1984, Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος, Φαρενάϊτ 451: μια άτυπη τριλογία

Ποιο από τα τρία κλασικά δυστοπικά μυθιστορήματα σου άρεσε περισσότερο;

• Total voters
    51

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Αυτά τα τρία βιβλία θεωρείται από κάποιους ότι αποτελούν μια άτυπη τριλογία, αφού κατά έναν τρόπο επεξεργάζονται το ίδιο θέμα, έναν μελλοντικό κόσμο όπου δεν θα υπάρχει ατομική ελευθερία. Ο κάθε συγγραφέας βέβαια προσεγγίζει το θέμα διαφορετικά.

Ο Όργουελ μας παρουσιάζει έναν κόσμο όπου η κάθε μας κίνηση θα παρακολουθείται, θα δουλεύουμε σαν ρομπότ κλπ, ο Μπράντμπερι έναν κόσμο χωρίς βιβλία και ο Χάξλεϊ έναν κόσμο όπου όχι μόνο η γέννησή του ανθρώπου θα είναι προγραμματισμένη αλλά και όλη του η ζωή.

Δίνω την ψήφο μου με κλειστά μάτια στον Όργουελ και το 1984. Μου άρεσαν και τα άλλα δυο, αλλά το 1984 με συγκλόνισε. Είναι ένα από τα λίγα βιβλία που με επηρέασαν τόσο πολύ, που για μια βδομάδα μετά την ανάγνωση, μου έρχονταν στο νου σκηνές του βιβλίου.

Τα άλλα δύο βιβλία τα διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά δεν με άγγιξαν τόσο πολύ.

Να αναφέρω εδώ ότι τον Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο τον αγόρασα σε εκδόσεις Κάκτος. Είχα χρόνια να δω χειρότερο βιβλίο... Γεμάτο ορθογραφικά και τυπογραφικά λάθη και άσχημη μετάφραση. Και δεν ήταν κάποιο βιβλίο που το βρήκα σε ευκαιρία! Ίσως να είναι κι αυτό ένας από τους λόγους που δεν ευχαριστήθηκα όσο θα έπρεπε το βιβλίο.

Last edited:

Μαύρο Βέλος

Κοινωνός
200% Όργουελ... χωρίς βέβαια να υποτιμώ το λογοτεχνικό και διορατικό επίπεδο των άλλων δύο έργων...

Μέσα από το έργο "1984" φάνηκε μία ματιά για τον μεγάλο αδελφό "εκ των έσω". Μας παρουσίασε τόσο άρτια την ελεγχόμενη κοινωνία που μας έκανα να συνειδητοποιήσουμε την τραγικότητα της σημερινής κατάστασης που τείνει όλο και περισσότερο στην κοινωνία ενός έργου επισττημονικής φαντασίας, που κάθε άλλο παρά ως φαντασία μπορεί να χαρακτηριστεί. Ο συγγραφέας επισήμανε τα βασικά σημεία που μας καταστούν ελεύθερα- από τα συναισθήματα και τα πάθη των ανθρώπων μέχρι την εσωτερική καλλιέργεια και ανάπτυξή τους μέσω των βιβλίων- τα οποία στην δική του κοινωνία είχαν καταστεί πλήρως απαγορευμένα...

ΥΓ:άλλο ένα ανάλογου περιεχομένου αξιόλογο βιβλίο ειναι το "Ηλεκτρικό πρόβατο" του φιλιπ ντικ, με έναν διαγαλαξιακό τόνο βέβαια...

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Με αφορμή το νήμα σου Χρυσηίδα, διαπιστώνω πως δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου τέτοιου είδους βιβλίο. Κάτι με αποθαρρύνει να το κάνω... Όλο αυτό το φανταστικό και ουτοπικό μου χαλάει τη διάθεση για διάβασμα. Βέβαια ξέρω καλά πως υπάρχουν φανατικοί του είδους (η Φένια μου έρχεται πρώτη στο μυαλό :)))) ) και μπορούν να μου αντιπαραθέσουν μια ολόκληρα λίστα με αντεπιχειρήματα. Ο καθένας με το γούστο του σαφώς, αλλά βλέπω πως και εσένα σε επηρέασε.. Ίσως έχει έρθει τελικά η ώρα να το δοκιμάσω...

Πολυξενη

Κοινωνός
Όταν διάβαζα το 1984 είχα την εντύπωση πως έριχνα μια ματιά σ'ένα πολύ κοντινό μέλλον. Σπάνια βιβλίο μου δημιούργησε τόσο άγχος και λίγους ήρωες συμπόνεσα όσο τον Ουίνστον Σμιθ. Συμφωνώ με τη Χρυσηίδα πως είναι ένα βιβλίο συγκλονιστικό, πολύ καιρό μετά το τέλος της ανάγνωσης σκεφτόμουν την ιστορία και ακόμα και τώρα που γράφω γι αυτό ένα σφίξιμο το έχω. Αυτό δεν το έπαθα με το "Φαρενάιτ 451" παρόλο που ο κόσμος χωρίς βιβλία ήταν εφιαλτικός και ο χαρακτήρας του παράξενου πυροσβέστη μου άρεσε.Για να είμαι δίκαιη δεν θα ψηφίσω πριν διαβάσω και το "Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος" και μπορώ να έχω άποψη και για τα τρία.

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Με αφορμή το νήμα σου Χρυσηίδα, διαπιστώνω πως δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου τέτοιου είδους βιβλίο. Κάτι με αποθαρρύνει να το κάνω... Όλο αυτό το φανταστικό και ουτοπικό μου χαλάει τη διάθεση για διάβασμα. Βέβαια ξέρω καλά πως υπάρχουν φανατικοί του είδους (η Φένια μου έρχεται πρώτη στο μυαλό :)))) ) και μπορούν να μου αντιπαραθέσουν μια ολόκληρα λίστα με αντεπιχειρήματα. Ο καθένας με το γούστο του σαφώς, αλλά βλέπω πως και εσένα σε επηρέασε.. Ίσως έχει έρθει τελικά η ώρα να το δοκιμάσω...
Έλεγα ακριβώς τα ίδια με σένα μέχρι πέρσι, περίπου τέτοιον καιρό, που έπιασα στα χέρια μου το 1984. Να σου πω την αλήθεια, επειδή ακριβώς δεν είναι το στυλ μου, ζορίστηκα στις 5-6 πρώτες σελίδες. Μόνο τόσες όμως... Μετά είπα "Μα τι έχανα τόσο καιρό!".

Όχι ότι τώρα κυνηγάω την επιστημονική φαντασία. Αλλά αυτά τα τρία βιβλία (και για μένα το πρώτο ειδικά) είναι καταπληκτικά.

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Τότε το καλύτερο είναι να ξεκινήσω με το 1984, που όπως βλέπω, έχει συγκλονίσει τα πλήθη! Πραγματικά μου εξάπτεις την περιέργεια...!!!!

Μαύρο Βέλος

Κοινωνός
Τότε το καλύτερο είναι να ξεκινήσω με το 1984, που όπως βλέπω, έχει συγκλονίσει τα πλήθη! Πραγματικά μου εξάπτεις την περιέργεια...!!!!
Πολύ καλή επιλογή... και εμένα αυτό ήταν το πρώτο μου από τέτοιου είδους λογοτεχνικά έγα...

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ξεκίνησα το "Θαυμαστός καινούργιος κόσμος" (εκδόσεις Νησίδες*, αφού άκουσα την εμπειρία της Χρυσηίδας που είχε με την άλλη έκδοση) και αφού θα διαβάσω και το "1984", θα σχηματίσω άποψη.

Μέχρι στιγμής κυλάει πολύ καλά, μα τον Φορντ μου! ;)

(* Μια απορία: σε εισαγωγικό σημείωμα ο μεταφραστής αναφέρει ότι η μετάφραση αυτή είχε εκδοθεί πριν 18 χρόνια, την ξαναδούλεψε και την εκδίδει πάλι σήμερα. Όμως πουθενά στις πληροφορίες των αρχικών σελίδων δεν αναφέρεται το έτος έκδοσης, ούτε του "18 χρόνια πριν", ούτε του "σήμερα". Είναι πρόσφατη έκδοση (έχει μονοτονικό και δεκαψήφιο νούμερο τηλεφώνου :)))) ), όμως μου έκανε εντύπωση, που κοίταξα να δω ποιο είναι το έτος μετά την πληροφόρηση του μεταφραστή και δεν το βρήκα..)

Last edited:

Οσιρις

Όμορφο Νιάτο
Καλημέρα
Τυγχάνει ο Χαξλευ να είναι απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς οπότε μία δική μου κριτική θα ήταν μάλλον μεροληπτική. Προσωπικά πάντως τον θεωρώ πιο διορατικό και πιο "βαθύ" στην γραφή του. Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον μικρό βίντεο που συνοψίζει τις διαφορές των δύο βιβλίων και μπορείτε νε το δείτε εδώ.. Απο αυτό νομίζω μπορεί κανείς να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Επίσης αν θυμάμαι καλά ο Οργουελ υπήρξε μαθητής του Χάξλευ. Τώρα γιατί το 1984 είναι πολύ πιο γνωστό αυτό θέλει συζήτηση. Δεν έχω διαβάσει το Φαρεναιτ για να έχω άποψη θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία.

Ραψωδός

Όμορφο Νιάτο
Θα σου αρέσει όντως πολύ, το μόνο που ίσως χρειάζεται να κάνεις είναι να του δώσεις έναν μικρό αέρα στις 5-6 πρώτες σελίδες, μετά θα σε κερδίσει. Αυτό συμβαίνει σε αρκετά βιβλία και έχει σχέση με τον μεταφραστή. Μέχρι να βρει τα πατήματά του, μερικές φορές οι πρώτες σελίδες δεν έχουν ρυθμό και μπερδεύουν. Καλή ανάγνωση!

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Ψήφισα το "1984" του Όργουελ.
Νομίζω σε κάποιο άλλο thread είπα και τους λόγους...
Ορίστε και μια προσωπική βαθμολόγηση:
1. "1984" του Όργουελ 5 για το βιβλίο, και 4 η ταινία
2. "Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος" του Χάξλει 4 για το βιβλίο, και επίσης 4 για την ταινία.
3. "Φαρενάιτ 451" του Μπράντμουρι δεν το διάβασα, αλλά κατέβασα την ταινία (1966) σε σκηνοθεσία Τριφό, ακόμα όμως δεν την είδα :)

Δρουγγάριος

Όμορφο Νιάτο
Εκ των τριών εως τώρα έχω διαβάσει το 1984 και το θαυμαστό καινούργιο κόσμο. Το πρώτο στα αγγλικά και το άλλο στα ελληνικά. Λογοτεχνικά είναι ανώτερος ο Χάξλευ αλλά την πλοκή την ξεδιπλώνει καλύτερα ο Όργουελ που είναι και πιο μαχητικός και καυστικός προς το ήδη υπάρχον καθεστώς της ΕΣΣΔ. Καθώς η πρόθεσή του ήταν ξεκάθαρα στραμένη προς την κριτική του τότε υπαρκτού Σοσσιαλισμού με τη μορφή ολιγαρχικού κόμματος μπορώ να δω όντως ως πιο σχετικό με τα σημερινά δεδομένα το έργο του Χάξλευ.

Εκ των δύο προτιμώ το 1984 και όπως περιέγραψαν τα παιδιά, πολλές φορές το σκέφτομαι με ένα σφίξιμο στο στήθος.

Last edited:

Στιβ

Όμορφο Νιάτο
Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ ψήφισα υπέρ του Χάξλευ, είναι και τα τρια κλασικά πρωτοscience αλλά λογοτεχνικά καλύφθηκα περισσότερο από το Brave new world. Το 1984 έχει εντελώς ξεκάθαρη πολιτική στόχευση - κριτική Σοσιαλισμού όπως τόνισε και ο Δρουγγάριος - την οποία προσωπικώς απήλαυσα πολύ περισσότερο σε άλλα πολιτικά βιβλία του Όργουελ - π.χ. την φάρμα των ζώων ή τον φόρο τιμής στην Καταλωνία. Οι δυστοπίες βέβαια που περιγράφουν τα υπό κρίση τρία βιβλία έχουν βαθύτατη πολιτικη χροιά, ωστόσο προτιμώ την στράτευση ενός βιβλίου περισσότερο συγκεκαλυμένη. Ελπίζω πάντως όλοι όσοι έριξαν μια ματιά στο παρόν νήμα να οδηγηθούν σε μια επανεκτίμηση του λογοτεχνικού υποείδους της επιστημονικής φαντασίας και να αφεθούν να απολαύσουν πραγματικά μεγάλους συγγραφείς, όπως ο Φίλιπ Ντικ, ο Στάνισλαβ Λεμ, ο Ρότζερ Ζελάζνυ, η Ούρσουλα Λε Γκεν, ο Νόρμαν Σπινραντ και άλλοι.

Δρουγγάριος

Όμορφο Νιάτο
Κοινωνίες (κυρίως μελλοντικές ή σε κάποια εναλλακτική πραγματικότητα) στις οποίες ισχύει το ακριβώς αντίθετο από μια ουτοπία. Τα πράγματα είναι μακράν από ειδυλιακά. Είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα του είδους το 1984 και το Brave new world όπως και το The Dispossesed της Le Guin το Fahreneit και πολλά ακόμα. Αποτελούν ένα από τα αγαπημένα μου είδη.

Πολυξενη

Κοινωνός
Ξέρει κανείς γιατί διαβάζουμε τον "Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο" και όχι τον "Γενναίο Καινούριο Κόσμο";

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Ξέρει κανείς γιατί διαβάζουμε τον "Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο" και όχι τον "Γενναίο Καινούριο Κόσμο";
Γιατί μια δεύτερη έννοια του "brave", εκτός από "γενναίος", είναι και "καταπληκτικός, θαυμάσιος, θαυμαστός" :)

Πολυξενη

Κοινωνός
Ευχαριστώ, δεν ήξερα αυτή την έννοια και είχα συναντήσει τη φράση του Σαίξπηρ μεταφρασμένη ως γενναίος καινούριος κόσμος :)

Δρουγγάριος

Όμορφο Νιάτο
Ευχαριστώ, δεν ήξερα αυτή την έννοια και είχα συναντήσει τη φράση του Σαίξπηρ μεταφρασμένη ως γενναίος καινούριος κόσμος :)
Το εξαιρετικά ενδιαφέρον είναι ότι ο τίτλος είναι εμπνευσμένος από ακριβώς αυτή τη φράση. Νομίζω κι εγώ πάντως ότι σα μετάφραση ταιριάζει περισσότερο το θαυμαστός.

Φένια

Όμορφο Νιάτο
Επιτρεψτε μου να παρεμβαλλω ενα τεταρτο κλασικο βιβλιο, που θεωρω οτι θα απολαυσει η αγαπημενη μου φιλη, το οποιο θεωρω ιδανικο για την μυηση της στην απολαυση που προσφερει η ΕΦ. Διαβασε τους Επικυριαρχους του Αρθουρ Κλαρκ. Ειναι η τελεια επιλογη για σενα.

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Φένια και η άποψή σου και η βοήθειά σου είναι, όπως πάντα, πολύτιμες για μένα. Σ'ευχαριστώ...