"Ο ηλίθιος" τού Ντοστογιέφσκι στην ΕΤ3

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Όποιος έχει χάσει κάποιο επεισόδιο (σαν κι εμένα) μπορεί να το δει στο ευλογημένο youTube.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, η σειρά είναι χωρισμένη στα πέντε (ο δεύτερος αριθμός) και κάθε πέμπτο είναι χωρισμένο σε δέκα κομμάτια (ο πρώτος αριθμός).

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μόλις είδα το δεύτερο επεισόδιο, που το είχα γράψει στο βίντεο. (είχα πολύ καιρό να δω βιντεοκασέτα :)) )

Πρόκειται για μια πολύ καλή απόδοση. Η διανομή, οι ερμηνείες, η συνολική αίσθηση είναι όλα εξαίρετα. Δεν έχω δει άλλη τηλεοπτική/κινηματογραφική απόδοση τού Ηλίθιου, αλλά νομίζω πως η συγκεκριμένη εκδοχή δύσκολα ξεπερνιέται.
:πάνω:

Φαντάζομαι πως δεν έχει τελειώσει και πως και σήμερα θα παίξει επεισόδιο, έτσι; Ας μας πει κάποιος που δεν το παρακολουθεί με καθυστέρηση όπως εγώ.

Ναι, θα τον βαλει αλλα μπορει να ειμα εξω εκεινη την ωρα, οποιος το δει, ας μας πει καλα, με ποια ειναι ερωτευμένος πια ο πριγκηπας, με την Αγλαια η με την Νασταζια;! ειδατε ο πριγκηπας, απειρος, απειρος, κακος εραστης, αρρωστος αλλα σφαζονται στην αγκαλια του οι καλυτερες...σε λιγο ερχεται και το ξεμαλλιασμα..:)))) καλ η Αγλαια στο παγκακι εδωσε ρεστα απο μακρυα φαινοτανε οτι ειναι ερωτευμενη, οχι απλα ερωτευμενη, τρελαμενη..μισος που εβγαλε για την ''αλλη''!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
μόλις είδα ένα επεισόδιο, που έχασα, στο youTube. Ωιμέ! οι υπότιτλοι δεν διαβάζονται. Συντακτικά και γραμματικά λάθη, λάθος επιλογή λέξεων και εκφράσεις που δεν υπάρχουν στα Αγγλικά φροντίζουν, στην κυριολεξία, να μην διαβάζεται το κείμενο.
:(

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ναι, θα τον βαλει αλλα μπορει να ειμα εξω εκεινη την ωρα, οποιος το δει, ας μας πει καλα, με ποια ειναι ερωτευμένος πια ο πριγκηπας, με την Αγλαια η με την Νασταζια;! ειδατε ο πριγκηπας, απειρος, απειρος, κακος εραστης, αρρωστος αλλα σφαζονται στην αγκαλια του οι καλυτερες...σε λιγο ερχεται και το ξεμαλλιασμα..:)))) καλ η Αγλαια στο παγκακι εδωσε ρεστα απο μακρυα φαινοτανε οτι ειναι ερωτευμενη, οχι απλα ερωτευμενη, τρελαμενη..μισος που εβγαλε για την ''αλλη''!
Πλακα μου κανετε; εχασα τετοια σειρα...; :κατάρα!:

στο τελος επαψα να την καταλαβαινω, μια στην Αγλαια, μια στην Νασταζια, ε, καλος καλός μα και αναποφάσιστος, αφου το αποφασισε να παντρευτει με την Αγλαια μετα τι πηγε στην εκκλησια με την Νασταζια και αυτη τον αφησε στα κρυα του λουτρού, τι να πεις..αναποφασιστος πολυ, καλα του ειπε και ενας οτι καμια απο τις δυο δεν αγαπάς..

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
ακούω πως ξαναπαίζεται στην ΕΤ3 κάποια καθημερινή.. ξέρει κανείς τί ημέρα και ώρα;

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
ακούω πως ξαναπαίζεται στην ΕΤ3 κάποια καθημερινή.. ξέρει κανείς τί ημέρα και ώρα;
Τώρα που ήμουν επάνω, το είδα τυχαία στην τηλεόραση. Αν θυμάμαι καλά θα το δείχνει Τετάρτη - Πέμπτη - Παρασκευή, μετά τις 19, μπορεί και 19.30...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
μόλις έτυχα ένα επεισόδιο στην ΕΤ3, τελείωσε στις 8:00 μ.μ. (σημειώνω: ημέρα Τρίτη κι έναν μήνα μετά την ανάρτηση τής Πεταλούδας) και συμπτωματικά ήταν λίγο πιο μπροστά από εκεί που το άφησα.. και πράγματι δεν είχα προλάβει τα επεισόδια στην τηλεόραση την τελευταία φορά και τα επεισόδια στο youtube δεν βλέπονται, λόγω άσχετων αγγλικών υπότιτλων..

όμως, αληθινά, πρόκειται για εξαίρετη μεταφορά, ίσως αξεπέραστη.. ο μίσκιν, ο ραγκόζιν, η αγλαΐα, η στρατηγίνα.. δύσκολα να ξαναβρεθούν τόσο κατάλληλοι ηθοποιοί.. κι ο σκηνοθέτης είναι ολοκληρωτικά μέσα στο βιβλίο, κατανοεί τους χαρακτήρες και τις πράξεις τους.. καταπληκτική μεταφορά.

μηπως ξερει κανεις αν η σειρα αυτη παιζεται και σε επαναληψεις τις αργες ωρες π.χ μετα τις 2;για μας που δε προλαβαινουμε την ημερα...

Ευγενείς, πως θα μπορούσαμε να δούμε τώρα, 17.2.13, αυτή τη σειρά? Πως θα χαιρόμασταν να μας βοηθούσατε!

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Η σειρά προβάλλεται ξανά στην Ερτ3. Τυχαία το είδα και απ' όσο έψαξα, σήμερα προβάλλεται το 5ο επεισόδιο.
(Προβάλλεται στις 11 το βράδυ κάθε τετάρτη και ολοκληρώνεται σε 10 επεισόδια.)

Και εδω ερχεται και το δικο μου τοπικ να κανει την διαφορα: " γιατι τοση απαισιοδοξια στον ντοστο και στον ηλιθιο" δεν θα μπορουσε να υπαρχει το χαπι εντ;;

Αυτην την τεταρτη αρχιζει που αλλου στην ετ-3 μια σειρα του ντοστο, παραδεισος και κολαση του 2011 ! Βασιζεται στην ζωη του ντοστο με λεπτομερειες απο την συγγραφικη του δραστηριοτητα

Απιστευτη σειρα, Αριαδνη, την ειδα οταν προβληθηκε πριν μερικα χρονια. Ο δε πρωταγωνιστης φτυστος ο Ντοστογιεβσκι. :)))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
εεεεεε, αυτό ειναι να το δεις απο την αρχή.... Κι ήθελα να το ξαναδώ.

:ανέκφραστος:

Ε φαρε μιλαμε για τον παραδεισο και την κολαση δηλ.την βιογραφια του ντοστο , οχι για τον ηλιθιο φυσικα! Το χεις ξαναδει;

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
εχ, απρόσεκτος! όχι. Νόμιζα πως επρόκειτο για την ρωσικη σειρά "Ο Ηλίθιος", (που εδώ που τα λέμε είναι πολύ λιγότερα επεισόδια).