Την χρονιά που γεννήθηκα!

Γεννήθηκα τον Μάιο του 1977...

4 μήνες πριν στις ΗΠΑ ανέλαβε πρόεδρος ο Τζίμης ο Κάρτερ ενώ στην ΕΣΣΔ ο Λεόνίδας ο Μπρέσνιεφ του Ηλία.

εδώ τα παιδιά χαίρονται τον έρωτά τους


Στην Ελλάδα είχαμε τις δεύτερες μεταπολιτευτικές εκλογές που μας έδωσαν νίκη της Νέας Δημοκρατίας υπό τον Κωνσταντίνο Καραμανλή Α' και βουλή 7 κομμάτων (την πολυπλυθέστερη σε αριθμό κομμάτων βουλή έως τις εκλογές του Σεπτεμβρίου του 2015 που μας έδωσε 8, αν και οι 2 εκλογές του 2012 και αυτές του Ιανουαρίου του 2015 ισοφάρισαν το ρεκόρ των 7)

Μια μέρα πριν γεννηθώ σε έναν γαλαξία πολύ πολύ μακρυά ξεκίνησε μια διασκεδαστική ιστορία, που πλέον έχει γίνει νομισματοκοπείο

την ίδια χρονιά βγήκε στους σινεμάδες η ταινία-καταγγελία για την βία στις φυλακές Ίλσα: Η λυσσασμένη δεσμοφύλακας σκηνοθετημένη από τον Χεσούς Φράνκο με την Νταϊάν Θορν και την Λίνα Ρομάι.

...o Τζο ντ'Αμάτο καταγγέλλει την καταστροφή των παρθένων δασών αλλά και τους κινδύνους από την τουριστική εκμετάλλευση της φύσης στο συμβολικό: Η Εμμανουέλα στον κόσμο των Κανιβάλων.

και ο Γούντης ο Άλεν γυρίζει το Νευρικός Εραστής που παρά τον τίτλο, όλο μιλάνε και από σεξ τίποτα και του δώσανε και το Όσκαρ... τι να πεις... παράγκα...

Ενώ πώς θα περνούσαμε την μεγάλη βδομάδα χωρίς τον Ρόμπερτ Πάουελ δια χειρός (δια κάμερας έστω) του Τζεφιρέλι;

Και τελικά ο κόσμος ξανασώθηκε ξέρετε από ποιον στο Ο κατάσκοπος που με αγάπησε

μουσικά τώρα:

οι Blue Oyster Cult με το Godzilla
[video=youtube;T65rW_SIzg0]https://www.youtube.com/watch?v=T65rW_SIzg0[/video]
και οι Queen θα σε ροκ
[video=youtube;-tJYN-eG1zk]https://www.youtube.com/watch?v=-tJYN-eG1zk[/video]

Και θυμήθηκα ότι δεν έκανα αναφορά στην λογοτεχνία...

Λοιπόν το 1977 εκδόθηκε η Λάψη του Κινγκ (θεωρώ ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες ανθρώπων σχετικά με την Λάμψη του Κινγκ, Αυτοί που προτιμούν την ταινία, Αυτοί που προτιμούν το βιβλίο και αυτοί που προτιμούν του Φώσκολου. Εγώ θεωρώ ανήκω στην καλύτερη από τις τρεις)

ακόμα και το επικό "Τα σημειωματάρια με τις σημειώσεις του πατέρα που που δεν τα είχε εκδώσει ο ίδιος όσο ζούσε και τα εκδίδω εγώ τώρα για να βγάλουμε κανένα φράγκο" του Κ. Τόλκιν. Λόγοι μάρκετινγκ επέβαλαν την αλλαγή του τίτλου σε "Το Σιλμαρίλιον του Τζ.Ρ.Ρ. Τόλκιν". Δεν μας πειράζει όμως γιατί είναι γαμάτο βιβλίο.

Νόμπελ Λογοτεχνίας στον Βιθέντε Αλειχάντρε (ποιος τον θυμάται τώρα; ), βραβείο Θερβάντες στον Αλέχο Καρπεντιέ (όποιος πει "ποιος είναι αυτός" τρώει μπαν)
 
Last edited:
Εχω την αισθηση οτι εχει επαναληφθει ακριβως ο ίδιος διάλογος.
 
χαίρομαι να μιλάω με ενημερωμένα άτομα
Άλλωστε βασική άποψή μου για την ηλικία είναι ότι δεν έχει σημασία πόσα χρόνια έχεις ζήσει
...αλλά πόσα θα ζήσεις ακόμα
 
Δική μου βασική άποψη ειναι οτι -πια- περισσότερα (χρονια) ειναι πίσω παρά μπρος.
Για σας, μιας κι εγώ θα μεινω θαλερή και ζωντανη για πάντα.
 
Κορτο μεγαλυτερος νομιζα οτι ησουν... Και μου βγηκες κατι μηνες μικροτερος μου..:ε;:
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
(η αμηχανη στιγμη που συνειδητοποιεις οτι καποιες απο αυτες τις ταινιες τις ειχες δει το σινεμα :)))) )
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πλακα πλακα ναι, τον Πολεμο των Αστρων τον ειχα δει σε επανεκδοση :)))
 
Δεν είμαι καλή στο να μαντεύω ηλικίες :συγνώμη: Τον Μπου τον είχα για 22-25 και τον Φαροφύλακα για 30-33 (νομίζω για τον Φαροφύλακα έπεσα κοντά).
 
:κόλλα5: Εγώ τον είχα για εξηντάρη.
Με όλα του τα δόντια;

60ρη; 60ρη; :γκρμφ::οργή::κατάρα!:
Παρηγορήσου οτι σε ειχε πιο κοντά στο 61 απο ό,τι στο 69. Η ευστοχία της Τσιου με κάνει να θέλω να σου πω:
Στήσε πανηγύρι τώρα
πόσα καλοκαίρια σου μειναν
ακόμα που θα ξεγλιστράς
από του Χάροντα το στόμα

Τον Μπου τον είχα για 22-25 και τον Φαροφύλακα για 30-33 (νομίζω για τον Φαροφύλακα έπεσα κοντά).
Οι φρονιμίτες να εχουν βγει άραγεΣ;; :μουάχαχα:
 
Last edited:
Όταν τον πιάνει η ειρωνεία (για τον Κόρτο λέω) δεν σας φαίνεται για τον ατακαδόρο ανύπαντρο θείο που έχει κάθε οικογένεια; Εκεί μάλλον μπερδεύτηκα. Στα γενέθλια έπαθα σοκ, νόμιζα πως ο Μπέιζιλ είναι 19-20
 
Last edited:
Όταν τον πιάνει η ειρωνεία (για τον Κόρτο λέω) δεν σας φαίνεται για τον ατακαδόρο ανύπαντρο θείο ...
Ρε συ Κορτο, εκτός απο χούφταλο, σε είπε και γεροντοκόρο θείτσο (το αρσενικο της θείτσας)!!
Ηθελες να μπαναρεις την αγνοια προς τον Καρπεντιέ; Φατη τώρα. :μουάχαχα:
Τσίου, κανόνισε να τον εχεις στειλει για διασωλήνωση, οξυγόνα, μπαλονάκι κλπ. :))))
 
Last edited:
Ε, όχι και γεροντοκόρος θείτσος ο Κόρτο! Ο θείος ο αλανιάρης είναι, ο eligible bachelor που δεν παντρεύτηκε ποτέ γιατί είναι έξυπνος :)))
Edit: Πριν πέσουν μαρούλια, τα οποία λατρεύω, δεν είμαι της άποψης πως όσοι παντρεύονται κάνουν σφάλμα ή είναι χαζοί. οκ; ευχαριστώ.
 
Last edited:
Top