Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα!

2) Νεοελληνικά Διηγήματα του Γ. Μ. Βιζυηνού
Ποια έκδοση προτείνεις; Στην "πολιτεία" έχει προσφορά 50% της έκδοση της Νεφέλης (2 τόμοι), αλλά δεν ξέρω αν έχει όλα τα διηγήματα.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
^Γρίλε, εννοεί την έκδοση της εστίας. Η έκδοση της Νεφέλης είναι ο τίτλος μόνο διηγήματα.
Αν και είναι ευκαιρία η έκδοση που αναφέρεις για όποιον δεν ξέρει αν θα καταφέρει να πάει σε παζάρι της Νεφέλης για να τα βρει οικονομικά και δεν το θέλει μεταχειρισμένο.
 
@Γρίλος δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου τα βιβλία των εκδόσεων Νεφέλη. Σε αυτό της Εστίας, οι τίτλοι των διηγημάτων είναι αυτοί:
Το αμάρτημα της μητρός μου
Μεταξύ Πειραιώς και Νεαπόλεως
Ποίος ήτον ο φονεύς του αδελφού μου
Αι συνέπειαι της παλαιάς ιστορίας
Το μόνον της ζωής του ταξείδιον
Ο Μοσκώβ-Σελήμ
Πηγή google, καθώς έχω το βιβλίο σπίτι. Έχει και μια μεγάάάλη εισαγωγή.
Μόλις συνηθίσει κανείς την καθαρεύουσα, είναι απολαυστικά. (εγώ είχα διαβάσει πρώτα την Πάπισσα Ιωάννα του Ροίδη, όπως μου είχε προτείνει μία φίλη για να εξοικειωθώ με τη γλώσσα και μετά"έπιασα" τον Βιζυηνό και τον Παπαδιαμάντη. Και δεν τους άφησα πια)
 
Αστυνομικά βλέπω προτείνει το ταίρι μου και λέω να ξεκινήσω από την Ξηρασία - το μόνο από τα τρία που ήξερα. Για τα άλλα, όπως και εντυπώσεις, μετά τα Χριστούγεννα.
@Αναξίμανδρος Ελπίζω να μη ξενέρωσες πολύ!! Είμαι μεγάλος fan των αστυνομικών, κι έβαλα τρία από τα πιο ωραία που διάβασα πρόσφατα. Αν θες να αλλάξω κάποιο μετά χαράς να σου προτείνω άλλο :)

Εγώ θα ξεκινήσω με την πρώτη σου επιλογή ("The Baltimore Boys"), πρώτον γιατί μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον από τα άλλα και δεύτερον για τα άλλα δύο πρέπει να επισκεφτώ πρώτα την Ελλάδα για να τα αγοράσω! :ματιά:
 
Last edited:
@Ιαβερης καλημέρα! Σου γράφω τις καινούργιες μου προτάσεις. Ελπίζω να μην δυσκολευτείς, αν ναι τα ξαναλέμε:μιαμ::

1) Carl Ferey: Ούτου

2) Juan Gabriel Vasquez: Ο ήχος των πραγμάτων ότνα πεφτουν

3) Έρνεστ Χεμινγουέι: Τα χιόνια του Κιλιμάντζαρο
 
Να'σαι καλά, Δουλτσινέα! Βρήκα το βιβλίο του Vazques, το έχω παραγγείλει κιόλας και θα είναι το αμέσως επόμενο που θα ξεκινήσω. Τυχαίνει επίσης να έχω στη βιβλιοθήκη μου μια συλλογή διηγημάτων του Χέμινγουεϊ με Τα Χιόνια του Κιλιμαντζάρο ανάμεσα τους. Οπότε αυτά θα είναι τα βιβλία που θα διαβάσω από τις προτάσεις σου. Το Ούτου δυστυχώς δεν το βρίσκω προς το παρόν.
 
Το Κάιν ομολογώ πως ούτε κι εμένα με τρέλανε. Το Κατά Ιησούν, από την άλλη, μου άρεσε πολύ. Το Όλα τα Ονόματα το βρήκα πολύ πιο ατμοσφαιρικό (για τα δεδομένα του Σαραμάγκου), αλλά και πάλι, αφού δεν σου άρεσε το Κατά Ιησούν δεν ξέρω αν θα στο συνιστούσα. Μπορώ να προτείνω ένα άλλο αν θες να διαβάσεις τρία.

Το Σπίτι Αιμομιξίας είναι μεν μικρό, αλλά η γραφή είναι πυκνή και ποιητική. Απαιτεί περισσότερο χρόνο απ' όσον άλλα έργα αντίστοιχου μεγέθους.
Σημερα αγορασα τα Σπίτι Αιμομιξίας και Ο καλός στρατιώτης και συντομα θα τα ξεκινησω.
 
Σημερα αγορασα τα Σπίτι Αιμομιξίας και Ο καλός στρατιώτης και συντομα θα τα ξεκινησω.
Ελπίζω να μη σε απογοητεύσει! Ο καλός στρατιώτης είναι σίγουρα πιο βατός.

Εγώ έχω ήδη αγοράσει και τα τρία που πρότεινες και θα τα ξεκινήσω όταν καταφέρω (λόγω περιορισμένου χρόνου) να τελειώσω αυτά που διαβάζω τώρα.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Έχω τελειώσει "Το Μπλε Δωμάτιο" του Τζορτζ Σιμενόν, ήταν σχετικά μικρό, αλλά έρεε και αβίαστα. Ήταν μια πολύ καλή πρόταση, σε ευχαριστώ Τσίου! Αυτή η αργή κλιμάκωση ένιωσα ότι σε έβαζε κάπως στην ψυχολογία του ήρωα, που αν και βλέπαμε τα γεγονότα από την πλευρά του, η ιστορία κυλούσε με διάθεση βρες τον δολοφόνο.

Έχω ξεκινήσει το Επικίνδυνος Οίκτος του Στέφαν Τσβάιχ, είναι αρκετά πιο μεγάλο και το προχωράω ως τώρα με μεγάλο ενδιαφέρον.
 
(Πεταλούδα, πήρες φορά κι αγχώθηκα!)
Χαίρομαι που σου άρεσε η πρόταση, ελπίζω να γίνει το ίδιο και με τον Τσβαιχ, (παρατήρηση της στιγμής: και οι δύο ήρωες είναι σε όχημα με κομμένα φρένα.)
Εχω αρχίσει Κινγκ, περιμένω να δω που το παει. Και όσο περιμένω, βλεπω ότι μου αρέσει ο τρόπος που γράφει ?
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι Τσίου, άλλοι οι ρυθμοί και οι συνθήκες του καθενός, στην αρχή είναι εξάλλου το παιχνίδι. :ωραίος:
Χαίρομαι που σου αρέσει ως τώρα! Στη πορεία του παιχνιδιού, θα μάθεις κι ένα προσωπικό μου ρεκόρ που αφορά αυτό το βιβλίο. :ψουψου:

(παρατήρηση της στιγμής: και οι δύο ήρωες είναι σε όχημα με κομμένα φρένα.)
Ενδιαφέρουσα παρατήρηση, στην πορεία θα την αποκωδικοποιήσω πιστεύω.
 
@Έλλη Μ Παρήγγειλα το «Οι φωνές του ποταμού Παμάνο» που ήταν η πρώτη επιλογή που με τράβηξε να διαβάσω, αλλά επειδή είδα ότι δεν είναι διαθέσιμο και θα αποσταλεί αν είναι διαθέσιμο στον εκδότη, έβαλα στην παραγγελία και τη Ροσαούρα. Εύχομαι, εντέλει, να έρθουν και τα δύο. Όπως και να έχει, έχω κάνει μεγάλη κοιλιά τους τελευταίους μήνες και δεν έχω τελειώσει βιβλίο, οπότε η ανάγνωση των δικών σου, θα πάει για τη νέα χρονιά.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
@Ελένιον
Διάβασα το Λούντβιχ [Σιδερόφραχτο Παράθυρο] του Mann Klaus και μπορώ να πω πως ήταν κάτι που δύσκολα θα διάβαζα ξανά. Σίγουρα έμαθα και διάβασα πράγματα και για τον συγγραφέα και για το κεντρικό πρόσωπο της αφήγησης που δεν τα είχα υπόψιν.
Δεν μπορώ να πω πως ταυτίστηκα με τον κεντρικό ήρωα, ωστόσο απόλαυσα τη γραφή του Κλάους και κύλησε πολύ εύκολα και γρήγορα.
Αν βρω τον χρόνο, ίσως διαβάσω και κάποια άλλη από τις προτάσεις που είχες κάνει.
Εσύ πώς τα πας;

Από την εισαγωγή και συγκεκριμένα από τις ημερολογιακές σημειώσεις του Κλάους, κρατάω την εξής: «Χρειάζεται τόση δύναμη γιὰ νὰ μπορέσουμε ν' ἀγαπήσουμε πολὺ κάποιον!».
 
@Έλλη Μ Παρήγγειλα το «Οι φωνές του ποταμού Παμάνο» που ήταν η πρώτη επιλογή που με τράβηξε να διαβάσω, αλλά επειδή είδα ότι δεν είναι διαθέσιμο και θα αποσταλεί αν είναι διαθέσιμο στον εκδότη, έβαλα στην παραγγελία και τη Ροσαούρα. Εύχομαι, εντέλει, να έρθουν και τα δύο. Όπως και να έχει, έχω κάνει μεγάλη κοιλιά τους τελευταίους μήνες και δεν έχω τελειώσει βιβλίο, οπότε η ανάγνωση των δικών σου, θα πάει για τη νέα χρονιά.
Μια χαρα. Κι εγω καπου εκει τοποθετω την αναγνωση της πρότασής σου. :)
 
@Τζονικ τελείωσα το πρώτο βιβλίο της λίστας («Όσα Χάσαμε στις Φλόγες») την περασμένη βδομάδα, αλλά τώρα κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο για να γράψω τη γνώμη μου.

Ενώ σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ τον εαυτό μου φαν του συγκεκριμένου είδους, αυτό το βιβλίο μου άρεσε. Μου άρεσε πολύ. Ίσως να βοήθησε το γεγονός ότι οι περισσότερες ιστορίες μέχρι την τελευταία στιγμή ήταν περισσότερο μυστηρίου και λιγότερο τρόμου. Είναι γεγονός ότι δύσκολα το άφηνα από τα χέρια μου. Νιώθω ότι θα μπορούσαν κάποιες ιστορίες να έχουν δουλευτεί λίγο παραπάνω, μιας και που και που έπεφτε σε μικροαντιφάσεις, αλλά εφόσον κατά τα άλλα το αποτέλεσμα ήταν πολύ αξιόλογο, δεν με πείραξε. Νομίζω ότι όλες οι ιστορίες ήταν πολύ δυνατές, εκτός από τις δυο τελευταίες, οι οποίες μου φάνηκαν κάπως «ζορισμένες» και μη ρεαλιστικές.

Ευχαριστώ για την εξαιρετική πρόταση λοιπόν! Διάβασα ένα βιβλίο που υπό άλλες συνθήκες μάλλον δε θα έμπαινα στον κόπο να διαβάσω. Θα ήθελα να διαβάσω κι άλλα παρόμοια αν μου δοθεί η ευκαιρία.

Κατά τα άλλα, έχω ήδη ξεκινήσει το «Παράδεισος και Κόλαση», το οποίο φαίνεται πολλά υποσχόμενο. Αν και δεν το έχω προχωρήσει πολύ, αυτό που μου έχει κάνει κακή εντύπωση για την ώρα είναι που ο συγγραφέας σε πολλά σημεία μπορεί να έχει μόλις περιγράψει κάτι το οποίο περιέχει κάποιο βαθύτερο νόημα και αμέσως μετά να βάζει μια πρόταση στην οποία λέει ευθέως το βαθύτερο νόημα (να με συγχωρέσεις αν το παραπάνω δε βγάζει ιδιαίτερο νόημα, είναι αργά , θα προσπαθήσω να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ όταν τελειώσω το βιβλίο). Πέραν αυτού, η γραφή, η αισθητική, η έως τώρα πλοκή, είναι εξαιρετικά!
 
@Τζένιουμ, την προηγούμενη εβδομάδα ολοκλήρωσα και το "Ζούσαμε πάντα σε ένα κάστρο". Μου άρεσε αρκετά, αν και θα ήθελα να συνεχίσει και άλλο η ιστορία. Πραγματικά ο κόσμος μπορεί να είναι (γίνει) πολύ βάρβαρος. Από τη μέση (ίσως και νωρίτερα) είχα αντιληφθεί τι είχε γίνει. Καλό βιβλίο, σύντομο και ευκολοδιάβαστο.
 
@Τζονικ τελείωσα το πρώτο βιβλίο της λίστας («Όσα Χάσαμε στις Φλόγες») την περασμένη βδομάδα, αλλά τώρα κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο για να γράψω τη γνώμη μου.
Χαίρομαι που σου άρεσε το πρώτο. Όντως, θα συμφωνήσω ότι τα δύο τελευταία διηγήματα ήταν τα πιο αδύναμα.
Ελπίζω να σου αρέσει και το δεύτερο βιβλίο. Δε θυμάμαι αν το ανέφερα σε προηγούμενη δημοσίευση αλλά σύντομα θα κυκλοφορήσει και η συνέχεια της τριλογίας (περί τριλογίας πρόκειται) με τίτλο "η θλίψη των αγγέλων".

Εγώ απ' την άλλη θα ξεκινήσω σύντομα με το σπίτι της αιμομιξίας. Είμαι πολύ περίεργος να δω περί τίνος πρόκειται.
 
Last edited by a moderator:
@Αναξίμανδρος Ελπίζω να μη ξενέρωσες πολύ!! Είμαι μεγάλος fan των αστυνομικών, κι έβαλα τρία από τα πιο ωραία που διάβασα πρόσφατα. Αν θες να αλλάξω κάποιο μετά χαράς να σου προτείνω άλλο :)

Εγώ θα ξεκινήσω με την πρώτη σου επιλογή ("The Baltimore Boys"), πρώτον γιατί μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον από τα άλλα και δεύτερον για τα άλλα δύο πρέπει να επισκεφτώ πρώτα την Ελλάδα για να τα αγοράσω! :ματιά:
Λοιπόν, μόλις τελείωσα την Ξηρασία και τα νέα δεν είναι καλά. ?
Ελπίζω το αναγνωστικό μου ταίρι να μην με παρεξηγήσει για την κακή κριτική που ακολουθεί και να ξέρει ότι το είχα ούτως ή άλλως στα υπόψιν και απλά μου έδωσε έναν επιπλέον λόγο για να το διαβάσω.
Δεν έχω διαβάσει βέβαια πολλά αστυνομικά αλλά κι αυτά τα λίγα κράτησαν πιο πολύ το ενδιαφέρον μου και δεν ήταν τόσο επίπεδα. Πιο πολύ για εργασία σε σχολή δημιουργικής γραφής μου έκανε. Σίγουρα ήταν το πρώτο της μυθιστόρημα αλλά όχι και το καλύτερο του 2017!
Η γραφή απλοϊκή με όλα τα κλισέ του είδους και η μετάφραση μάλλον διεκπεραιωτική.
Δεν μετανιώνω φυσικά που το διάβασα καθώς στα θετικά του είναι οι πολλές ανατροπές και οι ενδιαφέροντες χαρακτήρες (κρατούσε το ενδιαφέρον) αλλά θα προτιμούσα ασυζητητί Jo Nesbo ή Philip Kerr.
Η ταινία είμαι βέβαιος πάντως, θα γίνει επιτυχία.
Τέλος ο τίτλος, Ξηρασία! WTF?
Περίμενα κάποια σοβαρή σύνδεση της ιστορίας με το φυσικό φαινόμενο ή κάτι έξυπνο τέλος πάντων, από το απογοητευτικό (spoiler) κράτημα ενός αναπτήρα απειλώντας για πυρκαγιά στα ξερά χόρτα! ?

Ελπίζω το ταίρι μου να έχει καλύτερα λόγια για το βιβλίο των Μπάλτιμορ και αν του αρέσει, η Υπόθεση Χάρι Κέμπερτ του ίδιου συγγραφέα είναι εξαιρετικά κοντά - πιστεύω - στα γούστα του (αν κρίνω από τις προτάσεις του).
Αν θέλει να μου προτείνει κάτι άλλο μετά από όσα προηγήθηκαν ?, ευχαρίστως, από τις άλλες δύο του επιλογές για την ώρα δεν είμαι ζεστός.
Καλή συνέχεια και καλή αναγνωστική χρονιά να έχουμε.
 
Top