Προτείνετε βιβλία. Εδώ.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
λυπάμαι για το πρόβλημα, που παρουσιάστηκε εδώ στην ανάρτηση της Γκιλγκας. Είναι ένα τεχνικό πρόβλημα που έχουμε εδώ και καιρό αν και ευτυχώς παρουσιάζεται σποραδικά.

Φοβάμαι πως θα χρειαστεί να γίνει η ανάρτηση εκ νέου. Και ίσως είναι μια ιδέα γενικότερα να γράφουμε σε κειμενογράφο, να αντιγράφουμε και να μεταφέρουμε εδώ και να κλείνουμε εκεί μόνο όταν έχουμε ελέγξει πως το κείμενό μας εμφανίστηκε σωστά.

:ανέκφραστος:

Έχω την εντύπωση πως παρουσιάζεται όταν παραμένεις για αρκετή ώρα στο πεδίο της πληκτρολόγησης. Μου συνέβη και μένα όταν έκανα μία μεγάλη ανάρτηση και αμέσως βρέθηκα αποσυνδεδεμένος. Βέβαια μπορεί να το γνωρίζατε ή να μην έχει σημασία. Παρεμπιπτόντως, η αύξηση του μεγέθους των γραμμάτων έχει βοηθήσει αρκετά. Ακόμη και όσους δεν έχουν θέμα με την όραση. :)

Γκιλγκα

New member
Καλησπέρα σε όλους!
Πρωτού γράψω οτιδήποτε άλλο, καλώς σας βρήκα!
Έκανα αποχή απο το internet αυτές τις μέρες (θέλοντας και μη) και δεν είχα χρόνο να απαντήσω.
Με πρόλαβε ο Βραδύπους.Το ίδιο έκανα κι εγώ.

Όσον αφορά την ερώτηση, είμαι χρόνια λάτρης των anime και manga κι έτσι θέλησα να κάνω ενα άνοιγμα στα Ιαπωνικά βιβλία.Η ποικιλία όμως είναι μικρή και φοβάμαι για την ακρίβεια της μετάφρασης.Λογικό, αν σκεφτεί κανείς οτι το Ιαπωνικό μεταφράζεται στα Αγγλικά και απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.
Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο.
Τι ψάχνω;

Κάτι σαν το "ομορφιά και θλίψη".Δεν το έχω διαβάσει όμως η περιγραφή μου άρεσε πολύ.

Το άλλο είδος βιβλίου που μ'ενδιαφέρει, είναι κάτι σαν το anime/manga "Mushishi".Ίσως να φανεί περίεργο στην αρχή, αλλά πιστεύω οτι κι αυτό θα βοηθήσει: https://www.youtube.com/watch?v=veAl2efYIkM .Είναι μέρος της μουσικής που παίζεται στο anime.

Ευχαριστώ πολύ!

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Staff member
Όσον αφορά την ερώτηση, είμαι χρόνια λάτρης των anime και manga κι έτσι θέλησα να κάνω ενα άνοιγμα στα Ιαπωνικά βιβλία.Η ποικιλία όμως είναι μικρή και φοβάμαι για την ακρίβεια της μετάφρασης.Λογικό, αν σκεφτεί κανείς οτι το Ιαπωνικό μεταφράζεται στα Αγγλικά και απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.
Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο.
Τι ψάχνω;
Δεν έχω εμβαθύνει στην ιαπωνική λογοτεχνία είναι η αλήθεια. Αλλά μπορώ στα γρήγορα να σου πω να τσεκάρεις τρεις συγγραφείς για αρχή και τα έργα τους. Δεν έχουν πολλά μεταφρασμένα στα ελληνικά, οπότε δεν θα σου πάρει ώρα.
Natsume Soseki (μια φίλη από Ιαπωνία μου είχε προτείνει συγκεκριμένα το kokoro, ωστόσο λόγω του ότι είναι εξαντλημένο, δεν έχω κάνει ακόμα απόπειρα αναζήτησης), Yasunari Kawabata, Yōko Ogawa (αν και δεν με ενθουσίασε να σου την αλήθεια το ένα βιβλίο της που είχα διαβάσει)

Επιτέλους ένας που βλέπει άνιμε. Να φανταστώ και το όνομα από χαρακτήρα. :χαχα:

Φαροφύλακας

Staff member
Για εσάς που αγαπάτε τις εικονογραφήσεις και τις εικονοϊστορίες:

Η Σόφι Μπλάκολ ειναι μια Αυστραλη εικονογράφος που ζει στη Νέα Υόρκη.
Μεχρι το 2009 ασχολήθηκε με τη συγγραφή παιδικών βιβλίων. Οταν αποφάσισε να κάνει κατι για ενήλικες και ψάχνοντας για θέμα, έπεσε πάνω στον ιστότοπο Missed Connections, που δεν ειναι τίποτε άλλο παρά αναζητησεις αγνώστων απο τυχαίες συναντησεις στο μετρό, στο δρόμο, οπουδήποτε τελος πάντων, προκειμένου να καταφέρουν να εντοπίσουν το άτομο του ενδιαφέροντός τους. (κάτι αντίστοιχο με το "Σε είδα", της Athens Voice)
Βλέπω πως ο ιστότοπος www.missedconnections.com δεν υπάρχει πια. Μάλιστα, με μια πρώτη πρόχειρη ματιά, βλέπω πως μάλλον έπεσε εκείνη την χρονιά που έγραψες, το 2016. Κρίμα.

(Κι ο σύνδεσμος για Άθενς Βόις δεν δίνει πια πουθενά :ανέκφραστος: )

Έλλη Μ

Well-known member
Πηγα πισω, στο νημα, και με συγκινησα.
Αυτο το βιβλιαράκι το εβαλα στην καρδια μου, από την πρωτη αναγνωση. Μου ειχε φανει τόσο γλυκό οσο η Αμελι (!!). Και ειναι απο κεινα που γενικως επαναλάμβανα σε αναγνωσεις, αποσπασματικα.

Φαροφύλακας

Staff member
Εχεις αρχίσει να έχεις προϊστορία στο φόρουμ... :ναι:

Τζόνκαν

New member
Προτείνω ανεπιφύλακτα το Βιβλιοπωλεία, του Jorge Carrion. Οδοιπορικό στον χώρο και τον χρόνο των βιβλιοπωλείων, με παρεμβολές μικρών δοκιμίων για τα σπουδαία βιβλιοπωλεία του περασμένου αιώνα αλλά και για τις σύγχρονες τάσεις των βιβλιοπωλείων. Από το ταξίδι αυτό δεν απουσιάζουν αναφορές για συγγραφείς - από τον Γκαίτε ως τον Μπολάνιο- για τις σχέσεις τους με τα βιβλιοπωλεία.

Ιανός

New member
ΠΡΟΤΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Χαιρετίζω τα μέλη του φόρουμ.Αντί συστάσεως θα ήθελα να προτείνω ένα βιβλίο "Τα ελιξήρια του διαβόλου"του Ε.Τ.Α Χόφμαν.

Ιανός

New member
προτάσεις βιβλίων

ο ανατόμος φεντερίκο αναχάζι
η μεταμόρφωση φραντς κάφκα
καλλίτσο τόρστεν κρόλ
σκοτεινο ποτάμι-το νησί των καταραμένων ντένις λιχέιν
ανατομία μιας ζωής νικολάι φρομπένιουκ
τα ελιξήρια του διαβόλου ε.τ.α χόφμαν
ο άνθρωπος αντίγραφο ζοζέ σαραμάγκου

Φαροφύλακας

Staff member
Βρε Ιανέ, τί απέγιναν τα κεφαλαία; τί απέγιναν τα σημεία της στίξης;

Τί να καταλάβω;
"Καλλίτσο" του Τόρστεν Κρολ;
"Καλλίτσο Τόρστεν" του Κρολ;
μήπως: Καλλίτσο: "Τόρστεν Κρολ";
ή Καλλίτσο Τόρστεν: "Κρολ";

Κατά τ' άλλα, καλωσόρισες. :)

Έλλη Μ

Well-known member
(Με αφορμη την απάντηση του στο θεμα της "διασκευης" του GoΤ):
Η έλλη απο την αθηνα προτεινει στον κορτο απο την κρήτη το βιβλιο Ο Ντερκ Τζεντλι ακολουθει τη γατα, του Νταγκλας Ανταμς.