Star wars με την καθημερινη

Αριάδνη

Κοινωνός

Το αγορασατε σημερα ; θα δοθουν 6 τομακια από την καθημερινή! εκδοση της μαρβελ! παιδια είναι σκληρόδετα:) και καλης ποιοτητας το χαρτι! φυσικα μετα την προβολη της 7 ταινιας , επικρατει υστερια και θα αγοραστουν και τα κομικς, ηδη αν πας τωρα στο δικο μας περιπτερο δεν υπάρχει πια εφημεριδα...κατι λεει αυτό και για επαρχια
ειδα την πρωτη ταινια σταρ γουορς του 99' δεν μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα, γιατι λοιπον τοση υστερια; σιγουρα του 70΄ς θα είναι καλύτερα/Δεν γνωριζω αλλα να σας πω θα μελετησω και μετα θα πω αποψη πιο ολοκληρωμένη! May the Force be with us all
Eπίσης περιλαμβανει και σκηνες το κομιξ που δεν εχουν υπάρξει στις ταινιες, αποκλειστικότητα δηλ.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πραγματι, οι ταινιες που βγηκαν απο το 99 και μετα θεωρουνται υποδεεστερες απο τις παλιες. Αλλα οι 2 επομενες ειναι καλυτερες απο την πρωτη :)

Last edited:

Κουμφ φου τσε

Όμορφο Νιάτο
Πολύ καλή κίνηση όντως! Να πω ότι από την άλλη εβδομάδα το έθνος θα δώσεις κόμικ της DC. Δεν λέω κάτι παραπάνω, γιατί οι πληροφορίες μου αντλήθηκαν αποκλειστικά από το σημερινό πρωτοσέλιδο, οπότε θα είναι μπαρούφες. Αυτό που ξέρω πάντως.... Όσα λεφτά δεν μου φύγαν από τον Μπαρκς και μετά, θα φύγουν τώρα :P

Αριάδνη

Κοινωνός
Οπως τα πες το 0 % εχω? Συγνωμη παιδια αλλα δυο τομακια θα δοθουν με την καθημερινη , τρια συνολικα και περιλαμβανουν κομικ που βγηκαν πριν 30 χρονια. Με μια πρωτη ματια που διαβασα το κομικ δεν πολυκαταλαβα πολλα δηλ. Τους ορους ακριβως μεταξυ των σιθ και των τζενται, θα πρεπε να χε ιστορικο να μας εξηγει καποια πραγματα

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Βασικά το κόμικ νομίζω ότι κατά κύριο λόγο απευθύνεται στους οπαδούς των ταινιών, οπότε είναι (σχετικά) λογικό να μην πολυεξηγεί πράγματα, υποτίθεται γνωστά στον φίλο της ταινίας. Αφού είδες (ή θα δεις) την αντίστοιχη ταινία κάποια πράγματα θα ξεκαθαρίσουν. Και εγώ πήρα το τομάκι και το βρήκα ικανοποιητικό (το χαρτί των σελίδων θα το ήθελα όμως λίγο πιο παχύ αλλά οκ βιβλίο εφημερίδας ήταν). Το σενάριο ήταν γραμμένο από τον Ρόι Τόμας, ένα θρύλο στο κόμιξ φαντασίας που εμείς οι παλιοί κουλτουριάριδες τον θυμόμαστε από τα κόμιξ με ήρωα τον Κόναν :)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μπα ουτε στις ταινιες πολυεξηγειται :Ρ

Αριαδνη εδω ειμαι για ο,τι αποριες εχεις :Ρ

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Πλάκα πλάκα πρέπει να κάνω επανάληψη στις ταινίες. Θυμάμαι όταν είχαν βγει στα μέσα της δεκαετίας του 90 οι επεξεργασμένες επανεκδόσεις των ταινιών (σαν προθέρμανση για την τριλογία των πρίκουελ) είχαμε πάει με τον κολλητό μου να δούμε το η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται στην Αστόρια (τον μεγαλύτερο τότε κινηματογράφο του Ηρακλείου). Εκτός από εμάς τους 2 η αίθουσα είχε άλλα 2 άτομα :)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Νομιζω μερος της μαγειας της ταινιας ηταν οτι διαδραματιζεται στη σκια μιας προηγουμενης εποχης. Οτι οκ, τωρα ειμαστε υπο το καθεστως μιας κακιας Αυτοκρατοριας και εχουμε πολεμο, αλλα πριν απο αυτο, ηταν η εποχη των Τζενται, των Σιθ, του Πολεμου των Κλωνων και παει λεγοντας.

Οπως καθε σεναριογραφος που σεβεται τον εαυτο του, ο Λουκας ειχε ενα προσχεδιο στο μυαλο του περι του τι εγινε πριν τις ταινιες, αλλα περα απο αυτες τις σκορπιες αναφορες δεν εξηγουνται παραπανω λεπτομερειες στις ιδιες τις ταινιες. Οι Τζενται αναφερονται με τοσο δεος και σεβασμο, αλλα απο αυτους εμφανιζονται μονο 2 ηλικιωμενοι ετοιμοθανατοι. :))) Ολο αυτο κατα τη γνωμη μου δημιουργει ενα εφε που εξιταρε πολυ τη φαντασια των θεατων και των φαν.

Last edited:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Αριαδνη οτι απορια εχεις στειλε μου μηνυμα γιατι ειδικα τα Prequel μια ασυνεχεια την εχουν σε σχεση με την original ή για να το θεσω καλυτερα αλλος για Χιο τραβηξε(επεισοδια 4,5,6) και αλλος για Μυτιληνη(1,2,3)

Αριάδνη

Κοινωνός
Ποτε ειχες παει κορτο το 90 και ηταν μονο 2 ατομα χα χα! Λοιπον βλεπω τωρα την ταινια και ειναι καλη καμια σχεση με αυτη του 99' δηλ.και στιλλ ιλ , αντερ.αρχιζω να μπαινω στο κλιμα ! Η αυτοκρατορια ειναι καλη , οι επαναστατες καλοι και η λεια προσπαθει να σωσει τον λαο της ενω ο λουκ ειναι ο εκλεκτος και ο βειντερ καποτε ηταν καλος.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η Αυτοκρατορια ειναι των κακων, εκτος αν εκανες τυπογραφικο :)))

Αριάδνη

Κοινωνός
Ωχ συγνωμη η αυτοκρατορια ειναι των κακων , η δημοκρατια που υπηρχε πριν ηταν των καλων και υπαρχει και η γερουσια

Αριάδνη

Κοινωνός

εδώ γινεται και η μεγάλη αποκαλυψη στο δευτερο μερος 'τινος είναι γυναικα το παιδι''

Αριάδνη

Κοινωνός
γατουλα, είναι και μαλιστα μικροκαμωμενη:)η άλλη στην πρωτη σελιδα είναι γαταρος η μαλλον γαταρα 5,300 κιλακια

Αριάδνη

Κοινωνός
Πλεον το περιοδικο εχει γινει αυτονομο! Το αγορασε κανεις παιδια να μας πει ποιες ιστοριες περιλαμβανει;

Αλασιέλ

Όμορφο Νιάτο
Παιδιά συγγνώμη που θα ρωτήσω κάτι άσχετο με τα star wars, αλλά επειδή κάποιοι πήρατε την εφημερίδα, μπορείτε να αναφέρετε ποιο βιβλίο είχε από τη σειρά "βιβλία που αγπήσαμε" και ποιο θα έχει την επόμενη εβδομάδα; ευχαριστώ!

Αριάδνη

Κοινωνός
Εχουμε κανει ειδικο νημα για αυτο μετα θα βαλω λινκ γιατι ειμαι απο κινητο , την παναγια των παρισιων ειχε χτες