Για την αγορά βιβλίων μέσω Ίντερνετ

Αγοράζει βιβλία μέσω Ίντερνετ;

  • Ποτέ.

    Votes: 18 15,4%
  • Πολύ σπάνια.

    Votes: 19 16,2%
  • Ναι, κανονικά.

    Votes: 80 68,4%

  • Total voters
    117
από την ιστοσελίδα του βιβλιοπωλείου, με το "καλάθι", ξέρεις, βάλε στο "καλάθι" αυτά που θες να ψωνίσεις. Έβαλα στο καλάθι ένα βιβλίο λοιπόν. Σε μια λίστα επιλογών επέλεξα το "παραλαβή με αντικαταβολή". Είχε επίσης και το "μολών λαβέ", συγγνώμη, "παραλαβή από το κατάστημα". Είπα να τεμπελιάσω και επέλεξα το 1ο. Τώρα, φυσικά θα πάω να το πάρω από εκεί γιατί ζήτησα κάτι ψιλοσπάνιο που το θέλω και δύσκολα θα το έβρισκα αλλού. Κι αν ήμουν ένας παππούς 75 χρονών που ξέρει από διαδίκτυο αλλά δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του;

Μια μικρή λεπτομέρεια: εκτός των άλλων στοιχείων μου δηλώνεται και η διεύθυνση κατοικίας μου/παραλαβής. Άρα, φαίνεται αν είμαι κοντά ή μακριά. Λέω γω τώρα..
 
Last edited:
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, ευτυχώς δεν το είδα σε καμμια παραγγελεία μου, να πρέπει να κάνω 700 χλμ για να πάρω τα βιβλία. :χμχμ:
 
Υπάρχουν και τέτοιοι παππούδες αν κι έχω παρατηρήσει ότι οι παππούδες, όσο καλά κι αν παίζουν στα δάχτυλα το διαδίκτυο (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι) κάνουν πιο πολλές βόλτες από μας τους νεότερους τεμπελχανάδες...

Ίσως έκανα γω κάποιο λάθος. Ίσως είδαν από τα στοιχεία μου ότι είμαστε γειτονάκια και σου λέει "έλα από δω, που να στέλνουμε κούριερ τώρα". Δεν ξέρω.
 
Υπάρχουν και τέτοιοι παππούδες αν κι έχω παρατηρήσει ότι οι παππούδες, όσο καλά κι αν παίζουν στα δάχτυλα το διαδίκτυο (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι) κάνουν πιο πολλές βόλτες από μας τους νεότερους τεμπελχανάδες...

Ίσως έκανα γω κάποιο λάθος. Ίσως είδαν από τα στοιχεία μου ότι είμαστε γειτονάκια και σου λέει "έλα από δω, που να στέλνουμε κούριερ τώρα". Δεν ξέρω.

Δεν πτοούμε όμως! Θα δοκιμάσω την τύχη μου σε άλλο ηλεβιβλιοπωλείο, κατόπν της προτροπής ενός καλού μέλους της Λέσχης. Όταν θα έχω νεότερα, και όταν τέλος καλό όλα καλά, θα δοκιμάσω να σας το παρουσιάσω.
 
...Θα δοκιμάσω την τύχη μου σε άλλο ηλεβιβλιοπωλείο, κατόπν της προτροπής ενός καλού μέλους της Λέσχης. Όταν θα έχω νεότερα, και όταν τέλος καλό όλα καλά, θα δοκιμάσω να σας το παρουσιάσω.
Και η προτροπή έπιασε τόπο. Η πρώτη μου διαδικτυακή παραγγελία σε ηλεβιβλιοπωλείο πήγε πολύ καλά. Μου ήρθαν σήμερα Τετάρτη αυτά που ζήτησα το Σάββατο (δεν βιαζόμουν κιόλας), σε πλαστική συσκευασία φυσαλίδων από μέσα και χαρτι περιτυλίγματος απ' έξω, με αντικαταβολή με κούριερ. Μου άρεσε το "σπορ" και τώρα, δυστυχώς(;!), ποιος με πιάνει . . .
 
Ξέρω πως ίσως φανεί περίεργο αλλά λατρεύω τις εκδόσεις που έχουν παραθέσεις. Πχ τα έργα του φρόυντ τα προτιμώ στις εκδόσεις επίκουρος παρόλο που υπάρχουν άλλες πιο καλαίσθητες γιατί είναι γεμάτες με χρήσιμες υποσημειώσεις και αναφορές σε άλλα του έργα. Και μετά φυσικά έχει να κάνει η μετάφραση. Αν δω ότι μου αρέσουν οι εκφράσεις και η απόδοση προτιμώ τον τάδε μεταφραστή ή τις τάδε εκδόσεις. Και τέλος υπάρχει και η ποιότητα του εκδοτικού οίκου στα βιβλία που επιλέγει για έκδοση (βλέπε εκδόσεις ερατώ) οπότε προτιμώ και εκεί την αντίστοιχη έκδοση. Πάντως είναι σίγουρα αδύνατο να φτιάξω ποτέ ομοιόμορφη βιβλιοθήκη.
 
Συνηθως δεν αγοραζω απο το ιντερνετ αλλα οι τιμες στο bookdepository ειναι πραγματικα δελεαστικες και σιγουρα θα κανω μια επιδρομη συντομα!
 
Μπορεί κάποιος που έχε αγοράσει από το bookdepository να με βοηθήσει;;; :)
Βασικά από ότι κατάλαβα είναι δωρεάν η αποστολή αλλά εξαρτάται μετά από τη νομοθεσία της κάθε χώρας για επιπλέον έξοδα...
Για εμάς στην Ελλάδα υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση εκτός από το κόστος των βιβλίων;
 
Δεν εχω παραγγειλει-ακομα-απο bookdepository,αλλα απο γνωστους που το εχουν κανει,δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει καποιο επιπλεον εξοδο.Ας απαντησει και καποιος που εχει παραγγειλει,γιατι μπορει να κανω και λαθος.
 
Δεν εχω παραγγειλει-ακομα-απο bookdepository,αλλα απο γνωστους που το εχουν κανει,δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει καποιο επιπλεον εξοδο.Ας απαντησει και καποιος που εχει παραγγειλει,γιατι μπορει να κανω και λαθος.
Ευχαριστώ Χανκ!Και εγώ αυτό έχω καταλάβει αλλά ας μας πει και κάποιος σίγουρα...
 
εχω κανει πολυ προσφατα την αρχη μου στις αγορες απο ιντερνετ με την πολιτεια,εμεινα ευχαριστημενη κ ετοιμαζομαι κ για αλλο γυρο

γενικα μου αρεσουν τα συνοικιακα βιβλιοπωλεια, θελω να εχουν κ τη στηριξη μου ολα αυτα τα μαγαζακια. δελεαστικοτατες ομως και η πληθωρα τιτλων κ οι προσφορες..
 
γενικα μου αρεσουν τα συνοικιακα βιβλιοπωλεια, θελω να εχουν κ τη στηριξη μου ολα αυτα τα μαγαζακια. δελεαστικοτατες ομως και η πληθωρα τιτλων κ οι προσφορες..

Στην παρούσα φάση και με τις οικονομικές δυσκολίες, παρόλο που θέλουμε να στηρίξουμε τα συνοικιακά βιβλιοπωλεία, δυστυχώς δεν μπορούμε. Μας συμφέρουν οι προσφορές που κάνουν τα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία.
 
συμφωνω Μελ, δεν ειναι τυχαια η χρονικη στιγμη που ξεκινησα τις αγορες μεσω ιντερνετ

(κ ομολογω οτι δε γνωριζα κ αρκετα γυρω απο ηλεκτρονικα βιβλιοπωλεια προ λεσχης)
 
Θα ψηφίσω κι εγώ Πολιτεία. Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει κάποιο βιβλίο που να έχω θελήσει και να μην το έχει σε έκπτωση άνω του γνωστού 10%.
Επίσης το κατώτερο όριο των 30 ευρώ για να μηδενιστούν τα έξοδα αποστολής είναι αρκετά προσιτό.
Η εξυπηρέτηση και η κατάσταση των βιβλίων που έχω πάρει μέχρι στιγμής είναι άριστη.
Και λόγω έλλειψης πιστωτικής, η μέθοδος της αντικαταβολής είναι άκρως βολική.
 
Για το bookdepository να πω (λίγο καθυστερημένα) ότι όντως δεν έχει καθόλου έξοδα αποστολής, δεν χρεώνεσαι τίποτα επιπλέον. Έχω κάνει καμιά 15ρια παραγγελίες από εκεί και έχω μείνει πάντα ευχαριστημένος. Τα βιβλία κάνουν γύρω στις 10-12 μέρες για να φτάσουν. Σε σχέση με το άμαζον -ακόμα και το αγγλικό αμαζον- συμφέρει περισσότερο και συνήθως έχει καλύτερες τιμές.

Από ελληνικά, είμαι φανατικός της Πολιτείας, οι καλύτερες τιμές και η καλύτερη εξυπηρέτηση.
 
Μέχρι πριν δυο χρόνια δεν είχα αγοράσει ποτέ τίποτα από το ίντερνετ...αλλά από τότε που γύρισα Καβάλα και από τη μέρα που έψαχνα κάποια βιβλία σε βιβλιοπωλεία της πόλης και δεν τα βρήκα ... κατέφυγα στο ίντερνετ. Συνήθως αγοράζω από τη σελίδα της Πολιτείας! Μου την είχε προτείνει μια φίλη και έμεινα ικανοποιημένη και από τιμές και από ποικιλία! :))
 
Τις περισσοτερες αγορες μου τις κανω ηλεκτρονικα.
Βρισκω οτι θελω την στιγμη που το θελω και την αλλη μερα ειναι στην πορτα μου!:)
 
Είσαστε τυχεροί που μπορείτε να τα απολαύσετε τις βόλτες και τις αγορές με αυτό τον τρόπο!
Μονο απο την περιγραφη σου μου δημιούργησες το αίσθημα της ζήλιας.(καλοπροαίρετη πάντα:)!
Όταν κατεβαίνω Αθήνα το ίδιο κάνω και εγώ.
Οταν όμως δεν εχω επιλογη και θελω να αγορασω τα βιβλια μου(δεν φημιζομαι και για την επιμονη μου:χαχα:) με εχουν βολεψει απιστευτα οι online παραγγελιες!!;)
 
Top