Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

1226

Διαβαζω το παραπανω βιβλιο. Ειναι πολυ ενδιαφερον και καλογραμμενο. Περιλαμβανει αποσπασματα απο διαφορα ειδη λογοτεχνιας που εμφανιστηκαν στην Ιαπωνια απο την αρχαιοτητα εως τον 19 αιωνα. Η ατμοσφαιρα που διατρεχει τα κειμενα συντιθεται απο την απομονωση, την μελαγχολια και τον αποχωρισμο, στο παγωμενο μπλε φοντο της μυστηριας ιαπωνικης φυσης.
 
Πες μου αν αξίζει για το είδος του όταν το διαβάσεις.
Οχι.
Άσχετο, ασύνδετο, βλακώδες, ηλίθιο, καμία συνοχή, καμία κλιμάκωση, κανένας σεβασμός προς τον αναγνώστη, χαρακτήρες χωρίς βάθος, χωρίς ιστορία, χωρίς προσωπικότητα. Γεγονότα πεταμένα δεξιά-αριστερά χωρίς καμία συνοχή το ενα με τ'άλλο, χωρίς να οδηγούν κάπου, χωρίς να εξηγεί πώς βρήκε τα στοιχεία για να προχωρήσει η έρευνα. Σαν να το'γραψε ταλαντούχο 10χρονο (ή ατάλαντο 50χρονο) αφού είδε μια πάρα πολύ κακή αμερικάνικη ταινία δράσης με ανύπαρκτο μπάτζετ, εφε με εξοπλισμό αγορασμένο από περίπτερο και σενάριο που μάλλον γράφτηκε στο WC. Έχω θυμώσει πάρα πολύ που έχασα χρόνο διαβάζοντας αυτή την επική σαχλαμάρα, αλλά ήμουνα πολύ περίεργος να δω πως θα τελειώσει. Δεν με απογοήτευσε: ηλίθιο ανόητο άθλιο γελοίο τέλος.
Για όνομα του Θεού, κατευθειαν ανακύκλωση.
 
Last edited:
Άσχετο, ασύνδετο, βλακώδες, ηλίθιο, καμία συνοχή, καμία κλιμάκωση, κανένας σεβασμός προς τον αναγνώστη, χαρακτήρες χωρίς βάθος, χωρίς ιστορία, χωρίς προσωπικότητα.
Μπράβο βρε συ! Μου' κανες την καρδιά περιβόλι. :χαχα: Θα το δώσω στον πατέρα μου να το διαβάσει. Αν μου το πετάξει στο κεφάλι και δεν με ξαναδείτε...έχετε γεια!
 
Μπράβο βρε συ! Μου' κανες την καρδιά περιβόλι. :χαχα: Θα το δώσω στον πατέρα μου να το διαβάσει. Αν μου το πετάξει στο κεφάλι και δεν με ξαναδείτε...έχετε γεια!
Συγχώρα με @Λένκοβιτς. Προλαβαίνω να σου πάρω δώρο Χριστουγέννων ένα κράνος;
 
Μπράβο βρε συ! Μου' κανες την καρδιά περιβόλι. :χαχα: Θα το δώσω στον πατέρα μου να το διαβάσει. Αν μου το πετάξει στο κεφάλι και δεν με ξαναδείτε...έχετε γεια!
Είναι μικρούτσικο, δεν κινδυνεύεις.
 
Ξεκίνησα χθες το Παρελθόν χαμένο στην ομίχλη του Παδουρα. Από τις πρώτες 65 περίπου σελίδες που διάβασα, αναμένεται εξαιρετικό. Δεν μου κάνει βέβαια εντύπωση μιας και οι Αιρετικοί του ιδίου που διάβασα πέρυσι τέτοια εποχή ήταν (με έναν πολύ μικρό αστερίσκο) καταπληκτικά καταπληκτικό βιβλίο.

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους, εορτάζοντες και μη. Υγεία, αισιοδοξία & καλές αναγνώσεις.
 
Alexis de Tocqueville, The Old Regime and the French Revolution
Το κλασσικό έργο για την Γαλλική επανάσταση.
Λίγες σελίδες στο κανονικό βιβλίο μέχρι τώρα (πολύ μεγάλη εισαγωγή από τους μεταφραστές και τους εκδότες), αλλά είναι προφανές το πόσο παθιασμένος για το θέμα ήταν ο Αλέξις.
Κάτι που το κάνει ιδιαίτερα ενδιαφέρον, επειδή οι σύγχρονοι ιστορικοί προσπαθούν (ανεπιτυχώς συνήθως) να κρύψουν τις (πολλές φορές σημαντικές) προκαταλήψεις τους.
 
@Χρυσόστομος, προσυπογράφω.
 
@ΚρίτωνΓ προσωπικά, παρατησα τον Παδούρα καπου στη διακοσιοστή σελίδα, γιατι δεν μπορουσα να συγκεντρωθω στο βιβλιο. Στο μελλον, θα το επιχειρησω ξανα, δεν το εχω φυγει απο τη βιβλιοθήκη μου. Αυτό το έχεις υποψη σου; Δεν το εχω διαβασει ακόμη, θεματολογικά στο αναφέρω.
 
Top