Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Θα σας πρότεινα τα "A Way out " και "It takes two " που είναι 2 συνεργατικά παιχνίδια εξαιρετικά, στο πρώτο έχετε το ρόλο δύο καταδικων που πρέπει να αποδράσουν απο μια φυλακή, παίζεται μόνο διπλό και απαιτεί συνεργασία απο τους 2 παίκτες για την επίλυση των γρίφων και των εμποδίων, χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα στενό κάθετο τούνελ όπου ακουμπώντας ο ένας στη πλάτη του άλλου με τα πόδια στο τοίχο πρέπει να πατήσετε σταδιακά τα πλήκτρα ώστε να το ανεβείτε και οι δύο σταθερά ή που ο ένας είναι οδηγός και ο άλλος ρίχνει με το όπλο σε μία καταδίωξη...
Το It takes two είναι με ενα παντρεμένο ζευγάρι που μπλέκει σε περιπέτειες και όλες οι πίστες είναι μια ατέλειωτη συνεργασία, σε ένα σημείο εγω ήμουν ένα καρφί και η κοπέλα μου σφυρί που με κάρφωνε στο τοίχο πιανοταν μετά με το σφυρί απο πάνω μου και αιωρούνταν ώστε να φτάσει στο επόμενο σημείο και ένα σωρό άλλα
 
Μια ερωτηση μιας και πρεπει να μαθω το σωστο (δεν ξερω αν υπαρχει συγκεκριμενη ονομασια για αυτο το νοσημα), ειναι ο Καμυ ή Καμι;
 
Απλως μου κανει εντυπωση που σε οσα βιβλια του εχω δει ειναι με υψιλον μεχρι που ειδα τον @Νικόλας Δε Κιντ να το γραφει με γιωτα και εκει σοκαριστικα διαλυθηκε ο κοσμος του ορθου και ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΛΑΘΟΣ 🤣 +επιασε φωτια το google search

P.S. Μια παρακληση θα ηθελα αγαπητα μελη να με διορθωνεται ασυστολα οποτε εντοπιζεται καποιο λαθος, μου αρεσει να μαθαινω
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
@Εστελλ, δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες από χιούμορ, όμως το post scriptum σου έχει... ορθογραφικά λαθάκια. :))))
 
@Εστελλ, δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες από χιούμορ, όμως το post scriptum σου έχει... ορθογραφικά λαθάκια. :))))
Ξερω τα ειδα ειναι εκεινα τα εψιλον που με στοιχειωνουν. Ο εγκεφαλος μου αρνειται να δεχτει τον κανονα πληθυντικος γραφουμε ε ενικος αι 🤣 (χωρις πλακα το εχω παθει το τελευταιο τριμηνο, αφασια στοχευμενη στα ε και αι χαχαχαχαχαχ) ισως φιλοσοφια, γλωσσολογια και δουλεια να μην μου κανει καλο κατι θα πρεπει να κοψω, ηθελα και προγραμματισμο διπλο γελιο
 
Νομιζω πως βρηκα γιατι στο κουρδιστο πορτοκαλι ο (αντι)ηρωας επινε γαλα. (Αποριες που εχει ο κοσμος) να συμπληρωσω οτι το βρηκα τυχαια μπορει να μην ισχυει

 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Στην μεταγραφή ξένων ονομάτων ακολουθείται, σήμερα, η απλούστερη ορθογραφία. Κάποια ονόματα που καθιερώθηκα ιστορικά διατηρούν και τον παλιό τρόπο γραφής. Πολύ χαρακτηριστική η περίπτωση του Σαίξπηρ, τον οποίο συνηθίσαμε έτσι, και εμμένουμε, παρότι απαντά πλέον και η απλούστερη ορθογραφία Σέξπιρ. Στα σταυρόλεξα, όπου απαιτείται κανονικότητα, εάν σου ζητηθεί ποιος έγραψε τον Άμλετ, θα διαπιστώσεις πως βγαίνει μόνο Σέξπιρ. Ομοίως απαντούν και οι δύο τύποι Καμί/Καμύ.

Για εμένα οι καταλήξεις στα αρσενικά/θηλυκά σε /ι/ θα ταίριαζε να είναι σε -η (π.χ. Καμή) :))))
 
Εγώ το γράφω πότε με ύψιλον, πότε με γιώτα, αναλόγως τα κέφια, νομίζω μου πάει κυρίως με ύψιλον, αλλά θα ήθελα να το γράφω Καμού (λίγο πιο κοντά στη γαλλική προφορά). Και κάπου εδώ η @Εστελλ λούζεται με βενζίνη κι ανάβει σπίρτο.
 
θα ήθελα να το γράφω Καμού (λίγο πιο κοντά στη γαλλική προφορά). Και κάπου εδώ η @Εστελλ λούζεται με βενζίνη κι ανάβει σπίρτο.
Αν σου πω πως εκανα ακριβως την ιδια σκεψη επειδη το εχω ακουσει ως Καμου και το προτιμω για να ειμαι ειλικρινης. Δεν το ανεφερα γιατι θα νομιζαν τα υπολοιπα μελη οτι τρολαρω (δεν φανταζεστ(ε) πως συγκρατουμαι για να μην αφησω εντελως ελευθερες τις σκεψεις μου προς σεβασμο της λεσχης.
 
@Εστελλ εύχομαι η ανάρτησή μου να ήταν ενθαρρυντική, όπως ήταν του @Καλικάντζαρος για μένα. Την 1η μέρα που μπήκα στη λέσχη, έλεγα τι κάνω εγώ –το ρεταλι– εδώ; (ερώτηση που με συντροφεύει σε κάθε στιγμή της ζωής μου εκτός σπιτιού, ακόμη και στο σούπερ μάρκετ), και ξαφνικά στο ράδιο Φάρος, ανάμεσα σε ροκιες, βλέπω τον καλικάντζαρο να ρίχνει το 'Σε Θέλω' από Άρη Τόμας 🤝. Ξεδίπλωσε και συ την παλαβομάρα σου, μην ντρέπεσαι :αγκαλιά:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εγώ Δευτέρα, Τρίτη το γράφω με -ι, Τετάρτη, Παρασκευή με -υ, Πέμπτη, Σάββατο με -η και τις Κυριακές γράφω Καμά, γιατί θα μπορούσε να τον λέγαν και έτσι.
 
Top