Ωραιότερη ιστορία αγάπης

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Με αφορμή την γιορτή των ερωτευμένων που πέρασε, βλέπουμε συνέχεια αφιερώματα σε έρωτες που έμειναν στην ιστορία και ιστορίες αγάπης που μας έμειναν αξέχαστες.
Στα μυθιστορήματα συναντάμε συχνά πολύ δυνατές ιστορίες αγάπης, που μας συγκινούν και μας ταξιδεύουν. Καμιά φορά, μάλιστα, μας κάνουν και να ζηλέψουμε.

Έρωτες δίχως αύριο, ερωτες με ευτυχισμενη καταληξη. Ποιοι συγκινησαν πιο πολυ; Ποιοι μας έμειναν και γιατι;

Μου άρεσουν οι έρωτες που έχουν να κάνουν με δυναμικές γυναικες. Βιβλια σαν : Όσα παίρνει ο άνεμος η Υπερηφάνια και προκατάληψη έχουν τέτοιες γυναίκες και μου άρεσαν σαν ιστορίες.

Εσείς, έχετε κάποια μυθιστορηματική ιστορία αγάπης που θυμάστε πάντα;

Last edited:

Ιωάννα

Όμορφο Νιάτο
Για να πω την αληθεια δεν μου κάνουν εντύπωση οι έρωτες στα βιβλία προτιμώ τις περιπέτειες κ τα μυστήρια πιο πολύ, όμως καπου κάπου βγαίνει και η γυναικέια μου πλευρά και μπορώ να πω πως με ''συγκίνησε'' αρκετά το ''φοιτηταί'' του Ξενόπουλου. Φανίτσα+Τάσος Λούζης αχ<3

Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Καπου ειπωθηκε για το βιβλιο : Ο ερωτας στα χρονια της χολερας, πως ειναι μια τις ωραιοτερες ιστοριες αγαπης.

Αυτες τις μερες θα την προβαλει και η τν. Ευκαιρια να την δουν οσοι θα θελαν

Last edited by a moderator:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Καπου ειπωθηκε για το βιβλιο : Ο ερωτας στα χρονια της χολερας, πως ειναι μια τις ωραιοτερες ιστοριες αγαπης.

Αυτες τις μερες θα την προβαλει και η τν. Ευκαιρια να την δουν οσοι θα θελαν
Πράγματι, "Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας" είναι μία από τις ωραιότερες ιστορίες (ανεκπλήρωτης?) αγάπης, αλλά ο επιμένων νικά! Και η ταινία είναι καλή, με δυνατές, κατά την γνώμη μου, ερμηνείες. Πιάνει το "πνεύμα" του βιβλίου.

Μια ακόμα ιστορία αγάπης που με έχει συγκηνήσει είναι το "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθησα και έκλαψα" του Π. Κουέλο. Γιατί, σύμφωνα με το βιβλίο, η αληθινή αγάπη δεν σε εγκλωβίζει, αλλά αντιθέτως, μπορεί να σε αφήσει να φύγεις, παρόλο που αυτό πονάει. Αν είναι αληθινή αυτή η αγάπη, η ζωή θα κάνει το θαύμα της. Η συνέχεια, επί του... βιβλίου.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
ε να παλι για την ωστεν θα μιλησω χεχεεχεχεχ περηφανια και προκαταληψη (βεβαια ακομα δεν εχω διαβασει οσα θα ηθελα οποτε αργοτερα ισως η λιστα μου ειναι ποιο πλουσια) μου αρεσε που ο κ.νταρσι και η λιζι ηταν τοσο διαφορετικοι και ταυτοχρονα τοσο ιδιοι (ειναι κατι που το ζω και στην πραγματικοτητα με τον καλο μου εδω και 4 μισι χρονια)

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Εγώ θα προτιμήσω να μιλήσω για μια ιστορία αγάπης σε ένα ελληνικό μυθιστόρημα, στη "Λευκή Ορχιδέα". Πραγματικά, τα όσα πέρασαν οι δύο πρωταγωνιστές μέχρι να καταφέρουν να είναι μαζί, οι αναποδιές, οι τρικυμίες, οι κακοτυχίες, και στο τέλος η αγάπη τους που νικά, με άγγιξαν βαθειά. :κλαψ:

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
θα πω και για τον μουρατ και την χριστινα στο μη μου λες αντιο της καλλιοντζη.μουσουλμανος με ελληνιδα με ενα πραγματικα τραγικο τελος.το ειχα ρουφηξει το βιβλιο θυμαμαι...

Φαίη

Κοινωνός
Μιας και το έχω πρόσφατο, θα πω για τον απαγορευμένο έρωτα - που κράτησε για μια ζωή - της Μάγκυ και του καρδινάλιου Ράλφ ντε Μπρικασάρ, στα Πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας :κλαψ:

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Μιας και το έχω πρόσφατο, θα πω για τον απαγορευμένο έρωτα - που κράτησε για μια ζωή - της Μάγκυ και του καρδινάλιου Ράλφ ντε Μπρικασάρ, στα Πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας :κλαψ:
φαιη σου αρεσε???γιατι θελω να το διαβασω μετα την ευγενια γκραντε.

Φαίη

Κοινωνός
Ναι πολύ! Λίγο το τέλος με χάλασε όπως ανέφερα κι αλλού, αλλά κατά τ' άλλα το βρήκα εξαιρετικό

Αλίκη

Κοινωνός
Απο τις πιο κορυφαιες που εχω διαβασει η Τατιανα κ ο Αλεξαντερ στον "Μπρουτζινο Καβαλαρη", η Φιονα και ο Τζο στο "Τριανταφυλλακι", αλλα και ο Τρισταν κ η Ιβεϊν στην "Αστεροσκονη". Εννοειται η Ελιζαμπεθ και ο κ.Νταρσυ στην "Περηφανια και Προκαταληψη", η Εμμα με τον δικο της στην "Εμμα", η Τζεϊν και ο κ.Ροτσεστερ στην "Τζεϊν Εϋρ", πολλες ιστοριες αγαπης μου αρεσουν αλλα η πρωτη ειναι νομιζω η αγαπημενη μου. :γιούπι:

Πολύνιους

Κοινωνός
Μπέρναρντ και πριγκίπισσα Λι Τσέρι, ρε παιδιά!
Αυτός κάνει ψιλό τρομοκρατικές επιθέσεις και αυτή είναι μια μικρή ρομαντική με βασιλική καταγωγή που έχει κάνει ήδη μια φορά έκτρωση οπότε ορκίζεται στους γονείς της να μην έχει άλλες σχέσεις με άντρες μέχρι να παντρευτεί, όμως τότε γνωρίζει τον Μπέρναρντ, ερωτεύονται, αγαπιούνται, αυτόν τον κλείνουν φυλακή, αυτή κλείνεται στην σοφίτα της και κοιτάζει την σελήνη, μετά γίνεται μια παρεξήγηση κι αυτήν θα παντρευτεί έναν Άραβα, κάτι τέτοιο, αλλά μετά γίνονται διάφορα και έχει χαρούμενο τέλος.
Έτσι που το περιέγραψα δεν μου γέμισε το μάτι, όμως, είναι αυτό που λέει στο εξώφυλλο "μια απίθανη ιστορία αγάπης". Και, αν και δεν έχω διαβάσει πολλές, αυτή νομίζω είναι η αγαπημένη μου.

Last edited:

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Διαβάζω: "Όσα παίρνει ο άνεμος", "Έρωτας στα χρόνια της χολέρας", "Υπερηφάνεια & προκατάληψη"...μα καλά να μην αναφέρει κανείς το "Ρωμαίος & Ιουλιέτα"!!! Είστε Ασυγχώρητοι :γιούπι:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εσείς, έχετε κάποια μυθιστορηματική ιστορία αγάπης που θυμάστε πάντα;
Θα γίνω γραφική αν αναφέρω (πάλι) το 4ο βιβλίο του "Μαύρου Πύργου", με τίτλο "O Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα"; (Οι εικόνες είναι από το εμπνευσμένο από την ιστορία αυτή κόμικ της Marvel).

Αλανον

Όμορφο Νιάτο
Θα γίνω γραφική αν αναφέρω (πάλι) το 4ο βιβλίο του "Μαύρου Πύργου", με τίτλο "O Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα"; (Οι εικόνες είναι από το εμπνευσμένο από την ιστορία αυτή κόμικ της Marvel).

μπραβο ιζυ.αυτη ηταν ερωτικη ιστορια αντισυμβατικη και απλα συγκινητικη. :κλαψ:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Για ζευγαριου αγαπη, το ειχα στο μυαλο οταν το ξεκινησα, αλλα.. αν εχεις κατι ενδιαφερον να παρουσιασεις, δωσε :)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Εμένα πειράζει που μου αρέσει πολύ η ιστορία του Ρον και της Ερμιόνης από Χάρι Πότερ;;; :μαναι: