Σχετικά με τον πολιτικοποιημένο Αρκά

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
@Πίκο, αυτό που σου έγραψα εκεί στην αρχή, το έκανα θυμούμενος το ύφος σου σε άλλα νήματα. Θυμόμουν π.χ. την πολιτική σου πόλωση στο νήμα "Γιατί δεν βλέπω τηλεόραση", αναρτήσεις που σβήσαμε, όπου κάποιος συντονιστής, όχι άδικα, σου είχε γράψει εκεί: "Πικο, να με συγχωρεις, αλλα εχω παρατηρησει οτι εμπλεκεσαι με παθος σε πολιτικοκοινωνικες συζητησεις που ανοιγονται. Οντως εδω δε μιλησες ασχημα σε καποιον προσωπικα, αλλα το συγκεκριμενο υφος με το οποιο εκφραζεις τις παγιωμενες αποψεις σου, απαξιωνοντας ή ειρωνευόμενος δε βοηθαει."

Αυτό όταν στο λένε τουλάχιστον δύο διαφορετικοί άνθρωποι, που δεν ανήκουν σε κανέναν χώρο και βλέπουν την πολιτική-κομματική σκηνή σχετικά ουδέτερα, θα μπορούσε να είναι και, ας πούμε, τροφή για σκέψη.

Για να απαντήσω στην άμεση ερώτησή σου, το μνημείο για τους "νεκρούς της ΕΡΤ", στα μάτια μου είναι αστειότητα, λαϊκισμός και θεατρινισμός κακής ποιότητας. Δηλ. υποβαθμίζουν την έννοια του μνημείου και κατά κάποιον τρόπο προσβάλουν αυτούς που πραγματικά πέσανε νεκροί από ένα φασιστικό τανκς ή ό,τι άλλο αντίστοιχο. Αλλά σε κάθε κυβέρνηση βρίσκω αντίστοιχες γελοιότητες. (Χθες θυμόμουν τον Παπαθεμελή που είχε απαγορεύσει να λειτουργούν τα μπαράκια κτλ. μετά τις 12 (ή ήταν 1; :χμ:) μετά τα μεσάνυχτα. Δηλ. ακόμα μου έρχεται στο μυαλό και δεν μπορώ να το πιστέψω. Όμως το θέμα δεν πρέπει να μετατοπιστεί σε μια στιχομυθία κατηγορώ/υπερασπίζομαι την κυβέρνηση.

Αναπόφευκτα θα το αγγίξουμε κι αυτό, αφού προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε την μεταστροφή του Αρκά, αλλά μέσα από ένα πιο αποφορτισμένο, πιο ακομμάτιστο, αν το θες, κλίμα. Υπάρχει μια γραμμή που μας κάνει εδώ να μην είμαστε σαν τα σχόλια κάτω από τα βιντεάκια του youTube και εγώ έχω καταλάβει πως όσο πιο πολιτικά φορτισμένος είναι κάποιος, τόσο πιο εύκολα περνάει αυτήν την γραμμή.

Τώρα το ότι ο Αρκάς κι ο Λαζόπουλος είναι καλλιτέχνες, δεν το αμφισβητεί κανείς. Είναι καλλιτέχνες και μάλιστα ταλαντούχοι, όπως σωστά σημειώνει η Ακρίτα στο άρθρο της. Το αν κερδίζουν ή χάνουν από την πολιτική τους στράτευση είναι κάτι που θα τους το χρεώσει ο χρόνος. Για παράδειγμα, η διάψευση των πρωτινών προσδοκιών από τον ΣΥΡΙΖΑ ως κυβερνώσα αριστερά, κατά κάποιον τρόπο εκθέτει και τον Λαζόπουλο. Δηλ. λες, "Μα τί μας έλεγες, άνθρωπέ μου!" Ομοίως ο χρόνος θα κρίνει καλύτερα καί τον Αρκά. Θα έχει π.χ. πολύ ενδιαφέρον πώς θα σταθεί απέναντι στην επόμενη κυβέρνηση.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, η αντικυβερνητική του στράτευση δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη και, αν μη τί άλλο, σε ένα φόρουμ που μιλάμε για βιβλία και κόμιξ, μπορούμε να συζητήσουμε καί γι'αυτό.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Καλά, βλέπω την τελευταία σειρά του Αρκά "Τα Παιδικά Χρόνια Ενός Πρωθυπουργού", στην οποία ο πρωθυπουργός παρουσιάζεται άτιμος, προδότης και κατακάθι, και τα οποία αναπόφευκτα παραπέμπουν στον Τσίπρα (λόγω του ότι είναι ο πρωθυπουργός αλλά και της γενικότερης αντικυβερνητικής μάνητας του Αρκά) και πραγματικά απορώ.

Του ρίξανε κάτι στο ποτήρι και ήπιε; Τον στρατεύσανε με άλλον τρόπο; Δηλ. πραγματικά, πώς έγινε μια τέτοια μεταστροφή;

 

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
συμφωνώ.αν σατίριζε και άλλα κόμματα (μην μας πει και οτι ειναι όλα τέλεια στα άλλα κόμματα) θα έλεγα οτι κάνει πολιτική σάτιρα,οκ. αλλα χτυπάει μόνιμα τον πρωθυπουργο και τον συριζα ενώ ποτέ στο παρελθόν δεν έχει αναφερθεί σε διάφορα αίσχη των προηγούμενων..Οπότε ειναι κομματικά στρατευμένος.κριμα.
 
συμφωνώ.αν σατίριζε και άλλα κόμματα (μην μας πει και οτι ειναι όλα τέλεια στα άλλα κόμματα) θα έλεγα οτι κάνει πολιτική σάτιρα,οκ. αλλα χτυπάει μόνιμα τον πρωθυπουργο και τον συριζα ενώ ποτέ στο παρελθόν δεν έχει αναφερθεί σε διάφορα αίσχη των προηγούμενων..Οπότε ειναι κομματικά στρατευμένος.κριμα.
Είναι; ή του ζήτησαν να τα γράψει έτσι;
 
Ο παλιος Αρκας ειχε τις καλες εμπνευσεις του αλλα και τις φορες που απλως εικονογραφουσε πασιγνωστα ανεκδοτα. Ο καινουργιος Αρκας διατηρει το ταλεντο του, αλλα σε ξενερωνει που πολιτικοποιηθηκε. Τον Αρκα υποτιθεται τον διαβαζες για να ξεφευγεις απο την καθημερινοτητα. Υπηρχαν ενα σωρο αλλοι δημιουργοι αν ηθελα να διαβασω πολιτικη σατιρα.
 
Είναι πράγματι πολιτικοποιημένος ο Αρκάς; Ισως, αλλά αυτό που θα έπρεπε να μας νοιάζει νομίζω, δεν είναι η ενασχόληση με την πολιτική αλλά το αν εντέλει ο Αρκάς κομματοποιήθηκε κι αυτό δεν το έκανε. Ωστόσο, αυτός είναι ο λόγος που τελευταία έχει ενοχλήσει πολλούς. Ο Αρκάς κατηγορείται για προπαγάνδα υπέρ της Νέας Δημοκρατίας αλλά δεν κάνει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο. Το να κράζεις κάποιον για κάτι δε σε κάνει υπέρμαχο της αντίπαλης παράταξης ούτε λάτρη της απέναντι ιδεολογίας. Το Λαζόπουλο για παράδειγμα τον θεωρώ ατάλαντο και λαικιστή, αυτό δε με κάνει ξαφνικά νεοδημοκράτη ή φανατικό τηηλεθεατή του ant1 και το ίδιο νομίζω πως ισχύει για τον Αρκά. Προσωπικά πάντως, δε γελάω ιδιαίτερα μ' αυτό που κάνει σ' αυτή τη συγγραφική του φάση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με προδιαθέτει κι αρνητικά.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ο Λαζόπουλος τασσόταν ανοιχτά υπέρ του Σύριζα. Ο Αρκάς δεν τάσσεται ανοιχτά υπέρ της ΝΔ αλλά προσωπικά, δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν αποκαλυφθεί πως έχει το στούντιό του σε ένα γραφειάκι στα γραφεία της ΝΔ.

Κάπου διάβαζα πως οι διαχειριστές της σελίδας του στο φέις, στην γενικευμένη μάλλον απορία τί διάολο τον έπιασε τώρα και στηλιτεύει τόσο παθιασμένα και απροκάλυπτα την συγκεκριμένη κυβέρνηση, είπαν κάτι σαν: ποτέ άλλοτε η πολιτική σκηνή στην χώρα μας δεν ήταν τόσο χάλια, πράγμα που το ωθεί κτλ κτλ.

Ναι, εντάξει. Ειδικά οι παλαιότεροι από εμάς έχουμε να θυμόμαστε από Κοσκωτά, μέχρι δομημένα ομόλογα μέχρι δεν ξέρω εγώ τί.

Γι' αυτό κι αναρωτήθηκα πιο πάνω: του βάλανε κάτι στο ποτό ή έχει κάποιο κέρδος; Η πολιτική σκηνή στην Ελλάδα είναι τί εχεις Γιάννη τί είχα πάντα.

Όπως και να 'χει, κρίμα γιατί θα μπορούσε να είχε παραμείνει οικουμενικός και τώρα αγγίζει τον λαϊκισμό που ο ίδιος στηλιτεύει.

Όπως όμως λένε και οι φίλοι μας οι κορεάτες: oh well..
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εννοείς πως θα πάψει να κράζει την κυβέρνηση; Μα βέβαια. Διότι με την ΝΔ, βέβαια, το πολιτικό τοπιο στην Ελλάδα, θα αλλάξει άρδην και θα έρθει ξαφνικά μια άνοιξη πολιτικής ωριμότητας και υποδειγματικής δημοκρατίας.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν ξερω, αλλα οπως εχω πει παραπανω, παροτι ειμαι εναντιον της ΝΔ και συμφωνω με αυτο που λες, απο την αλλη παντα εβλεπα με καλο ματι την αντιτσιπρικη σατιρα του Αρκα. Δεν αποκλειεται να προκειται για προσωπικη (και οχι πολιτικη) αντιπαθεια στο προσωπο του Τσιπρα. Για μενα ο Τσιπρας ειναι εξαιρετικη μορφη στην ιστορια της μεταπολιτευσης, εχει κανει τοσες πολλες κωλοτουμπες, γκαφες, τρικλοποδιες στον εαυτο του, και να θυμισω οτι σε μια ερευνα κριθηκε ο πιο λαικιστης πολιτικος παγκοσμσμιως. Μπορει να κανω λαθος (διαφωνει απο πανω ο Κορτο με εμπεριστατωμενα επιχειρηματα), αλλα μου φαινεται οτι ο νεος Αρκας ειναι δημιουργημα του Τσιπρα.

Ο Κουλης σιγουρα δεν ειναι καλυτερος, αλλα τοσο απογοητευτικος δε μου φαινεται να ειναι, και δε θα χρειαζεται εναν Αρκα. :χμ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, να σου πω την αλήθεια. Ο Αρκάς έχει απόλυτη ευθυνη γι'αυτό που κάνει κι έχει γίνει. Σιγά μην ρίξουμε την ευθύνη στον Τσίπρα για τα σκίτσα του Αρκά. Ο Τσίπρας είχε μια ανεκδιήγητη αρχή και παραλίγο να ξετινάξει την Ελλάδα στον αέρα, αλλά από όταν έδιωξε τον Βαρουφάκη και το πήρε αλλιώς, κινείται σε ένα πολύ γνωστό μήκος κύματος.
 
Ο Λαζόπουλος τασσόταν ανοιχτά υπέρ του Σύριζα. Ο Αρκάς δεν τάσσεται ανοιχτά υπέρ της ΝΔ αλλά προσωπικά, δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν αποκαλυφθεί πως έχει το στούντιό του σε ένα γραφειάκι στα γραφεία της ΝΔ.

Κάπου διάβαζα πως οι διαχειριστές της σελίδας του στο φέις, στην γενικευμένη μάλλον απορία τί διάολο τον έπιασε τώρα και στηλιτεύει τόσο παθιασμένα και απροκάλυπτα την συγκεκριμένη κυβέρνηση, είπαν κάτι σαν: ποτέ άλλοτε η πολιτική σκηνή στην χώρα μας δεν ήταν τόσο χάλια, πράγμα που το ωθεί κτλ κτλ.

Ναι, εντάξει. Ειδικά οι παλαιότεροι από εμάς έχουμε να θυμόμαστε από Κοσκωτά, μέχρι δομημένα ομόλογα μέχρι δεν ξέρω εγώ τί.

Γι' αυτό κι αναρωτήθηκα πιο πάνω: του βάλανε κάτι στο ποτό ή έχει κάποιο κέρδος; Η πολιτική σκηνή στην Ελλάδα είναι τί εχεις Γιάννη τί είχα πάντα.

Όπως και να 'χει, κρίμα γιατί θα μπορούσε να είχε παραμείνει οικουμενικός και τώρα αγγίζει τον λαϊκισμό που ο ίδιος στηλιτεύει.

Όπως όμως λένε και οι φίλοι μας οι κορεάτες: oh well..
Εντάξει, για τον Λαζόπουλο είναι λίγο περιττή η συζήτηση. Ο τύπος αγγίζει τα όρια της χυδαιότητας μ' αυτό που είναι, μ' αυτό που κάνει και που πρεσβεύει. Ο Αρκάς απ' την άλλη είναι τελείως διαφορετική περίπτωση δημιουργού, βασικά είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τον Λαζόπουλο. Τ' ότι κράζει τον Τσίπρα (όπως και τα 3/4 τη χώρας) δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο ακόμα κι αν δεν μας έχει συνηθίσει σ' αυτή τη θεματολογία. Σε τελική ανάλυση, τα θέματα που απασχολούν έναν άνθρωπο κατά τη διάρκεια της ζωής του αλλάζουν διαρκώς και ο Αρκάς δε θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση σ' αυτό τον κανόνα. Από την άλλη βέβαια, κατανοώ κι αυτό που λες σχετικά με το αν καβατζώνεται με κάποιο τρόπο από τη νέα δημοκρατία κι αυτό δεν είναι τελείως απίθανο ειδικά αν συνυπολογίσουμε την συνεργασία του με το πρώτο θέμα...
 
Last edited:
Αυτό που μου αρέσει είναι τα σχόλια κάτω από τα σκίτσα που ανεβαίνουν στο Facebook. Είναι αστείο, αν κάποιος κάνει κριτική ή σχολιάσει αρνητικά ανήκει σε συγκεκριμένη παράταξη χωρίς δεύτερη σκέψη, αντίστοιχα αν κάνει "like" ανήκει σε άλλη.

Πόσο γραφικοί γινόμαστε όταν υπερασπιζόμαστε πρόσωπα και καταστάσεις χωρίς δεύτερη σκέψη, λες και μας έχουν θίξει το σπίτι ή την οικογένεια.

Εγώ μία φορά τα αστεία με τα "παιδικά χρόνια" του πρωθυπουργού δεν τα βρίσκω αστεία. Μάλλον έχω χάσει την αίσθηση του χιούμορ μου.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εντάξει, για τον Λαζόπουλο είναι λίγο περιττή η συζήτηση. Ο τύπος αγγίζει τα όρια της χυδαιότητας μ' αυτό που είναι, μ' αυτό που κάνει και που πρεσβεύει. Ο Αρκάς απ' την άλλη είναι τελείως διαφορετική περίπτωση δημιουργού, βασικά είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τον Λαζόπουλο.
Προσωπικά, βρίσκω τον Λαζόπουλο και τον σύγχρονο Αρκά πολύ συγγενικές ως περιπτώσεις. Κάνουν καί οι δύο σάτιρα και παίρνουν κομματική θέση. Ακόμα κι αν ο Αρκάς δεν τάσσεται ανοιχτά υπέρ της ΝΔ, τάσσεται ξεκάθαρα ως αντι-ΣΥΡΙΖΑ αντι-Τσίπρας, πράγμα που είναι εξίσου κομματικό.

Και πλέον πιστεύω πως δεν θα δούμε Αρκά, μετά τον ΣΥΡΙΖΑ να βάλλει ουσιαστικά την επόμενη κυβέρνηση, που μάλλον θα είναι η ΝΔ. Κι αν λίγο, πιστεύω πως θα είναι κατ' επίφαση. Σαν στάχτη στα μάτια. Ο άνθρωπος στάθηκε για πολύ καιρό κάπου πολύ συγκεκριμένα. Δύσκολα ξεκαβαλάς μια τέτοια βάρκα.
 
Λοιπόν διάβασα μία άποψη χθες ή προχθές για τον Αρκά και μου φάνηκε λίγο ειρωνική. Προσωπικά ο Πρωθυπουργός μου φαίνεται μία από τα ίδια (ψέματα - υποσχέσεις - κωλοτούμπες), όπως θα είναι και ο επόμενος Πρωθυπουργός όποιος και να είναι! Η απόψη (του κειμένου που παρέθεσα) μου φαίνεται λοιπόν ειρωνική και δείχνει πόσο εύκολα ξεχνά ο Έλληνας τις υποσχέσεις και τα λόγια των παλαιότερων θεωρώντας ότι μόνο αυτός ο Πρωθυπουργός πράτει όπως τα σκίτσα του Αρκά.

http://https://www.huffingtonpost.gr/entry/otan-o-arkas-dinei-prosopo-sten-politike-mizeria-kai_gr_5c818d60e4b0b3ad10be3510
 
Επι 4-5 χρονια ο Αρκας πολεμησε με λυσσα την προηγουμενη κυβερνηση. Καθημερινα δημοσιεύε σκιτσακια μεχρι και ολόκληρα αλμπουμ αφιερωνε, είχε φτάσει σε βαθμό εμμονής. Οσοι το επισημαναν αυτό και λεγανε οτι στρατευτηκε, οι διαχειριστες των λογαριασμων του στα σοσιαλ έλεγαν οτι ο Αρκας ασκει κριτική στην εκάστοτε κυβερνηση. Και τωρα κοντευουν σχεδόν τρεις μήνες απο την αλλαγη κυβερνησης και ο Αρκας δεν έχει δημοσιεύσει ούτε ενα σκιτσακι για την νεα κυβερνηση.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Από όταν βγήκε η ΝΔ, "τα παιδικά χρόνια ενός πρωθυπουργού" (διάβαζε Τσίπρα) σταμάτησαν. Αντικαταστάθηκαν με την σειρά με τον Αποστόλη και την πωρωμένη φεμινίστρια Ρόζα. Έχοντας συναντήσει τουλάχιστον δύο Ρόζες, στην πραγματική ζωή, που σχεδόν με σόκαραν, η συγκεκριμένη σειρά μου φαίνεται πετυχημένη.

Όσο για την κυβέρνηση της ΝΔ ας πούμε πως είναι ακόμη στην αρχή κι έχει την περίοδο χάριτος. Να δούμε αν κάποια στιγμή βρει έστω και το ένα πέμπτο από το αντιΣΥΡΙΖΑίικο σθένος που επέδειξε.
 
Ο Αρκάς έκανε αυτό που έπρεπε,έκανε κριτική σε μια κυβέρνηση εχθρό της κοινωνίας
μια κυβέρνηση που θα έπρεπε στα μέλη της να αφαιρεθεί το δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι.

Αναφέρομαι φυσικά στο νόμο Παρασκευόπουλου και το χάος που έφερε στις ζωές μας,
οι βουλευτές του Σύριζα στις κάλπες δε κρίθηκαν ως πολιτικοί αλλά ως εγκληματίες γι αυτό άλλωστε και διέπρεψαν σε όλα τα σωφρονιστικά καταστήματα.
 
Καλά μην είσαι τόσο απόλυτος... και οι άλλοι έχουν κάνει έκτροπα. Εμένα μου "ξινίζει" όταν κάποιος υποστηρίζει ή φέρεται τόσο ακραία κατά κάποιας παράταξης! Τα πράγματα είναι κάπου στη μέση. Μακάρι ο Μητσοτάκης να είναι ο σωτήρας και να κάνει διορθώσει όλα τα κακώς κείμενα. Όλοι αυτό επιθυμούν, την διόρθωση των στραβών και την επιβίωση.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κι εγώ νομίζω πως οι κυβερνήσεις είναι πάνω-κάτω οι ίδιες. Όλες με κανα σκάνδαλο (λίγα σκάνδαλα είχε π.χ. η ΝΔ του Καραμανλή; ), με αδυναμία να εφαρμόσουν αυτά που καλώς εννοούν και από εκεί και πέρα και με τις ιδεοληψίες τους (η Αριστερά με τις αριστερές ιδεοληψίες π.χ. περί "εργατιάς" και κρατισμού, η Δεξιά με τις δεξιές ιδεοληψίες π.χ. με τα περί έθνους και θρησκείας). Και βέβαια, σίγουρα παράγουν και κάποιο καλό έργο, ο καθένας από την μεριά του. Η ζωή στην Ελλάδα έχει αναβαθμιστεί σημαντικά τις τελευταίες δεκαετίες. Αυτό δεν συνέβη από μόνο του.

Και μου φαίνεται κάπως αστείο, να πω την αμαρτία μου, πώς π.χ. οι δεξιοί είναι λάβροι κατά μιας αριστερής κυβέρνησης και τα βρίσκουν όλα τραγικά, και οι αριστεροί είναι λάβροι κατά μιας δεξιάς κυβέρνησης και τα βρίσκουν όλα χάλια αντίστοιχα. Όλη αυτή η αφελής και κάπως κακότροπη πώρωση του καθενός πως ο ίδιος βλέπει καθαρά ενώ οι εκάστοτε ιθύνοντες καταστρέφουν την χώρα.

Πιστεύω πως η καταφορά είναι σημάδι ανωριμότητας ενώ η νηφαλιότητα σημάδι ωριμότητας. Σε εμένα είναι μάλλον τα σχόλια σε φόρουμ, youTube κτλ., (κι όχι οι κυβερνήσεις), που πασχίζουν να μου κλέψουν την ελπίδα μου, που με κάνουν να σκέφτομαι "πραγματικά, εκεί είμαστε;!". Αλλά δεν θα τους περάσει :)

Γυρίζοντας στον Αρκά, μου αρέσει η σειρά με τον Αποστόλη και την Ρόζα, αλλά η αλήθεια είναι πως για την ώρα μοιάζει να επιβεβαιώνεται η στράτευση του Αρκά με την ΝΔ. Ίσως είναι και νωρίς βέβαια, και της δίνεται περίοδος χάριτος, και καλώς έτσι άλλωστε.
 
Last edited:
Top