Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

2) Νεοελληνικά Διηγήματα του Γ. Μ. Βιζυηνού
Ποια έκδοση προτείνεις; Στην "πολιτεία" έχει προσφορά 50% της έκδοση της Νεφέλης (2 τόμοι), αλλά δεν ξέρω αν έχει όλα τα διηγήματα.

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Staff member
^Γρίλε, εννοεί την έκδοση της εστίας. Η έκδοση της Νεφέλης είναι ο τίτλος μόνο διηγήματα.
Αν και είναι ευκαιρία η έκδοση που αναφέρεις για όποιον δεν ξέρει αν θα καταφέρει να πάει σε παζάρι της Νεφέλης για να τα βρει οικονομικά και δεν το θέλει μεταχειρισμένο.

@Γρίλος δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου τα βιβλία των εκδόσεων Νεφέλη. Σε αυτό της Εστίας, οι τίτλοι των διηγημάτων είναι αυτοί:
Το αμάρτημα της μητρός μου
Μεταξύ Πειραιώς και Νεαπόλεως
Ποίος ήτον ο φονεύς του αδελφού μου
Αι συνέπειαι της παλαιάς ιστορίας
Το μόνον της ζωής του ταξείδιον
Ο Μοσκώβ-Σελήμ
Πηγή google, καθώς έχω το βιβλίο σπίτι. Έχει και μια μεγάάάλη εισαγωγή.
Μόλις συνηθίσει κανείς την καθαρεύουσα, είναι απολαυστικά. (εγώ είχα διαβάσει πρώτα την Πάπισσα Ιωάννα του Ροίδη, όπως μου είχε προτείνει μία φίλη για να εξοικειωθώ με τη γλώσσα και μετά"έπιασα" τον Βιζυηνό και τον Παπαδιαμάντη. Και δεν τους άφησα πια)

Αστυνομικά βλέπω προτείνει το ταίρι μου και λέω να ξεκινήσω από την Ξηρασία - το μόνο από τα τρία που ήξερα. Για τα άλλα, όπως και εντυπώσεις, μετά τα Χριστούγεννα.
@Αναξίμανδρος Ελπίζω να μη ξενέρωσες πολύ!! Είμαι μεγάλος fan των αστυνομικών, κι έβαλα τρία από τα πιο ωραία που διάβασα πρόσφατα. Αν θες να αλλάξω κάποιο μετά χαράς να σου προτείνω άλλο :)

Εγώ θα ξεκινήσω με την πρώτη σου επιλογή ("The Baltimore Boys"), πρώτον γιατί μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον από τα άλλα και δεύτερον για τα άλλα δύο πρέπει να επισκεφτώ πρώτα την Ελλάδα για να τα αγοράσω! :ματιά:

Last edited:
@Ιαβερης καλημέρα! Σου γράφω τις καινούργιες μου προτάσεις. Ελπίζω να μην δυσκολευτείς, αν ναι τα ξαναλέμε:μιαμ::

1) Carl Ferey: Ούτου

2) Juan Gabriel Vasquez: Ο ήχος των πραγμάτων ότνα πεφτουν

3) Έρνεστ Χεμινγουέι: Τα χιόνια του Κιλιμάντζαρο

Ιαβερης

Well-known member
Να'σαι καλά, Δουλτσινέα! Βρήκα το βιβλίο του Vazques, το έχω παραγγείλει κιόλας και θα είναι το αμέσως επόμενο που θα ξεκινήσω. Τυχαίνει επίσης να έχω στη βιβλιοθήκη μου μια συλλογή διηγημάτων του Χέμινγουεϊ με Τα Χιόνια του Κιλιμαντζάρο ανάμεσα τους. Οπότε αυτά θα είναι τα βιβλία που θα διαβάσω από τις προτάσεις σου. Το Ούτου δυστυχώς δεν το βρίσκω προς το παρόν.

Τζονικ

New member
Το Κάιν ομολογώ πως ούτε κι εμένα με τρέλανε. Το Κατά Ιησούν, από την άλλη, μου άρεσε πολύ. Το Όλα τα Ονόματα το βρήκα πολύ πιο ατμοσφαιρικό (για τα δεδομένα του Σαραμάγκου), αλλά και πάλι, αφού δεν σου άρεσε το Κατά Ιησούν δεν ξέρω αν θα στο συνιστούσα. Μπορώ να προτείνω ένα άλλο αν θες να διαβάσεις τρία.

Το Σπίτι Αιμομιξίας είναι μεν μικρό, αλλά η γραφή είναι πυκνή και ποιητική. Απαιτεί περισσότερο χρόνο απ' όσον άλλα έργα αντίστοιχου μεγέθους.
Σημερα αγορασα τα Σπίτι Αιμομιξίας και Ο καλός στρατιώτης και συντομα θα τα ξεκινησω.

Σημερα αγορασα τα Σπίτι Αιμομιξίας και Ο καλός στρατιώτης και συντομα θα τα ξεκινησω.
Ελπίζω να μη σε απογοητεύσει! Ο καλός στρατιώτης είναι σίγουρα πιο βατός.

Εγώ έχω ήδη αγοράσει και τα τρία που πρότεινες και θα τα ξεκινήσω όταν καταφέρω (λόγω περιορισμένου χρόνου) να τελειώσω αυτά που διαβάζω τώρα.

Ζουλί

New member
Καλησπέρα, δεν έχω διαβάσει κανένα απο τις 3 επιλογές σου, όποτε θα ξεκινήσω με την Πείνα που το έχω καιρό στα αδιάβαστα, και θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα.
Καλησπέρα, δεν έχω διαβάσει κανένα απο τις 3 επιλογές σου, όποτε θα ξεκινήσω με την Πείνα που το έχω καιρό στα αδιάβαστα, και θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα.
Καλησπέρα Άρτζι, διάβασα την Πείνα. Πολύ δυνατό βιβλίο και χαίρομαι που αν και καθυστερημένα τι διάβασα. Θα συνεχίσω μάλλον με το Βεροναλ.
Πως σου φαίνεται η Πατρίδα μέχρι τώρα;

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Ζουλί, καλωσόρισες.

Έχω την αίσθηση πως κάτι δεν κάνεις σωστά με τις παραθέσεις. :))))

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Staff member
Έχω τελειώσει "Το Μπλε Δωμάτιο" του Τζορτζ Σιμενόν, ήταν σχετικά μικρό, αλλά έρεε και αβίαστα. Ήταν μια πολύ καλή πρόταση, σε ευχαριστώ Τσίου! Αυτή η αργή κλιμάκωση ένιωσα ότι σε έβαζε κάπως στην ψυχολογία του ήρωα, που αν και βλέπαμε τα γεγονότα από την πλευρά του, η ιστορία κυλούσε με διάθεση βρες τον δολοφόνο.

Έχω ξεκινήσει το Επικίνδυνος Οίκτος του Στέφαν Τσβάιχ, είναι αρκετά πιο μεγάλο και το προχωράω ως τώρα με μεγάλο ενδιαφέρον.

Τσίου

Well-known member
(Πεταλούδα, πήρες φορά κι αγχώθηκα!)
Χαίρομαι που σου άρεσε η πρόταση, ελπίζω να γίνει το ίδιο και με τον Τσβαιχ, (παρατήρηση της στιγμής: και οι δύο ήρωες είναι σε όχημα με κομμένα φρένα.)
Εχω αρχίσει Κινγκ, περιμένω να δω που το παει. Και όσο περιμένω, βλεπω ότι μου αρέσει ο τρόπος που γράφει 😉