Παγκόσμια λογοτεχνία-Κλασική βιβλιοθήκη

Τελικα επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι μπορει να καθυστερησει και ενα μηνα η "Παναγία των Παρισίων". Οσον αφορα τον "Μομπι Ντικ" με ενημερωσαν πως θα κυκλοφορησει εντος 15 ημερων.
Το ελπίζω γιατί εγώ πήγα και ρώτησα σήμερα και μου είπαν από το περίπτερο ότι σταμάτησε αυτή η συλλογή!Τώρα το πόσα ξέρουν είναι άλλο θέμα...
Αλλά ελπίζω να βγει γιατί είναι το τελευταίο...
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Το ελπίζω γιατί εγώ πήγα και ρώτησα σήμερα και μου είπαν από το περίπτερο ότι σταμάτησε αυτή η συλλογή!Τώρα το πόσα ξέρουν είναι άλλο θέμα...
Αλλά ελπίζω να βγει γιατί είναι το τελευταίο...
Μπορεί να μην αναφερόταν στην σειρά που κυκλοφορεί αυτόνομη - ελπίζω για όσους το θέλουν, να βγει και το τελευταίο βιβλίο.
Αυτό που έμαθα από την δικιά μου πηγή ( το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου :)))) ) είναι ότι σταμάτησε να δίνεται με το εβδομαδιαίο περιοδικό της τηλεόρασης, που είχε ξεκινήσει πρόσφατα να δίνεται η σειρά αυτή από την αρχή.
 
Παίδες, γενικώς βλέπω ότι έχει σταματήσει η σειρά εδώ. Μέχρι και η περιπτερού μου που είναι ενήμερη (γιατί τα διαβάζει κι εκείνη) δεν έχει λέει ιδέα τι γίνεται! Lost...book series...Η Αγνοούμενη Σειρά...
 
Φαντάζομαι το Μόμπι Ντικ να το ξεχάσουμε έτσι; Κρίμα πάντως γιατί είναι μια κλασσική επιλογή που θα ήθελα να υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου. Δεν είναι ωραίο πάντως να ξεκινάει μια συλλογή εντυπωσιακά μετά βαΐων και κλάδων και μετά να αφήνεται στην τύχη της...
 
Φαντάζομαι το Μόμπι Ντικ να το ξεχάσουμε έτσι; Κρίμα πάντως γιατί είναι μια κλασσική επιλογή που θα ήθελα να υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου. Δεν είναι ωραίο πάντως να ξεκινάει μια συλλογή εντυπωσιακά μετά βαΐων και κλάδων και μετά να αφήνεται στην τύχη της...
Εγώ θα το παραγγείλω δεν το αφήνω έτσι!Δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι δεν το έχω.
 
Είδα σήμερα στο περίπτερο ότι κυκλοφόρησε ο πολυαναμενόμενος Μόμπι Ντικ


Σοβαρά μιλάς; Μετά από περίπου 3 μήνες βρήκαν να την συνεχίσουνε; Μάλλον οι Εκδόσεις 4π είδαν ότι έχει πέραση και η σειρά τους με τους Αρχαίους Έλληνες και μήπως γι' αυτό ξαναξεκίνησε....τι να πω;
 
Παιδια, κυκλοφορησε και μου το εστειλαν με κουριερ σαν αντικατασταση της Παναγιας των παρισιων, που απο οτι μου ειπαν δεν θα επανακυκλοφορησει διορθωμενο!
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
25 Τόμοι για την βιβλιοθήκη σας σε 25 εβδομάδες

1. Charles Dickens(Κάρολος Ντίκενς): Μεγάλες προσδοκίες
2.Conan Doyle(Κόναν Ντόιλ ):Οι περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς
3.Leon Tolstoi(Λέων Τολστόι)Πόλεμος και Ειρήνη A' μέρος
4.Leon Tolstoi(Λέων Τολστόι)Πόλεμος και Ειρήνη B' μέρος

5.D.H.Lawrence (Ντ.Χ.Λόρενς)Ο Εραστής της Λαίδης Τσάτερλι

Η συλογή ξεκινάει με το "Μεγάλες προσδοκίες" σε τιμή γνωριμίας 4,95 ευρώ και συνεχίζει κάθε Παρασκευή στα περίπτερα με 9,95 ευρώ.
Σήμερα είδα ότι κυκλοφόρησαν τα πιο πάνω βιβλία, προς 4 ευρό το ένα. Δεν ξέρω αν θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία, αν θέλουμε να διαβάσουμε κάποιο από αυτά. Αν θα βγει, εγώ θέλω να πάρω τα Ανεμοδαρμένα ύψη.
 
Last edited:
Μακάρι γιατί αν συνεχίσουν και με τα υπόλοιπα έτσι θα ήθελα κι εγώ τους Άθλιους και την Παναγία των Παρισίων,πρέπει να έχουμε το νου μας στα περίπτερα :))))
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Πεταλούδα :ευχαριστώ:
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Μακάρι γιατί αν συνεχίσουν και με τα υπόλοιπα έτσι θα ήθελα κι εγώ τους Άθλιους και την Παναγία των Παρισίων..
Μαργαρίτα, διάβασε στις πιο πάνω αναρτήσεις, σχετικά με την Παναγία των Παρισίων, είχε πρόβλημα. Κάποιο κεφάλαιο είχε τυπωθεί δύο φορές. Αν το επανακυκλοφορήσουν, θα πρέπει (λογικά) να είναι διορθωμένο. Απλά, να το έχεις στο νου σου. :ναι:
 
Μαργαρίτα, διάβασε στις πιο πάνω αναρτήσεις, σχετικά με την Παναγία των Παρισίων, είχε πρόβλημα. Κάποιο κεφάλαιο είχε τυπωθεί δύο φορές. Αν το επανακυκλοφορήσουν, θα πρέπει (λογικά) να είναι διορθωμένο. Απλά, να το έχεις στο νου σου. :ναι:
Αααα σ ευχαριστώ διπλά τότε :))) γιατί δεν το ήξερα αυτό και δεν νομίζω να το ρισκάρω να το αγοράσω αν δεν δω πρώτα αν είναι ολα καλα!!Θα μείνω ευχαριστημένη και με τους Άθλιους.
 
Η παναγία των Παρισίων κυκλοφορεί πλέον με 4 ευρώ, το είδα εχθές σε περίπτερο αλλά δεν νομίζω να είναι διορθωμένο..
 
Σήμερα είδα ότι κυκλοφόρησαν τα πιο πάνω βιβλία, προς 4 ευρό το ένα. Δεν ξέρω αν θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία, αν θέλουμε να διαβάσουμε κάποιο από αυτά. Αν θα βγει, εγώ θέλω να πάρω τα Ανεμοδαρμένα ύψη.
Δηλ. η σειρά επανακυκλοφορεί αλλά αυτή τη φορά προς 4€ το ένα; Όταν λες ότι κυκλοφόρησαν τα πιο πάνω βιβλία εννοείς ότι τα είδες όλα μαζί σε ένα περίπτερο; Ήξερα ότι παλιά κυκλοφορούσε ένα κάθε βδομάδα.

Αν ισχύει ό,τι καταλαβαίνω, ίσως έμειναν πολλοί τόμοι αδιάθετοι και επειδή τα 10€ είναι πολλά για να "φύγουν", τα έριξαν στα 4€. Ενδιαφέρον. Αν ισχύουν όλα τούτα, μιλάμε για τιμές παλαιοβιβλιοπωλείου και ακόμα καλύτερες.
 
Νομίζω πως κάθε βιβλίο είναι σε 2 τόμους, δεν ξέρω αν η τιμή είναι για κάθε τόμο ή για το έργο ολόκληρο.
 
Εγώ Παρωνύμιε εχθές στο περίπτερο είδα πολλά μαζί στην τιμή των 4 ευρώ.Για να τα αναφέρω ήταν:μαντάμ Μποβαρύ,η παναγία των Παρισίων,ο δον κιχώτης μέρος Α.Λογικά έχουν βγεί και άλλα στα ίδια χρήματα οπότε πρέπει να αρχίσουμε το ψάξιμο γιατί όντως είναι πολυ οικονομικά σε σχέση και με παλαιοβιβλιοπωλεία!


Για κάθε τόμο ισχύει η τιμή αλλά δεν είναι όλα σε δύο τόμους.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Η παναγία των Παρισίων κυκλοφορεί πλέον με 4 ευρώ, το είδα εχθές σε περίπτερο αλλά δεν νομίζω να είναι διορθωμένο..
Εγώ δεν το είδα. Μπορεί να το είχαν ή να διαθέτουν διάφορα στα μαγαζιά. Πάντως, αν στην Παναγία των Παρισίων έβγαλαν πάλι το ίδιο βιβλίο, το γεγονός αυτό θα είναι αχαρακτήριστο..

Δηλ. η σειρά επανακυκλοφορεί αλλά αυτή τη φορά προς 4€ το ένα; Όταν λες ότι κυκλοφόρησαν τα πιο πάνω βιβλία εννοείς ότι τα είδες όλα μαζί σε ένα περίπτερο; Ήξερα ότι παλιά κυκλοφορούσε ένα κάθε βδομάδα.

Αν ισχύει ό,τι καταλαβαίνω, ίσως έμειναν πολλοί τόμοι αδιάθετοι και επειδή τα 10€ είναι πολλά για να "φύγουν", τα έριξαν στα 4€. Ενδιαφέρον. Αν ισχύουν όλα τούτα, μιλάμε για τιμές παλαιοβιβλιοπωλείου και ακόμα καλύτερες.
Ναι, Παρωνύμιε, επανακυκλοφόρησαν, τα είδα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου και έχει 4 ευρό ο τόμος. Είναι ενδιαφέρον για όποιον θέλει κάποιο βιβλίο, γιατί πριν έπρεπε να διαθέτεις 10 ευρό την εβδομάδα. Εγώ είχα πάρει κάποια λίγα επιλεκτικά. Είναι επιμελημένες εκδόσεις γενικά (εκτός από το θέμα με το πιο πάνω βιβλίο) και έχουν συνήθως ομάδα μεταφραστών. Επιπλέον, έχουν αυτό το "χρυσοποίκιλτο" εξώφυλλο, που εμένα μου αρέσει. :))))
 
Είναι επιμελημένες εκδόσεις γενικά (εκτός από το θέμα με το πιο πάνω βιβλίο) και έχουν συνήθως ομάδα μεταφραστών. Επιπλέον, έχουν αυτό το "χρυσοποίκιλτο" εξώφυλλο, που εμένα μου αρέσει. :))))
Ειναι καλης ποιοτητας γενικα αυτα τα βιβλια; Ή εχουν εκεινα τα φυλλα σαν εφημεριδας που κανουν τσακιση σε τρια σημεια κ απιστευτο θορυβο οταν τα γυρνας;; Δηλαδη το καταλαβαινεις οτι ειναι βιβλιο απο εφημεριδα ή θα μπορουσε να περασει κ για βιβλιοπωλειου;
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Είναι σχετικά καλή η ποιότητα του χαρτιού, Αλίκη, δεν έχει σχέση με τα βιβλία από εφημερίδες που συνήθως κυκλοφορούν. Από την αρχή που κυκλοφόρησε η σειρά, δεν θυμάμαι εδώ στο νήμα να ανάφερε κανείς, κάτι αρνητικό για αυτό το θέμα. Και έχει καλό δέσιμο και χοντρό εξώφυλλο, ποιοτικά είναι καλό βιβλίο.

:)
 
Last edited:
Μόλις είδα τη διαφήμιση στην τηλεόραση: αυτήν τη βδομάδα, και οι 25 τόμοι της (γνωστής) σειράς, στα περίπτερα, 4€ ο τόμος. Εϊ, μα...μα που πήγατε όλοι;! :αργκ:
 
Top