Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μ'αρέσει το βουνό. Τα ψηλά δέντρα, η βλάστηση, τα ρυάκια να κελαρίζουν κυλώντας, γενικά το πράσινο. Ίσως γι' αυτό να υπηρέτησα εθελοντικά στις καταδρομές.

Μου αρέσουν πολύ οι ταινίες δράσης και γενικά αυτές που έχουν πολλά εφέ.

Μου αρέσει πολύ το κρέας σε οποιαδήποτε μορφή μαγειρέματος. Στην προηγούμενη ζωή μου πρέπει να είμουν σαρκοφάγο.

Μου αρέσουν πολύ τα σταυρόλεξα και τα Sudoku.

Μ'αρέσει να κάθομαι στην πολυθρόνα μου με αναμμένο τζάκι κι ένα καλό βιβλίο.

Μου αρέσουν τα γλυκά γενικώς.

Μου αρέσει η βόλτα στο δάσος.

Μου αρέσει παθολογικά η δικαιοσύνη. Στις αδικίες γίνομαι Τούρκος...

Μου αρέσει η παγωμένη χειμωνιάτικη μέρα με λιακάδα.

Μου αρέσει υπερβολικά ο καφές, ίσως γι' αυτό δεν μπορώ να κόψω το τσιγάρο.

Μου αρέσει το τσιπουράκι με καλή παρέα. Μόνος μου δεν πίνω ποτέ, εκτός από καμιά μπίρα το καλοκαίρι με την ζέστη.

Μου αρέσει το ψάρεμα. Έχω πάει 10 φορές στην Νορβηγία για ψάρεμα στον Ατλαντικό και στα φιόρδ.

Μου αρέσουν οι άνθρωποι με σοβαρή γνώμη λόγου. Και όταν λέω σοβαρή, δεν εννοώ έλλειψη χιούμορ, γιατί αυτό μ'αρέσει πολύ στους ανθρώπους. Εννοώ ότι δεν το αντέχω να ακούω μαλακίες, και τότε γίνομαι πολύ κακός.

Μου αρέσουν οι έξυπνες γυναίκες. Αν είναι και ωραίες, τόσο το καλύτερο, αλλά δεν θα άντεχα την γυναίκα που δεν θα μπορούσα να κάνω διάλογο μαζί της.

Μου αρέσει η οικογένεια. Αισθάνομαι ωραία ανάμεσα στους δικούς μου ανθρώπους.

Μου αρέσει να μαγειρεύω, ειδικά όταν βλέπω ότι άρεσαν στους άλλους τα φαγητά μου



Δεν μου αρέσει η κακομεταχείριση παιδιών. Έχω επιτεθεί σε ανθρώπους που κακομεταχειρίστηκαν τα παιδιά τους δημόσια.

Δεν μου αρέσει η κακοποίηση των ζώων και γενικά να κακοποιούνται πλάσματα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους.

Δεν μου αρέσει η ασέβεια των νέων απέναντι στους γέρους. Πολλές φορές στο αστικό έχω σηκώσει κάποιον αναίσθητο νεαρό ή νεαρή για να καθίσει κάποιος ηλικιωμένος.

Δεν μου αρέσουν τα ξινά...μπρρρρ. Δεν βάζω ποτέ λεμόνι στα ψητά μου, άντε λιγάκι στο ψάρι και στην κοτόσουπα και στο σπανάκι φρικασέ.

Δεν μου αρέσει καθόλου ο άνηθος. Λίγο στο φαγητό παίζεται, αλλά ο πολύς μου χαλά την γεύση.

Δεν μου αρέσει καθόλου η πολύ ζέστη. Το καλοκαίρι με τις γερές ζέστες είμαι πάντα κάπου κρυμμένος. Ίσως γι' αυτό να προτιμώ το βουνό από την θάλασσα.

Δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου η αδικία. Αντιδρώ αλλεργικά σ' αυτή.

Δεν μου αρέσουν οι πολυλογάδες και οι πολύξεροι. Εκτιμώ τις βαθιές γνώσεις, αλλά αυτούς που τα ξέρουν όλα καλλίτερα δεν τους μπορώ. Και το κακό είναι πως δεν αντέχω και τους το λέω...
 
@Αντέρωτας
...και γαριδες (οι οποίες μου αρεσουν πολυ).
Νομιζω οτι πρεπει να το κανουμε τρεντ. Γαριδες με σαντιγυ και παγωμενο ντ'αστι. :ζντόινγκ:
 
Δεν μου αρέσει καθόλου που στα μέσα μεταφοράς, ο κόσμος που επιβιβάζεται, δεν περιμένει πρώτα την αποβίβαση των επιβατών και μπαίνουν μέσα σαν τσουνάμι για να προλάβουν να καθίσουν.
Δεν μου αρέσει που στις κυλιόμενες σκάλες, οι θειές στέκονται ακίνητες και στα αριστερά (αντί του ορθού δεξιά). Θες μανδάμ να σταθείς; Νο προμπλέιμο. Μείνε στα δεξιά και άσε εμάς που βιαζόμαστε να περάσουμε.
Μου άρεσε που είδα μία γιαγιά 70 ετών που σηκώθηκε να παραχωρήσει την θέση της σε έναν κύριο 90 ετών λέγοντάς του, ελάτε να καθίσετε και αυτός της είπε ''έλα κορίτσι μου θα στριμωχτούμε να καθίσουμε μαζί''. (Γύπας ο παππούς)
Δεν μου αρέσει που στα μέσα μεταφοράς κάποιοι πιτσιρικάδες βάζουν μουσική τσίτα στο κινητό σας (Θα μου άρεσε βέβαια αν έβαζαν το freestyler που ήταν της γενιάς μου και ταιριάζει με μετρό).
Προχθές είδα μία κοπέλα στο μετρό, με μεγάλα μαύρα σκούρα γυαλιά, η οποία κάποια στιγμή τα έβγαλε και είδα ότι έκλαιγε (αυτό δεν μου άρεσε). Ήταν και αργά, ήταν και μόνη και πήγα και της μίλησα και την ρώτησα ''δεσποινίς, είστε καλά;'' (αυτό θα μου άρεσε αν το έκανε κάποιος για μένα). Μου είπε ''να μη σε νοιάζει!'' (Δεν μου άρεσε. Προφανώς. Δεσποινίς με τα μαύρα γυαλιά, αν το διαβάζετε αυτό, ε, ήσασταν λίγο αγενής).
 
Αντίβαρο, μα ήταν όντως νεαρή. 24-25, κάπου εκεί. Βέβαια, για να ακριβολογούμε μία γυναίκα αποκαλείται δεσποινίς έως τα 13 της. Μετά θεωρείται κυρία, σύμφωνα με το σαβουάρ βίβρ. Αν και δεν νομίζω να είχε αυτό κατά νου...
 
Θα μου άρεσε βέβαια αν έβαζαν το freestyler που ήταν της γενιάς μου και ταιριάζει με μετρό).
Εννοείς το πασίγνωστο " φριστάιλο γουακαμακαφο"; που ακόμα δεν έχω καταφέρει το αντικαταστήσω με κάποια φράση στα αγγλικά που να βγάζει κάποιο νόημα;;; :χαχα:
 
@Ιαβερης με έχει προβληματίσει και εμένα αυτός ο στίχος. Αφου έψαξα, ρώτησα κόσμο, κατέληξα ότι αυτή η φράση είναι σαν τα ναυτικά αγγλικά. Εξηγούμαι με παραδείγματα:
Βατσιμανης: αυτός που παρακολουθεί (Watchman)
Μας φριζαρανε τα λέγκια (μας πάγωσαν τα πόδια).
 
Ως προς τι;
Να σου πω..Για παραδειγμα στο κινητο μου έχω διαφορους φακελους με φωτογραφιες. Σε καθε φακελο ο αριθμος των φωτογραφιών θελω να είναι ζυγός. Αν σε κάποιο φακελο ειναι μονός ο αριθμός θα διαγραψω μια φώτο που δεν μου πολυαρεσει ώστε να γίνει ζυγός. Επισης βλεπω τώρα στο κινητο έχω 152 επαφες. Αν τώρα έβλεπα οτι ειχα π.χ. 153 θα διεγραφα μια επαφή που δεν χρειάζομαι πια (εχω επαφες που έχω αποθηκευσει για κάποια συγκεκριμενη δουλειά ειναι αχρειαστες πια και έχουν ξεχαστει εκεί) ωστε να γινει ζυγό νουμερο. Αλλο παραδειγμα ενα στικακι που έχω τραγουδια μεσα για να ακουω στο αμαξι. Ανα διαστηματα προσθετω-αφαιρω τραγουδια και εν τελει τα τραγουδια που θα έχει μέσα θα φροντίσω να είναι πάντα ζυγος αριθμος. Τετοια χαζά κολληματακια λεω. Εν ολιγοις όπου δω μονό αριθμό και μπορώ να τον κάνω ζυγό θα το κάνω. Ο δολοφονος των μονών αριθμών.
 
@Χρυσόστομος εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: αν δηλαδή ερχόταν η Μόνικα η Μπελούτσι και σου έλεγε "Χρυσόστομε μου κοίταξε να δεις σε παρακολουθώ χρόνια στα σοσιαλ μίντια και θα είμαι δικιά σου αυτήν την Παρασκευή 13 του μηνός στις 21:00 το βραδυ, αλλά μόνο τότε", τι θα της έλεγες; "Μονικα μου σε αγαπώ σε εκτιμώ, αλλά δεν δύναμαι"?
 
@Χρυσόστομος κοίταξε να δεις. Σου έχω λύση και για αυτό το πρόβλημα. Αν παρακολουθούσες ποτέ friends, επιτρέπεται να εχεις μια λίστα 5 διασήμων με τους οποίους έχεις δικαίωμα να πας. Κανονικά θα έπρεπε να είναι και νόμος του κράτους αυτό, αλλά τώρα έχουν τρεξίματα με τον κορονοϊό και συγχωρούνται. Οπότε βάλε τη Μόνικα μέσα και θα είσαι άνετος.
ΥΓ: μην βαλεις μέσα φίλες της γυναίκας σου!! Φιλική συμβουλή αυτό. Γιατί στην περίπτωση αυτή θα ζούσες σε ένα (όχι λογοτεχνικό) σύμπαν στο οποίο δεν θα ήθελες να ζεις..
 
@Νιλς το έχω δει το επεισόδιο που λες. Όμως και αυτή η λύση που προτεινεις μπάζει. Γιατι αν φτιαχναμε έμεις λίστα μετα θα ζηταγανε να φτιάξουν και αυτές την δικη τους λίστα. Και θα έιχανε και δίκιο δηλαδή. Οποτε θα πέφταμε πάλι σε αδιέξοδο. Άσε τα έχω σκεφτεί όλα. :))))
 
Να σου πω..Για παραδειγμα στο κινητο μου έχω διαφορους φακελους με φωτογραφιες. Σε καθε φακελο ο αριθμος των φωτογραφιών θελω να είναι ζυγός. Αν σε κάποιο φακελο ειναι μονός ο αριθμός θα διαγραψω μια φώτο που δεν μου πολυαρεσει ώστε να γίνει ζυγός. Επισης βλεπω τώρα στο κινητο έχω 152 επαφες. Αν τώρα έβλεπα οτι ειχα π.χ. 153 θα διεγραφα μια επαφή που δεν χρειάζομαι πια (εχω επαφες που έχω αποθηκευσει για κάποια συγκεκριμενη δουλειά ειναι αχρειαστες πια και έχουν ξεχαστει εκεί) ωστε να γινει ζυγό νουμερο. Αλλο παραδειγμα ενα στικακι που έχω τραγουδια μεσα για να ακουω στο αμαξι. Ανα διαστηματα προσθετω-αφαιρω τραγουδια και εν τελει τα τραγουδια που θα έχει μέσα θα φροντίσω να είναι πάντα ζυγος αριθμος. Τετοια χαζά κολληματακια λεω. Εν ολιγοις όπου δω μονό αριθμό και μπορώ να τον κάνω ζυγό θα το κάνω. Ο δολοφονος των μονών αριθμών.
Ναι, αλλά πχ. 53, 5+3=8! Βοήθησα; :))))
Αν σου έκαναν δώρο ένα βιβλίο με 111 σελίδες, ποια θα ήταν η τύχη του;

Αλήθεια νήμα με ψυχαναγκασμούς υπάρχει; Νομίζω όλοι έχουμε, έστω κι έναν.
 
Αν σου έκαναν δώρο ένα βιβλίο με 111 σελίδες, ποια θα ήταν η τύχη του;
Σε μια τέτοια περίπτωση θα έσκιζα την τελευταία σελίδα..χαχα..προφανως πλάκα κάνω, ευτυχώς δεν έχω φτάσει σε τέτοια επίπεδα. :)
 
Top