Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

Καλησπέρα από το Goodreads!

Τα τρία βιβλία μου είναι:
  • Γουλφ Χωλ - Hilary Mantel (+ Γεράκια, η συνέχειά του)
  • Αστερισμός Ζωτικών Φαινομένων - Anthony Marra
  • Η Μυστική Ιστορία - Donna Tart
 
Τέτοια εποχή, μαζί με την αλλαγή της ώρας και την αντίστροφη μέτρηση για τα Χριστούγεννα τα τελευταία χρόνια μια νέα παράδοση έχει προστεθεί στον ετήσιο αναγνωστικό κύκλο. Αυτή η αμερικανιά με τις κολοκύθες που εορτάζουν διάφοροι "εκπολιτισθέντες" χωρικοί που σνομπάρουν τις απόκριες

Το διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο. Με λίγα λόγια οι όροι συμμετοχή είναι:
1. Σκοπός μας είναι να διαβάσουμε ένα βιβλίο που ουσιαστικά δεν ήταν στις προτεραιότητές μας να το διαβάσουμε. Είμαστε προετοιμασμένοι για το ενδεχόμενο λοιπόν ο συμπαίκτης μας να έχει εντελώς διαφορετικά αναγνωστικά γούστα από εμάς και τα βιβλία που θα μας προτείνει να μην πλησιάζουν καν στις αναγνωστικές μας προτιμήσεις. Αυτός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού.
2. Όποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει, παραθέτει μια λίστα τριών βιβλίων.
2α. Καλό είναι για ευνόητους λόγους τα βιβλία που προτείνονται να κυκλοφορούν στα ελληνικά, να είναι ακόμα σε κυκλοφορία, να έχουν λογικό μέγεθος και λογική τιμή και να μην απευθύνονται σε περιορισμένο/ειδικό κοινό.
3. Μετά την παρέλευση ενός ικανού χρονικού διαστήματος ο οργανωτικός νους πίσω από το όλο εγχείρημα (εγώ βασικά, αλλά αν δεν μου το έλεγε η Σαώρη δεν θα το θυμόμουν) θα κάνει κλήρωση ανάμεσα στους συμμετέχοντες (ειδικά αν είναι πάνω από 2) ώστε να καθοριστούν τα ζεύγη. Για φέτος λέω να το κρατήσω έως την Κυριακή 17/11
4. Εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος (ας πούμε έως το Πάσχα) κάθε συμμετέχων έχει την ηθική υποχρέωση να διαβάσει τουλάχιστον ένα βιβλίο από την λίστα του συμπαίκτη του και να το σχολιάσει στο παρόν νήμα.

Θα παρακαλούσα να συμμετάσχει μόνο όποιος πραγματικά θέλει να διαβάσει ένα βιβλίο που ενδεχομένως να είναι εντελώς έξω από τα νερά του
Τα βιβλία που προτείνω είναι: 1)"Έθιμα ταφής" της Hannah Kent 2)"Ο θάλαμος αρ.6" του Anton Chekhov 3)"Δεύτερη εκτέλεση" του Μάρκου Κρητικού.
 
Καλησπέρα από το Goodreads!

Τα τρία βιβλία μου είναι:
  • Γουλφ Χωλ - Hilary Mantel (+ Γεράκια, η συνέχειά του)
  • Αστερισμός Ζωτικών Φαινομένων - Anthony Marra
  • Η Μυστική Ιστορία - Donna Tart
Το Γουλφ Χωλ ειναι δυο βιβλια. Για να καταλαβω, ως πρωτη επιλογη προτεινεις ενα διτομο και τη συνέχειά του; :χμ:

Κορτο, αν τυχω ζευγαρι με τη Λυρα, θα αλλαξω μια απο τις προτασεις μου στο αναζητωντας το χαμενο χρονο. Ολοκληρο.:)))
 
Οι προτάσεις μου:
Το σύνδρομο της Σταχτοπούτας - Κολέτ Ντόουλινγκ
Ο μόνος - Ευγένιος Ιονέσκο
Μ.Α.Ι.Ρ.Ο.Υ.Λ.Α - Λένα Κιτσοπούλου
 
Το Γουλφ Χωλ ειναι δυο βιβλια. Για να καταλαβω, ως πρωτη επιλογη προτεινεις ενα διτομο και τη συνέχειά του; :χμ:
Ε ναι καλό θα ήταν οι προτάσεις μας να μην αφορούν ολόκληρες σειρές ή πολύ πολυσελιδα βιβλία αν θέλουμε κ ο συμπαικτης μας να χαρεί με το οτι κληρώθηκε μαζί μας.
 
Το χαμουλης είναι αυτός εφέτος βρε παιδιά; Αγαπημένο παιχνίδι μεχρι στιγμής, οπότε:

1) Η κλέφτρα των βιβλίων - M. Zusak
2) Η σκιά στο σπίτι - Κ. Κελλης
Θα ήθελα πραγματικά πάρα πολύ να βάλω κάτι από Sanderson αλλά δυστυχώς είναι σειρές οπότε για άλλη μια χρονιά θα μείνω με τον καημό.
Επομένως θα παίξω σέιφ με μια Αγκαθα.
3) Τραγικό ιντερμέτζο - A. Christie
 
Θα προσπαθήσω κι εγώ να λάβω μέρος αν και δεν παίρνω όρκο καθώς τρέχω για να πάρω το πτυχίο :τρέχω:

Λοιπόν, οι δικές μου προτάσεις είναι οι εξής:
- Το Γκόλεμ και το Τζίνι της Έλεν Γουέκερ
- Ανεμοδαρμένα Ύψη της Έμιλυ Μπροντέ
- Σκανδιναβική Μυθολογία του Νίλ Γκέιμαν
 
Δηλώνω κι εγώ συμμετοχή! Θα προτείνω, κι ελπίζω να μην δυσαρεστήσω αρκετά το ταίρι μου, δύο θεατρικά κι ένα μυθιστόρημα.
Οι Βρικόλακες - Ίψεν
Ο Θάνατος του Εμποράκου - Άρθουρ Μίλλερ
Η Έρημος των Ταρτάρων, - Μπουτζάτι
 
Τι ωραία ιδέα. Θέλει σκέψη η επιλογή μόνο 3 βιβλίων. Καταλήγω στα εξής 3 πιο πρόσφατα αναγνώσματά μου κι ελπίζω να έχω...απρόσμενα καλό ταίρι!
Αυτό εδώ είναι νερό-David Foster Wallace
Οι Μητέρες-Brit Bennett
Η χρησιμότητα του άχρηστου-Nuccio Ordine
 
Το Γουλφ Χωλ ειναι δυο βιβλια. Για να καταλαβω, ως πρωτη επιλογη προτεινεις ενα διτομο και τη συνέχειά του; :χμ:
Tα Γεράκια τα έβαλα για όποιον είχε διαβάσει ήδη το πρώτο. Το Γουλφ Χωλ δεν ήξερα ότι στη μετάφραση είναι 2 βιβλία (και δεν υπάρχει λογος να είναι χωρισμένο στα δύο εδώ που τα λέμε), είχα πρόβλημα να βρω βιβλία που να ταιριάζουν στα κριτήρια γιατί διαβάζω σπάνια μεταφράσεις και δεν ξέρω τι κυκλοφορεί. Θα το αλλάξω.
 
Top