Ωραιότερη ιστορία αγάπης

Αλίκη

Κοινωνός
Επειδη ησουν πιο κοντα και βαριομουν να παω προς τα πανω. :)
:χαχαχα::χαχαχα: Ενταξει, θα ειμαστε πιο προσεκτικες!! :)

Τελικα ακομα δεν το βρηκες το 3;; Ή μηπως τα εχεις διαβασει κιολας ολα κ μας δουλευεις;

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Δεν εχω αγαπημενη ιστορια αγαπης επειδη, πολυ απλα, ειναι παρα πολλες! :γιούπι: Και ειναι και το αγαπημενο μου στοιχειο σ' ενα βιβλιο, πρεπει να το παραδεχτω.. :ουχ:
Θα πω οτι λατρευω τον ανεκπληρωτο ερωτα (βλ. Επονινη/Μαριος, Ερικ/Κριστίν), και τωρα τελευταια παθαινω κρισεις ενθουσιασμου οταν βλεπω καθαρα-πλατωνικο-ενδιαφερον-μεταξυ-αντρων στη λογοτεχνια ή στη μυθολογια, και δεν με ενοχλουν καθολου τα κλασικα ζευγαρια που ειναι "αποδεκτα" απο ολους, αλλα δεν επικεντρωνομαι σ' αυτα οταν το βιβλιο εχει κι αλλα να προσφερει.. Κι εγω πιστευω οτι ιστοριες αγαπης οπως ο Ρωμαιος και η Ιουλιετα δεν πεθαινουν ποτε, αλλα με τον καιρο γινονται λιγο βαρετες..

Διαβασα προσφατα μια πολυ δυνατη ιστορια αγαπης,ειναι το Ρωτα τον ανεμο(Ask the dust) του αγνωστου Τζων Φαντε.Υπεροχο βιβλιο,μακαρι να κυκλοφορουσαν κι αλλα δικα του

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Ωραιότερη ιστορία αγάπης για μένα, δεν είναι άλλη από του Χήθκλιφ και της Κάθριν. Του Μαιτρ και της Μαργαρίτας με συγκινεί επίσης πολύ.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
από τα πιο ωραία διηγήματα για την αγάπη το "Αγάπη" του Μοπασάν.. :πάνω:

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
O Ριτσαρντ και η Πενελοπε στο Ψάχνοντας για κοχύλια της Πιλτσερ. Κλάμα, κλάμα, κλάμα...!

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Ο 'καταραμένος' απέλπιδος έρωτας του ανώνυμου ήρωα για την Φοστίν στην "Εφεύρεση του Μορέλ"
με είχε επίσης συγκλονίσει.

Βασια

Όμορφο Νιάτο
Οι παρακάτω είμαι μερικές από τις αγαπημένες μου ιστορίες αγάπης.H καθεμία με έχει αγγίξει σε διαφορετικό βαθμό.

Ανεμοδαρμένα Ύψη.(Χίθκλιφ-Κάθριν).Από τις πιο δυνατές αγάπες.Η συγκεκριμένη ιστορία με είχε συγκλονίσει.
Περηφάνια και Προκατάληψη.(Ο κύριος Ντάρσυ με την Ελίζαμπεθ Μπένετ)
Μπρούτζινος καβαλάρης.(Αλεξαντερ και Τατιανα)
Το ημερολογιο.(Allie-Noah)
The Mortal Instruments.(Clary Fray με Jace Herondale)
The Infernal Devices.(Will Herondale-Tessa Gray-Jem Carstairs.Αυτοί οι 3 πάνε πακέτο για μένα)

Ναπολέοντας

Όμορφο Νιάτο
Guo Jing και Huang Rong απο το Legend of the Condor Heroes. H Huang Rong είναι πανέξυπνη αλλά και κακομαθημένη ενω ο Guo Jing τίμιος, πατριώτης, αλλά και χαζός και αφελής. Η χημεία τους στο LOCH τους έχει κάνει το αγαπημένο ζευγάρι όλων των έργων του Jin Yong.

Άλλο ζευγάρι που μου αρέσει είναι ο Linghu Chong και η Ren Yingying απο το Smiling, Proud Wanderer (Xiao Ao Jiang Hu). Eπίσης η Yue Lingshan και ο Lin Pingxi απο το ίδιο βιβλίο. Eκείνη συνέχισε να τον αγαπάει παρόλο που ευνουχίστηκε για να μάθει το Sunflower Manual.

Last edited:
Τι να πρωτοπω σε αυτο το λατρεμενο νημα?Ειναι να λες και να μη σταματας.
Να πιασω τα κλασσικα διπολα?
Ελιζαμπεθ-κυριος Νταρσυ?????
Καθρην -Χηθκλιφ?
εγω απο τα Α.Υ. ξεχωριζω την αγαπη της μικρης Καθρην και του τραχυ ,μα τρυφερου Χεαρτον
Τατιανα-Αλεξαντερ-απο τον ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΟ ΚΑΒΑΛΑΡΗ της Σιμονς και τις φρικιαστικες μερες της πολιορκιας του Σταλινγκραντ?
Να πιασω παλι τα ανεκπληρωτα -πχ Ερικ-Κριστιν απο ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ??Αυτο κι αν συνταραξε το ειναι μου...

Θα παω και σε συγχρονη λογοτεχνια ομως....

Με συγκινησε οσο δεν παει το ζευγαρι Χρηστου Ντουσκου-Δημητρας Μαργαριτη απο το καταπληκτικο κι αγαπημενο βιβλιο της Καιτης Οικονομου ΔΡΑΚΟΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ,διοτι οι κεντρικοι του ηρωες ακολουθουν τα αρχετυπα του ντομπρου,προστατευτικου αρσενικου και του τρυφερου θηλυκου κι επουλωνουν ο ενας τις πληγες του αλλου.
Ο Χρηστος ειναι σκληρος,αποτομος,συμπονετικος κι απροσιτος οπως ο δρακος που ο θρυλος τον θελει να κατοικει τη Δρακολιμνη των Ιωαννινων.
Η Δημητρα ειναι γλυκεια,τρυφερη,ασυμβιβαστη -λιγο εκτος της φρενηρους εποχης μας -κι ομορφη σαν τη νεραιδα που θα τον εξημερωσει.
Αυτος-βασανισμενος απο παιδι- υστερα απο μια φριχτη δοκιμασια αποσυρεται στο Παπιγκο απογοητευμενος.
Η Δημητρα απο την Αθηνα κι αυτη,τρεχει να ξεφυγει μετα απο μια οικτρη διαψευση.Αυτος τη βρισκει αβοηθητη στη χιονοθυελλα κοντα στο σπιτι του και την περιθαλπτει .Εκεινη τον μαθαινει σταδιακα να εμπιστευεται ξανα τους ανθρωπους.Αυτο δεν ειναι αρκετο.Υπαρχουν ακομη εμποδια στην ευτυχια τους...
Λατρεψα αυτην την αγαπη διοτι δεν προκειται για κανενα παθος νοσηρο ,ολεθριο κ θανατηφορο,ουτε για πομπωδεις υπερβολες θυσιας .
.Ειναι μια ιστορια πολυ ρομαντικη,ωστοσο πλασμενη με υλικα της πραγματικοτητας μας και αναδεινυει μια αγαπη -βαση για ευτυχισμενη συνυπαρξη.Μαζεψτε με,οταν αρχιζω να μιλω για το βιβλιο αυτο,δε σταματω!!!

Μια αλλη αγαπη δυνατη ειναι του Γερμανου ΚΑΡΛ και της Εβραιας Αννας απο τα ΡΟΔΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ της Π.Τραυλου.Πολυ ομορφες σκηνες αναμεσα τους,πολυ βαθυ συναισθημα κι αν το βιβλιο δεν γινοταν ωρες-ωρες τοοοσο αναλυτικο θα ηταν αριστουργημα.,

Τελος δεν μπορω να μη συμπεριλαβω -ειδικα σε αυτο το νημα -τη νεα μου περιφανή ανακαλυψη, τα ΔΑΙΜΟΝΙΑ του ΝΤΕΙΒΙΝΤΣΟΝ ,που η σπονδυλωτη δομη τους περιστρεφεται γυρω απο τον αξονα της αγαπης.
Ολα τα ζευγαρια στο βιβλιο ειναι θαρρεις ταμενα στο μεγαλειο του ερωτα,που παρουσιαζεται συγκλονιστικα ως δυναμη "εξανθρωπισμου,δοσιματος και προθυμης θυσιας- ανα τους αιωνες...
Ειναι εντυπωσιακο δε το πως η δυναμη της αγαπης εκ μερους της κεντρικης πρωταγωνιστριας επιδρα στον κυνικο,υλιστη και αλαζονικο κεντρικο ηρωα.
Αχ,τι πρωτοτυπο και βαθυ βιβλιο!!

Αυτα,αν και τετοιο θεμα ειναι ανεξαντλητο και τα βιβλια κρυβουν θησαυρους ανεξερευνητους...Θα επανελθω!

Last edited:

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Όλοι γνωρίζουμε τον Ζαν-Ζακ Ρουσσώ σαν φιλόσοφο και πολιτικό στοχαστή. Είχε όμως και μία ρομαντική πλευρά που εκφράστηκε σε 2-3 έργα άγνωστα στο ευρύ κοινό.Το βιβλίο που με συνεπήρε είναι το "La Nouvelle Heloise"(Η Νέα Ελοίζα).Έχει 3 επίπεδα: περιγράφοντας τον τραγικό έρωτα ενός δασκάλου με τη μαθήτρια του,της δίνει τα χαρακτηριστικά του δικού του ανεκπλήρωτου έρωτα με μία παντρεμένη αριστοκράτισσα.Πίσω όμως από όλα αυτά σε τρίτο πλάνο κρύβεται η απίστευτη ιστορία*της μεγάλης αγάπης του Πέτρου και της Ελοίζας(που έδωσε το όνομα της στο έργο) μία από τις μεγαλύτερες ερωτικές τραγωδίες όλων των εποχών!

*Ο Πέτρος κι η Ελοίζα ήταν υπαρκτά πρόσωπα.Έζησαν στο Παρίσι στις αρχές του 12ου αι.Ο καταστροφικός τους έρωτας συγκλόνισε την κοινωνία της εποχής...

Τζο

Όμορφο Νιάτο
Του Νόα και της Άλις απ' το ημερολόγιο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι πέφτω και στα πατώματα. Γενικά δεν ενθουσιάζομαι από ιστορίες αγάπης ούτε στα βιβλία ούτε στις ταινίες:μαναι: αν και έχω διαβάσει πολλές ιστορίες αγάπης, ούτε έχω ερωτευθεί ποτέ λογοτεχνικό ήρωα.

υποθέτω ότι οι πιό ενδιαφέρουσες ιστορίες αγάπης είναι αυτές που παρέμειναν πλατωνικές. Μιά έξοχη τέτοια, του έρωτα που διαπερά τα χρόνια, είναι αυτή που περιγράφεται στην ''αισθηματική αγωγή'' του γκ. φλωμπέρ : ο νεαρός φρεντερίκ μορώ ερωτεύεται μιά υπέροχη γυναίκα που ποτέ δέν θα κατακτήσει. Όλο το έργο διαπνέεται απο την αγάπη του γι' αυτήν, το φάντασμα της αγάπης που ο αναγνώστης αισθάνεται ότι κι αυτή τρέφει γιά εκείνον, και τις προσπάθειες του νέου να αποφορτισθεί απο τα αισθήματά του, η αρπάγη των οποίων τον οδηγεί σχεδόν στον ψυχαναγκασμό.

κι ακόμα πιό όμορφη γίνεται η ιστορία, όταν στο ανεκπλήρωτο και μόνον ετερόπλευρο έρωτα προστίθεται η ενοχή - όπως στο μοναδικό έρωτα της Τζίνα για τον ανεψιό της Φαμπρίς, στο ''μοναστήρι της πάρμας''.