Βραβείο Αναγνωστών 2008

Το κοινό ψηφίζει για το αγαπημένο μυθιστόρημα της χρονιάς
(10 Νοεμβρίου – 7 Δεκεμβρίου)

Για τέταρτη χρονιά οι αναγνώστες παίρνουν τον λόγο και ψηφίζουν το αγαπημένο τους ελληνικό μυθιστόρημα. Τη Δευτέρα 10 Νοεμβρίου αρχίζει η ψηφοφορία, που θα αναδείξει το «Βραβείο Αναγνωστών 2008», και θα διαρκέσει μέχρι τις 7 Δεκεμβρίου.

Το «Βραβείο Αναγνωστών» είναι ένα λογοτεχνικό βραβείο που αγαπήθηκε και καθιερώθηκε από το αναγνωστικό κοινό, το οποίο βράβευσε την Ευγενία Φακίνου το 2005, τη Ρέα Γαλανάκη το 2006, τον Ανδρέα Μήτσου το 2007.

Και φέτος καλείται να ψηφίσει ένα από τα δεκαπέντε ελληνικά μυθιστορήματα της «βραχείας λίστας» που κατήρτισαν με την ψήφο τους τα μέλη Λεσχών Ανάγνωσης από το σύνολο των 150 που δραστηριοποιούνται σε όλη την Ελλάδα.

Ανανεωμένος φέτος ο θεσμός του Βραβείου, ανοίγει τα φτερά του για δεύτερη χρονιά σε όλη την Ελλάδα μέσα από το πανελλαδικό δίκτυο της ΕΡΤ που συνεργάζεται στη διοργάνωση. Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να γνωρίσει περισσότερο τα προτεινόμενα βιβλία και τους συγγραφείς τους μέσα από τις ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές της ΕΡΤ.

Φέτος, για πρώτη φορά «μπήκαν στο παιχνίδι» οι 150 Λέσχες Ανάγνωσης, ψηφίζοντας για τη «βραχεία λίστα» των 15 βιβλίων (με αλφαβητική σειρά, από το ονοματεπώνυμο κάθε συγγραφέα) από την οποία καλείται να επιλέξει το κοινό:

Πανδαιμόνιο
Κώστας Ακριβός
Εκδόσεις Μεταίχμιο
ΒΑ1 στο 54160

Η αηδονόπιτα
Ισίδωρος Ζουργός
Εκδόσεις Πατάκη
ΒΑ2 στο 54160

Ανεπίδοτοι έρωτες
Περικλής Κοροβέσης
Εκδόσεις Ηλέκτρα
ΒΑ3 στο 54160

Η Μαρία των Μογγόλων
Μαριάννα Κορομηλά
Εκδόσεις Πατάκη
ΒΑ4 στο 54160

Τι ζητούν οι βάρβαροι
Δημοσθένης Κούρτοβικ
Εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα
ΒΑ5 στο 54160

Ο τελευταίος Παλαιολόγος
Γιώργος Λεονάρδος
Εκδόσεις Λιβάνη
ΒΑ6 στο 54160

Αλδεβαράν
Παύλος Μάτεσις
Εκδόσεις Καστανιώτη
(εκτός συναγωνισμού)

Τηλέμαχου Οδύσσεια
Δημήτρης Μίγγας
Εκδόσεις Μεταίχμιο
ΒΑ8 στο 54160

Όλα σού τα'μαθα, μα ξέχασα μια λέξη
Δημήτρης Μπουραντάς
Εκδόσεις Πατάκη
ΒΑ9 στο 54160

Του φιδιού του γάλα
Γιάννης Ξανθούλης
Εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα
ΒΑ10 στο 54160

Η Μεγάλη Άμμος
Βαγγέλης Ραπτόπουλος
Εκδόσεις Κέδρος
ΒΑ11 στο 54160

Βίλα Κομπρέ
Αλέξης Σταμάτης
Εκδόσεις Καστανιώτη
ΒΑ12 στο 54160

Φτερά από μετάξι
Πασχαλιά Τραύλου
Εκδόσεις Ψυχογιός
ΒΑ13 στο 54160

Ραγδαία επιδείνωση
Θανάσης Χειμωνάς
Εκδόσεις Πατάκη
ΒΑ14 στο 54160

Παλιά, πολύ παλιά
Πέτρος Μάρκαρης
Εκδόσεις Καστανιώτη
(εκτός συναγωνισμού)

[Οπως κάθε χρόνο, η επιλογή έγινε από τους τίτλους ελληνικής λογοτεχνίας που κυκλοφόρησαν από την 1η Οκτωβρίου 2007 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2008, σύμφωνα με τους καταλόγους που δημοσιεύονται στη ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ (www.biblionet.gr). Σημείωση: το μυθιστόρημα «Παλιά, πολύ παλιά» του συγγραφέα και προέδρου του ΕΚΕΒΙ κ. Πέτρου Μάρκαρη αναδείχθηκε μεν μεταξύ των 15 επικρατέστερων για το φετινό βραβείο από τις Λέσχες Ανάγνωσης, ωστόσο θα παραμείνει εκτός συναγωνισμού].

Οι αναγνώστες μπορούν να ψηφίζουν από τις 10 Νοεμβρίου έως 7 Δεκεμβρίου 2008, με sms στο 54160 (χρέωση κανονικού μηνύματος).

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στις 10 Δεκεμβρίου στην εκπομπή «Έχει Γούστο» με την Μπήλιω Τσουκαλά στη ΝΕΤ.

Το «Βραβείο Αναγνωστών» ξεκίνησε με πρωτοβουλία του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ) τον Σεπτέμβριο του 2005, με στόχο να δώσει ερεθίσματα στο κοινό για να διαβάσει βιβλία και να προκαλεί συζητήσεις γύρω από αυτά. Εφαρμόστηκε πιλοτικά την πρώτη χρονιά στη περιφέρεια Αττικής, σε συνεργασία με το ραδιοφωνικό σταθμό ΣΚΑΪ, ενώ την επόμενη χρονιά επεκτάθηκε η συνεργασία σε περισσότερα βιβλιοπωλεία σε όλη την Ελλάδα, δοκιμάζοντας τη δυναμική του. Η ανταπόκριση του κοινού καθιέρωσε τον θεσμό του Βραβείου Αναγνωστών. Πέρσι, ο θεσμός ταξίδεψε σε όλη την Ελλάδα μέσα από τις συχνότητες της ΕΡΤ και η συμμετοχή ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Από τη Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2008 συντονιστείτε στην ΕΡΤ και ψηφίστε.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα! Μα φυσικα πρέπει να βραβεύουμε και βιβλία (και νέους συγγραφεις)

Αλλά.. αδύνατον να διαβάσω τόσα βιβλία! Αυτοί που θα ψηφίσουν, θα τα διαβάσουν όλα; (αναρωτιέμαι)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να πω την αμαρτία μου, δεν διαβάζω νέους συγγραφείς. Μερικές φορές που το επιχείρησα μάλλον απογοητεύτηκα και δεν ξαναμπαίνω στον κόπο. :ένοχος:
 
Να ξομολογηθώ κι εγώ την αμαρτία μου, με τους νέους έλληνες συγγραφείς είμαι πολύ επιφυλακτική και ακόμη πιο επιφυλακτική με τα βραβεία (εκείνη η "Μικρά Αγγλία" στο λαιμό μου κάθισε!)
 
Να ξομολογηθώ κι εγώ την αμαρτία μου, με τους νέους έλληνες συγγραφείς είμαι πολύ επιφυλακτική και ακόμη πιο επιφυλακτική με τα βραβεία (εκείνη η "Μικρά Αγγλία" στο λαιμό μου κάθισε!)
Με τα βραβεία καλά κάνεις και είσαι! (λείπει φατσούλα που να κλείνει το μάτι)
Και ποιος αποφάσισε τους υποψήφιους; Ρίξε και μια ματιά στους εκδοτικούς οίκους να δεις... :χμ:

Όσο για τους νέους έλληνες συγγραφείς, δεν έχω την ίδια άποψη.
Προσωπικά τολμώ να δοκιμάσω, κι έχω δοκιμάσει κάποιους.
Απλά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι όλοι λογοτέχνες.
Υπάρχουν όμως και καλά δείγματα. :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Με τα βραβεία καλά κάνεις και είσαι! (λείπει φατσούλα που να κλείνει το μάτι)
μα.. όχι! μπαίνει όπως έμπαινε: ερωτηματικό και παρένθεση που κλείνει. Επίσης θα την βρεις και στον κατάλογο με τις φατσούλες που προσφέρει ο επεξεργαστής κειμένου...

Μου φαίνεται πως έβαλα πια τόσες πολλές που αρχίσαμε να χανόμαστε! :ουχ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
δεν είναι τίποτα.. περιμένεις να περάσουν 50-100 χρόνια και να αναγνωριστείς σαν κλασική :ρ
 
δεν είναι τίποτα.. περιμένεις να περάσουν 50-100 χρόνια και να αναγνωριστείς σαν κλασική :ρ
Σνιφ σνιφ και όμως υπάρχει ελπίδα ....τότε χτύπησε η πόρτα και εσυ όπως πάντα πήγες και άνοιξες.....και έτσι αντί να μπει μια καινούρια θλίψη ...μπήκε επιτέλους το φώς που περίμενα τόσα χρόνια... χι χι χι
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
δουλειά μου άλλωστε, ο φαροφύλακας, να συντηρώ το φως :))) ( αν και μάλλον δεν τα καταφέρνω... μου λείπουνε δυο γρανάζια που να πάρει! )
 
δουλειά μου άλλωστε, ο φαροφύλακας, να συντηρώ το φως :))) ( αν και μάλλον δεν τα καταφέρνω... μου λείπουνε δυο γρανάζια που να πάρει! )
Να στείλω ενα κλιμάκιο του ΠΝ για άμεση συντήρηση...υπάρχουν πολλά αμοιβά στις αποθήκες...
 
Η επίσης μπορεί να ξυπνήσεις μια μέρα στο 2029 και να είσαι καταξιωμένη πλέων και αυτή η μέρα μπορεί να είναι αύριο ή και μεθαύριο… και η αναμονή για την καταξίωση να κρατήσει πολύ λίγο όμως θα χάσεις πολλά που αξίζουν ίσος πολύ περισσότερο.
:μαναι:
 
Χμμ... δεν χάνω τίποτα, απολαμβάνω το κάθε λεπτό. Απο τότε που το έγραψα ....μετά που το "χτένισα" μετά ...εκδότης....υπογραφή.....έκδοση...παρουσίαση....πώληση....καλές κριτικές... Ζω ενα ωραίο όνειρο.
 
Top