ο μεγαλύτερος Έλληνας

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Δεν ξέρω αν πήρατε είδηση πως γίνεται μια ψηφοφορία για το ποιός είναι ο μεγαλύτερος έλληνας.... Οι δέκα επικρατέστεροι προς στιγμήν, είναι οι εξής :

Μέγας Αλέξανδρος

Αριστοτέλης

Ελευθέριος Βενιζέλος

Ιωάννης καποδίστριας

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Γεώργιος Παπανικολάου

Περικλής

Πλάτωνας

Σωκράτης

Για να προλάβω τυχόν σχόλια του τύπου: ειδαμε τι έγινε και με την ψηφοφορία για τα επτά θαύματα του σύγχρονου κόσμου.. σκοπός μου ανοιγόντας το νημάτιο, δεν είναι η ψήφος, αλλά... μια γνώμη! Εγω για παράδειγμα δεν μπορώ να αποφασίσω με ποια κριτήρια να χαρακτηρίσω κάποιον ως τον μεγαλύτερο έλληνα. Αυτος πχ που έκανε μια σπουδαία ανακάλυψη προς όφελος της ανθρωπότητας ή αυτός που μας έκανε γνωστούς στα πέρατα του κόσμου;

Είμαι σε σκέψη..:χμ:

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειναι οντως μια ερωτηση που δεν μπορει να την απαντησει αντικειμενικα ενας ανθρωπος γιαυτο και δεν εχει και νοημα.

Οταν ομως μιλαμε για πανελλαδικη ψηφοφορια, μπορει να ψηφισει ο καθενας συμφωνα με τις δικες του προτιμησεις, οσο πιο αντικειμενικα γινεται, η ακομα και υποκειμενικα. Ο ενας ας ψηφισει αυτον που εκανε τη σημαντικη ανακαλυψη, ο αλλος ας ψηφισει αυτον που ξερει καλυτερα, ο αλλος ας ψηφισει τη πολιτικη διανοια, ο αλλος αυτον που συμφωνει ιδεολογικα

Αν καταλαβαινω κατι απο στατιστικη, ξερω οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το ερωτωμενο πληθος, τοσο πιο "εξωμαλυμενο" ειναι και το αποτελεσμα αφου το μεμονωμενο, ακραιο, υποκειμενικο στοιχειο, χανεται μεσα στο συνολο (ε ρε πως τα λεω :)))) ). Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οτι το τελικο αποτελεσμα, οποιο και αν ειναι, απο οποιους ανεξαρτητους ατομικους λογους εχει ψηφισει ο καθενας, θα δειχνει "κατι".

Θα υπαρχει καποιος λογος δηλαδη αν τελικα βγει ο πχ. Μ. Αλεξανδρος και οχι ο πχ. Αριστοτελης. Κατι παραπανω θα εχει ο ενας απο τον αλλο. Το τι ειναι αυτο το "κατι" μπορουμε να το αναλυσουμε αφου βγει το αποτελεσμα.

Προσωπικα πιστευω οτι θα βγει ο Μ. Αλεξανδρος. :Ρ

Last edited:

Δεινομάχη

Κοινωνός
Προσωπικα πιστευω οτι θα βγει ο Μ. Αλεξανδρος. :Ρ
Δικαιώθηκες από το αποτέλεσμα :)

...
[/COLOR]σκοπός μου ανοιγόντας το νημάτιο, δεν είναι η ψήφος, αλλά... μια γνώμη! Εγω για παράδειγμα δεν μπορώ να αποφασίσω με ποια κριτήρια να χαρακτηρίσω κάποιον ως τον μεγαλύτερο έλληνα. Αυτος πχ που έκανε μια σπουδαία ανακάλυψη προς όφελος της ανθρωπότητας ή αυτός που μας έκανε γνωστούς στα πέρατα του κόσμου; ...
Θα συμφωνήσω με αυτά που λες και πώς να διαλέξεις ανάμεσα σε Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Σωκράτη ή ... τον Παπανικολάου;

Θα διάλεγα όλους τους παραπάνω και ακόμη περισσότερους!
Αν ήταν να δώσω μια κ μόνη ψήφο... θα την έδινα στον Παπανικολάου. :προσκυνώ:

Ευθυαυλητής

Όμορφο Νιάτο
Συμφωνώ με τη Λορένα. Σίγουρα ο Γ. Παπανικολάου προσέφερε πάρα πολλά στη σύγχρονη ιατρική, όμως το ποιος είναι ο μεγαλύτερος Έλληνας νομίζω ότι δεν μπορούμε να το προσδιορίσουμε. Ο καθένας που παρουσιάστηκε ως υποψήφιος έδρασε σε διαφορετικό τομέα και διαφορετική εποχή. Από την άλλη η ψηφοφορία του ΣΚΑΪ έδωσε ευκαιρία να γνωρίσουμε καλύτερα κάποιες μεγάλες προσωπικότητες της ανθρωπότητας που έτυχε να είναι Έλληνες, αρχαίοι ή νέοι, δεν έχει επί του παρόντος καμία σημασία. Συμφωνώ επίσης και με τον ή την Δεινομάχη ότι ακόμα περισσότεροι άξιζαν να έχουν θέση σ' αυτή την ψηφοφορία.

Πολυξενη

Κοινωνός
Ήταν σιγουρο πως θα εβγαινε ο Μεγας Αλεξανδος.

Ωστοσο εγω θα ψηφιζα αλλους.

Τον Κολοκοτρωνη πχ που μπορεσε και εμψυχωσε ενα εθνος και το εβγαλε απο την σκλαβια.
Πιστευω οτι ειναι νεωτερος και γι'αυτο δεν εχει παρει ακομη την θεση που του αναλογει στην ιστορια.

Τον Καποδιστρια, που παρατησε μεγαλεια στην Ρωσια και ηρθε εδω για να ορθοποδησει ενα διαλυμενο (απο αποψη οργανωσης) εθνος. Και τοσο καλα τα καταφερε που τον σκοτωσαν στο τελος. (τους ενοχλησε μαλλον)

Τον Περικλη που που ο αιωνας του ονομαστηκε Χρυσος, και εγινε το συμβολο της δημοκρατιας. (αυτον μονο για την φημη του θα τον ψηφιζα)

Διαλεγω τους δυο πρωτους που ειπα

Και οι δυο εδωσαν τα παντα για την Ελλαδα (οχι δεν ειμαι εθνικιστρια), απλά εβαλαν το συμφερον της χωρας (η του λαου αν προτιματε) πανω απο το δικο τους. Οι υπολοιποι δεν εκαναν το ιδιο. Οκ δοξαστηκαν, προσφεραν πολλα και σημαντικα (Παπανικολαου πχ) αλλά δεν θυσιαστηκαν.

και, ο Σωκρατης αν και πεθανε για τα πιστευω του, ωστοσο δεν τον βαζω στην ιδια κατηγορια με τους αλλους δυο.

Ντόλυ

Όμορφο Νιάτο
Συμφωνώ με τη Λορένα. Σίγουρα ο Γ. Παπανικολάου προσέφερε πάρα πολλά στη σύγχρονη ιατρική, όμως το ποιος είναι ο μεγαλύτερος Έλληνας νομίζω ότι δεν μπορούμε να το προσδιορίσουμε. Ο καθένας που παρουσιάστηκε ως υποψήφιος έδρασε σε διαφορετικό τομέα και διαφορετική εποχή. Από την άλλη η ψηφοφορία του ΣΚΑΪ έδωσε ευκαιρία να γνωρίσουμε καλύτερα κάποιες μεγάλες προσωπικότητες της ανθρωπότητας που έτυχε να είναι Έλληνες, αρχαίοι ή νέοι, δεν έχει επί του παρόντος καμία σημασία. Συμφωνώ επίσης και με τον ή την Δεινομάχη ότι ακόμα περισσότεροι άξιζαν να έχουν θέση σ' αυτή την ψηφοφορία.
Θα συμφωνήσει με όλα τα παραπάνω, πάντως και εγώ ως γυναίκα θα ψήφιζα τον Παπανικολαού καθώς η ανακάλυψη του έσωσε και θα σώζει πολλές ανθρώπινες ζωές.....

Αριστοτέλης

Όμορφο Νιάτο
Αν και θα ήθελα ο μεγαλύτερος Έλληνας να φέρει το όνομά μου, πιστεύω ότι δύο είναι οι μεγαλύτεροι Έλληνες όλων των εποχών.
Εκείνος που ανακάλυψε τη φωτιά κι εκείνος που εφήυρε τον τροχό.
Γιατί αποκλείεται να μην ήταν Έλληνες...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Όπως έγραψα κι αλλού γι’ αυτό το θέμα, παρακολούθησα το όλο εγχείρημα με τόση πολλή επιφύλαξη. Ξοδεύτηκαν χρήματα σε sms και αλλού για να προκύψει ένας αλλοπρόσαλλος κατάλογος Ελλήνων!

πιστεύω ότι δύο είναι οι μεγαλύτεροι Έλληνες όλων των εποχών.
Εκείνος που ανακάλυψε τη φωτιά κι εκείνος που εφήυρε τον τροχό.
Γιατί αποκλείεται να μην ήταν Έλληνες...
Θα φανταζόμουν πως κάνεις χιούμορ όμως έτσι δίχως καμιά φατσούλα και σε εποχές ελληνοφρένειας θα χρειαστεί να πάρω θέση. :ρ

Η φωτιά κι ο τροχός είναι προϊστορικές εφευρέσεις και ανάγονται σε εποχές που ήταν απαλλαγμένες από εθνικές συνειδήσεις.

Αριστοτέλης

Όμορφο Νιάτο
Νομίζω ότι όταν λέγονται μεγάλες ελληνικές ιστορικές αλήθειες - γιατί μόνο οι ελληνικές είναι σωστές - δε χρειάζονται φατσούλες για να αποδοθεί το μεγαλείο τους.

Όσο για τους δύο υπέρτατους Έλληνες υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία Ελλήνων Ιστορικών - γιατί μόνο οι Έλληνες ιστορικοί έγραψαν σωστή ιστορία - που αποδεικνύουν τα λεγόμενά μου. Άλλωστε και πριν τους Έλληνες πάλι οι Έλληνες ήταν οι καλύτεροι και οι μεγαλύτεροι. Η φωτιά και ο τροχός εφευρέθηκαν από τον Πύρο και τον Πιρέλη αντίστοιχα. Όλοι το ξέρουν.