Ο μεγαλύτερος σας εφιάλτης;

Είναι η πρώτη μου ανάρτηση,για αυτο και ξεκινώ με ένα αισιόδοξο θεματακι και ελπίζω να με τιμήσετε δεόντως.
ποιος είναι ο μεγαλύτερος σας εφιαλτης-φόβος ; είτε αυτόν τον έχετε φανταστει μόνοι σας είτε τον έχετε δει στον ύπνο σας είτε τον υιοθετησατε από κάποιον άλλο. Εγώ παραδείγματος χάριν φοβάμαι ότι δε θα προλάβω να κανω στη ζωή μου όλα όσα θέλω...
 
Αφού είμαστε σ' ένα φόρουμ για βιβλία... θα μιλήσω για εφιάλτη σε σχέση με βιβλία.
Να έχω φαγωθεί να βρω μια ιστορία... να βρω τελικά το βιβλίο και τελικά όσο πλησιάζω προς το τέλος της ανάγνωσης να διαπιστώσω ότι λείπει η τελευταία σελίδα.
Τον έζησα, σε εποχή δεν υπήρχε ιντερνετ και φυσικά σε επαρχία που δεν είχε ποικιλία βιβλίων.
Τελικά το τέλος το διάβασα αρκετά χρόνια μετά.
 
Να χρειαστεί να κάνω εγχείρηση, να μείνω μέρες σε νοσοκομείο, τέτοια... :λυγμ:

Φίλε Αμφισβητία, ο δικός σου εμφιάλτης, είναι κάτι το οποίο αναγκαστικά έχω αποδεχτεί και έμαθα να ζω μ' αυτό (εντάξει, ενίοτε γκρινιάζω που έχει τόσες λίγες ώρες η μέρα, αλλά σε γενικές γραμμές το έχω πάρει απόφαση: ποτέ δεν θα προλαβαίνω τίποτα...)
 
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μπορεί να πάθουν κάτι τα πρόσωπα που αγαπώ. Πιο πολύ αυτό φοβάμαι παρά να πάθω κάτι εγώ.
 
Κάτι παρόμοιο μ' αυτό που λέει η Αλίκη.

Για μένα πάντως, ό, τι χειρότερο θα ήταν να βρεθώ σε πολύ περιορισμένο χώρο, χωρίς τη δυνατότητα να κινηθώ. Σκέφτομαι να ζητήσω καύση όταν τα τινάξω.
 
Εννοείται κι εμένα αυτό είναι απο τους μεγαλύτερους μου φόβους .Πάνω απο όλα όμως δεν θέλουμε να πάθει κάτι κάποιο αγαπημένο πρόσωπο ,όχι τόσο για εκείνον που θα το πάθει ,αλλα γιατί εμείς δεν αντέχουμε την απώλεια .Και δεν θέλουμε να νιώσουμε αυτόν τον πόνο , τρέμουμε στην ιδέα ότι θα στεναχωρηθούμε τόσο πολύ .Είναι εγωιστικό όμως απόλυτα φυσιολογικό και ανθρώπινο να το νιώθει κανείς .

Εμένα ο σουπερ -ντούπερ μεγαλύτερος μου φόβος είναι ότι θα πεθάνω .Και όταν πεθάνω πως θα είναι ;Θα είναι κάτι ή το απόλυτο τίποτα ;Κι αν νομίζουν ότι πέθανα και με θάψουν ζωντανή και ξυπνήσω στο φέρετρο ;;:μπρ: Εγώ έχω ήδη ενημερώσει τους δικούς μου ανθρώπους ότι θέλω να με κάψουν (μήπως είμαι λίγο μακάβρια μεσημεριάτικα;; ) και τους προειδοποίησα ότι αν αγνοήσουν την τελευταία μου επιθυμία θα τους στοιχειώσω:))))
 
Εγώ έχω ήδη ενημερώσει τους δικούς μου ανθρώπους ότι θέλω να με κάψουν (μήπως είμαι λίγο μακάβρια μεσημεριάτικα;; ) και τους προειδοποίησα ότι αν αγνοήσουν την τελευταία μου επιθυμία θα τους στοιχειώσω:))))
Εγώ έχω κάνει την ίδια απειλή, αν δεν δωρίσουν τα όργανά μου (αν και νομίζω πως πλέον όλοι θα τα δίνουμε, οπότε ίσως την γλύτωσαν :χαχα: )!
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Η καρδιοπάθεια, ειδικά η καρδιακή ανεπάρκεια. Λιώνεις αργά, χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα. Γενικά έχω μεγάλη φοβία με την καρδιά μου. Δεν αντέχω να νιώθω τους παλμούς μου να ανεβαίνουν. Κι αυτή αντιδρά πάντα, με την παραμικρή συγκίνηση, φόβο, στενοχώρια, άγχος.

Ο καρκίνος, το μπες-βγες στα νοσοκομεία, οι τρομερές θεραπείες του, ο αγώνας για την επιβίωση.

Ο θάνατος των αγαπημένων μου.

Η φτώχεια και το αδιέξοδο.

Τα μοναχικά γεράματα.
 
Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι μην πάθουν κάτι οι κορούλες μου.
Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί κάτι να τους συμβεί.

Επίσης φοβάμαι πολύ τον σεισμό.Στην ιδέα ότι μπορεί να γίνει και να εγκλωβιστώ κάπου με πιάνει πανικός.
 
Ε κι εγώ νομίζω μη πάθουν κάτι αυτοί που αγαπώ, βασικά αυτά τα λίγα πρόσωπα που λατρεύω..
Εντάξει οι βαριές αρρώστιες ..
Αλλά δεν τα σκέφτομαι συχνά αυτά τα πράγματα. Εφιάλτες στον ύπνο, που έχω συνέχεια, μπορώ να περιγράψω αν θες :ρ

Η καρδιοπάθεια, ειδικά η καρδιακή ανεπάρκεια. Λιώνεις αργά, χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα. Γενικά έχω μεγάλη φοβία με την καρδιά μου. Δεν αντέχω να νιώθω τους παλμούς μου να ανεβαίνουν. Κι αυτή αντιδρά πάντα, με την παραμικρή συγκίνηση, φόβο, στενοχώρια, άγχος.
Κι εγώ το έχω αυτό, γιατί έχουν πάθει πολλοί τη καρδιά τους στην οικογένεια, αλλά όχι έντονο πλέον. Μου έμαθαν κ κάτι αναπνοές για να κοντρολάρω την ταχυκαρδία κ είναι πολύ ανακουφιστικό όταν πέφτουν οι χτύποι :))
 
Ένας άσχημος θάνατος (περιέχει πολλά αυτό). Και ένα σωρό καθημερινοί φόβοι που δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς εκτός από μένα. :)
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Κι εγώ το έχω αυτό, γιατί έχουν πάθει πολλοί τη καρδιά τους στην οικογένεια, αλλά όχι έντονο πλέον. Μου έμαθαν κ κάτι αναπνοές για να κοντρολάρω την ταχυκαρδία κ είναι πολύ ανακουφιστικό όταν πέφτουν οι χτύποι :))
Κι εμένα έχει βελτιωθεί πολύ μέσα στα χρόνια. Ποτέ δεν με βοήθησε καμία άσκηση αναπνοής, όμως. Έχω βρει δικούς μου τρόπους αντιμετώπισης. :) Αυτό που βοήθησε σημαντικά ήταν η διακοπή του τσιγάρου (με κάθε τσιγάρο οι παλμοί μας ανεβαίνουν κατά 10-15).
 
Ο μεγαλύτερος εφιάλτης που έρχεται σε όνειρα είναι οι διαβόλοι κι οι τριβόλοι.
Ο μεγαλύτερος εφιάλτης στον ξύπνιο μου είναι να μου κάνουν κακό και να μην μπορέσω να εκδικηθώ.

Σημ. Κι ένα μυστικό. Τρέμω τη μέρα που δεν θα μου κάνουν κούκου τα μυαλά (και τα δύο).
 
Ο μεγαλυτερος εφιαλτης για εμενα ειναι ο πονος. Να τυχει να αρρωστησω και να ποναω πολυ και για καιρο.
 
Νομίζω οι περισσότερες γυναίκες φοβόμαστε τον βιασμό γιατί είναι κάτι που δεν μπορείς να ξεχάσεις ...Εγώ γενικά φοβάμαι με τον κάθε τρελό που κυκλοφορεί έξω που σου τη φυλάει για να σε κλέψει και καμιά φορά για πολύ χειρότερα πράγματα .Πέρυσι , έκανα για έναν χρόνο μαθήματα αυτοάμυνας γυναικών και με βοήθησαν πολύ να νιώσω περισσότερη αυτοπεποίθηση όταν περπατάω μόνη τα βράδια (αν και το αποφεύγω όσο μπορώ) Μας έδειξαν και κόλπα πως να κάνουμε τα κλειδιά μας όπλο αν χρειαστεί και πολλές κινήσεις εύκολες που μπορούν να σε σώσουν .Μακάρι να μη χρειαστεί ποτέ να τα χρησιμοποιήσω σε κανέναν όσα έμαθα βέβαια , αχρείαστα να'ναι .

Το προτείνω σε κάθε γυναίκα , μόνο καλό κάνουν τέτοια μαθήματα :ναι:
 
Ο μεγαλύτερος εφιάλτης που έρχεται σε όνειρα είναι οι διαβόλοι κι οι τριβόλοι.
Ο μεγαλύτερος εφιάλτης στον ξύπνιο μου είναι να μου κάνουν κακό και να μην μπορέσω να εκδικηθώ.

Σημ. Κι ένα μυστικό. Τρέμω τη μέρα που δεν θα μου κάνουν κούκου τα μυαλά (και τα δύο).

Καλέ μου φίλε, για τον ξύπνιο σου, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε. Το αν θα γίνεις Νταντές ή Πρόσπερο, στο δικό σου χέρι. Και φυσικά, μην ρωτάς εμένα ποια είναι η άποψη μου για τον γδικιωμό. Πόσο γλυκός φαντάζει μερικές φορές... Μα και πάλι, τί δύναμη, τί μεγαλείο όμορφης ψυχής το χέρι που μπορεί να συγχωρέσει! Η πάλη μου μαζί του διαρκεί όσο η ζωή μου...


Πίσω από κάθε φόβο μου, και μας, ο θάνατος. Κάθε φόβος μας εκεί οδηγεί αν προεκτείνουμε τα χνάρια του, αν τα αναλύσουμε βήμα-βήμα. Νομίζω ότι είναι ένας φόβος πανανθρώπινος, φόβος που ενέπνευσε θρησκείες και φιλοσοφίες. In fact, δεν νομίζω ότι θα είχαμε καμιά θρησκεία αν δεν υπήρχε αυτός ο φόβος. Όλες μιλούν για αυτόν, και πολλές φορές, μας αφηγούνται γλαφυρά τα μετά από αυτόν. Άλλες μας καλούν να τον ατενίσουμε με χαμόγελο και δίχως φόβο, άλλες άλλα. Όμως κι εδώ, πάλι είναι χρήσιμοι οι ειδικοί: ένας φιλόσοφος, ένας θρησκειολόγος κι ένας ψυχίατρος θα είχαν τόσα να μας πουν...
 
Κι αν εκδικηθείς θα πάρουν πίσω το κακό που σου κάναν;
Το κακό δεν το παίρνεις πίσω , αν όμως κάποιος κάνει κακό σε σένα ή σε κάποιον που αγαπάς και μείνει ατιμώρητος δεν το αντέχεις .Αν κάποιος σου πειράξει πχ το παιδί και η δικαιοσύνη δεν κάνει τίποτα ε δεν σου πάει να το αφήσεις έτσι !
 
Top