Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Τσίου

Κοινωνός
Μου αρέσει η εκδίκηση των νερντς ή η εκδίκηση των άσχημων. Καταχαιρομαι αυτές τις καταστάσεις, όχι απλά μου αρέσουν.
Προσφάτως, στη λίστα μου προστέθηκε και η εκδίκηση των παιδιών (μικρών και μεγάλων) με ΔΕΠΥ. Πλέον αντιμετωπιζονται ως χαρισματικά και χαίρομαι σε βαθμό συγκίνησης.
Αυτό μπορεί να μην διορθώνει το στραπάτσο των 30+, που για τους εξωοικογενειακούς ήμασταν γκουντ φορ νάθινγκ, αλλά η σκέψη ότι αυτά τα παιδιά με λίγη κατανόηση παραπάνω, και με την σωστή καθοδήγηση θα μεγαλώσουν, τουλαχιστον, χωρίς την δική μας οργή, με τυλίγει σαν κουβέρτα.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Όλοι οι άνθρωποι με ΔΕΠΥ ή ακόμα και εκείνοι που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού, επεξεργάζονται με διαφορετικό τρόπο και ακολουθούν διαφορετικά μονοπάτια σκέψης από εμάς τους "κανονικούς"... Και αυτό στα δικά μου μάτια τους κάνει συναρπαστικούς...Απλά πρέπει να υπάρχει κατανόηση από την υπόλοιπη κοινωνία, η οποία γενικώς ότι διαφέρει έρχεται να το καταπιεί όπως η μούχλα, παραμορφώνοντας το χωρίς λόγο.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Δεν μου αρέσουν οι σπιτικές τούρτες. Η σπιτική τούρτα η οποία και καλά ξεπερνάει σε γεύση αυτή του ζαχαροπλαστειου είναι αστικός μύθος, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Αγαπητέ Ιαβέρη εγώ πιστεύω το αντίθετο.. Είναι πολύ χαμηλό το επίπεδο στις τούρτες του εμπορίου. Η μαμά μου όμως κάνει θαύματα, οπότε δεν ήσουν τυχερός στις σπιτικές τούρτες..Έπρεπε να το πω, να το μάθουν όλοι 😍

Γρίλος

Κοινωνός
Δεν μου αρέσουν οι τούρτες και οι πάστες!
Μου αρέσουν (τρελαίνομαι) τα παραδοσιακά γλυκά. Ακόμα σκέφτομαι τον μπακλαβά με φιστίκι και το σεκέρ παρέ της "Νέας Ελλάς".

Γρίλος

Κοινωνός
@Ιαβερης ήθελα να δω πως θα αντιδράσεις μιας και είσαι από Ξάνθη! Ο πατέρας μου όποτε ερχόταν επίσκεψη, έτρωγε κρέμα!

Σύσταση προς κάθε επισκέπτη της Ξάνθης. Καλές οι καριόκες του Παπαπαρασκευά αλλά τα παραδοσιακά σιροπιαστά, της "Νέας Ελλάς" είναι πιο γραφικά και πιο ωραία.

Ιαβερης

Κοινωνός
Από τον Παπαρασκευά δεν παίρνω γλυκά από αντίδραση και μόνο γιατί όλοι, μα όλοι από κει ψωνίζουν λες και τα άλλα ζαχαροπλαστεια πουλάνε κουνάβια να πούμε! Το χειρότερό μου ήταν όταν τα λεωφορεία ξεφορτωναν τα ΚΑΠΗ και το πρώτο πράγμα που ρωτούσαν οι γριές με υγρό βλέμμα ήταν που είναι ο Παπαπαρακευάς.
Η Νέα Ελλάς είναι εγγύηση. Το αγαπημένο μου γλυκό που φτιάχνουν είναι το τερλέτσι, δεν ξέρω εάν το λέω σωστά, το οποίο είναι νομίζω αλβανικής συνταγής, είναι απίστευτο! :τρέλα:

Αντίβαρο

Κοινωνός
Μου αρέσει το καζάν ντιπί.
Στη Τουρκία που είχα πάρει.... ζήτημα να είχα φάει δύο μπουκιές (στη Ταξίμ νομίζω). Ήταν πολύ βαρύ για τα γευστικά μου γούστα. Θα μου πεις είναι θέμα συνήθειας. Οπότε ένα 👍🏼 για το ελληνικό.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εγώ πάλι, θεωρώ πως το πιο ωραίο καζάν ντιπί που έχω φάει ήταν στην Κωνσταντινούπολη. Ήταν αρκετά διαφορετική η γεύση και μου είχε αρέσει πραγματικά πολύ.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Δεν μου αρέσουν οι σπιτικές τούρτες. Η σπιτική τούρτα η οποία και καλά ξεπερνάει σε γεύση αυτή του ζαχαροπλαστειου είναι αστικός μύθος, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Πες τα, μον αμι. Ειδικα οι της δικης μου γενιας, θα θυμουνται εκεινη την παλλευκη τουρτα με τα ζαχαρωμενα κερασακια (ουτε καν μαρασκινο δεν ηταν) σε σχημα ορθογωνιο, με τις δεκαπεντε στρωσεις σαντιγυ με τριμμενο αμυγδαλο και παντεσπανι*, αμυγδαλο φιλέ απο πανω και ξανα παλι σαντιγυ, που συναντουσες σε καθε μα κάθε γενεθλιο και επρεπε οπωσδηποτε να δοκιμασεις, γιατι ηταν χειροποίητη κι οχι τιποτε ζαχαροπλαστειου. Με στοιχειωνει ακομη αυτη η υπερλευκοτητα.

*Σαν εκεινο το ανεκδοτο, μς τη σαντιγυ και τις γαριδες, αν θυμαστε...

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Ελλη μου θυμισες τώρα την δικη μου τουρτα γενεθλιών. Η μανα μου εφτιαχνε την τουρτα και εβαζε παντεσπανι-σαντιγυ, παντεσπανι-σαντιγυ, παντεσπανι-σαντιγυ και απο πάνω αυτα τα κερασακια που λες. Για πολλα χρόνια σε όλα τα γενεθλια δικα μου και των αδελφων μου αυτην την τουρτα τρώγαμε. Ιδια και απαραλλακτη. Τρεις στρωσεις παντεσπανι τρεις στρωσεις σαντιγυ. Ετσι για να υπαρχει αρμονία και ισορροπία στις γευσεις. :μουάχαχα:Μετα απο χρόνια δοκιμασε να την εξελιξει και να μια κανει μια μικρη αλλαγη. Αφαιρεσε την μεσαια στρωση σαντιγυ και έβαλε κρεμα βανιλια. Μην φανταστεις... αυτες της Γιωτης εβαζε. Την εφτιαξε κανα δυο φορες έτσι αλλα κάτι δεν της καθόταν καλα και επεστρεψε στην αρχικη δοκιμασμενη και ακλόνητη συνταγη. Στην σιγουρη λυση. Στην αξιοπιστη! Στην εγγυηση! :))))

Έλλη Μ

Κοινωνός
Χρυσοστομε, εχω λιωσει!! Ειναι η ιδια τουρτα που εφτιαχνε η θεια μου!!!:μουάχαχα:Πανελλαδικη παραδοση. Αυτη με τα τρια-τεσσερα πατώματα. Και παιζει, σε φωτογραφια απο δικα μου γενεθλια (4 ή 5 ετων), να εχει φτιαξει η ιδια θεια και για μενα την ιδια τουρτα. Το αστειο ειναι οτι την εφτιαχνε για χροοονια ολοκληρα, οπου στο μεταξυ, λογω δουλειας του μπαμπά μου, στο σπιτι μπαινανε πολυ ωραια γλυκα κι ειχαμε μετρο (υψηλο) συγκρισης.
Εγω, απο την αλλη, σιχαινομαι τη σαντιγυ και δε μου αρεσουν τα ασπρα γλυκα με τα τριμμενα, μπαγιατικα, ξηροκαρπια, τοσο που για χρονια, δε δοκιμαζα μαρζιπάν, αμυγδαλωτα και τετοια, λογω κακης αναμνησης και πληροφορησης. Οπως, επισης, δεν μου αρεσουν ολα αυτα τα ταψιου, συροπιαστα, ραβανι, πορτοκαλοπιτες, καρυδοπιτες, που η ιδια η θεια φτιαχνει και για τα οποια καμαρωνε. Στις γιορτες, εβγαζε ενα τετοιο. Απογοητευση.

Μεχρι που δοκιμασα μπακλαβα στην κωνσταντινουπολη και καταλαβα οτι αλλο γλυκο φτιαχνουν οι δικες μας εδω, αλλο ειναι ο κλασικος μπακλαβας. (Αποδειξη πώς η ιδια λεξη, σημαινει διαφορετικα πραγματα :)))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Μα αυτο δεν ειναι που λεμε "τουρτα σαντιγι"; Κι εγω θυμαμαι στα παιδικα παρτι μια αδιαφορη τουρτα τιγκα στην ασπριλα, τη λιπιλα και τη βουτιριλα και ενοχλητικα αμυγδαλα, που αντι να απολαμβανω, οπως ενστικτωδως προδιαθετει η λεξη "τουρτα", να την τρωω με το ζορι.

Δεν ασχοληθηκα με τι και πως ηταν φτιαγμενη, αλλα μαλλον για αυτο λετε κι εσεις.

Καστάλια

Κοινωνός
Δεν είναι όλες οι σπιτικές τούρτες ίδιες, βρε παιδιά... Αν σου αρέσει η ζαχαροπλαστική στο σπίτι, μπορείς να αφήσεις τη φαντασία σου να μεγαλουργήσει και να δώσεις πολλή χαρά στον εορτάζοντα.