Bucket List.

Αζαθοθ

Κοινωνός
Καλησπέρα σε όλους,

ως αποτέλεσμα μιας χρόνιας ακολουθίας στιγμών, ανεκπλήρωτων "θέλω" και -λογοτεχνικών ή μη- νημάτων, προέκυψε η ακόλουθη Bucket List
(καθένας μπορεί να επιλέξει οποιαδήποτε από τις μεταφράσεις του αγγλικού αυτού όρου ως επιθυμεί).

Όντας κάτοικος εξωτερικού μου είναι ιδιαιτέρως δύσκολο να αφοσιωθώ αποτελεσματικά στον εντοπισμό των βιβλίων της λίστας, αν και έχω αφήσει αντίτυπά της σε κάποιους εν ελλάδι φίλους, καθώς και σε κάποια υπόγεια παλαιοβιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης.

Αν κάποιος μπορούσε να βοηθήσει με πληροφορίες ή συμβουλές αναζήτησης που μου διεφεύγουν, θα σας είμαι υπόχρεος.

Το στοίχειωμαMatheson Richard
Πες μου μια ιστορίαJeanette Winterson
Γραμμένα στο κορμίJeanette Winterson
Στη χώρα των έσχατων πραγμάτωνPaul Auster
Για τι πράγμα μιλάμε όταν μιλάμε για αγάπηRaymond Carver
Κάποιος ψάχνει να σε βρειMarc Augé
ΜπονσάιAlejandro Zambra
Όλες οι ψυχέςJavier Marías
Έτσι ισχυρίζεται ο ΠερέιραAntonio Tabucchi
Ο χρόνος γερνάει γρήγοραAntonio Tabucchi
Η χαμένη κεφαλή του Νταμασένου ΜοντέιρουAntonio Tabucchi
Το κόκκινο λουλούδιVsevolod Garshin
Hotel CosmosAli Smith
ΤριλοβίτεςBreece D' J Pancake
Ένας ανήσυχος ΔεκέμβρηςSaul Bellow
Το τέλος του δρόμουJohn Barth
KitchenBanana Yoshimoto
Νότια των συνόρων, δυτικά του ήλιουHaruki Murakami
Λευκός θόρυβοςDon DeLillo
Νυχτερινό τρένο για τη ΛισαβόναPascal Mercier
Το πλοίο των νεκρώνB.Traven
Η οικογένεια του Πασκουάλ ΝτουάρτεCamilo José Cela
Όλα έρχονται στο φωςJonathan Safran Foer
Η γραμμή του ορίζοντοςΧρήστος Βακαλόπουλος
Μακρινό αστέριRoberto Bolaño
Οι νάνοι του θανάτουJonathan Coe
Η φάλαινα με τα πράσινα μάτιαChristian Bobin
Η λίμνηKawabata Yasunari
Λιγότερο από μηδένBret Easton Ellis
Φράνι & ΖούιJ. D. Salinger
Η τυφλόμυγαSiri Hustvedt
Η λέσχη των νέων πιανιστώνKetil Bjornstad

Λήδα

Κοινωνός
Ενδιαφέρουσα λίστα.
Ψάχνεις την ελληνική μετάφραση; Στα αγγλικά υπάρχουν σχεδόν όλα και μπορείς να τα βρείς σε διάφορα sites και σε προσιτές τιμές.

Αζαθοθ

Κοινωνός
Ενδιαφέρουσα λίστα.
Ψάχνεις την ελληνική μετάφραση; Στα αγγλικά υπάρχουν σχεδόν όλα και μπορείς να τα βρείς σε διάφορα sites και σε προσιτές τιμές.
Greetings!

ναι ναι, την έκδοση τους στην ελληνική γλώσσα -θα έπρεπε να το αναφέρω :ντροπή:

Λήδα

Κοινωνός
Greetings!

ναι ναι, την έκδοση τους στην ελληνική γλώσσα -θα έπρεπε να το αναφέρω :ντροπή:
Greetings κι απο εμένα.

Για την ελληνική εκδοση δυστυχώς δεν μπορω να βοηθήσω. Είμαι κι εγω κατοικος εξωτερικού, στην Αγγλία, και με τα χρόνια κατέληξα να διαβάζω σχεδόν όλα τα βιβλία στα αγγλικά. :)

Αζαθοθ

Κοινωνός
Greetings κι απο εμένα.

Για την ελληνική εκδοση δυστυχώς δεν μπορω να βοηθήσω. Είμαι κι εγω κατοικος εξωτερικού, στην Αγγλία, και με τα χρόνια κατέληξα να διαβάζω σχεδόν όλα τα βιβλία στα αγγλικά. :)
Μοναχά μη με αναγκάσεις να διαβάσω στα γερμανικά... :πανικός:

Αζαθοθ

Κοινωνός
Αζαθοθ και Λήδα όταν απαντάτε ακριβώς από κάτω δεν χρειάζεται να βάζετε παραθέσεις.
Αζαθοθ τώρα για τα βιβλία που ψάχνεις κοίτα στο metabook.gr, εκεί σίγουρα θα βρεις κάποια.
..να μην βάζω παραθέσεις όταν απαντώ ακριβώς από κάτω.. ✓

Αζαθοθ

Κοινωνός
[Version 1.1.0.]

(Παραμεν)οντας κάτοικος εξωτερικού, επιμένουν οι δυσχέρειες και τα δέκατα του πυρετού της αναζήτησης.

Προέβην σε ένα μικρό ξεκαθάρισμα της λίστας, που είχε ως αποτέλεσμα να απομείνουν σε αυτήν οι δυσκολότερα εφικτοί στόχοι.
Αν υπάρχει η πιθανότητα κάποιο από τα παρακάτω βιβλία να έχει πέσει σε αχρηστία, ξεχασμένο σε ράφια προσωπικής ή φιλικής βιβλιοθήκης, ή αν κάποιοι από εσάς συναντούν στους δρόμους της καθημερινότητάς τους παλαιοβιβλιοπωλεία -όπως όλως τυχαίως συναντούσε ο πρόξενος τις «καντίνες» στο «Κάτω από το ηφαίστειο» του Lowry- και δύναται να αφήσουν αυτή τη λίστα στους μυστήριους ανθρώπους πίσω από τους πάγκους τους, θα σας ήμουν ειλικρινά υπόχρεος.

Περί παραλαβής και πληρωμής τυχόν ευρημάτων, έχω φιλικούς και οικογενειακούς (συν)δεσμους -ακόμα- εν Ελλάδι, οι οποίοι μπορούν να αναλάβουν κάποιο τραπεζικό έμβασμα (στην περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα του PayPal) και να (υπο)δεχθούν αποστολή δέματος στη διεύθυνση κατοικίας τους.

Το στοίχειωμα - Matheson Richard
Πες μου μια ιστορία - Jeanette Winterson
Μπονσάι - Alejandro Zambra
Το τέλος του δρόμου - John Barth
Λευκός θόρυβος - Don DeLillo
Νυχτερινό τρένο για τη Λισαβόνα - Pascal Mercier
Το πλοίο των νεκρών - B.Traven
Μακρινό αστέρι - Roberto Bolaño
Η φάλαινα με τα πράσινα μάτια - Christian Bobin
Η λέσχη των νέων πιανιστών - Ketil Bjornstad
Η γραμμή του ορίζοντος - Χρήστος Βακαλόπουλος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Το βιβλίο "Η γραμμή του ορίζοντος" που το έψαχνα κι εγώ πρόσφατα για έναν γνωστό, με ενημέρωσε ότι το βρήκε τελικά από κάποιον συλλέκτη (!) σε νορμάλ τιμή, ο οποίος έχει ένα ακόμα αντίτυπο για την δική του συλλογή. Πληροφοριακά, το όποιο κόλλημα έκδοσης του συγκεκριμένου βιβλίου προκύπτει από την μεριά αυτών που έχουν τα δικαιώματα κι όχι από την μεριά του εκδοτικού.

Εκείνες τις μέρες που έψαχνα έπεσα σε δύο καλά παλαιοβιβλιοπωλεία στην περιοχή των Εξαρχείων και τα αναφέρω εδώ για εσάς που είστε μακριά και ίσως σας φανούν χρήσιμα:

Παλαιοβιβλιοπωλείο Πελαργός (αναζήτηση μέσα από την σελίδας τους, αλλά μπορείτε να τους στείλετε και email)

Παλαιοβιβλιοπωλείο Oldbooks (αναζήτηση μέσα από την σελίδα τους)

Last edited: