Αστικοί μύθοι και θρύλοι και ψευτοεπιστημονικές θεωρίες

Έχω αντιληφθεί πως ο κόσμος έχει μια τάση στο να πιστεύει εύκολα όλες τις ψευτοεπιστημονικές θεωρίες, αλλά να ειναι αρκετα δύσπιστος στις τεκμηριωμένες επιστημονικές μελέτες...
Μάλιστα έχω ακούσει και την δικαιολογία πως οι επιστήμονες είναι κατευθυνόμενοι από σκοτεινά κέντρα, οπότε αποκρύπτουν πληροφορίες απο τον λαό. Όμως υπάρχουν και οι ανεξάρτητοι ερευνητές και ψευτοεπιστήμονες που επειδή είναι εκτός "κακού" συστήματος μας αποκαλύπτουν την πάσα αλήθεια σε πείσμα των σκοτεινών κέντρων που μας θέλουν άβουλα πιόνια...

Για να ανοίξω αυτό το νήμα σκέφτηκα να ξεκινήσω με μια γνωστή μπαρούφα που κυκλοφορεί στο διαδικτυο και αναπαράγεται και από σοβαρούς ανθρώπους (λέμε τώρα)...

Πάνω από την Ακρόπολη δεν πετάν πουλιά λόγω μαγνητικών πεδίων!!!

Φυσικά όταν η μπούρδα έχει και έναν τόνο αρχαίας Ελλάδας τότε είναι ακόμα πιο ευπεπτή΄...

Ο ισχυρισμός λοιπόν λέει πως λόγω ισχυρών μαγνητικών πεδίων στον Ιερό Λόφο κανένα πουλί δεν μπορεί να πετάξει επάνω από αυτόν....

Παρακαμπτω το γεγονός ότι ο τύπος δεν έχι χαμπάρι τι είναι τα μαγνητικα πεδία μάλλον αγνοει κιόλας πως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα του Παρθενώνα είναι η διάβρωση των μαρμάρων του λόγω των κουτσουλιών των πτηνών που πεταν άνωθεν του...


Τα φυτά μεγαλώνουν γρηγορότερα αν στο χώρο τους ακούγεται κλασική μουσική...

Τελευταίως έχω ακούσει τον αφελή αυτόν ισχυρισμό από διάφορα άτομα..
Εντελώς ανυπόστατη θεωρία από την στιγμή που τα φυτά δεν δέχονται ακουστικά ερεθίσματα όπως τα υπόλοιπα ζώα και αφετέρου δεν έχουν καν ακουστικό νεύρο ή όργανα ακοής (πχ αφτιά) ...

Και ένα βήμα παραπέρα...
Κάποιοι μάλιστα ισχυρίζονται πως όταν μιλάν στα φυτά του, αυτά παρουσιάζουν καλύτερη "συμπεριφορά"...

Πόσες τέτοιους αστικους μύθους γνωρίζουνε όλοι και πόσες φορές πέσαμε κι εμείς θύματά τους;;;
 
Last edited by a moderator:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειχα διαβασει καποια αρθρα για αυτο το φαινομενο, ειχα δει και ενα πειραμα απο την παλια εκπομπη Απιστευτα κι ομως Αληθινα. Ειχα πετυχει και μια εκπομπη απο τις Πυλες του Ανεξηγητου γι' αυτο το θεμα αλλα δεν την παρακολουθησα.
 
Σε αυτή την εκπομπή είχε παρευρεθεί και ο γενετιστής Σ. Αλαχιώτης, ο οποίος όταν άκουσε κάποιους καλεσμένους να λένε πως τα φυτά αντιλαμβάνονται την μουσική και τα είδη της δεν ήξερε τι να κάνει ο άνθρωπος...
Να γελάσει ή να τα μαζέψει και να φύγει...:))))

Τον θυμάμαι χαρακτηριστικά να κλείνει τις σημειώσεις του και να λέει" Κάπου εδώ εγώ τελείωσα"...

Ιστορικές στιγμές Χαρδαβέλα!!!:χαχαχα:

Μικρό βιογραφικό του Αλαχιώτη εδώ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Παντως στην παλιοτερη εκπομπη ειχε δειξει και κατι βιντεο με πειραματα, οπως (αν θυμαμαι καλα) ενα fast forward που εδειχνε τα φυτα να κουνιουνται πιο εντονα οταν υπηρχε μουσικη. Δεν αποκλειεται βεβαια να ηταν και hoax (να ειχαν αφησει και ενα ανεμιστηρα μαζι με το ηχειο :) ) Η βικι εχει ενα αρθρο για την αντιληψη των φυτων και σχετικα πειραματα (αν και δεν αναφερει για μουσικη) καταληγοντας σε αρνητικά συμπερασματα. Οποτε δε θα ελεγα οτι ειναι αστικος μυθος αλλα θεωρια που εχει καταργηθει.
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Οι ήχοι, το φως είναι κύματα...τα φυτά ξέρουν από κύματα...τουλάχιστον μ’ αυτά θρέφονται...

Ο διπλός κόσμος του ελάχιστου μπαλκονιού μου που προσπαθώ να διατηρήσω ένα κηπάριο:
Δεξιά υπάρχει ένας τοίχος που το κλείνει...αριστερά είναι ανοιχτό...κοιτώντας από μέσα προς το δρόμο.
Ο ήλιος ανατέλει διαγώνια δεξιά με κάποιες μοίρες διαφορά απ’ το χειμώνα προς το καλοκαίρι και πίσω.
Άρα: τα φυτά που βρίσκονται αριστερά, έχουν άπλετο φως κι αέρα να αναπτυχθούν, ενώ εκείνα που βρίσκονται δεξιά έχουν να αντιμετωπίσουν τον πλάγιο πρωινό ήλιο και την κλειστή κίνηση του αέρα απ’ τον τοίχο...

Το φαινόμενο τώρα:

εγώ η αφελής κι εύκολη, ξεκίνησα διαλέγοντας φυτά που έχω μάθει και συνηθίσει κι αγαπώ να ζω μαζί τους, απαξιώνοντας το γεγονός, πως σ’ ένα τόσο δα μπαλκονάκι διαφοροποιούνται οι συνθήκες απ΄τη μια του άκρη στην άλλη, έστω κι αν οι άκρες είναι μόλις λίγα μέτρα απόσταση μεταξύ τους...

...αριστερά είχα ζαρντινιέρες με βότανα, δυό γλάστρες με γιασεμιά, μιά με μιά Λουίζα ανεπτυγμένη σαν δενδρίλιο, ένα αγιόκλιμα, ένα δενδράκι δάφνης. Εκεί η βλάστηση είναι άγρια εντελώς αν δεν παρέμβεις...όλα με κίνηση προς το δρόμο, σαν να τείνουν να ενωθούν με το φως και τον αέρα...Το δενδράκι της δάφνης αναπτύσεται πια μόνο προς το δρόμο...η μέσα πλευρά ούτε μισό φυλλαράκι...

...στη δεξιά πλευρά τώρα, τη φιμωμένη όπως την έχω ονομάσει...την περασμένη άνοιξη είχα φυτέψει τέσσερις υπέροχες τριανταφυλλιές γιατί αγαπώ να βάζω πέταλα στα ροφήματά μου. Σε χρόνο μηδενικό σάπισαν. Δεν εξατμίζεται το νερό απ’ το χώμα, χωρίς επαρκή αέρα και ήλιο.

το χειμώνα διάλεξα να φυτέψω βότανα στις γλάστρες και κυκλάμινα, μικρό κισσό και ρείκια στις ζαρντινιέρες...όλα ήταν άψογα!

στις μεγάλες γλάστρες έχω εδώ και χρόνια, μια μποκαμβίλια, ένα νυχτολούλουδο και μια γλυξίνια...Παράγουν φύλλωμα κατά κόρον...οι γκρίζοι τοίχοι έχουν ασπρίσει απ’ την έκλυση οξυγόνου των φυλλωμάτων...τεράστια χρωματική διαφορά στον εξωτερικό τοίχο. Δεν έχουν ανθίσει ποτέ όμως...φέτος με συμβουλή γεωπόνου θα τα “ενθαρρύνω” με εμφυτευόμενο λίπασμα...θα δούμε αν λειτουργήσει...Γύρω στα τέλη Απρίλη με Μάη θα ξέρουμε...

Τα φυτά μου τα χαϊδεύω όσο τα περιποιούμαι...υπάρχει μια αμφίδρομη ανταλλαγή ενέργειας...στη φύση υπάρχουν ενεργειακά πεδία παντού όπου υπάρχουν βιολογικοί μηχανισμοί...άτομα...μόρια, με διεργασίες επιβίωσης κι όλα ανάλογα με την ιδιομορφία τους...

Υπάρχουν άνθρωποι που αυτά τα έχουν υπερβολές κι άλλοι που τα βιώνουν. Όχι μόνο αυτά αλλά και άλλα που ο “κοινός” λογισμός τα εντάσσει στη μεταφυσική...σε ό,τι δηλαδή δεν μπορεί να κατανοήσει...Κάποτε εύχομαι να είμαστε σοβαροί μ’ αυτή την πραγματικότητα κι έτσι οι απανταχού της γης Χαρδαβέλες να μην μπορούν να τα ξεφτιλίζουν για να τσεπώνουν τα αργύρια της προδοσίας της ίδιας της φύσης, του συμπαντικού μεγαλείου...

Αυτά από μια που μιλάει στα φυτά της όπως και στα ζώα της...
 
Διατσέντα φυσικά τα φυτά χρειάζονται ηλιακό φως και νερό για να φωτοσυνθέσουν... Καμια αντίρρηση!!!
Τι σχέση έχει με αυτό που είπα εγω;;;;

Επίσης και γω στους αγώνες τέννις μιλούσα στην ρακέτα μου, αυτο δεν σημαίνει οτι αυτή με άκουγε..:))))

Τέλος, οι μορφές ενέργειας στην γη είναι γνωστές... Μέσα σε αυτές δεν υπάρχει ούτε η θετική, ούτε η αρνητική...
Μεταφυσική και επιστήμη δεν εχουν καμια σχέση...

Η επιστήμη βασίζεται στο πείραμα και οχι στα προσωπικά βιώματα.
 
Last edited:
Καλημέρα.. Δεν είναι λίγες οι φορές που η επιστήμη έχει διαψευστεί και αναγκαστεί να αναθεωρήσει, παραπέμπω εδώ στη θεωρία του Μαύρου Κύκνου.
Επίσης, το ότι δεν έχει καταφέρει η επιστήμη να μετρήσει και να καταγράψει πειραματικά ακόμα διάφορα "φαινόμενα", δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ή ότι δεν συμβαίνουν.. Για αναπόδεικτες ακόμα υποθέσεις, κάποιος μπορεί να παρουσιάσει μια πληθώρα εμπειρικών αποδείξεων που καταρρίπτουν το θέμα, και κάποιος άλλος τις αντίστοιχες που να το αποδεικνύουν.. Γι'αυτό, το να απορρίπτουμε και να εκλογικεύουμε έτσι άκοπα, συμβάντα που τώρα αδυνατούμε να εξηγήσουμε, μου θυμίζει αυτούς που γελούσαν όταν άκουσαν ότι η γη είναι στρογγυλή, πεπεισμένοι για την επιπεδότητά της...
Από πολύχρονη προσωπική εμπειρία, μπορώ να διαβεβαιώσω πως τα φυτά "αντιδρούν" σε μια μεγάλη γκάμα καταστάσεων και συμπεριφορών, ακόμα και σκέψεων.. Και σίγουρα είναι άστοχο να συγκρίνουμε ένα "ζωντανό" οργανισμό, αναπόσπαστο και βασικό μέρος της τροφικής αλυσίδας, με μια ρακέτα του τένις..:χμχμ:
(εκτός κι αν είμαστε πεπεισμένοι πως όταν σκεφτόμαστε κάποιον και ταυτόχρονα μας τηλεφωνεί, δεν είναι παρά μια σύμπτωση..)
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Το ρόλο της θετικής και της αρνητικής ενέργειας τον ξέρει πια ακόμα κι ο επιστημονικός κόσμος...Έκφραση από στόματος ψυχολόγου (οι αυτός δεν υπάγεται στον επιστημονικό κόσμο;): επιτακτικά να διώξετε κάθε αρνητική κατάσταση απ’ τη ζωή σας...Κι ας φύγουμε απ’ την ψυχολογία που είναι επιστήμη που βασίζεται στα βιώματα, στα πραγματικά βιώματα όμως...

Υπάρχει μια θεραπευτική διαδικασία που βασίζεται στην φυσική επαφή του σώματός μας με δένδρα αιωνόβια...στην κυριολεξία αγκαλιάζοντας τους κορμούς...

Το μασάζ που προϋποθέτει επαφή δυό ανθρώπων...μασάζ που επιχειρείται πάνω από ρούχα ξεχάστε το, μασάζ με γάντια μιας χρήσης επίσης ξεχάστε το...ο θεραπευτής μασέρ, πρέπει να έχει με τα χέρια ή τα πόδια του (μη γελάτε με το τελευταίο...η γιαγιά μου ανακουφιζόταν φοβερά όταν περπατούσα στην πλάτη της από μικρή ηλικία, ίσως πριν πάω καν σχολείο κι ένας μασέρ κάπου στη Μακεδονία μάλαζε την πλάτη του ασθενή με τις πατούσες του, το δοκιμάζω στο σκυλί μου με γυμνό πόδι και το καημένο λύνεται πάραυτα...), έχω έτσι βιώσει μια τρομερή εμπειρία με μια κοπέλα που έκανε το λεγόμενο μασαζ της αγάπης...ό,τι πιο ανακουφιστικό έχω κάνει στη ζωή μου εκτός μιας μέρας, που εκείνη μόλις είχε θάψει την πεθερά της που αγαπούσε πολύ κι εγώ είχα έντονα προβλήματα στο σπίτι...Βγήκαμε άρρωστες και οι δυό, απλά γιατί καμιά δεν μπορούσε να δράσει καταλυτικά στην κακή διάθεση της άλλης. Οι ενέργειές μας ήταν απόλυτα αρνητικές και το αποτέλεσμα της επαφής μας κατέληξε σε έναν ηλίθιο πονοκέφαλο...Αυτό που λέμε κακό σεξ...δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα...τίποτα δεν λέγεται τυχαία...όταν η ερωτική επαφή καταλήγει σε φιάσκο, τα σώματα και περισσότερο το νευρικό σύστημα δέχεται μια δοκιμασία που τουλάχιστον δυό γιατροί μου έλεγαν καλύτερα να μην το κάνει κανείς...(μη βιαστείτε να σχολιάσετε με χαβαλεδιάρικο ύφος). Γνωστός και διεθνώς έλληνας ενδοκρινολόγος σε ομιλία του επεσήμανε την αρνητική δράση του στρες στην δημιουργία αυτοάνοσων νοσημάτων...

Πώς συμβαίνουν όλα αυτά; με μηχανικούς τρόπους ή μήπως απλά χημικούς; φυσικά και όχι! ενεργεικά πεδία αλληλεπιδρούν...

Στην εποχή της πυρηνικής ενέργειας ζούμε...η σχάσεις δεν γίνονται μόνο στα εργοστάσια, διεργασίες γίνονται και στον μικρόκοσμο απανταχού στο σύμπαν...Αν επιμένουμε να αγνοούμε αυτό ως δεδομένο τότε συρρικνώνουμε έναν ολόκληρο κόσμο στις περιορισμένες γνώσεις του επιστητού. Γιατί περιορισμένες είναι...
 
Φυσικά και είναι πολλές οι φορές όπου μια επιστημονική θεωρία καταρρίπτεται και αυτό είναι το ωραίο με την επιστήμη.
Βέβαια, μια επιστημονική άποψη μπορεί να καταρριφθεί ή να συμπληρωθεί ΜΟΝΟ από μια άλλη επιστημονική θεωρία και όχι από ισχυρισμούς, τσαρλατανισμούς και ανυπόστατες ιντερνετικές θεωρίες...

Όσο αφορά τα φυτά τώρα. Οι προσωπικές εμπειρίες δεν έχουν καμια επιστημονική βάση... Τα βιβλία σχετικά με την φυσιολογία των φυτών είναι διαθέσιμα παντού. Τα θέμα το έχω ξανασυζητήσει με γεωπόνους οι οποίοι διαβεβαιώνουν πως σε κανένα επιστημονικό σύγγραμμα δεν υπάρχουν τεκμηριωμένα στοιχεία για το αν τα φυτά ακούν ή έστω ότι αντιλαμβάνονται τις αρμονίες της μουσικής.

Το παράδειγμα με την γη θεωρώ πως είναι αρκετά αφελές... Ήδη από τα χρόνια της κλασικής Ελλάδας ο Ερατοσθένης και αρκετοί άλλοι θεωρητικοί είχαν αποδείξει πως ο πλανήτης μας έχει ελλειπτική σφαιρική μορφή. Κανένας επιστήμονας από κει και πέρα δεν αμφισβήτησε το γεγονός. Τώρα αν κάποιοι θρησκόληπτοι μέσα στον Μεσαίωνα προσπαθούσαν να καταρρίψουν θεωρίες για να μην κλονιστεί η πίστη δεν με απασχολεί. Ούτε και κανέναν επιστήμονα απασχόλησε ποτέ....

Οκ θα δεχτώ πως το παράδειγμα με την ρακέτα ήταν άστοχο... Ας πούμε κάτι άλλο λοιπόν... Εμένα κάθε βράδυ (από προσωπική εμπειρία μιλάω) με επισκέπτεται το πνεύμα του Οδυσσέα και τα λέμε. Τι σημαίνει αυτό;;; Πως μπορώ να αποδείξω ότι ο Όδυσσεας ήταν πρόσωπο υπαρκτό, πως υπάρχει μεταθανάτια ζωή ή πως τα πνεύματα ζουν ανάμεσα μας;;;:))

Τέλος, με τον όρο τροφική αλυσίδα εννοούμε φυσικά την ακολουθία σε ένα οικοσύστημα "ποιος τρέφεται με τι". Δεν σημαίνει πως ότι ανήκει σε αυτή την ακολουθία είναι έλλογο ή ότι έχει τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου...

ΥΓ: Το παράδειγμα του μαύρου κύκνου δεν νομίζω ότι έχει άμεση σχέση με αυτό που λέμε τώρα...

Το ρόλο της θετικής και της αρνητικής ενέργειας τον ξέρει πια ακόμα κι ο επιστημονικός κόσμος...
Μπορείς να μου πεις Διατσέντα τις μονάδες μέτρησης αυτής της ενέργειας και ποιος επιστημονικός κόσμος αναφέρεται σε αυτή;;;;

Άλλο επιστημονική έρευνα με δημοσιεύσεις και αναφορές και άλλο άποψη ενός επιστήμονα!!!
Ότι λέει μεμονωμένα ένας επιστήμονας δεν είναι θεωρία αλλά προσωπική άποψη!!! Για παράδειγμα ο μητροπολίτης Μεσογαίας Νικόλαος Χατζηνικολάου είναι αστροφυσικός. Αν τον ρωτήσει βέβαια κανείς την άποψη του για την Κόλαση και τον Παράδεισο θα απαντήσει πως ναι υπάρχει κλπ κλπ... Αυτό δεν τεκμηριώνει όμως την ύπαρξή της Κόλασης και του Παράδεισου επιστημονικά...

Επειδή έχω παραστεί σε πολλά επιστημονικά συνέδρια να πω πως εκεί ακούγονται απόψεις... Άλλες σοβαρές και άλλες απλά αστείες...
 
Last edited by a moderator:
Από το άσπρο μέχρι το μαύρο, υπάρχουν ενδιάμεσα ένα σωρό αποχρώσεις του γκρι.. Και η σκληρά "στενή" επιστημονική θεώρηση του κόσμου, πάντα θα "χάσκει" από κάπου.. Το ότι δεχόμαστε ότι ένας γήινος οργανισμός (όπου συντελούνται άπειρες βιολογικές και κβαντικές αλληλεπιδράσεις), δεν είναι ρακέτα, δεν υποστηρίζουμε αυτόματα ότι είναι ισάξιος του ανώτερου εξελικτικά ανθρώπου. Τι κι αν υπάρχουν όμως επίπεδα συνειδητότητας; Τι μπορεί να μας πει η επιστήμη προς το παρόν γι'αυτά;
Η επιστήμη μπορεί να μας πει από τι είναι φτιαγμένος ο άνθρωπος ή ο σκύλος π.χ., αλλά μπορεί να μας πει τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος;
Ακόμα "ψάχνουμε" τη σκοτεινή ενέργεια.. Ο Hawking αντιμετώπισε "κράξιμο" όταν πρωτομίλησε για μαύρες τρύπες.. Το σωματίδιο Higgs μόλις απεδείχθη.. Και να μην μιλήσουμε για τον Τέσλα.. Και έπεται συνέχεια..
Κάθε ανακάλυψη έχει την πηγή της στο προσωπικό βίωμα και όραμα κάποιου (ή και κάποιων), που στην αρχή αντιμετωπίστηκε σκληρά από το στενόμυαλο επιστημονικό κατεστημένο της εποχής του-των, μέχρι να βρεθούν τα μέσα να αποδειχτεί και οι μέχρι τότε πολέμιοι, να γίνουν ένθερμοι υποστηρικτές.
Επίσης άστοχο με το δικό μου παράδειγμα, ήταν και το παράδειγμα με τον Οδυσσέα, για λόγους που είναι προφανείς, αφού το θέμα που θίγεται εδώ δεν είναι το κλασικό "Πίστη vs. Επιστήμη", ωστόσο οι επιστημονικοί κύκλοι "αρέσκονται" πάντα να αποδίδουν εκεί το αδιέξοδο μιας θεωρίας ή συζήτησης..
Θα επιμείνω, στο ότι δεν έχουν ακόμα "συλληφθεί" και "κατανομαστεί" πιθανά είδη ενέργειας, επιπρόσθετα από αυτά που γνωρίζουμε και που θα συμπληρώσουν τη γνώση μας για το Σύμπαν, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν..

Υ.Γ. Φυσικά και δέχομαι ότι υπήρξαν απίθανες θεωρίες κατα καιρούς, hoaxes, και τσαρλατάνοι, και πάντα θα υπάρχουν.

@Νικόλα, τα ίδια λέμε, μ'αλλα λόγια.. απλώς είμαι λίγο πιο ελαστικός..:))))
 
Last edited:
Ινσμούθιε νομίζω δεν λέμε το ίδιο πράγμα... :χμ:

Πρώτα απ΄ όλα η επιστήμη δεν "χάσκει" πουθενά... Αν ψάχνεις όμως να βρεις απαντήσεις σε φιλοσοφικά ερωτήματα τύπου "τι είναι ο άνθρωπος" ή "ποιοι είμαστε και που βαδίζουμε" τότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καν με τα επιστημονικά άρθρα... Υπάρχουν άπειροι φιλόσοφοι και συγγραφείς που μπορούν να σου δώσουν διάφορες απαντήσεις και να κρατήσεις αυτές που ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία σου...

Βλέπω επανέρχεσαι στο παράδειγμα με την ρακέτα...:). Είπα πως ήταν άστοχο... Τον παρακάτω ισχυρισμό σου δεν τον κατάλαβα...

Το ότι δεχόμαστε ότι ένας γήινος οργανισμός (όπου συντελούνται άπειρες βιολογικές και κβαντικές αλληλεπιδράσεις), δεν είναι ρακέτα, δεν υποστηρίζουμε αυτόματα ότι είναι ισάξιος του ανώτερου εξελικτικά ανθρώπου. Τι κι αν υπάρχουν όμως επίπεδα συνειδητότητας; Τι μπορεί να μας πει η επιστήμη προς το παρόν γι'αυτά;
Το "τι κι αν" δεν λέει κάτι... Τι να σου πει η επιστήμη ακριβώς;; Προσπαθείς να βάλεις στην γωνία τους επιστήμονες με ερωτήματα αόριστα;;; Δυστυχώς, η επιστημονική σκέψη είναι πολύ συγκεκριμένη, γιαυτό και χωρίζεται σε τομείς και κλάδους...

Η "σκοτεινή¨" ενέργεια ή ύλη είναι μέσα στα πεδία μελέτης των αστροφυσικών και των πυρηνικών φυσικών. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μιλήσουμε... Θα πρέπει δλδ να είχε έτοιμη η επιστημονική κοινότητα απάντηση για το καθετί;; Ο Χόγκινς είναι διακεκριμένος επιστήμονας. Πότε δεν έφαγε "κράξιμο". Οι απόψεις του έχουν βαρύτητα, αλλά δεν είναι θέσφατα... Και επειδή οι περισσότεροι γνωρίζεται τον Χόγκινς λόγω προβολής του από τα ΜΜΕ. πληροφοριακά να σου πω πως υπάρχουν εκατοντάδες αστροφυσικοί ανώτεροι του. Με περισσότερες δημοσιεύσεις δλδ και άπειρες αναφορές...

Ο Τέσλα από την άλλη ήταν ένας πολύ καλός επιστήμονας. Δυστυχώς για αυτόν, μετ αθάνατον το όνομα του συνδέθηκε με κάθε απίθανη θεωρία συνωμοσίας καθώς και με κάθε μπούρδα "Λιακοπουλίστικη"...

Το παράδειγμα μου με τον Οδυσσέα μάλλον δεν το κατάλαβες... Ήθελα να πω πως οι προσωπικές εμπειρίες και τυχαία γεγονότα δεν έχουν καμια σχέση με την επιστημονική σκέψη. Θα μπορούσα να σου πω χιλιάδες παραδείγματα φίλων και γνωστών αλλά δεν το θεωρώ και απαραίτητο.
Η επιστημονική κοινότητα δεν είναι "στενοκέφαλη"... Έχεις λάθος εντύπωση για το τι σημαίνει επιστήμη...

Τέλος πάντων, η κουβέντα δεν θα βγάλει άκρη... Σαν επιστήμονας έχω μάθει να μιλάω με μεγέθη και με αριθμούς, όχι με αοριστολογίες και αν, και μήπως και ίσως...

Είναι σαν μια παλιά ρήση που λέει πως " Πέταξε ένας τρελός μια πέτρα στο πηγάδι και 40 γνωστικοί δεν μπορούσαν να την βγάλουν"...:))))
 
Για να μην μακρυγορήσω με κείμενα που αδικούν την ουσία, (γιατί γι'αυτό τελικά συναντιούνται οι ανθρώποι), θα πω μόνο ότι εγώ από την επιστήμη απαιτώ να μου δώσει απαντήσεις, απ'την φιλοσοφία τις πήρα (ότι ήταν να πάρω τελοσπάντων) νεότερος. Από την επιστήμη απαιτώ να μην "σκαλώνει" σε συμφέροντα και επιδοτήσεις και κολλητιλίκια και όνειρα διορισμών, και να προσπαθεί να διευκολύνει τη ζωή των ανθρώπων, και ναι, ίσως και να δώσει και απαντήσεις σε αυστηρά "φιλοσοφικά" ερωτήματα και να καταρρίψει μια και καλή μύθους..
Δυστυχώς η πραγματικότητα δεν είναι έτσι, (πρόσφατο δικό σου παράδειγμα περί "φακελακιού"), και τα μεγέθη και οι αριθμοί που ανέφερες, αφορούν στους περσσότερους, την τσέπη τους (ακόμα και μέσα σε μεγάλα ερευνητικά κέντρα). Καταλαβαίνω ότι ως επιστήμονας, θέλεις να "υπερασπιστείς" ολόκληρη την κοινότητα, δυστυχώς όμως μακάρι να σκέφτονταν όλοι έτσι.. (ίσως και να μην πεθαίναμε από καρκίνο σήμερα)..
Η αναφορά σου και μόνο σε Λιακόπουλους, πηγάδια και τρελούς, Χόγκινγκ και μίντια, αναδεικνύει ακριβώς την "στενοκεφαλιά του επιστήμονα" που προανέφερα, και την νοοτροπία "άσπρου-μαύρου" του στυλ "αν δεν είσαι μαζί μας είσαι με τους άλλους" που δυστυχώς αντιμετώπισαν ακόμη και διακεκριμένοι επιστήμονες..
Ίσως να ήμουν πιο κατανοητός προηγουμένως, αν όπου χρησιμοποίησα τη λέξη "επιστήμη", έβαζα "επιστήμονας"..
Καλή καρδιά και καλή συνέχεια..:))
 
Χμμμ... Νομίζω πως πάλι δεν έγινα κατανοητός...

Ας είναι... Πάντως οι επιστήμονες στο ξαναλέω, απαντάν σε συγκεκριμένα ερωτήματα....
Εσυ ανακάτεψες καρκίνους, φακελάκια, Τεσλα, τροφική αλυσίδα κλπ κλπ!!!

Τι να πρωτοπρολάβω να απαντήσω ο άνθρωπος!!!:)))

Και έχεις και απαιτήσεις απο την επιστήμη να σου λύσει όλες τις απορίες!!!

Πάντως για να μην ξεφύγει το νήμα, όταν υποστηρίζουμε ότι τα φυτά αντιλαμβάνονται την μουσική είναι τσαρλατανισμός, ψευδοεπιστήμη και αβάσιμες θεωρίες για μεταμεσονύχτιες εκπομπές...:))))
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Μια ερώτηση προς προβληματισμό για τους ειδήμονες...

Η υπεριώδης ακτινοβολία είναι υπαίτια για νόσους που αφορούν στο θυρεοειδή, για νόσους που εμφανίζει το δέρμα, αλλά και για τα αυτοάνοσα νοσήματα εν γένει...Τι προσβάλει και με ποιό τρόπο η υπεριώδης ακτινοβολία στο ανθρώπινο σώμα; Ποιός είναι ο μηχανισμός; Μιλάμε για σοβαρά νοσήματα όχι αστεία...Είναι άραγε χημική ή σχέση που παράγει τη νόσο, δηλαδή τρεις το λάδι τρεις το ξύδι έξι το λαδόξυδο ή κάτι άλλο πιο σύνθετο;
 
Πάντως για να μην ξεφύγει το νήμα, όταν υποστηρίζουμε ότι τα φυτά αντιλαμβάνονται την μουσική είναι τσαρλατανισμός, ψευδοεπιστήμη και αβάσιμες θεωρίες για μεταμεσονύχτιες εκπομπές...:))))
Εντάξει, θα συμφωνήσω, αλλά έχω κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες περιπτώσεις να σου πω, (ακόμα και σε πμ αν θέλεις για να μην τους πρήξουμε εδώ πέρα), εκτός και αν πεισθώ πως πάσχω από παραισθήσεις..:)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ινσμουθιε, κι εγω θα ηθελα να ακουσω.

Εγω παντως παιδια συμφωνω και με τους δυο σας, και αν οχι, η αληθεια ειναι ισως καπου στη μεση. η επιστήμη, όπως και η θρησκεία και η μεταφυσική, είναι ανθρωπινη και άρα ατελής. Το πώς ο επιστήμονας αντιμετωπίζει ή σέβεται όσα δεν καλύπτει η επιστήμη, είναι θέμα χαρακτήρα. Υπάρχουν ανοιχτόμυαλοι, κλειστόμυαλοι, φιλόδοξοι ή προκατειλημμένοι επιστήμονες, όπως άλλωστε και παραψυχολόγοι.

Για μένα πχ το οτι η επιστήμη έδειξε οτι τα φυτά δεν έχουν αισθητήρια, δε λέει κάτι για το αν επηρεάζονται απο τη μουσική και τη φροντίδα. Αλλά ούτε μου λέει κάτι η προσωπική εντύπωση του Ινσμούθιου για το αντίθετο. Τωρα αν βαλεις 100 φυτα να μεγαλωνουν με μουσική και 100 φυτά χωρίς, και συγκρίνουμε τα αποτελέσματα, αυτο ναι, θα πει κατι.

Διατσέντα, η έκφραση "θετική ενέργεια" είναι μια λεκτική σύμβαση που η καθομιλουμένη έχει δανειστεί απο την παραψυχολογία και τη New Age, και αναφέρεται σε οτιδήποτε περιλαμβάνει ευχάριστη διάθεση, η σύνολο οφέλιμων καταστάσεων. Όμως το οτι περιλαμβάνει τον όρο "ενεργεια" που της προσδίδει κύρος, δεν μαρτυρά καμια σχεση με καποιο συγκεκριμένο μετρησιμο μεγεθος της φυσικής.
 
Last edited:
Η ουσία σε όλα αυτα που είπες Αντέρωτα είναι το πείραμα και η επαναληψιμότητα...

Για να γραφεί σε επιστημονικό βιβλίο ότι τα φυτά δεν αντιδρούν στους ήχους και την μουσική σημαίνει ότι πάνω σε αυτό έχει προηγηθεί έρευνα...
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εγώ είμαι με τον Νικόλα σ' αυτή την κουβέντα. Ειδικά τα περί "θετικής" και "αρνητικής" ενέργειας που, υποτίθεται, επηρεάζουν την πορεία της ζωής μας, την υγεία μας ή δεν ξέρω τι άλλο, δεν τα πιστεύω καθόλου. Έχω δει τη συγκεκριμένη θεωρία να διαψεύδεται τόσες και τόσες φορές.
 
Top