Mπορδοροδοκόκκινο

Λήδα

Κοινωνός
Λοιπόν σήμερα έμαθα τη λέξη 'μπορδοροδοκόκκινο.΄ Πρώτη φορά την είδα, αλλά πολύ μου άρεσε, έχει ενα ιδιαίτερη αισθηση οταν την ακους. Μου είπαν οτι σημαίνει βαθύ κόκικινο. Εψαξα (γκουγκλάρισα δηλαδή) να μάθω από που προέρχεται, αλλά το μόνο που κατάφερα να βρω είναι οτι την είπε κάποτε μια κυρία που πουλάει χαλιά.

Μήπως μπορεί κάποιος / α να βοηθήσει;

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Τον "όρο" τον εισήγαγε η κ. Μοιραράκη, που πουλούσε χαλιά μέσα από τηλεοπτική εκπομπή. Δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες που μπορεί να δώσουν άλλα μέλη, αλλά έγινε μια χαρακτηριστική τηλεοπτική φιγούρα με τον καιρό, που όπως θα δεις από τα παρακάτω βιντεάκια, εκτός από συμμετοχή της σε διαφήμιση, την ενσάρκωσαν και σε σειρά και έγινε μέχρι και πηγή έμπνευσης σε μαντινάδα του @Φαροφύλακας. :))))

(τα παρακάτω βίντεο, περιέχουν τοποθέτηση προιόντος, όπως λένε και στην τηλεόραση):

Χρυσένια

Κοινωνός
Μπορντό-ροδο-κοκκινο.
Την ξέρω μόνο από την εκπομπή με τα χαλιά ως "μπορΔοροδοκοκκινο".
(Στη slang.gr γραφει πως εκείνη εισήγαγε την λέξη)
Προσωπικά θεωρω, ότι αυτός ο γλωσσοδέτης ειπώθηκε για να τονίσει στην υπερβολή του την ξεχωριστή-μοναδικη-σπανια-"δε θα την βρείτε αλλού" απόχρωση κοκκινου.

Λήδα

Κοινωνός
Eυχαριστώ πολύ ολους. Τα βιντεάκια είναι καταπληκτικά αλλα κανένα δεν συγκρίνεται με τη μαντινάδα του @Φαροφύλακας :))))

Εγω πάντως αυτό το χρώμα το έμαθα απο την ιστοσελίδα της ελληνικής κυβέρνησης. Οπότε φανταζομαι είναι πλέον υπαρκτό και επίσημα αναγνωρισμένο χρώμα.

520

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μου φαινεται πολυ περιεργο, και θα δυσκολευομουν να το πιστεψω. Πιο πολυ πιστευω οτι ειναι τρολιά (κατι σαν injoke) των πιτσιρικάδων που εφτιαξαν την επισημη ιστοσελιδα.

Λήδα

Κοινωνός
Πιο πολυ πιστευω οτι ειναι τρολιά
Ειναι πολύ πιθανο, μου το έστειλε ενα γνωστός γιατι έψαχνα πληροφορίες για τα μέτρα στην περιοχή που ζει η μητέρα μου. Εχει μπερδευτεί η γυναίκα με αυτά που ακκούει στη τηλεόραση.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Για να ειμαι ακριβης, δεν αναφερομαι για το αν η εικονα εινανι τρολια, αλλα αναφερομαι στε τρολια που πιθανον εκαναν οι υπευθυνοι της αληθινης ιστοσελιδας. Δηλ. για χαβαλε "κρυψανε" κατι κωμικο, ετσι σαν να κλεινουν το ματι σε οποιον πολιτη το παρατηρησει ("easter egg")

Αυτο σε καμια περιπτωση δεν "επισημοποιει" τη λεξη ουτε "αναγνωριζει" την υπαρξη τετοιου χρωματος. Ειναι μια αυτοσχεδια λεξη που εγινε βαιραλ και χρησιμοποιειται μονο για χιουμορ.

(Αλλωστε νομιζω οτι η Μοιραρακη δεν αναφεροταν σε συγκεκριμενη εξωτικη αποχρωση, αλλα σε μοτιβο χαλιου πουπεριελαμβανε ενα συνδυασμο απο ολα αυτα τα χρωματα)

Αρα νομιζω οτι εκανες μια ενδιαφερουσα ανακαλυψη ;)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Εντωμεταξύ, σχεδόν πάντα, το μπορδοροδοκόκκινο είναι απλά.. μπορντό :))))

Είναι όπως λέμε χρονοκαθυστέρηση και εννοούμε πάντα απλά καθυστέρηση

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Νομίζω ότι η χρονοκαθυστέρηση παίζει να έχει και μια διαφορετική χροιά από το καθυστέρηση γενικώς.
Χρονοκαθυστέρηση είναι όταν κάνω μία ενέργεια και το αποτέλεσμα της εμφανίζεται μετά από καθυστέρηση. Βλέπε άνοιγμα χρηματοκιβωτίου. Βάζω το συνδυασμό και περιμένω μέχρι να ξεκλειδώσει. Το χρηματοκιβώτιο έχει χρονοκαθυστέρηση (όπως και μερικοί βραδύνοες που τους λένε κάτι το ακούνε και το καταλαβαίνουν με χρονοκαθυστέρηση. Ενώ καθυστέρηση ευρύτερο, είναι και το τρένο καθυστέρησε (δεν χρονοκαθυστέρησε).
Τώρα για τα χρώματα εάν το μπορντό και το μπορδοροδοκόκκινο διαφέρουν, ίσως πρέπει να βρούμε τη Μοιραράκη να μας πει.