Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Ωπ, κυκλοφορησε στα ελληνικα το βιβλιο του Κέι; Χρυσοστομε, νομιζω οτι θα το απολαυσεις.:αγαπώ:

Μου δωρισα τη σκηνη της τζαζ του Χομπσμπάουμ και το θεατρο του Σαμπαθ, του Ροθ.

Fyi, βγηκε στα βιβλιοπωλειο το βιβλιο του Καμπρε, Η σκια του ευνουχου.
 
Ελλη αυτό δεν είναι που έιχες αναφέρει και εσύ πριν αρκετό καιρό όταν δεν είχε ακόμα μεταφραστεί; Απο τότε μου ειχε κινήσει το ενδιαφερον. Τυχαία το ειδα κι εγώ στο βιβλιοπωλείο και βέβαια το άρπαξα αμέσως.
 
τα πιο πρόσφατα που αγόρασα είναι:
Τα παιδιά του Χούριν
Μπέρεν και Λούθιεν
και τις τριλογίες-τετραλογίες
Το έπος των Φαρσιέρ
Ο Χρυσαφένιος Άνθρωπός
 
Ελλη αυτό δεν είναι που έιχες αναφέρει και εσύ πριν αρκετό καιρό όταν δεν είχε ακόμα μεταφραστεί; Απο τότε μου ειχε κινήσει το ενδιαφερον. Τυχαία το ειδα κι εγώ στο βιβλιοπωλείο και βέβαια το άρπαξα αμέσως.
Οντως, το διαβασα περσι ή προπερσι. Ηταν τραγελαφικες οι περιγραφες του για τα δημοσια νοσοκομεια της Αγγλιας (και των "ενοικων" τους). Γι' αυτο το ριξε στο stand up comedy.
 
Σπιτι Αιμομιξίας - Αναϊς Νιν
Σκληρη Βροχή - Ντον Καρπεντερ
Εκει που τραγουδανε οι Καραβίδες - Ντελια Οουενς
Ο καλος στρατιωτης - Φορντ Μαντοξ Φορντ
 
Καλημέρα, την Μαύρη Παρασκευή πήρα τα: Ο Ζοφερός Οίκος, Έλενα και Sula με έκπτωση 50%.
 
Αγορασα δυο βιβλία του Μακριδάκη, το "Ρωτα τη σκονη" του Φαντέ και το "Ο Γερμανος κατασκοπος" του Ρομπερτ Χαρις. Τον Μακριδακη ειναι καιρός τώρα που θέλω να διαβάσω κατι δικό του, όποτε τωρα που θα έχω τα βιβλία του σπίτι θα το κάνω.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Ποια πήρες αν επιτρέπεται Χρυσόστομε; Το αναμισής τενεκές και το όλα για καλό;
 
Μα τι λες εννοείτε επιτρέπεται. Το ένα πέτυχες. Το Αναμισης τενεκές και το Ήλιος με δόντια πήρα. Έχεις διαβάσει κανένα;
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Είναι από τα πιο γνωστά του το πρώτο, ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι αν ήταν η πρώτη σου επαφή με τον Μακριδάκη θα είχες πάρει αυτό.
Και εγώ είχα ξεκινήσει μ'αυτό (καλό είναι αν σου αρέσει ο τρόπος γραφής και αφήγησης που επιλέγει να κάνει, θα δεις τι εννοώ όταν το ξεκινήσεις). Είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον η ιστορία του πρωταγωνιστή Γιωργή Πέτικα, που είναι και ένας μύθος για τη Χίο, το νησί που διαμένει ο συγγραφέας.
Το δεύτερο δεν το έχω διαβάσει είναι η αλήθεια, έχω διαβάσει όμως «Τη δεξιά τσέπη του ράσου» (πολύ τρυφερό βιβλίο μιλά για τη σχέση των σκύλων με τους ανθρώπους) που φέτος έγινε ταινία, «Όλα για καλό» (πιο αδύναμο από τα άλλα δύο) και το «Λαγού μαλλί».

Καλές αναγνώσεις, Χρυσόστομε! :))))
 
Top