όμως μου το πρότεινε ο Νικόλας και 8 στις 10 με βρίσκει.
Και μια και το ανέφερες Έλλη, ρίξε μια ματιά σε αυτό αλλά και σε αυτό!:αγκαλιά:
 
Μακάρι να ήταν μόνο αυτό το νήμα η καταστροφή μας. Η ελπίδα πεθαίνει από τότε που γίνεσαι μέλος σε αυτό το φόρουμ :χαχα:

Τι να πρωτοπροτείνω, που να μην το έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενα νήματα.

Θα πω την Μεταμόρφωση του Κάφκα, τον Σωσία του Ντοστο, την Σκακιστική Νουβέλα του Τσβάιχ και το 1984 του Οργουελ μια που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. Α, και το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι, μην ξεχνιόμαστε!

Ας με συγχωρέσει όποιος συγγραφέας παρέλειψα να αναφέρω :ρ

Εντιτ: Εννοείται και Πτώση του Καμύ και Αθλιους του Ουγκώ (α καλά, δεν πρόκειται να τελειώσουμε ούτε του χρόνου!)
Όλα αυτά που προτείνεις είναι η βάση της λογοτεχνίας...πρέπει να διαβαστούν από όλους!!! Είναι καταπληκτικά
 
Με αφορμή τη συζήτηση στο νήμα "Πώς αντιδράμε όταν κάποιος κατηγορεί τον αγαπημένο μας λογοτέχνη ή το αγαπημένο μας βιβλίο;"

Το Ημερολόγιο ενός Μάγου - Paulo Coelho - 1987

Πρόκειται για ένα αυτοβιογραφικό μυθιστόρημα. Περιγράφει το μυητικό ταξίδι του συγγραφέα στην Προσκυνηματική διαδρομή του Αγίου Ιακώβου της Κομποστέλα που βρίσκεται στη Γαλικία της Ισπανίας. Δεν είναι ένα αμιγώς λογοτεχνικό βιβλίο. Είναι πιο πολύ ταξιδιωτικός οδηγός, μυστικιστικό ταξίδι και αναζήτηση του νοήματος της ζωής. Είναι η βάση του Αλχημιστή και άλλων μετέπειτα βιβλίων του. Εδώ φαίνονται καθαρά οι επιρροές απ' τα βιβλία του Κ. Καστανέντα. Αν σας αρέσει αυτού του είδους η θεματολογία δοκιμάστε το, διαφορετικά ίσως σας φανεί βαρετό, σε κάποια σημεία υπερβολικό, διδακτικό κτλ. Έχω μια γλυκιά ανάμνηση από αυτό το βιβλίο, ίσως γιατί ήρθε σε εποχή εσωτερικής αναζήτησης και ήταν η αφορμή για περαιτέρω ψάξιμο. Εύχομαι να σας ταξιδέψει, όπως κι εμένα κάποτε. :)
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
..το Ψυχανάλυση και Κινηματογράφος. Το Φαντασιακό Σημαίνον, βιβλίο-δώρο με αμέτρητες άγνωστες λέξεις, που μου έκανε μια φίλη από λάθος εκτίμηση
Μα αφορμή την αναφορά σου στο παραπάνω βιβλίο, που όπως σου είχα πει ότι καταλαβαίνω την δυσκολία του, μιας και είναι λίγο εξιδεικευμένο, σου προτείνω δυο βιβλία που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

Φιλοσοφία και Κινηματογράφος: είναι ένα "πρακτικό" ανάγνωσμα, δηλαδή δεν φιλοσοφεί, αλλά αναφέρει και αναλύει τις φιλοσοφικές προεκτάσεις των ταινιών που έχει ως παραδείγματα.

Σμιλεύοντας τον χρόνο: ένα βιβλίο του Ταρκόφσκι, όνομα που όμως δεν πρέπει να φοβίζει: το βιβλίο είναι γραμμένο σαν λογοτέχνημα και σίγουρα κατανοητό ακόμα κι αν δεν έχεις δει την φιλμογραφία του. Αν την έχεις δει, τότε τα παραδείγματα θα είναι πιο ζωντανά. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, σχετικά με την τέχνη του Κινηματογράφου.
 
Top