Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Γεια σου Κροκόδειλε, τα βιβλία αυτά και τα 3 τα έχω διαβάσει κατά τη διάρκεια της φοιτητικής μου ζωής στη Θεσσαλονίκη και είπα να το πω γιατί σπάνια (ίσως και ποτέ) θα βρω ανάρτηση που έχω διαβάσει όλα τα βιβλία της :))

Ο "Μελαγχολικός θάνατος του Στρειδάκη" είναι πολύ χαλαρό και διαβάζεται τάκα τάκα αλλά δε μου έχει μείνει κάτι. Το "Σπίτι στην ομίχλη" επίσης διαβάζεται σε μια καθησιά, είναι υπέροχο βιβλίο και το έχω βρει και σε κόμικ στα αγγλικά, ενώ και η ταινία μου άρεσε πολύ (αλλά θυμάμαι απ' όλα το βιβλίο μου άρεσε περισσότερο). Το "Βιβλίο του νεκροταφείου" απλά το λάτρεψα!! Είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία και τώρα που μου το θύμησες παίζει και να το ξαναδιαβάσω τώρα πριν το Halloween!!!

Έχε υπόψιν σου, αν δεν το έχεις ήδη, το βιβλιαράκι "Το μαγαζάκι των αυτοκτονιών" θα σου αρέσει πιστεύω (και σπάνια το λέω αυτό με τόση σιγουριά)

Καλό διάβασμα σου εύχομαι :)
 
Αγόρασα "Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας" της Alice Miller και το "Ουδέν νεώτερον από το δυτικό μέτωπο" του Ερ.Μ. Ρεμάρκ, για την ξαδέρφη που πέρασε ψυχολογία. Και φυσικά λόγω κοινής ειδικότητας σε κάθε γενέθλιο και γιορτή της θα λαμβάνει κι ένα καλό βιβλίο ψυχολογίας/ ψυχοθεραπείας/ νευροψυχολογίας.:))))

Μένει η άλλη ξαδέρφη που πήρε πτυχίο στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης και ντρεπεται να μου πει τι βιβλίο θα τη βοηθούσε στην δουλειά της. Κανάς παιδαγωγός να μου δώσει μία καλή ιδέα;
 
@Μπουγάτσα,έχω να σου προτείνω ένα πολύ καλό "Στρατηγικές Διδασκαλίας:Η Κριτική Σκέψη στη Διδακτική Πράξη" τόμοι Α' & Β' του Ηλία Ματσαγγούρα εκδόσεις Gutenberg,μπορεί όμως να το έχει ήδη από τη σχολή.Εγώ πάντως το συμβουλεύομαι για τη Γενική Διδακτική.
 
Σ'ευχαριστω Μπου! :ευχαριστώ:
Θα κάνω επίσκεψη αναγνώρισης στο σπιτι της για εξεταση βιβλιοθηκης. Το πολυ πολυ να το αλλαξει!
 
Αγόρασα σήμερα απ' την Πολιτεία, το Κουρδιστό πουλί του Μουρακάμι, που το είχα διαβάσει δανεικό, και το "Βάινλαντ" του Τόμας Πίντσον, για να το διαβάσω. Είχα πάει με σκοπό να πάρω το κορίτσι της διπλανής πόρτας του Κέτσαμ, αλλά τελικά κάθισα καμιά ώρα στο βιβλιοπωλείο μέχρι ν' αποφασίσω τι έχω όρεξη να διαβάσω... Τελικά διάλεξα το Βάινλαντ, γιατί είμαι σε μια φάση που θέλω να διαβάζω αργά, για να μη μου παίρνει πολύ χρόνο απ' τις καθημερινές δουλειές... και σκέφτηκα ότι αν είναι τόσο δύσκολος όσο λένε, θα πάει πολύ αργά :))))
 
Πολυξένη, για τον Αλμοσίνο διάβασα αρκετά καλά λόγια σε μια βιβλιοκριτική, η οποία επισήμαινε και κάποιες αδυναμίες του βιβλίου, αλλά η κύρια εντύπωση ήταν πολύ θετική. Θα ήθελα να το αποκτήσω κι εγώ, εφόσον μ' αρέσουν τα ιστορικά μυθιστορήματα.

Πολύνιους, καλή τύχη με τον Πίντσον, καθότι απαιτητικός και εντελώς σούι γκένερις. Σίγουρα πρέπει ν' αξίζει πολύ πάντως, απλώς δεν είναι για όλους. Μακάρι εσύ να βρεις ότι ανήκεις σ' αυτούς που τους ταιριάζει ο ιδιαίτερος αυτός συγγραφέας.

Εγώ από χτες είμαι πολύ ευτυχισμένος που απέκτησα τα εξής τρία καμάρια, ταχυδρομικώς από το εξωτερικό! Δύο βιβλία στα Λατινικά και ένα στα Εβραϊκά.
Asterix Olympius (Άστεριξ Ολΰμ/πιους = Ο Αστερίξ ολυμπιονίκης)
Regulus (Ρέγκουλους = Ο μικρός πρίγκιπας)
סיפור על אהבה וחושך (Σιπούρ αλ α(χ)αβά βχοσέχ = Ιστορία αγάπης και σκότους, του Άμος Οζ)



Το τελευταίο είναι ίσως η πιο «εξωτική» λογοτεχνική αγορά που έχω κάνει, αλλά θεωρώ ότι είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο για να έχω ως «εξωσχολικό» ανάγνωσμα κατά τη μελέτη της Εβραϊκής γλώσσας. Αυτόν τον καιρό το διαβάζω στα Ελληνικά και είμαι ενθουσιασμένος.

Τα δύο λατινικά θα τα χρησιμοποιήσω σαν «εξωσχολικά» βοηθήματα για τα μαθήματα Λατινικών της Λέσχης. :) Είναι δύο έργα που θεωρώ ότι οι περισσότεροι τα έχουν (στα Ελληνικά εννοείται), ή μπορούν να τα βρούν πανεύκολα.

Και μ' αυτήν την ανάρτηση επιστρέφω σε μία πιο συχνή επαφή με τη Λέσχη! :))
 
Last edited:
Εγώ από χτες είμαι πολύ ευτυχισμένος που απέκτησα τα εξής τρία καμάρια, ταχυδρομικώς από το εξωτερικό! Δύο βιβλία στα Λατινικά και ένα στα Εβραϊκά.
Asterix Olympius (Άστεριξ Ολΰμ/πιους = Ο Αστερίξ ολυμπιονίκης)
Regulus (Ρέγκουλους = Ο μικρός πρίγκιπας)
סיפור על אהבה וחושך (Σιπούρ αλ α(χ)αβά βχοσέχ = Ιστορία αγάπης και σκότους, του Άμος Οζ)
Γλωσσολάγνε, με εντυπωσίασες!!! Τιμάς στο έπακρο το παρωνύμιό σου!!!

Εγώ σήμερα πήρα το "Ο Ντοστογιέφσκι και η πατροκτονία" του Φρόιντ και το "Η Αραβική Άνοιξη" από τις εκδόσεις του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
 
Πάλι αγόρασα βιβλίο σήμερα, δεν άντεξα :μαναι:

Πήρα σε καλή τιμή το "Εάν αυτό είναι ο άνθρωπος" του Πρίμο Λέβι στο οποίο περιγράφει την εμπειρία του σαν κρατούμενος στο Άουσβιτς.
 
Αγόρασα σήμερα απ' την Πολιτεία, το Κουρδιστό πουλί του Μουρακάμι, που το είχα διαβάσει δανεικό, και το "Βάινλαντ" του Τόμας Πίντσον, για να το διαβάσω. Είχα πάει με σκοπό να πάρω το κορίτσι της διπλανής πόρτας του Κέτσαμ, αλλά τελικά κάθισα καμιά ώρα στο βιβλιοπωλείο μέχρι ν' αποφασίσω τι έχω όρεξη να διαβάσω... Τελικά διάλεξα το Βάινλαντ, γιατί είμαι σε μια φάση που θέλω να διαβάζω αργά, για να μη μου παίρνει πολύ χρόνο απ' τις καθημερινές δουλειές... και σκέφτηκα ότι αν είναι τόσο δύσκολος όσο λένε, θα πάει πολύ αργά :))))
Πολύνιους καλησπέρα.
Κοπελάρα, θα τολμήσω μία γνώμη· όπως λέει κι ο αγαπητός Γλωσσολάγνος, ο κύριος Πίντσον δεν είναι εύκολος, δεν είναι για όλους· ασφαλώς, όλοι μπορούν να τον διαβάσουν, όμως λίγοι θα πιαστούν, ελάχιστοι θα μείνουν.
Ο αγαπητός Λευτέρης θα μας έδινε σπουδαία βοηθήματα για το έργο του / αυτό που εγώ μπορώ να πω, απ' τη μηδενική μου επαφή με το έργο του κυρίου Πίντσον· σε καμία περίπτωση δεν το διαβάζεις με ρυθμό, θέλει χρόνο και μεγάλη αφοσίωση, δεν μπορείς να κρατήσεις τις γνωστές σημειώσεις, δεν κάνεις ανάγνωση, κάνεις χοντρή μελέτη.
(προσωπικά, είμαι σελίδα 125 εδώ και πολλές πολλές βδομάδες, έχω επιστρέψει στις πρώτες σελίδες αμέτρητες φορές και άλλες τόσες το παράτησα, χάθηκα και δεν νιώθω έτοιμος. Αν τον είχα μπροστά μου θα έτρωγε τρελό ξύλο).

Σημ. Περιμένω με μεγάλη περιέργεια τις εντυπώσεις σου [εγώ, όταν καταφέρω και το τελειώσω (λέμε τώρα) θα το καταλάβεις...].
 
Βρηκα το 4τομο "Αδελφοί Καραμαζώφ"(εκδ.Γκοβοστη,Μτφ.Αρη Αλεξανδρου)τυχαια σε πολυκαταστημα! Το εψαχνα στα μεγαλυτερα βιβλιοπωλεια,παντου ηταν εξαντλημενο.
Στο ψηλοτερο ραφι λοιπον στεκοταν ο 1ος τομος,με επιασε πανικος! ρωτω τον υπαλληλο αν υπαρχει και ο 2ος,καθως ο 3ος κι ο 4ος υπαρχουν παντου ακομα.Κοιταξε για αρκετη ωρα στην αποθηκη,η αγωνια μου στο ζενιθ,ηρθε με χαμογελο κ μου δειχνει και τον 2ο,κοντεψα να δακρυσω. Τελικα πηρα ολοκληρο το εργο,ζητησα κι αλλα αντιτυπα να αγορασω,ηταν ομως τα τελευταια οπως μου ειπε.Αυτη η απροσμενη αγορα,σιγουρα θα μου μεινει αξεχαστη!
 
Πήρα κάποια βιβλία για δώρα και μου έλειπαν περίπου 5 ευρώ για να συμπληρώσω το όριο για δωρεάν αποστολή. :)))
Έτσι κάλυψα το κενό με κάποια αποφθέγματα του Νίτσε - Εκδώσεις βιβλίο...ΒΑΡΔΙΑ
 
Βρηκα το 4τομο "Αδελφοί Καραμαζώφ"(εκδ.Γκοβοστη,Μτφ.Αρη Αλεξανδρου)τυχαια σε πολυκαταστημα! Το εψαχνα στα μεγαλυτερα βιβλιοπωλεια,παντου ηταν εξαντλημενο.
Στο ψηλοτερο ραφι λοιπον στεκοταν ο 1ος τομος,με επιασε πανικος! ρωτω τον υπαλληλο αν υπαρχει και ο 2ος,καθως ο 3ος κι ο 4ος υπαρχουν παντου ακομα.Κοιταξε για αρκετη ωρα στην αποθηκη,η αγωνια μου στο ζενιθ,ηρθε με χαμογελο κ μου δειχνει και τον 2ο,κοντεψα να δακρυσω. Τελικα πηρα ολοκληρο το εργο,ζητησα κι αλλα αντιτυπα να αγορασω,ηταν ομως τα τελευταια οπως μου ειπε.Αυτη η απροσμενη αγορα,σιγουρα θα μου μεινει αξεχαστη!
@Πάκο καλημέρα όλη μέρα. Τρελή αγορά, μπράβο! Σήμερα τα είχα φάτσα κάρτα στην Πρωτοπορία, δεν είδα αν είχαν όλους τους τόμους / το ήθελα κι εγώ σε Γκοβόστη όμως η τιμή μ' έκανε λαγό. / (αν θες μου λες, πήγαν πάνω από 60 ευρά; )
Είδα και το Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο τού Προυστ, όλους τους τόμους. Γ@μώ την αφραγκία μου σήμερα.

Διόρθωση: Άκυρο τα 60 ευρά. / Τα βλέπω τώρα με τιμές 11 και 10 ευρά (και 8) αλλά τα μισά εξαντλημένα.
Τι σκατά τιμές είδα σήμερα δεν ξέρω, τα είχα μπροστά μου στην Πρωτοπορία, ίσως θυμάμαι την υψηλή τιμή στο «Ο Ηλίθιος».

 
Last edited:
Αγόρασα (δηλαδή για τη μαμα μου το πήρα αλλά το ίδιο κάνει :))) ) το κελάρι της ντροπής της Δημουλίδου που το ήθελα πάαααααααρα πολυ .
 
@Στρατη 10-11ευρώ το έκαστο τα πήρα,και παραπάνω να είχαν βέβαια πάλι θα τα αγόραζα. Άν βρείς εξαντλημένο βιβλίο θολώνεις,πόσο μάλλον να βρείς τον συγκεκριμένο τίτλο,κάτι που πλέον δεν περίμενα να αποκτήσω,και το ήθελα πολύ. Η πρωτοπορία δεν είχε ολόκληρη την σειρά,ούτε η Πολιτεία ούτε και ο Ιανός. Απο εκεί κάνω πάντα τις αγορές μου. Υπήρχαν τελικά στην αποθήκη των Public,και απο την χαρά μου ξόδεψα και τα υπόλοιπα χρήματα που είχα,σε άλλα βιβλία. Ας με συγχωρήσουν οι βιβλιοπώλες!
Υ.Γ Συμπάσχω στην αφραγκία.
 
Πάκο, καλησπέρα και πάλι.
Σήμερα μπέρδεψα τα μπούτια μου με τιμές και εκδόσεις.
Να τα ξεδιαλύνω λίγο, στο κουρκούτι που έχω για μυαλό:
Από εκδόσεις Γκοβόστη είδα σε Πρωτοπορία και «Αδελφοί Καραμαζώφ» και «ο ηλίθιος» κ.ά.,
ακριβώς από κάτω, είχε και τους 5 τόμους «Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο» από Εστία /
ε, εκεί έχασα την μπάλα, από τιμές και τα ρέστα.

Πάντως έκανες ωραία αγορά και ζηλεύω.
 
Εχθές έγινε μια ανταλλαγή βιβλίων στην Θεσσαλονίκη (για 4η συνεχόμενη χρονιά ) και την τίμησα πηγαίνοντας πολλά δικά μου βιβλία .Φυσικά πήρα και αρκετά και η χαρά μου απο χθες ειναι μεγάλη . Πρώτον ξεφορτώθηκα κάποια βιβλία που πραγματικά μου έπιαναν απλά χώρο , δεύτερον πέρασα μια όμορφη Κυριακή στην πόλη και τρίτον γύρισα σπίτι με καινούργια βιβλία . Οι εκδόσεις μεταίχμιο πρόσφεραν πολλά ολοκαίνουργια βιβλία δωρεάν κι έτσι απέκτησα 3 απο την καινούργια χρυσή συλλογή τους (φαίνονται ανάλαφρα και ευκολοδιάβαστα βιβλία γεμάτα έρωτα ) :γιούπι: Κανα δυο της Κρίστι , δυο Άρλεκιν συσκευασμένα (δεν έχω διαβάσει ποτέ και είναι ευκαιρία να το κάνω ) , την Μπρίντα του Κοέλο , το 60 ώρες του Koontz και μερικά ακόμη . Σύνολο πήγα 20 βιβλία και πήραμε όλη οικογένεια σύνολο 25 (αν δεν ξεχνάω κανένα ) και ένιωσα και τύψεις που πήρα λίγα παραπάνω αλλά πως ν αντισταθεί κανείς ;;;
 
Πράγματι ήταν μια πολύ ωραία εκδήλωση, και χάρηκα που την ανακάλυψα έστω και με τόσα χρόνια καθυστέρηση. Είχε και ωραία μέρα, τέλεια αφορμή να βγεις μια βόλτα, και φαίνεται πολύς κόσμος σκέφτηκε έτσι - όταν πήγα εγώ, γινόταν το αδιαχώρητο. Μακάρι να γίνονται περισσότερες τέτοιες πρωτοβουλίες.
 
Top