Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Tα αγιοβασιλειάτικα δώρα μου ήταν τα εξής:

1) Laurent Binet ''HHhH'' (Ο Χάιντριχ είναι ο εγκέφαλος του Χίμλερ)

2) Τζ.Ρ.Ρ.Τόλκιν ''Η πτώση της Γκόντολιν''

3) Ματθαίος Γιωσαφάτ : ''Μεγαλώνοντας μέσα στην ελληνική οικογένεια''
 
Βιβλία που αγόρασα τις τελευταίες 10-15 μέρες :
Peter the Great - Robert K. Massie
Travellers in the Third Reich - Julia Boyde
The Heart is a Lonely Hunter - Carson McCullers
Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe - Benjamin Saenz
Το Μαγαζάκι των Αυτοκτονιών-Jean Teule
Afterwards - Rosamund Lupton
 
Για τα άλλα δεν μπορώ να σχολιάσω, αλλά βάζω στοίχημα ότι ο Μέγας Πέτρος θα μπει στα καλύτερα της χρονιάς σου.
 
Για τα άλλα δεν μπορώ να σχολιάσω, αλλά βάζω στοίχημα ότι ο Μέγας Πέτρος θα μπει στα καλύτερα της χρονιάς σου.
Μακάρι, Καστάλια, έχω πολύ καλό προαίσθημα. Η αλήθεια είναι ότι για τον Μεγάλο Πέτρο γνωρίζω ελάχιστα πράγματα, όμως ένα από τα βιβλία που διαβάζω αυτή τη στιγμή ( Ο Χορός της Νατάσας - Μία πολιτιστική ιστορία της Ρωσίας) μου κίνησε τη περιέργεια να μάθω περισσότερα γι'αυτόν τον ηγέτη. :)
Από τα λίγα που διάβασα από το βιβλίο κατάλαβα ότι ο Μεγάλος Πέτρος ήταν αυτός που εκμοντέρνισε τη Ρωσία και ουσιαστικά την έβαλε στη σκακιέρα της Ευρώπης. Τους " ξεβλάχεψε" δηλαδή σαν τον άλλο Μεγάλο Πέτρο Κωστόπουλο περίπου. :ρ
 
Χαχα, ναι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο! Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και τη βιογραφία της Μεγάλης Αικατερίνης του Massie, αλλά αν σου αρέσει αυτό, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να ολοκληρώσεις το ταξίδι σου στη Ρωσία μ' εκείνη. Για να μην επαναλαμβάνομαι, εδώ μπορείς να δεις τις εντυπώσεις μου από το βιβλίο για τον Πέτρο. Οι βιογραφίες του Massie διαβάζονται συχνά με περισσότερο σασπένς και ενδιαφέρον απ' ό,τι πολλά μυθοπλαστικά βιβλία και παρουσιάζουν μια ολοκληρωμένη εικόνα όχι μόνο του κεντρικού προσώπου, αλλά και όλης της εποχής. Σε συνδυασμό με την ωραία γραφή του, για μένα προσωπικά έχει καταταχθεί στους αγαπημένους μου συγγραφείς αυτού του είδους.
 
Θα δω αν μου ταιριάζει ο συγγραφέας και πολύ ευχαρίστως θα συνεχίσω με τις υπόλοιπες βιογραφίες του. :)
Τη κριτική σου την έχω τσεκάρει και διαβάσει ήδη και ουσιαστικά με έπεισε να επιλέξω τη συγκεκριμένη βιογραφία. :κόλλα5:
 
Δεν είναι τωρινή αγορά αλλά καθώς έφτασε στην πόρτα μου χθες, είπα να την αναφέρω! ;)

Εδώ και χρόνια βλέπω σε πάμπολλες λίστες "αγαπημένων βιβλίων" το Hyperbole and a half της Allie Brosh και ενώ πάντα μου κινούσε το ενδιαφέρον, κάτι με σταμάταγε από το να προχωρήσω σε αγορά (ίσως ο παράξενος τρόπος σκιτσαρίσματος)...
Το 2020 όμως βγήκε μετά από αναβολές χρόνων, η πολυαναμενόμενη -για τους φαν- συνέχεια του βιβλίου και αυτό ήταν η ώθηση που χρειαζόμουν μάλλον για να αγοράσω επιτέλους κ εγώ αυτό το βιβλίο.
Πρόκειται για μια ανθολογία κειμένων, συνοδευομενων από σκίτσα της συγγραφέως, κάποια από τα οποία είχαν εμφανιστεί πρώτα στο διάσημο blog της του ιδιου ονόματος. Σύμφωνα με τις κριτικές που διάβασα, είναι μια ισορροπημένη μίξη κωμωδίας και σοβαρών θεμάτων όπως ο αγώνας της συγγραφέως να αντιμετωπίσει την κατάθλιψη. Όλοι όσοι το διάβασαν πάντως ένιωσαν -σε διαφορετικό βαθμό ο καθένας- να ταυτίζονται με τη συγγραφέα και τις αυτοβιογραφικές της ιστορίες.
Ελπίζω να είναι τόσο καλό όσο έχω διαβάσει λοιπόν!
 
Εκνευρίστηκα σήμερα που με πιέζει ο χρόνος και δεν μπόρεσα να κάνω όσα ήθελα, και πήγα κέντρο να ξεσκάσω. Αγόρασα τα:
1. Η ελληνική βιντεοταινία (1985-1990), (για ευνόητους λόγους :σαςευχαριστώ:), Ορσαλία-Ελένη Κασσαβέτη.
2. Ο αποτυχημένος, Τόμας Μπέρνχαρντ
 
Κατενθουσιασμένος από τη βιογραφία " Peter the Great" του Robert Massie, την οποία μόλις προχθές ξεκίνησα αλλά με βλέπω να την τελειώνω μέχρι το τέλος της εβδομάδας, παρήγγειλα και τα υπόλοιπα της σειράς για τη δυναστεία των Ρομανόβ, " Catherine the Great" και " Nicholas and Alexandra".
 
Κατενθουσιασμένος από τη βιογραφία " Peter the Great" του Robert Massie, την οποία μόλις προχθές ξεκίνησα αλλά με βλέπω να την τελειώνω μέχρι το τέλος της εβδομάδας, παρήγγειλα και τα υπόλοιπα της σειράς για τη δυναστεία των Ρομανόβ, " Catherine the Great" και " Nicholas and Alexandra".
Γνωρίζεις αν κυκλοφορούν τα βιβλία του σε μετάφραση?
 
Γνωρίζεις αν κυκλοφορούν τα βιβλία του σε μετάφραση?
@Δουλτσινέα Από λίγη έρευνα στον Ιστό ανακάλυψα ότι υπάρχει ο Μέγας Πέτρος στα ελληνικά αλλά δυστυχώς εξαντηλημενος. Παρόλα αυτά το πέτυχα νομίζω σε κάνα δύο σάιτ με μεταχειρισμένα. Θα το ξανακοιτάξω αργότερα και θα σου δώσω περισσότερες πληροφορίες. :) Πάντως αξίζει με χίλια ο Robert Massie είναι πολύ καλός παραμυθάς-βιογράφος, το "παραμυθάς" το λέω με τη καλή έννοια, όχι ότι επινοεί πράγματα. :)
 
Κατενθουσιασμένος από τη βιογραφία " Peter the Great" του Robert Massie, την οποία μόλις προχθές ξεκίνησα αλλά με βλέπω να την τελειώνω μέχρι το τέλος της εβδομάδας, παρήγγειλα και τα υπόλοιπα της σειράς για τη δυναστεία των Ρομανόβ, " Catherine the Great" και " Nicholas and Alexandra".
No surprises there :διάβασμα2::θρρρ:
 
@Δουλτσινέα Από λίγη έρευνα στον Ιστό ανακάλυψα ότι υπάρχει ο Μέγας Πέτρος στα ελληνικά αλλά δυστυχώς εξαντηλημενος. Παρόλα αυτά το πέτυχα νομίζω σε κάνα δύο σάιτ με μεταχειρισμένα. Θα το ξανακοιτάξω αργότερα και θα σου δώσω περισσότερες πληροφορίες. :) Πάντως αξίζει με χίλια ο Robert Massie είναι πολύ καλός παραμυθάς-βιογράφος, το "παραμυθάς" το λέω με τη καλή έννοια, όχι ότι επινοεί πράγματα. :)
Ευχαριστώ Ιαβέρη, θα το έχω στα υπόψιν, αν εντούτοις βρεις και εσύ κάτι ενημέρωσέ με. Μου κίνησες την περιέργεια με τα θετικά σου σχόλια!
 
Έκανα μια παραγγελία το προηγούμενο Σάββατο , ήρθε χτες και είναι τα εξής :
1. Ο άνθρωπος της Λευκάδας
2. Λύκος ανάμεσα σε λύκους (α & β τόμο)
3. Περπατώντας στην παλιά πόλη της Λευκάδας
4. Παιχνίδια αντιβαρεμάρας με Χάρτες
5. Ανακαλύπτω τις πόλεις του κόσμου
Τα δύο τελευταία είναι παιδικά και τα πήρα για να τα διαβάσω και να χαρώ πριν τα χαρίσω στο βαφτιστήρι μου που είναι 10 χρονών!!
Η Πρωτοπορία μου έστειλε δώρο το βιβλίο Η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο... Έτσι μαζεύονται τα αδιάβαστα, δε φταίω εγώ :ζντόινγκ:
*Το ξέρω πολλή Λευκάδα παρήγγειλα, αλλά μου λείπει και αυτή και τα ταξίδια :ένοχος::γκρμφ::πανικός:
 
Αγόρασα από public το "Σκοτεινή μου Βανέσα" και από ιστοσελίδα μεταχειρισμένων καθότι εξαντλημένο το "Στο μυαλό των Σίριαλ Κίλερς".
 
Από τα βιβλία που αναφέρετε, δείχνετε να είσαστε "σκεπτόμενοι". Δεν πάτε να αγοράσετε βιβλία που απλά διαφημίζονται.
 
Ευτυχώς μου ήρθαν σήμερα τα βιβλία που παρήγγειλα γιατί τελειώνω το "Ο Μάστορας" και δεν είχα άλλο! Πανικός! χα χα!

Τα έχω βάλει σε δόσεις, και αυτά και τα προηγούμενα, και τα προ προηγούμενα, και τα προ προ προηγούμενα και πάει λέγοντας. Καταστραφήκαμε με τον κορονοϊό. Περιμένω πώς και πώς να ανοίξει η Δημοτική βιβλιοθήκη (ελπίζω το Μάρτιο) γιατί αλλιώς με βλέπω να μην έχω να φάω έτσι όπως πάει το πράγμα με τις αγορές βιβλίων.

506


"Προσπάθειες να κάνω κάτι με τη ζωή". Μου κίνησε το ενδιαφέρον γιατί κι εγώ 80 χρονών αισθάνομαι για πολλούς και διάφορους λόγους.

"Η ντάμα πίκα". Δεν έχω ξαναδιαβάσει Πούσκιν.

"Ζερμινί Λασερτέ". Μια καλή κοπέλα το είχε προτείνει εδώ, μου άρεσε η υπόθεση από το οπισθόφυλλο, και να'το!


507


"Κυανοπώγων". Δεν τον έχω διαβάσει ποτέ αυτόν τον συγγραφέα.

"Ο χορός του θανάτου". Θέλησα να δοκιμάσω να διαβάσω και ένα θεατρικό του Στρίντμπεργκ.

"'Ενας άνθρωπος που τον έλεγαν ΟΒ". Κάπου το είδα και μου άρεσε η περιγραφή.


508


"Τρεις μέρες μια ζωή". 'Ηταν προσφορά μαζί με τον 'Ανθρωπο από τη Γροιλανδία. Νομίζω δεν έχω ξαναδιαβάσει Λεμέτρ.

"Α μπε μπα μπλομ". Μια καλή κοπέλα μου το πρότεινε εδώ στην ομάδα. Είναι το πρώτο βιβλίο της σειράς και δεν έχω ξαναδιαβάσει άλλο του συγγραφέα.

"Ο άνθρωπος από τη Γροιλανδία". 'Εψαχνα να βρω Γροιλανδούς συγγραφείς που να γράφουν για το πώς είναι η ζωή εκεί αλλά δεν βρήκα τίποτα μεταφρασμένο στα ελληνικά. Οπότε πήρα αυτό και βλέπουμε.
 
Καταστραφήκαμε με τον κορονοϊό. Περιμένω πώς και πώς να ανοίξει η Δημοτική βιβλιοθήκη (ελπίζω το Μάρτιο) γιατί αλλιώς με βλέπω να μην έχω να φάω έτσι όπως πάει το πράγμα με τις αγορές βιβλίων.
Δυο λέξεις - ηλεκτρονικά βιβλία. Εδώ τρεις από τους τίτλους σου δωρεάν (φυσικά, το λέω μόνο ως πείραγμα, εννοείται ότι είναι υπέροχο που πήρες αυτά τα ξεχωριστά βιβλία. Απλά είπα να θυμίσω ότι υπάρχει μπόλικο υλικό στο Project Gutenberg που μπορεί κανείς να διαβάσει ακόμα και στο κινητό, αν βρεθεί να περιμένει κάπου χωρίς πρόχειρο βιβλίο.

Κατά τα άλλα, φοβερή ψαρια. Ο Χέντρικ Χρουν είναι λίγο ψυχοπλακωτικός με τις άφθονες δόσεις πραγματικότητας που σερβίρει, αλλά είχε και ωραίες αστείες στιγμες. Ο Οβ εμένα μου άρεσε πάρα πολύ (σε βαθμό που στο προφίλ μου στο Goodreads έφτιαξα ετικέτα με το όνομά του για τους γρουσούζηδες που κατά βάθος είναι ψυχούλες). Ο συγγραφέας γράφει συγκινητικές ιστορίες, αν και για μένα μετά το 3-4 σχετικά όμοιο βιβλίο κατάντησε λίγο μονότονο αυτό ακριβώς το μοτίβο (δύσκολος άνθρωπος με χρυσή καρδιά).

Για τον Πούσκιν και τον Βόνεγκατ περιττό να πει κανείς και πολλά (για τα άλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη), αλλά σε ζηλεύω λίγο και χαίρομαι για τις υπέροχες ώρες που θα περάσεις διαβάζοντας. Πάντως για τις βιβλιοθήκες συμφωνώ, μακάρι να ανοίξουν ή να σκεφτούν επιτέλους έναν τρόπο να λειτουργούν όπως τα βιβλιοπωλεία.
 
Top