Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

@Νικόλας Δε Κιντ Broken Sword που το θυμήθηκες;ιστορικό adventure παιχνίδι και αυτο, έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα και το remake του Final Fantasy VII που είναι φοβερό..
Θυμήθηκα κι άλλο ένα που είχα παίξει και μου άρεσε στο PS1. Silent hill. Τα γραφικά ήταν ολίγον για τα πανηγύρια, αλλά η ατμόσφαιρα ήταν φανταστική και οι γρίφοι πολύ έξυπνοι.

@Μοκαντάσα αλ Σάφερ Καλές τέχνες. Δεν υπάρχει δηλαδή διαχωρισμός καλής και κακής τέχνης.

@Αλουκαρδ χωρίς να θέλω να σε κακο-καρδίσω , στις καταστροφικές τέχνες (για τον αθρώπινο εγκέφαλο) θα το κατέτασσα.
Διασκέδαση σίγουρα ναι (και πολύ μάλιστα, σε τέτοιο βαθμό που μπορείς να παρασυρθείς μέχρι να κάνεις το μυαλό σου σούπα) - ψυχαγωγία (όπου στοχεύουν οι καλές τέχνες) σίγουρα όχι.

Νομιζω τα video games εχουν πρωταρχικο σκοπο την ψυχαγωγια (και money) ενω η (καλη, η καθαρη, η ατοφια) τεχνη εχει ως πρωταρχικο σκοπο να υπηρετησει την ιδια την τεχνη (στο ονομα της τεχνης θα πω με κομπασμο) και τα ιδανικα της (αλλη συζητηση)

Δηλαδή επειδή μπορεί κάποιος να παρασυρθεί και να βλέπει ταινίες ή να ακούει μουσική όλη μέρα μέχρι να κάνει το μυαλό του σούπα ούτε ο κινηματογράφος και η μουσική θα πρέπει να θεωρούνται καλή τέχνη και ψυχαγωγία με το ίδιο σκεπτικό..

Βλέπωντας μια ταινία, ή ακούγοντας μουσική επιδράς στην αισθητική σου, ή στη σκέψη σου (αν όχι απαραίτητα τουλάχιστον δυνητικά),. Βοηθάει τον εγκέφαλό σου "να δουλέψει". Ο κινηματογράφος ή η μουσική είναι (δυνητικά λέω και πάλι) καλλιέργεια. Παίζοντας εάν videogame, ανεξαρτήτως της ποιότητάς του (των γραφικών ή της πλοκής), δεν συμβαίνει αυτό. Είναι απλά διασκέδαση. (Καλό και δεκτό, μέν, αλλά όχι ψυχαγωγία = αγωγή της ψυχής, δε).

Δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί πέρα από παιχνίδια όπως ράλι, ποδόσφαιρο, μποξ κτλ αρκετά παιχνίδια έχουν γρίφους που πρέπει να ξεκλειδώσεις για να πας παρακάτω. Οπότε αναγκαστικά εξασκείς το μυαλό σου.

η (καλη, η καθαρη, η ατοφια) τεχνη εχει ως πρωταρχικο σκοπο να υπηρετησει την ιδια την τεχνη (στο ονομα της τεχνης θα πω με κομπασμο)
Θα διαφωνούσε μαζί σου ο Καμί:)))), ο οποίος ήταν εναντίον στο "η τέχνη για την τέχνη".
Πίστευε ακριβώς το αντίθετο. Παραθέτω ένα κομμάτι της ομιλίας του, όταν είχε παραλάβει το Νόμπελ λογοτεχνίας:

"Η τέχνη δεν είναι στα μάτια μου μοναχική απόλαυση, είναι μέσο να συγκινεί κανείς το μεγαλύτερο δυνατό αριθμό ανθρώπων, προσφέροντάς τους προνομιούχα εικόνα των κοινών πόνων και ευχαριστήσεων – δεν επιτρέπει στον καλλιτέχνη ν’ απομονωθεί, τον υποτάσσει στην πιο ταπεινή και την πιο παγκόσμια αλήθεια."

Είμαι πρόθυμος να δεχτώ το λάθος μου, μόλις δω την πρώτη μελέτη επιστημονική που θα δείχνει τη θετική επίδραση των videogames στο ανθρώπινο μυαλό, στην ανθρώπινη ψυχή, στο ανθρώπινο σώμα (κάπου, τέλος πάντων).

Θα συμφωνήσω με τη @Σελεφά και πέρα απο τους γρίφους είναι και η πλοκή και αλλα πολλά...interactive entertainment όπως το λένε...

Και πόσοι επίσης συνεργάζονται για να φτιαχτεί ένα, ζωγράφοι, συνθέτες, φωτογράφοι, προγραμματιστες, σεναριογράφοι κλπ...

Υπάρχουν και κάτι καινούργια που είναι για γυμναστική,όπου κινείσαι και γίνεται καταγραφή της κίνησης :ματιά:

Να δούμε σε μερικά χρόνια που θα εξελιχθεί και αλλο το virtual reality με τα ειδικά γυαλιά κλπ πως θα είναι, εκεί θα ξεφύγει το πράγμα και για το μυαλό όπως ανέφερε ο @ΚρίτωνΓ

Last edited:
Να και μία μελέτη τυχαία επειδή ζητήθηκε...

"Τα βιντεοπαιχνίδια μπορεί να κάνουν τα παιδιά πιο έξυπνα κάνοντάς τα να σκέφτονται, παρέχοντας «εμπλουτισμένα» περιβάλλοντα που απαιτούν να αντιμετωπίσουν προβλήματα που μπορεί να μην συναντούν στην καθημερινότητά τους, δήλωσε ο Δρ. Anish Dube, μέλος του Συμβουλίου της Αμερικανικής Ψυχολογικής Εταιρείας: «Το να παίζετε βιντεοπαιχνίδια συχνά απαιτεί ενεργή στρατηγική, σχεδιασμό και λήψη εκτελεστικών αποφάσεων."

«Το να παίζετε βιντεοπαιχνίδια συχνά απαιτεί ενεργή στρατηγική, σχεδιασμό και λήψη εκτελεστικών αποφάσεων."
Αυτό ισχύει, ειδικά σε βιντεοπαιχνίδια εταιρειών όπως η Telltale όπου οι επιλογές του παίκτη καθορίζουν την τύχη των ηρώων και κατά συνέπεια την πλοκή, καταλήγοντας σε πολλές διαφορετικές εκδοχές της ίδιας ιστορίας.

Ανα γειά σου. Τα στρατηγικά παιχνίδια ακόμα και αν πιάσεις τα πολύ παλιά όπως πχ το Age of Mythology, Civilization, Total War: Rome (τα δυο τελευταία νομίζω ακόμα βγαίνουν) ήταν κορυφή σε αυτό το κομμάτι.

Πωω! με βλέπω να κατεβάζω από Telltale τα The walking dead episode 4 και 5... Έχει βγει και το Expanse...
1183

Έχω διαβάσει τα κόμικ The walking dead και θεωρώ πολύ καλύτερο το βιντεοπαιχνίδι της Telltale (όλους τους κύκλους) και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους τους αρέσουν ιστορίες με ζόμπι και βιντεοπαιχνίδια με πλοκή!

Για όσους έχουν διαβάσει το κόμικ Fables, επίσης προτείνω το Wolf among us, το βιντεοπαιχνίδι που βασίστηκε στο κόμικ και το οποίο ευχαριστήθηκα να το παίζω πολύ περισσοτερο από το να διαβάζω το κομικ.

Καλά στο επεισόδιο 1 του TWD έκλαιγα στο στο τέλος...
Ευτυχώς δεν έχω αγοράσει χειριστήριο για τον υπολογιστή...
Με τα κουμπιά δε βολεύει ιδιαίτερα.

Από τα κόμικ νομίζω μέχρι το 17 διάβασα...
Κάθε ένα έχει τη δική του χάρη.
Ωστόσο ευχαριστήθηκα μακράν περισσότερο το παιχνίδι. :γιούπι:
Αν όσον αφορά ζόμπια και τρόμος με το Resident Evil 4 στο πρώτο χωρίο απλά είχα χεστεί πάνω μου, που πλάκωναν όλοι και σε κυνηγούσαν.
😱😱😱

@Νικόλας Δε Κιντ Συμφωνω με τον αγαπητο Καμυ, αλλα θεωρω ατομικη (οχι απαραιτητα μοναχικη) το σταδιο συλληψης της ιδεας ενος εργου και την δημιουργια του, ο τελικος σκοπος της τεχνης οπως αναφερει και ο Καμυ πρεπει να ειναι καθολικος. Ετσι θα προσθεσω η τεχνη επιβεβαιωνει και επιβεβαιωνεται, βρισκοντας την πληρη αξια της. Η τεχνη για την τεχνη δεχεται πολλες ερμηνειες στο δικο μου κεφαλι 😂και ισως αποτελει καλλιτεχνικη επαρση

Last edited:
Και τι κάνει μια τέχνη "καλή";
(με βαθύ φιλοσοφικό και σκεπτόμενο ύφος το παραπάνω και ρουφώντας μια γουλιά λευκού τσαγιού...)
@Μοκαντάσα αλ Σάφερ Το ερωτημα (για μενα) ειναι τι κανει μια τεχνη καλυτερη. :πανικός:
Και απαντω, σε πιο ανεμελο υφος απο το δικο σου ενώ παραλληλα μασαω μπιγκμπαμπολ, προσπάθεια, μελετη, προσηλωση και μισο κιλο φετα. :))))
ωωωω

Το δολάριο ξεπέρασε το ευρώ!
Αν σου πω οτι κι εγω τις προπροπροαλλες, βλέποντας να ειναι καπου ενα προς ενα η ισοτιμια, μου εκανε τετοια εντυπωση που νομιζα οτι καποιο bug υπηρχε πισω απο αυτο. Τελικα, οχι. :))))
Διασκέδαση σίγουρα ναι (και πολύ μάλιστα, σε τέτοιο βαθμό που μπορείς να παρασυρθείς μέχρι να κάνεις το μυαλό σου σούπα) - ψυχαγωγία (όπου στοχεύουν οι καλές τέχνες) σίγουρα όχι.
Στο δικο μου μυαλο, ειναι ο,τι και τα πακοτινιοπιτσινοδρακουλινια.

Last edited: