Χρύσα Κοζανιτά : "Τρεις Λεύκες στην Αυλή μας"

Η εκπομπή "Ουράνιο Τόξο" στην ΕΤ1 είναι από τα καλύτερα παιδικά προγράμματα που ξέρω στην πολύπαθη ελληνική τηλεόραση... Ο παρουσιαστής είναι συμπαθέστατος και κάνει πολύ καλή δουλειά. Μου αρέσει να τη χαζεύω μια στο τόσο, αισθάνομαι ξανά παιδί.

Σήμερα είχε 3 κοριτσάκια που συζητούσαν για τα βιβλία, πόσο διαβάζουν, τι τους αρέσει κλπ. Το καθένα είχε φέρει από 2-3 που του είχαν αρέσει, και με έκπληξή μου είδα ότι η μία είχε διαλέξει το βιβλίο της Χρύσας:)))

Αχ τι ωραία είδηση! Αυτό σημαίνει πως το βιβλίο πράγματι αξίζει (όχι ότι είχα καμιά αμφιβολία...)! :)

Αχ, δεν το ήξερα για να το ξαναδώ. Η εκπομπή ήταν επανάληψη του χειμώνα που μας πέρασε. Τότε βέβαια την είδα μιας και είχα ενημερωθεί, αλλά τώρα δεν το ήξερα.

Χρύσα χαίρομαι πάρα πολύ για σένα,το να καταφέρεις να αγγίξεις με ένα βιβλίο ένα παιδί είναι πολύ σημαντικό.Βιβλία που με άγγιξαν σε μικρή ηλικία τα θυμάμαι ακόμη με αγάπη.Εύχομαι πολλά παιδάκια να θυμούνται το δικό σου βιβλίο με αυτό τον τρόπο!!:)

To αγόρασα πριν λίγο καιρό στη μικρή μου ξαδέλφη, της άρεσε πολύ και δεν είναι καθόλου διαβαστερή!

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Διάβασα κι εγώ επιτελους το βιβλιο :)

Εχω να διαβασω παιδικο βιβλιο απο το γυμνασιο (μετα μπηκα κατευθειαν στον Τολκιν :ρ) οποτε δεν εχω καποιο μετρο συγκρισης. Ομως εχω να πω οτι μου εκανε εντυπωση το ποσο ευκολοδιαβαστο ειναι, κυλαει με μια ευκολια και αμεσοτητα, χωρις να χρειαστει ο αναγνωστης να καταβαλει προσπαθεια για να παρακολουθησει, πραγμα που μου συμβαινει με τα περισσοτερα βιβλια!!!
Επισης μου δημιουργησε αισθηματα οικειοτητας, παροτι εγω προσωπικα δεν ειχα παρομοιες εμπειριες με τα παιδακια. Τα ενιωθα ζωντανα και οικεια και με εκανε να ενδιαφερθω για αυτα, και ναι, πολυ θα ηθελα να τα ξαναβλεπα σε καποιο αλλο βιβλιο!! Καποιες μικρες καταστασεις ηταν τοσο καθηερινες που ηταν εντονη η αισθηση οτι πολλες απο αυτες προεκυψαν απο πραγματικα περιστατικα.

Τωρα ισως ειναι αδικο να επισημαινουμε ρεαλιστικες ατελειες σε ενα παιδικο βιβλιο, αλλα οπως ειχε πει και ο Φαρος,
η κλιμακωση της ιστοριας ηταν ενα αδυναμο σημειο. Και εγω θα προσθεσω η ολη σκηνη της "αποκαλυψης" του τι συνεβαινε, ηταν καπως βιαστικη και ευκολη και φανηκε οτι η Χρυσα ηθελε να ξεμπερδευει αυτο.
Σιγουρα θα το προσεχε πιο πολυ αν το εγραφε τωρα :))))

Επισης, ενα προβλημα που θα ελεγα οτι βρισκει κανεις συχνα σε παιδικα βιβλια, ειναι οτι οι ομιλιες και οι αντιδρασεις καποιως παιδιων δεν ανταποκρινονται ακριβως στην ηλικια τους, αλλα ισως αυτο το larger-than-life να ειναι το απαραιτητο συστατικο ενος παραμυθιου.

Κι απο μενα συγχαρητηρια, Χρυσα και...
Θελουμε κι αλλο :γιούπι:

Last edited: