"Ο ηλίθιος" τού Ντοστογιέφσκι στην ΕΤ3

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αν και αναφέρθηκε αλλού, είπα να ξεκινήσω εδώ νέο νήμα, για να τα λέμε όσο κρατάει η σειρά.

Στην ΕΤ3, λοιπόν, ξεκίνησε η προβολή μιας ρωσικής τηλεοπτικής σειράς τού 2003, βασισμένη στον "Ηλίθιο" τού Ντοστογιέφσκη (και ναι, Γλωσσολάγνε, είναι αυτή που υπέθεσες).



Μόλις πριν λίγο το έπιασα ένα επεισόδιο, στην τύχη. Απ’ όσο μπορώ να κρίνω, μάλλον ήταν το πρώτο, και το πέτυχα ακριβώς την στιγμή που ο πρίγκιπας συναντά για πρώτη φορά τον στρατηγό, έχασα όμως έτσι την συνάντηση με τον Ραγκόζιν, στο τρένο.

Όμως τί τύχη να προλάβω αυτήν την καταπληκτική πρώτη συνάντηση με την οικογένεια τού στρατηγού καθώς και, λίγο αργότερα, με την Ναστάζια Φιλίπποβνα (ή Φιλίπαβνα, όπως σημειώνεται στους υπότιτλους).



Είμαι λοιπόν κατενθουσιασμένος! Πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή μεταφορά, που είναι, παράλληλα, και πολύ κοντά στο πρωτότυπο! Όσο να πεις, το σενάριο είναι αναπόφευκτα πιο συμμαζεμένο και για παράδειγμα η ιστορία που διηγήθηκε ο πρίγκιπας για το πώς μετέστρεψε την συμπεριφορά των παιδιών απέναντι σ’ εκείνην την ταλαίπωρη γυναίκα, πέρασε πολύ επιγραμματικά, μα και πώς να κρατήσεις κάθε γραμμή ενός τόσο ογκώδους έργου. Από την άλλη, να που κι αυτό το τόσο μικρό, συμπεριλήφθηκε.



Τα χρώματα ξεθωριασμένα -τόσο που να μοιάζει η φωτογραφία σχεδόν ασπρόμαυρη- δίνουν στην ταινία μια σκοτείνια και παλαιότητα που τής πάει.

Οι ηθοποιοί μού φαίνονται όλοι, μα όλοι, πολύ ταιριαστοί στον ρόλο τους και έχουν πολύ καλές ερμηνείες. Ο πρίγκιπας, δε, είναι υπέροχος. Στην αρχή μου πήρε μερικά δευτερόλεπτα δυσπιστίας να δεχτώ τα πρόσωπα, μα γρήγορα τα άφησα να με καταβάλουν και το βγήκα πολύ κερδισμένος.

Θεωρώ πως "ο Ηλίθιος" είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχουν γραφτεί ποτέ. Το έχω διαβάσει δύο φορές (μονάχα) και τα πρόσωπα, καθώς και πολλές καταστάσεις και διάφορες μικροστιγμές, έχουν χαραχτεί βαθιά στο μυαλό μου.

Είναι μεγάλη δοκιμασία, λοιπόν, να βρεθείς σε μια τηλεοπτική εκδοχή ενός έργου με το οποίο έχεις αναπτύξει μια τόσο προσωπική σχέση. Είναι πολύ εύκολο να απογοητευτείς. Ευτυχώς, εμένα μού έτυχε το αντίθετο κι αληθινά ενθουσιάστηκα. Ομολογώ πως ήμουν συγκινημένος σε όλη την διάρκεια τού επεισοδίου και ανυπομονώ να δω την συνέχεια.
:μπράβο:

Θα παίζεται μάλλον κάθε Σάββατο στις 6:30 μ.μ. Όποιος γνωρίζει κάτι θετικά, ας μας ενημερώσει.


Εδώ το νήμα για το βιβλίο.
 
αμ, εγω δεν ενθουσιαστηκα;! μα το ειχα γραμμένο, πως και δεν το ειδες; γενικά δεν έχουν ακροαματικοτητα αυτες οι σειρές, πιστεψε με ξερω και απο τον πόλεμο και ειρηνη που ειχε δειξει η Ερτ, κάποιοι ηθοποιοι που επαιζαν εκει, τους είδα και στον πρίγκηπα, τέλειο...:))απλά τέλειο...ο πρίγκηπας, μου έκαψε την καρδούλα..και δεν φευγω απόψε αν δεν μάθω το τέλος..., ειναι έξυπνος και ας τον θεωρουν οι άλλοι ηλίθιο, εχει τετοια αισθαντικότητα σε πρόσωπα και καταστάσεις, που ειναι να απορείς!!

και εγω ειμαι συγκηνημένη τοσο που δεν με νοιαζει πια αν δεν βρηκα εισητηρια για ενα θεατρο απόψε και θα μεινω μέσα...ηταν εμπειρια, πω, πω οι ηθοποιοι, και η πέτρα του σκανδαλου και πανεμορφη και εξαιρετικη ηθοποιος, για τον πρίγκηπα ηταν μονο ενα πονεμένο πρόσωπο, ειδε αυτην την πλευρά της ομορφιάς της!! Αυτός ηταν πρίγκηπας.. με όλη την σημασια της λέξης!
 
Last edited:
Είδα και εγώ ένα μικρο απόσπασμα και μου άρεσε πολύ! Η αλήθεια είναι πως δε θα παρακολουθώ τη σειρά γιατί θέλω να διαβάσω πρώτα το βιβλίο, να μη χάσω τίποτα από τη γραφή του Ντοστογιέφσκι. Αλλά συμφωνώ με τη Νηρηίδα, οι περισσότερες μεταφορές βιβλίων είναι απογοητευτικές. Μόνο Το όνομα του Ρόδου μου άρεσε πάρα πολύ, το δε Άρωμα, ήταν απαράδεκτο κατά την άποψή μου. Η' η ιστορία του Μπέντζαμιν Μπάτον που είναι μια μικρή νουβέλα του Φιτζέραλντ, καμία μα καμία σχέση απολύτως!! Επειδή αν αρχίσω να απαριθμώ, δε θα έχω τελειωμό, να πω τέλος πως με είχε απογοητεύσει και ο Γητευτής των Αλόγων, είχαν αλλάξει το τέλος εντελώς...
 
Μια φίλη μου είπε το εξης: οτι στους φίλους δίνουμε απο το πλεονασμα μας και όχι απο το υστέρημα μας ( δεν ξερω κατα πόσο συμφωνειτε, εγω δινω απο το υστέρημα μου αλλα δεν ξερω αν το κάνω τοσο ανιδιοτελώς οσο ο πρίγκηπας Μισκιν , μετά με πληγωνουν καποιες φορές και αυτο σε στοιχείωνει) ο ''ηλίθιος'' του μεγάλου Ρωσου συγγραφέα νομίζω οτι την ανατρεπει αυτην την ρήση, ο Μισκιν αυτοθυσιαζεται απο την φύση του, δίνει αυτο που εχει αλλα και λέει αυτό που έχει στην καρδιά του, χωρίς περιστροφές, ειναι πρόβατο όπως τον χαρακτηρίζει και ο ραγκόζιν, γι' αυτό και όλοι τον θεωρούν ''ηλίθιο'', μάλλον παρα για την επιληψια του που τοτε σιγουρα δεν θα γνωριζαν πολλα γι'α υτην την νευρολογικη ασθένεια!

Η ειλικρινεια του, του στοιχίζει καποιες άλλες και ο παιδικός αυθορμητισμός του:

- Από τι είπατε οτι πάσχετε, εξοχότατε;
 
Σημερα το δευτερο μερος του ηλιθιου απο την Ετ-3, το προγραμμα γραφει ξενη σειρά στις 6 και μιση, αρα αυτη θα ειναι..
 
Σήμερα το είδα κι εγώ, μου άρεσε, αλλά δεν κατάλαβα τελείωσε ή θα έχει κι άλλο; Δεν έχω διαβάσει και το βιβλίο και δεν ξέρω.
Πάντως απ' ότι κατάλαβα σε όλα του τα βιβλία αυτός ο άνθρωπος έχει μια κληρονομιά, έναν παροξυσμό και μια γυναίκα με μεγάλη διορατικότητα.
 
την ιδια απορια εχω και εγω με τον Μιχαλιο τελειωσε; καλυτερο το πρωτο μέρος, πιο αφηρημένο το δευτερο..η Νασταζια ηταν σαν την Μαργαριτα Γκωτιέ του Δουμά ας πούμε ( αναφερεται και στην ιστορια, η κυρια με τις καμέλιες) και γιατι δεν δεκτηκε να πάρει τον πριγκηπα που κληρονόμησε κιολας αλλα και που δεν θα την κατηγορουσε για το παρελθον της, που δεν θελησε και η ιδια τι να πω, υπεροχη η ηθοποιος που την ενσαρκωνει και ο Ραγκοζίν και ο Μισκιν..
 
Καλά ναι οι ηθοποιοί πολύ καλοί όλοι. Τα σκηνικά μου φάνηκαν πολύ πλούσια θα τα προτιμούσα πιο λυτά... Ντάξει λεπτομέρειες.
Πάντως η όλη υπόθεση μυρίζει Ντοστογεύσκη (θα το καταλάβαινε και ένας που έχει διαβάσει έστω και ένα βιβλίο του) και οι παραγωγοί φαίνεται πως σεβάστηκαν τον συγγραφέα.
Αριάδνη θα έχει κι άλλο τελικά. Δες εδώ.

Η Ναστάζια πανέμορφη... :γιούπι:
 
Μιχαλιο, κουκλα, πραγματικη καλλονη, και δεν μοιαζει καθολου με τις μελαχροινες μαγισσες των παραμυθιων, αν και γυναικα με κακη φημη αστραφτει στην κυριολεξια και δεν μου προκαλει εκπληξη που ολοι ειναι ερωτευμένοι μαζί της δεν νομιζω να εχει αλλο, θα μας πει ο Φαρος! ναι επιασαν το κλιμα του Ντοστογιεβση, στην εντέλεια καλα οι επιλιπτικοι νοσηλευονται σε ψυχιατρικες κλινικες, ανηκουστο και αυτό!!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δεν το είδα ακόμη το χθεσινό επεισόδιο, το έγραψα σε βίντεο όμως και σήμερα κάποια στιγμή θα καθίσω.

Προσωπικά, θα συμβούλευα σε όποιον δεν έχει διαβάσει το βιβλίο να σπεύσει να το κάνει και να αφήσει την σειρά για κάποια άλλη φορά. Από εκεί και πέρα, ο καθένας ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του.

Όπως είπαμε αρχικά ήταν 10 επεισόδια 50λεπτα άρα 500 λεπτά στο σύνολο. Έχει προσέξει πόσο κρατάει το κάθε επεισόδιο στην ΕΤ3;
 
1 μιση ωρα Φαρε, εχει λιγες διαφημησεις που παρεμβάλονται ανάμεσα, οπότε δεν εχει σίγουρα ακροαματικοτητα, καλά ειναι σαν να βλέπεις Θεατρο της Δευτέρας αλλα ρωσικά..συμφωνα με τον Μιχαλιο ειμαστε στο 4 επεισοδιο..
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Να σημειωσω εδω πως περα απο τον ηλιθιο η ΕΤ3 δειχνει (την ιδια μερα και ωρα) συνεχεια τετοιες σειρες. Πριν διμηνο εδειχνε τον Ροβινσωνα Κρουσο, σε μια μινι σειρα
 
Πλάκα έχει που όλοι πάνε να του πάρουνε λεφτά κι αυτός είναι πρόθυμος να τους τα δώσει, αλλά στο τέλος κανένας δε του παίρνει ούτε δεκάρα.
Επίσης γέλασα πολύ με το μαέστρο, που με το που τέλειωσε ο τσαμπουκάς με τη Ναστάζια και τον άλλονα που του χαράκωσε τη μούρη, έκανε νόημα στην ορχήστρα να συνεχίσει να παίζει!
 
Μιχαλιό, κατάλαβες αν η Αγλαια, ειναι ερωτευμένη μαζί του;:μήπως;:

πολυ το πιλατεύει το αγόρι, εκεινη η μάνα της, να πάρει η κορούλα της εναν ηλίθιο, ποτέ μεχρι και όρκο τον έβαλε να κάνει τον μαύρο οτι δεν είναι ερωτευμένος μαζί της..:συγνώμη: δηλ. έλεος!

Καλά αυτόν τον λένε ηλίθιο κατάμουτρα και δεν υπερασπίζει τον εαυτό του, δηλ. έλεος:ωιμέ:

Διαβάζοντας λιγο τον ηλιθιο, αν και διαβαζα Γκογκολ, αλλα Φαρος εμίλησε και πασα αρχή παυσάτω :))))την ιστορια με την Μαρί δεν την αναφέρει ο πρίγκηπας και όμως ηταν τόσο τρυφερή και θα έδειχνε το εύρος της καλης του καρδιάς!

Το επεισόδιο με μπερδεψε , ανάθεμα και αν κατάλαβα πολλά!

ερχεται και ο Ραγκοζίν στο παγκάκι και καλά του εστειλε αδελφικο γραμμα, ζητωντας του συγνωμη που πήγε να τον μαχαιρώσει, αντι ο Ραγκοζιν να ζητησει συγνωμη και του έλεγε πως όλα πρέπει να τα ξεχάσουν , αν ειναι δυνατόν δεν καταλαβαίνω πως σκέπτεται, μήπως ο πρίγκηπας πρεπει να ξαναξιολογησει την θέση του και την συμπεριφορά του..λέω μήπως! καλος, καλός αλλα όχι και έτσι! και ο Ραγκοζίν να του λεει δεν σε συμπαθω, ε και αυτός να επιμένει!
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το ξέχασα παντελώς και... το έχασα!!!

:νατώρα: :ένοχος:
 
Μιχαλιό, κατάλαβες αν η Αγλαια, ειναι ερωτευμένη μαζί του;:μήπως;:

πολυ το πιλατεύει το αγόρι, εκεινη η μάνα της, να πάρει η κορούλα της εναν ηλίθιο, ποτέ μεχρι και όρκο τον έβαλε να κάνει τον μαύρο οτι δεν είναι ερωτευμένος μαζί της..:συγνώμη: δηλ. έλεος!

Καλά αυτόν τον λένε ηλίθιο κατάμουτρα και δεν υπερασπίζει τον εαυτό του, δηλ. έλεος:ωιμέ:

Διαβάζοντας λιγο τον ηλιθιο, αν και διαβαζα Γκογκολ, αλλα Φαρος εμίλησε και πασα αρχή παυσάτω :))))την ιστορια με την Μαρί δεν την αναφέρει ο πρίγκηπας και όμως ηταν τόσο τρυφερή και θα έδειχνε το εύρος της καλης του καρδιάς!

Το επεισόδιο με μπερδεψε , ανάθεμα και αν κατάλαβα πολλά!

ερχεται και ο Ραγκοζίν στο παγκάκι και καλά του εστειλε αδελφικο γραμμα, ζητωντας του συγνωμη που πήγε να τον μαχαιρώσει, αντι ο Ραγκοζιν να ζητησει συγνωμη και του έλεγε πως όλα πρέπει να τα ξεχάσουν , αν ειναι δυνατόν δεν καταλαβαίνω πως σκέπτεται, μήπως ο πρίγκηπας πρεπει να ξαναξιολογησει την θέση του και την συμπεριφορά του..λέω μήπως! καλος, καλός αλλα όχι και έτσι! και ο Ραγκοζίν να του λεει δεν σε συμπαθω, ε και αυτός να επιμένει!
Το υπέροχο για μένα με τον Ντοστογιεύσκη είναι που οι πολλοί λένε αυτό ακριβώς που σκέφτονται (ή τουλάχιστον ένα από αυτά, αλλά ακριβώς) στα περισσότερα σημεία του έργου. Ειδικά όταν μιλάνε με τον πρίγκιπα που δεν έχουνε κανένα λόγο να του πούνε ψέματα. Πολλές φορές ο εγωισμός μας κάνει να λέμε ψέματα και να μη φανερώνουμε αυτό που αισθανόμαστε πραγματικά. Στην περίπτωση μας ο Πρίγκιπας θα μπορούσε (ενώ στ' αλήθεια επιθυμεί τη φιλία με τον Ραγκόζιν) σκεπτόμενος ότι εκείνος πήγε κάποτε να τον σκοτώσει, να τον αντιμετωπίσει με προσποιητή κακία όμως ο Πρίγκιπας είναι ειλικρινής, όπως είναι ειλικρινής μαζί του και ο Ραγκόζιν και του λέει τι ακριβώς αισθάνεται. Και βλέπουμε πως έναν τέτοιο άνθρωπο αν και τα πλήθη τον κοροϊδεύουν κατά βάθος τον εκτιμούν και τον θαυμάζουν όλοι. Ούτε κι εγώ κατάλαβα για την Αγλαϊα αν και έχει όλα τα συμπτώματα της ερωτευμένης γυναίκας κατά τη γνώμη μου. Πάντως τι κοριτσάκι που είναι, εκεί που στο τέλος γέλασε τα χάλασε όλα, αν πάλι έπαιζε στ' αλήθεια απ' την αρχή πάλι καταλήγουμε ότι κοριτσάκι είναι. Νομίζω πως δίκαια όλοι αγαπάνε την άλλη. :))))

Φάρε υπάρχει και στο youtube! Εγώ με τα λίγα τα αγγλικά που ξέρω και καταλαβαίνω!
Αν και μ' αρέσει να το βλέπω από την τηλεόραση και θα δώ στο πσ μόνο αν χάσω κανένα επεισόδιο. Θα πρότεινα κάθε Σάββατο ή Παρασκευή όποιος το θυμάται να μας το υπενθυμίζει με μια ανάρτηση εδώ για να μην έχουμε άλλες απώλειες:ρ
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
μα τί δίδασκα που δεν το κράτησα; :μπρ:

απλά, έχασα το επεισόδιο... :λυγμ:
 
Μας δίδασκες την αγάπη για τον''ηλιθιο'' και τον Ντοστογιεβση γενικότερα, λιγο το' χεις και να έχασες το επεισόδιο, έπρεπε να εισαι εμπροσθεν της τηλεσειράς!

ελα βρε σε πειράζω!

η Νασταζια στο βιβλιο χαρακτηρίζεται ως'' η πεπειραμένη'' και ο Γανια ως εγωιστης και ματαιόδοξος, ενω ο πατερας του ως πάντα φαντασιοπληκτος και μυθομανής..
 
Top