Προτάσεις για σειρές

The Sopranos Μάλλον η πρώτη σειρά που ήταν ...μεγαλύτερη από τη μικρή οθόνη

the knick Η ανεξίτηλα γραμμένη στη μνήμη μου σειρά. Ακόμα νιώθω έκπληξη. Steven Soderbergh σκηνοθεσία, Clive Owen :προσκυνώ: πρωταγωνιστής
Θέμα, η ιατρική , όχι αλά Grey's Anatomy, αλλά στις αρχές του προηγούμενα αιώνα.
Πριν τις μεταγγίσεις, την καισαρική, με φάρμακα την μορφίνη και την ηρωίνη, με τον πρώτο μαύρο χειρουργό, που ο ασθενής αρνείται να χειρουργηθεί από αυτόν και άλλα πολλά!
 
επειδη ταξιδακι για ιταλια δεν παιζει για αρκετο καιρο...προτεινω τους 3 κυκλους της σειρας medici masters of florence...σε οσους αρεσουν οι σειρες εποχης ειναι οτι καλυτερο
 
Εγώ θα σας προτείνω τον Ξένο, ο οποίος βασίζεται στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Coben. Ένα καλογυρισμένο θρίλερ, ιδανικό για binge watching. Τώρα είμαι στην πρώτη σεζόν του Dark το οποίο είναι εντελώς του γούστου μου. Πιο σοβαρό και πιο έντονο απο το stranger things, θα σας φέρει κάτι απο το Twin Peaks αν και δεν νομίζω να αγγίζει την μεγαλοφυία του Lynch. Στις τοπ σειρές και αγαπημένες, θα έβαζα το Years and Years. Eφιαλτική, απαράμμιλης εκτέλεσης δυστοπία που καταλήγει αποπνικτικά ρεαλιστική.
 
Χθες μετά από αρκετή ώρα αναζήτησης για το ποια ταινία ή σειρά να δω κατέληξα στο X Files, τη θρυλική σειρά των 90's που φαντάζομαι όλοι θα έχετε δει ή έστω θα ξέρετε περί τίνος πρόκειται. Θυμάμαι πιτσιρικάς καθόμουν καθηλωμένος μπροστά στην τηλεόραση όταν έπαιζε και ύστερα συζητούσαμε με τους φίλους μου επί ώρες το επεισόδιο της προηγούμενης βραδιάς. Με λύπη διαπίστωσα ότι το X Files είναι μάλλον από τις σειρές που δεν έχουν γεράσει όμορφα. Με δύο επεισόδια που είδα δεν μπορούσα να μη γελάσω με τους χαζούς διαλόγους και το υποτυπώδες σεναριο, καλά το επιστημονικό υπόβαθρο των ιστοριών δεν το συζητώ καν! Α, και να μη ξεχάσω την εμβληματική κακόγουστη καμπαρντίνα που ήταν τόσο της μόδας εκείνη τη περίοδο και σε όλες τις ταινίες με αστυνομικούς, δικηγόρους κοκ και την φορούσαν όλοι οι κουλ πρωταγωνιστές, άνδρες και γυναίκες,καθαρό έγκλημα κατά της ανθρωπότητας. :χαχα: Στα θετικά έμεινε το εμβληματικό intro με την χαρακτηριστική μουσική, το οποία μαζί με αυτό του Twin Peaks είναι τα πιο αγαπημένα μου. :)
 
Εμένα πάντως το Fringe μου θύμισε Xfiles. Θα έλεγα ότι εξελίχθηκε καλύτερα.
Κι εγώ βλέπω dark και είναι και του δικού μου γούστου.
 
Τώρα είμαι στην πρώτη σεζόν του Dark το οποίο είναι εντελώς του γούστου μου.
Στιλλ συμφωνούμε απόλυτα για την συγκεκριμένη σειρά. :φιλί:
Πολύ προσεγμένη δημιουργία και όντας Γερμανική παραγωγή έχει δοθεί (όπως σε όλες τις Γερμανικές ταινίες / δημιουργίες) μεγάλο βάρος στους ηθοποιούς. Όταν είδα τον 1ο κύκλο είπα πως δεν θα μπορούσαν να βρουν πιο ταιριαστούς ηθοποιούς για τους ρόλους της σειράς. Λειτούργησε επίσης θετικά το γεγονός πως δεν έβλεπα τετριμμένες φάτσες και ηθοποιούς που τους έχω συνδυάσει με άλλους ρόλους και έτσι βυθίστηκα πιο εύκολα στην μαγεία της σειράς.
Ο 2ος κύκλος είναι εξίσου καλός, αν και όταν κάποιος μπλέκει με χωροχρόνο, δυστυχώς θα πέσει σε γκάφες και σεναριακά κενά (όπως και έγινε). Παρόλα αυτά θεωρώ πως η σειρά κρατήθηκε στο ύψος της.
Ελπίζω όπως είπαν ο αναμενόμενος 3ος κύκλος να είναι και ο τελευταίος διότι βλέπω να ξεχειλώνει πολύ και να μην μαζεύεται το πράμα!

Έχω την αίσθηση πως οι Γερμανοί δημιουργοί πρέπει να μπουν πιο δυνατά στον χώρο των τηλεοπτικών σειρών.
Πόσο αμερικάνικη κουλτούρα να αντέξουμε πΧια;;:τρέχω:
 
Είναι σίγουρα αναμενόμενες οι γκάφες, αλλα η θεματική αυτή είναι πολύ γοητευτική στα μάτια μου όπως και να έχει... Πράγματι έχουν βρεί πολύ ταιριαστούς ηθοποιούς για τους ρόλους και μ'αρέσει που είναι τελείως άλλη ''σχολή'' υποκριτικά...Οι ηθοποιοί, παίζουν ρεαλιστικά, ήσυχα και πάντα έχω την αίσθηση οτι κάτι παραμονεύει. Δεν στα δίνουν όλα στο πιάτο,είναι πολυσύνθετο το πάζλ απο καθε άποψη. Γενικώς ο βορράς δίνει προσοχή στην λεπτομέρεια ειτε πρόκειται για τον δημιουργό είτε πρόκειται για τον ηθοποιό.
 
Χθες μετά από αρκετή ώρα αναζήτησης για το ποια ταινία ή σειρά να δω κατέληξα στο X Files, τη θρυλική σειρά των 90's που φαντάζομαι όλοι θα έχετε δει ή έστω θα ξέρετε περί τίνος πρόκειται. Θυμάμαι πιτσιρικάς καθόμουν καθηλωμένος μπροστά στην τηλεόραση όταν έπαιζε και ύστερα συζητούσαμε με τους φίλους μου επί ώρες το επεισόδιο της προηγούμενης βραδιάς. Με λύπη διαπίστωσα ότι το X Files είναι μάλλον από τις σειρές που δεν έχουν γεράσει όμορφα. Με δύο επεισόδια που είδα δεν μπορούσα να μη γελάσω με τους χαζούς διαλόγους και το υποτυπώδες σεναριο, καλά το επιστημονικό υπόβαθρο των ιστοριών δεν το συζητώ καν! Α, και να μη ξεχάσω την εμβληματική κακόγουστη καμπαρντίνα που ήταν τόσο της μόδας εκείνη τη περίοδο και σε όλες τις ταινίες με αστυνομικούς, δικηγόρους κοκ και την φορούσαν όλοι οι κουλ πρωταγωνιστές, άνδρες και γυναίκες,καθαρό έγκλημα κατά της ανθρωπότητας. :χαχα: Στα θετικά έμεινε το εμβληματικό intro με την χαρακτηριστική μουσική, το οποία μαζί με αυτό του Twin Peaks είναι τα πιο αγαπημένα μου. :)
Ημουν στην ιδια φαση πριν καμια 10ρια χρονια. Ειχα δει διαφορα σκορπια επεισοδια οταν παιζοταν στην ελληνικη τηλεοραση, αλλα ποτε ολοκληρωμενα. Εγω τη βρηκα, λοιπον, εξαιρετικη. Ναι, αν τη συγκρινεις με τα σημερινα δεδομενα, θα βρεις ψεγαδια, αλλα δεν με χαλασε καθολου. Η σειρα εχει δυο τυπους επεισοδιων. Αυτα που ασχολουνται με την κεντρικη ιδεα της υπαρξης εξωγηινων και την αποκρυψη στοιχειων απο την αμερικανικη κυβερνηση και αυτα που οι Μωλντερ-Σκαλυ ερευνουν διαφορα περιεργα φαινομενα. Στα δευτερα, μπορεις να βρεις απο κακα εως πολυ καλα επεισοδια και ειναι αυτα που εχουν και αρκετη δοση χιουμορ. Τα πρωτα ομως, τα βρηκα πραγματικα φοβερα. Ειναι πιο σοβαρα, πιο σκοτεινα και φυσικα πιο ενδιαφεροντα. Ειναι ολο το ζουμι και μονο γι'αυτα αξιζει, νομιζω, ολο το hype της σειρας! :))))
 
Όντως, το ζουμί της σειράς ήταν οι εξωγήινοι και τότε, τη δεκαετία του 90, είχε γοητεύσει μικρούς και μεγάλους, οι θεωρίες συνωμοσίες τύπου Λιακόπουλου ήταν στα high τους επίσης. Μέχρι σήμερα όμως που έχουν γυριστεί τόσες και τόσες σειρές και ταινίες με θέμα τις επισκέψεις των UFO στον πλανήτη μας που πλέον υπάρχει κορεσμός πάνω στο θέμα αυτό.
 
Τι κάψιμο με το Dark ρε παιδιά! Ξενύχτησα χθες βράδυ, έκατσα κι είδα 6 επεισόδια σερί. Ανυπομονώ να σχολασω και να συνεχίσω με τα επόμενα. :τρέλα:
 
Top