Προτάσεις από τα βιβλία του Jo Nesbo

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ανακαλύψω τα βιβλία του Nesbo, ποιό μου προτείνετε για αρχή.
Έχω σκεφτεί το Μάκβεθ μιας και έχω ήδη διαβάσει του Shakespeare και μου άρεσε πολύ.
Αλλά σαν τίτλοι μου κάνουν ενττύπωση, ''το μαχαίρι'', ΄΄αίμα στο χιόνι'', '' η δίψα'', ''ο κοκκινολαίμης''.
 
Κακή ιδέα το «Μάκβεθ», κακή απόπειρα μεταφοράς δραματουργίας. Δεν αντιπροσωπεύει την ικανότητα του Nesbo στη συγγραφή αστυνομικής λογοτεχνίας.

Αν όντως επιθυμείς να είσαι σε θέση να παρατηρείς την κάποια εξέλιξη του χαρακτήρα του Harry Hole ή του μύθου στο έργο του Nesbo -με άλλα λόγια: την πλοκή- ξεκινάς με το (όχι και τόσο ιδιαίτερο) βιβλίο «Η νυχτερίδα» κι ακολουθείς το εξής μονοπάτι: «Οι κατσαρίδες», «Ο κοκκινολαίμης», «Το αστέρι του διαβόλου», «Ο λυτρωτής», «Ο χιονάνθρωπος», «Η λεοπάρδαλη», «Νέμεσις», «Ο φαντομάς» και «Αστυνομία». Καταλήγεις στα «Η δίψα» και «Το μαχαίρι».

Τα «Κυνηγοί κεφαλών», «Ο γιος», «Αίμα στο χιόνι» και «Περισσότερο αίμα», διαβάζονται ως αυτόνομα βιβλία.
 
Last edited:
Θα συμφωνησω οτι το "Μακβεθ" δεν ειναι απο τις καλες στιγμες του Nesbo. Αν πιάσεις την σειρα με τον Χαρι Χολε καλό είναι να τα πάρεις με την σειρά (κατα την γνώμη μου μπορείς να παραβλέψεις τα δυο πρωτα, νυχτεριδα και κατσαριδες και να ξεκινησεις με το τριτο τον Κοκκινολαιμη αφου απο εκεί και πέρα η σειρά απογειώνεται).
Εκτός Χαρι Χολε "Ο γιος" νομίζω είναι το καλυτερό του.
Παρεμπιτοντως τον Σεπτέμβρη κυκλοφορεί το νεο του βιβλίο "Το βασιλειο".
 
Top