Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τέλειωσα τους γιατρούς του Segal, και συνεχίζω ακάθεκτη με ένα βιβλίο που δεν είναι μεν για παραλία... αλλά δεν βαριέσαι.. το πολύ πολύ να γεμίσει με άμμο... Σκηνές από τον βίο του Ματίας Αλμοσίνο - Ισίδωρος Ζούργος.
 
Τελειωσα Το Κινητο, του Κινγκ. Μου αρεσε πολυ η ιδεα, η οποια δινει μια αλλη διασταση στο θεμα ζομπι.

Συνεχιζω με το Ο Εραστης της Λαιδης Τσατερλι, του Ντ. Χ. Λορενς!
 
Διαβάζω το '"Οι αναμνήσεις μιας Γκέισας", έτσι για να περνάει η ώρα. Διαβάζεται σχεδόν ευχάριστα σαν περιοδικό και ως εκεί. Ασε που μου τη σπάει το γεγονός ότι περιγράφει αυτήν την δουλειά ως μέγιστη τέχνη και έκφραση της ιαπωνικής κουλτούρας κλπ....ενώ μιλάμε για υποβιβασμό και προσβολή του γυναικείου φύλου πολύ απλά...
 
Διαβάζω το '"Οι αναμνήσεις μιας Γκέισας", έτσι για να περνάει η ώρα. Διαβάζεται σχεδόν ευχάριστα σαν περιοδικό και ως εκεί. Ασε που μου τη σπάει το γεγονός ότι περιγράφει αυτήν την δουλειά ως μέγιστη τέχνη και έκφραση της ιαπωνικής κουλτούρας κλπ....ενώ μιλάμε για υποβιβασμό και προσβολή του γυναικείου φύλου πολύ απλά...
Εμένα μου άρεσε παραπάνω από περιοδικό γιατί περιγράφει πραγματικά γεγονότα όπως τα ζούσαν τότε (που θεωρούσαν αυτή τη δουλειά μέγιστη τέχνη κλπ), σε ταξιδεύει ως την Ιαπωνία και έχει ενδιαφέρον η όλη ιστορία. Προς το τέλος η Σαγιούρι λέει (το γράφω γιατί δεν είναι σπόιλερ) πως το ίδιο πράγμα που έκανε αυτή, το κάνει και κάποια που παντρεύεται έναν πλούσιο για την καλή ζωή.

Φυσικά γούστα είναι αυτά, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το βιβλίο.
 
Έπιασα το βιβλίο "έχω ένα μυστικό" να διαβάσω τον πρόλογο να πάρω μια γεύση και όχι με σκοπό να το ξεκινήσω και τελικά έφτασα στη σελίδα 60 :))) Από ότι φαίνεται θα το διαβάσω παράλληλα με το παιχνίδι του Τζέραλντ .
 
Μαργαριτα αν σου αρεσει τοσο η Αλικη το βιβλιοπωλιο Ποθητος εχουν ενα πολυ ομορφο λευκωμα απο τις εκδοσεις Λιβανη αν δεν κανω λαθος με φωτογραφιες απο την ζωη της μονο με 5 ευρω.
 
Εμένα μου άρεσε παραπάνω από περιοδικό γιατί περιγράφει πραγματικά γεγονότα όπως τα ζούσαν τότε (που θεωρούσαν αυτή τη δουλειά μέγιστη τέχνη κλπ), σε ταξιδεύει ως την Ιαπωνία και έχει ενδιαφέρον η όλη ιστορία. Προς το τέλος η Σαγιούρι λέει (το γράφω γιατί δεν είναι σπόιλερ) πως το ίδιο πράγμα που έκανε αυτή, το κάνει και κάποια που παντρεύεται έναν πλούσιο για την καλή ζωή.

Φυσικά γούστα είναι αυτά, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το βιβλίο.
Αλίκη, χωρίς διάθεση για περαιτέρω ανάλυση (μιας και δεν είναι σχετικό με το νήμα), διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο για την "απαγωγή" γυναικών από τον ιαπωνικό στρατό πρίν και κατά τον β 'παγκόσμιο πόλεμο με σκοπό να προσφέρουν σεξουαλικές υπηρεσίες στους στρατιώτες. Τι σχέση έχει αυτό με τις γκέισες; Αναρωτιέμαι μήπως κράτη όπως η Ιαπωνία εδώ συγκεκριμένα τροφοδοτούν και συνεχίζουν την "παράδοση" τέτοιου είδους ανάρμοστων πρακτικών που σχετίζονται με την περίφημη "ιαπωνική κουλτούρα" ,φαντάζομαι υπέροχη σε πολλά ,αλλά και αντιφατική (σκληρή κι ανένδοτη σε θέματα τιμής-βλέπε άλλο τραγικό στοιχείο της ιαπωνικής κουλτούρας πχ το χαρακίρι). Κι αυτό που λέει η Σαγιούρι στο τέλος ισχύει. Αλλά δεν ακυρώνει και το τι βάσανα περνούσαν οι γκέισες για να γίνουν γκέισες. Αυτά.....:)
 
Τελείωσα τη "Νεκρή Ευρώπη" του Χρήστου Τσιόλκα (ανάγνωση με σφιγμένο στομάχι ομολογώ :ουχ:) και συνεχίζω με κάτι διαφορετικό και ανάλαφρο "Ο εκατοντάχρονος που πήδηξε από το παράθυρο και εξαφανίστηκε". Καλό, πολύ καλό για καλοκαίρι :))
 
Στην Αθήνα είναι αυτό ;
Μαργαριτα συγνωμη νομιζα οτι εχει καταστημα και στην Θεσσαλονικη

Το βιβλιοπωλείο ειναι αυτο http://pothitosbooks.gr/ και το λευκωμα που το εχουν 5 ευρω ειναι αυτο

http://www.psichogios.gr/site/Books/show/22920/alikh-mia-zwh-se-fwtografies

[video=youtube;9FmgSpuBP8E]https://www.youtube.com/watch?v=9FmgSpuBP8E[/video]
 
Δεν πειράζει , θα το αναζητήσω σε κανένα άλλο βιβλιοπωλείο αν το εχει και ελπίζω αν το βρω να ειναι σε αυτή την τιμή :))))
Σ΄ευχαριστώ πολύ !
 
Πριν από μια εβδομάδα τελείωσα το "Παντοτινός βασιλιάς" και τώρα τελειώνω το "Σφαγείο νο 5" του Βονεγκατ. Το πρώτο είναι θα έλεγα πιο πολυ για αναγνώστες που τους αρέσει ο αρθουριανος κύκλος. Το δεύτερο αν και ασχολείται με ένα τετριμένο θέμα (β παγκόσμιος) είναι ευχάριστο και πρωτότυπο!!
 
Τελείωσα το "Του έρωτα και της σκιάς" της Ι. Αλιέντε. Λέω να συνεχίσω με το Όφις και Κρίνο του Ν. Καζαντζάκη
 
Τελείωσα το "Του έρωτα και της σκιάς" της Ι. Αλιέντε...
Πώς σου φαίνεται η Αλιέντε, Κόρτο; Σκέφτομαι να διαβάσω κανένα δικό της.

Εγώ άρχισα να διαβάζω τα θεατρικά έργα του Σαρτρ. Όμως έχω μόνο τον δεύτερο τόμο απ' τα άπαντα (τον είχα πάρει από ανταλλακτήριο και δεν υπήρχε ο πρώτος)... Δε βαριέσαι... Απ' τ' ολότελα...
 
Κόρτο, πόσα βιβλία έχεις φτάσει; :) Προβλέπω μεγάλο νούμερο...

δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά πρέπει να είναι 62-63 για το 2014

Πώς σου φαίνεται η Αλιέντε, Κόρτο; Σκέφτομαι να διαβάσω κανένα δικό της.
Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι είναι ένας δευτεροκλασάτος Γκαρθία Μάρκες (και για εμένα ήταν το πρώτο της που διαβάζω). Μετά το δεύτερο μέρος μου άρεσε περισσότερο αφήνοντάς μου συνολικά θετική εντύπωση στο τέλος, χωρίς να μ' ενθουσιάσει όμως. Θα κοιτάξω να διαβάσω και το Σπίτι των πνευμάτων κάποια στιγμή.
 
Top