Το 10, Μ.Καραγάτσης

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Η μεταφορά του ημιτελούς βιβλίου του Μ.Καραγάτση σε σειρά στο κανάλι του άλφα έγινε το 2007. Έγιναν κάποιες μικρό-αλλαγές, ωστόσο ο κορμός της «ιστορίας» έχει μείνει ίδιος. Τυπικά στο τελευταίο επεισόδιο δίνεται κάποιο τέλος σε κάποιες σχέσεις μεταξύ των ενοίκων του 10, παρ' όλο που ο Καραγάτσης δεν πρόλαβε να δώσει αυτός την τελική μορφή στο μυθιστόρημά του.

Είναι μία αξιόλογη προσπάθεια, με καλές ερμηνείες (για εμένα) και την πάντα αξιόλογη συνεισφορά της Καραΐνδρου στα μουσικά κομμάτια που ακούγονται. Και στο βιβλίο και στη σειρά για εμένα ξεχωρίζει η Ελενάρα (έκαναν καλή επιλογή ηθοποιού). Όσοι το έχετε διαβάσει ή δει θα ξέρετε ποια λέω.:ντροπή:

Δεν το προβάλουν στο κανάλι του άλφα, δυστυχώς. Ή εγώ δεν το έχω πετύχει. Όσοι το έχετε δει, εκφραστείτε. Πείτε μου τη γνώμη σας ή τυχόν λάθη που εντοπίσατε και εγώ δεν τα πρόσεξα.

*Και όσοι δεν το έχετε δει και σας έβαλα σε σκέψη υπάρχουν όλα τα επεισόδια στο greek-movies. Υπάρχουν στο youtube, αλλά δεν είναι "ελεύθερα".
 
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο - οποτε δεν μπορώ να μιλήσω για λάθη - αλλά η σειρά ήταν εξαιρετική!!!

Σε αντίθεση, με τον Γιούγκερμαν με τον Μαρκουλάκη, που προβαλλόταν νομίζω την ίδια περίοδο και δεν με τράβηξε καθόλου.
 
Παρόλο που ο Καραγάτσης είναι ο αγαπημένος μου Έλληνας λογοτεχνης το "10" δεν το έχω διαβάσει ακόμα...

Οπότε πρώτα θα το διαβάσω και μετα θα δω την τηλεοπτική του μεταφορά!!!:)
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο - οποτε δεν μπορώ να μιλήσω για λάθη - αλλά η σειρά ήταν εξαιρετική!!!

Σε αντίθεση, με τον Γιούγκερμαν με τον Μαρκουλάκη, που προβαλλόταν νομίζω την ίδια περίοδο και δεν με τράβηξε καθόλου.
Είναι λιγάκι τσιμπημένη η τιμή του, αλλά προσωπικά νομίζω ότι αξίζει τα χρήματα, τα οποία θα δώσεις, αν σ' αρέσει η γραφή του Καραγάτση. Στην καλύτερη των περιπτώσεων το δανείζεσαι από κάποιον, αν το εντοπίσεις. Νομίζω θα το ευχαριστηθείς.

Αχ δεν είμαι μόνο εγώ που δεν μπορώ εύκολα να παρακολουθήσω εύκολα την σειρά που προβλήθηκε βασισμένη στον «Γιούγκερμαν».
Παρόλο που ο Καραγάτσης είναι ο αγαπημένος μου Έλληνας λογοτεχνης το "10" δεν το έχω διαβάσει ακόμα...

Οπότε πρώτα θα το διαβάσω και μετα θα δω την τηλεοπτική του μεταφορά!!!:)
Αν θες να το αποκτήσεις και να το έχεις στη βιβλιοθήκη σου, πρέπει να θυσιάσεις 15 ευρώ (εκτός και αν το πετύχεις πουθενά σε προσφορά). Αλλιώς αν βρεις ευκαιρία, δανείσου το.

Μ' αρέσει που σας προτρέπω και αν δεν σας αρέσει θα την ακούσω. :μουάχαχα:
 
Μία πολύ βασική διαφορά του βιβλίου με το σιριάλ, είναι οι σεξουαλικές περιγραφές του Καραγάτση. Δε γίνονταν να μεταφερθούν...αυτούσιες οι σκηνές, σε αντίθετη περίπτωση θα είχαμε διαδηλώσεις φανατικών πιστών έξω από το κανάλι!!! Σε γενικές γραμμές πάντως τηρήθηκε η ατμόσφαιρα του γραπτού κειμένου. Η ανάγνωση μου έδωσε την αίσθηση πως ο θάνατος του συγγραφέα άφησε το βιβλίο σε πολύ πρώιμο στάδιο.

Όσον αφορά το "Γιούγκερμαν", ανήκω στους τυχερούς που το έχουν δει με τον Αλεξανδράκη, άρα τα σχόλια περιττεύουν...
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Μία πολύ βασική διαφορά του βιβλίου με το σιριάλ, είναι οι σεξουαλικές περιγραφές του Καραγάτση. Δε γίνονταν να μεταφερθούν...αυτούσιες οι σκηνές, σε αντίθετη περίπτωση θα είχαμε διαδηλώσεις φανατικών πιστών έξω από το κανάλι!!!

Σε γενικές γραμμές πάντως τηρήθηκε η ατμόσφαιρα του γραπτού κειμένου. Η ανάγνωση μου έδωσε την αίσθηση πως ο θάνατος του συγγραφέα άφησε το βιβλίο σε πολύ πρώιμο στάδιο.
>Όντως. Ωστόσο,παρ' όλα αυτά η παρουσία τους δεν χαλάει την ποιότητα τού κειμένου, ούτε σε αποτρέπουν από το να συνεχίσεις την ανάγνωση.

>Τα βασικά πρόσωπα εμφανίζονται σχεδόν σ' όλη τη σειρά. Δυστυχώς απουσιάζουν (έστω και με περιστασιακή παρουσία στα περισσότερα επεισόδια) μερικοί άλλοι χαρακτήρες. Λ.χ. Η Στάσα Θεμελή, της οποίας μας αναφέρει τις "παραξενιές" ο Καραγάτσης 2-3 φορές τουλάχιστον στο βιβλίο, εμφανίζεται στη σειρά για λιγότερο από 3 λεπτά. Ενώ άλλους που ίσα ίσα υπάρχουν στις σημειώσεις του, οι σεναριογράφοι τους εντάσσουν και τους δίνουν πιο ενεργούς ρόλους (αν θυμάμαι καλά ο Κίτσος κ.ά.). Γενικά πιστεύω ότι η πλειονότητα των ιστοριών των ενοίκων του 10 δεν είχε φτάσει ούτε στα μισά. Απλά τους αναφέρει και κάνει μια εισαγωγή για το τι πρόκειται να επακολουθήσει. Το πιο πιθανό είναι να κατέληγε η όλη προσπάθεια σε 2 ή και 3 τόμους με 1000 σελίδες το λιγότερο (στο σύνολο), αν ο Καραγάτσης ζούσε. :χαχαχα:

Νομίζω έγινε καλή επιλογή χώρου, μουσικής, ηθοποιών και γενικά των υπόλοιπων συντελεστών και γι' αυτό η όλη προσπάθεια σε μεταφέρει στην εποχή που γράφτηκε το κείμενο και διαδραματίζονται τα γεγονότα.

Όσον αφορά το "Γιούγκερμαν", ανήκω στους τυχερούς που το έχουν δει με τον Αλεξανδράκη, άρα τα σχόλια περιττεύουν...
Κρίμα και δεν βρίσκω τα επεισόδια. :λυγμ:

Όπως και τα περισσότερα της Εστίας. Αλλά, τι να λέμε, ειναι εξαιρετικές εκδόσεις.
Αξίζουν όμως σχεδόν όλα. Πάλι καλά προσέχουν (και επιλέγουν σωστά) ακόμα τα βιβλία που εκδίδουν και την ποιότητά τους.
 
Last edited:
Top