Χρειάζομαι Βοήθεια (Αποκρυφισμός+Μεσαίωνας)

ΘοδωρήςΘοδωρής

Όμορφο Νιάτο
Χρειάζομαι Βοήθεια! Ναι καλά διαβάσατε σαν πρώτη ανάρτηση μου και βασικά αυτό που με παρακίνησε να εγγραφώ στο φόρουμ-λέσχη σας είναι επειδή έψαχνα γενικά για βιβλία, περιλήψεις από αναγνώστες, απόψεις από μεγαλύτερους και σίγουρα εμπειρότερους βιβλιοφάγους. Έτσι έτυχε σήμερα (μάλλον απόψε γιατί νύχτα το γράφω) μετά από μια βλακώδης ίσως για κάποιους και ανιαρή (όχι για εμένα) σειρά (βλ. «Οι βιβλιοθηκάριοι» aka «The Librarians») να με προβληματίσουν κάποια ερωτήματα και θέματα της σειράς. Μπορεί να μην είναι της παρούσης και ίσως λιγάκι άσχετο , άλλα ένα μεγάλο ίσως συνήθειό μου είναι να μπαίνω στην θέση του συγγραφέα σειράς, ταινίας κ.ά. και να προσπαθώ να καταλάβω το πως σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους θέματα, από που άντλησε πληροφορίες, αν αυτές πληροφορίες είναι αληθινές ή πλαστές από τον συγγραφέα και πως θα μπορούσα όλα αυτά να τα αξιοποιήσω και να φτιάξω κάτι δικό μου στο μέλλον. Το θέμα είναι ότι σε συγκεκριμένο επεισόδιο που είδα στο διαδίκτυο (Σεζόν 2 επεισόδιο 4) είχε σχέση με πολλές φυσικές θεωρίες που ούτε καν γνωρίζω αλλά αυτό που μου έκανε πραγματικά εντύπωση ήταν ότι τα γεγονότα εδράζονταν σε ένα Πανεπιστήμιο πιθανόν φτιαχτό και ασχολούνταν όπως πάντα με την μαγιά, αυτή την φορά ανέφερε πολλά για αποκρυφισμό και ήθελα να το ψάξω γιατί πολλά από τα επεισόδια ,μην τρομάζετε, στηρίζονται σε «μαγεία». Αυτό που εν τέλη με ενδιαφέρει μετά από τον μακροσκελή λόγο μου είναι να βρω διάφορες πληροφορίες για τον αποκρυφισμό, από που προήλθε, διάφορα γεγονότα και μύθους της εποχής της Αναγεννήσεως και του 16ου αιώνα, σχετικά με την ιερά εξέταση, τους μύθους αστικούς και μη, την άποψη της τότε Χριστιανοσύνης, από βιβλία απομνημονευμάτων, βιβλιογραφίων ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία σχετικά που τους πνευματικούς, φιλόσοφους, και απλούς αγρότες της εποχής. Αυτό που ουσιαστικά θέλω δεν είναι έτοιμη εργασία απλά επειδή θέλει πολύ ψάξιμο ένα σημείο έναρξης όπως να μου πείτε: «Έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο σχετικά με αυτό…» ή απλούστερα «Έχω ακούσει στην τηλεόραση/Διαδίκτυο/συγγενείς/σχολείο κ.ά. γι'αυτό…». Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία, άποψη, σκέψη σωστή ή μη (δεν θα το κρίνω εγώ) που σας έρχεται στο μυαλό με αυτό το θέμα.

Υ.Γ. 1) Όποιος θέλει να μάθει περισσότερες πληροφορίες για την σειρά «Οι βιβλιοθηκάριοι» aka «The Librarians» ας μπει σε αυτό τον σύνδεσμο : https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Librarians_(2014_TV_series)
2) Δεν θέλω να ετεροκατευθυνω αγορές ή να διαφημίσω γι'αυτό και δεν αναφέρω τον διαδικτυακό ιστότοπο (site) της προβολής της σειράς.
3) 1η μου ανάρτηση αν κάνω κάποιο λάθος βοηθήστε με να προσαρμοστώ παρακαλώ.
4) Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Καλωσήρθες. Ενημερωτικά, δε θεωρειται φρονιμο να ανοιγει ενα θεμα σε πανω απο 2 μερη για να προκαλεσει προσοχη. Δε σιγουρευεις οτι θα το δουν πιο πολλοι ή πιο γρηγορα έτσι. Αντιθετως, ειναι λογικη spam. Επιτρεψε μου να κρατησουμε το παρον και να διαγραφει το αλλο :)

Δεν εχω εντρυφησει στον αποκρυφισμο και οσα πω ειναι αποτελεσα ημιμαθειας και μπορει να ειναι τελειως λαθος. Απο οσο καταλαβαινω δεν υπαρχει σταθερος ορισμος του τι ειναι αποκρυφισμος και μαγεια ενω η σταση της θρησκειας και των πιστων αλλαζει με την εποχη. Απο οσο μπορω να καταλαβω, ο αποκρυφισμος του μεσαιωνα ξεκιναει σε περιβαλλον συγλρητισμου. Αρχικα ηταν ψευδοεπιστημη βασισμενη σε φιλοσοφιες και κοσμοθεωριες οπως περιγραφονται απο τον αρχαιο κοσμο, ενω σιγουρα παιζει ρολο και η εβραϊκη παραδοση. Συστηματα που επαιξαν ρολο μετεπειτα πρεπει να ηταν ο Νεοπλατωνισμός και ο Ερητισμός (που βασιζεται στα γραπτα του Ερμη του Τρισμεγιστου).

Απο το μεσαιωνα εχω ακουσει για τον John Dee ο οποιος ηταν λογιος της αυλης της βασιλισσας Ελισαβετ και ειχε ασχοληθει με αστρολογια, επικλησεις κλπ. Ενω δηλ. μιλαμε για ενα λιγο πολυ θεοκρατικο περιβαλλον, αναμεσα στους ευγενεις, επισκοπους κλπ, κυκλοφορουσε ενας γνωστος αποκρυφιστης. Λεγεται οτι υπηρξε η βαση για το χαρακτηρα του μάγου Προσπερο της Τρικυμίας του Σέκσπιρ.

Τους προσφατους αιωνες, λογω της επαφης με ανατολιτικες θρησκειες, υπηρξε περαιτερω συγκρητισμος και ενα αποτελεσμα ηταν η Θεοσοφικη Εταιρεια της Μπλαβάτσκυ. Απο το συγκεκριμενο συστημα προερχεται και η σημερινη New Age.

Απο οσο εχω διαβασει, αυτο το συστημα απαγορευε τους πειραματισμους οπως το μυστικισμο και τη μαγεια, και το Ερμητικό Ταγμα της Χρυσης Αυγης (που απο το ονοα πρεπει να βασιζεται στον Ερμητισμό) ξεκινησε προκειμενου να καλυψει αυτο το κενο. Αυτα τα κινηματα, απο οσο μπορω να καταλαβω, ηταν απαντησεις στον υλισμο που κερδιζε εδαφες εκεινες τις εποχες. Μαλιστα η Χρυση Αυγη αυτοαποκαλουταν Χριστιανικη οργανωση, ο ιδρυτης της οπως και πολλα μελη ηταν καθολικοι (αν και κατι τετοιο δεν ηταν υποχρεωτικο). Κατι τετοιο θα φανταζε παραδοξο σημερα, αλλα ο αποκρυφισμος αυτου του ειδους μαλλον αποτελουσε την πειραματκη διασταση των θρησκευτικων και μεταφυσικων πεποιθησεων της εποχης. Δηλ. αφου πιστευω στο Θεο κλπ γιατι να προσευχομαι στους αγιους χωρις απαντηση, και να μη κανω επικληση στον Αρχαγγελο ταδε να μου λυσει το προβλημα.

Τετοιες παραδοξοτητες βλεπουμε πχ και σημερα και εδω, οπου πχ για να διαβασουμε τον καφε (σολομωνικη) σταυρωνουμε πρωτα το φλυτζανι (χριστιανισμος). Ή πχ. στις τηλεοπτικες εκπομπες που καλουν εναν παπα να μιλησει για τα θαυματα, και κατοπιν καλουμε και μια αστρολογο, ή και εναν αριθμολογο να αναλυσει απο αριθμολογικη σκοπια καποια θρησευτικα συμβολα.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι, οπως ειπα, ο αποκρυφισμος εχει να κανει με συγκρητισμο θρησκειων, κοσμοθεωριων και πεποιθησεων. Επισης εχει να κανει με ενα συστημα αντιληψης του κοσμου οπως βολευει τον καθε ακολουθο, και οχι με μια πιθανη απολυτη αληθεια, οπως διατεινονται οι μονοθεϊστικες θρησκειες.

Επειδη δεν εχω να προτεινω συγκεκριμενη βιβλιογραφια, θα σου ελεγα να προσπαθησεις να στραφεις σε ακαδημαικες πηγες που εξεταζουν το θεμα ιστορικα, και να μη καταφυγεις σε κατ εξοχην βιβλια αποκρυφισμου.

Last edited:

Τζόνκαν

Όμορφο Νιάτο
Καλημέρα ,δεν ξέρω πολλά για βιβλία αποκρυφισμού ,αλλά ο Ουμπέρτο Έκο αναφέρει αρκετά στην προμετωπίδα κάθε κεφαλαίου στο Εκκρεμές του Φουκώ ,δεν νομίζω όμως ότι θα τα βρεις σε ελληνική μετάφραση .Στα ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει δύο του Τζορντάνο Μπρούνο και κάποια του Πίκο ντε λα Μιραντόλα ,δυστυχώς δεν θυμάμαι πια.

Γιωργάκος

Όμορφο Νιάτο
Καλημέρα Θοδωρή και χρόνια πολλά!
Ενδεχομένως να σε ενδιαφέρουν κάποια από τα βιβλία της Frances Yates η οποία ήταν ακαδημαϊκός που ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα της ιστορικής σχέσης της σύγχρονης επιστήμης με το χώρο του αποκρυφισμού. Ειδικά, μπορεί να σε ενδιαφέρει αυτό, αυτό (κυκλοφορεί και στα ελληνικά) και αυτό το βιβλίο. Τα συγκεκριμένα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει, έχω διαβάσει μόνο ένα μέρος του "Η τέχνη της μνήμης" της ίδιας, το οποίο είναι μια πολύ αξιόλογη μελέτη και πιστεύω ότι και τα υπόλοιπα βιβλία της θα είναι σε ανάλογο επίπεδο.

ΘοδωρήςΘοδωρής

Όμορφο Νιάτο
Καλωσήρθες. Ενημερωτικά, δε θεωρειται φρονιμο να ανοιγει ενα θεμα σε πανω απο 2 μερη για να προκαλεσει προσοχη. Δε σιγουρευεις οτι θα το δουν πιο πολλοι ή πιο γρηγορα έτσι. Αντιθετως, ειναι λογικη spam. Επιτρεψε μου να κρατησουμε το παρον και να διαγραφει το αλλο :)

Δεν εχω εντρυφησει στον αποκρυφισμο και οσα πω ειναι αποτελεσα ημιμαθειας και μπορει να ειναι τελειως λαθος. Απο οσο καταλαβαινω δεν υπαρχει σταθερος ορισμος του τι ειναι αποκρυφισμος και μαγεια ενω η σταση της θρησκειας και των πιστων αλλαζει με την εποχη. Απο οσο μπορω να καταλαβω, ο αποκρυφισμος του μεσαιωνα ξεκιναει σε περιβαλλον συγλρητισμου. Αρχικα ηταν ψευδοεπιστημη βασισμενη σε φιλοσοφιες και κοσμοθεωριες οπως περιγραφονται απο τον αρχαιο κοσμο, ενω σιγουρα παιζει ρολο και η εβραϊκη παραδοση. Συστηματα που επαιξαν ρολο μετεπειτα πρεπει να ηταν ο Νεοπλατωνισμός και ο Ερητισμός (που βασιζεται στα γραπτα του Ερμη του Τρισμεγιστου).

Απο το μεσαιωνα εχω ακουσει για τον John Dee ο οποιος ηταν λογιος της αυλης της βασιλισσας Ελισαβετ και ειχε ασχοληθει με αστρολογια, επικλησεις κλπ. Ενω δηλ. μιλαμε για ενα λιγο πολυ θεοκρατικο περιβαλλον, αναμεσα στους ευγενεις, επισκοπους κλπ, κυκλοφορουσε ενας γνωστος αποκρυφιστης. Λεγεται οτι υπηρξε η βαση για το χαρακτηρα του μάγου Προσπερο της Τρικυμίας του Σέκσπιρ.

Τους προσφατους αιωνες, λογω της επαφης με ανατολιτικες θρησκειες, υπηρξε περαιτερω συγκρητισμος και ενα αποτελεσμα ηταν η Θεοσοφικη Εταιρεια της Μπλαβάτσκυ. Απο το συγκεκριμενο συστημα προερχεται και η σημερινη New Age.

Απο οσο εχω διαβασει, αυτο το συστημα απαγορευε τους πειραματισμους οπως το μυστικισμο και τη μαγεια, και το Ερμητικό Ταγμα της Χρυσης Αυγης (που απο το ονοα πρεπει να βασιζεται στον Ερμητισμό) ξεκινησε προκειμενου να καλυψει αυτο το κενο. Αυτα τα κινηματα, απο οσο μπορω να καταλαβω, ηταν απαντησεις στον υλισμο που κερδιζε εδαφες εκεινες τις εποχες. Μαλιστα η Χρυση Αυγη αυτοαποκαλουταν Χριστιανικη οργανωση, ο ιδρυτης της οπως και πολλα μελη ηταν καθολικοι (αν και κατι τετοιο δεν ηταν υποχρεωτικο). Κατι τετοιο θα φανταζε παραδοξο σημερα, αλλα ο αποκρυφισμος αυτου του ειδους μαλλον αποτελουσε την πειραματκη διασταση των θρησκευτικων και μεταφυσικων πεποιθησεων της εποχης. Δηλ. αφου πιστευω στο Θεο κλπ γιατι να προσευχομαι στους αγιους χωρις απαντηση, και να μη κανω επικληση στον Αρχαγγελο ταδε να μου λυσει το προβλημα.

Τετοιες παραδοξοτητες βλεπουμε πχ και σημερα και εδω, οπου πχ για να διαβασουμε τον καφε (σολομωνικη) σταυρωνουμε πρωτα το φλυτζανι (χριστιανισμος). Ή πχ. στις τηλεοπτικες εκπομπες που καλουν εναν παπα να μιλησει για τα θαυματα, και κατοπιν καλουμε και μια αστρολογο, ή και εναν αριθμολογο να αναλυσει απο αριθμολογικη σκοπια καποια θρησευτικα συμβολα.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι, οπως ειπα, ο αποκρυφισμος εχει να κανει με συγκρητισμο θρησκειων, κοσμοθεωριων και πεποιθησεων. Επισης εχει να κανει με ενα συστημα αντιληψης του κοσμου οπως βολευει τον καθε ακολουθο, και οχι με μια πιθανη απολυτη αληθεια, οπως διατεινονται οι μονοθεϊστικες θρησκειες.

Επειδη δεν εχω να προτεινω συγκεκριμενη βιβλιογραφια, θα σου ελεγα να προσπαθησεις να στραφεις σε ακαδημαικες πηγες που εξεταζουν το θεμα ιστορικα, και να μη καταφυγεις σε κατ εξοχην βιβλια αποκρυφισμου.

Γειά σας. Ευχαριστώ για την απάντηση.Αρχικά, θα ήθελα να πω και να απολογηθώ που έβαλα το νήμα σε δύο κατηγορίες, το έκανα επειδή θεώρησα ότι ταιριάζει και στις δύο και δεν ήξερα σε ποιά από τις δύο είναι καλύτερο να την βάλω. Σίγουρα δεν θα ξαναγίνει.Τώρα για την απάντηση σας. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις αναφορές. Αρχικός στόχος μου σε αυτό το θέμα δεν είναι ούτε να μιμηθώ ούτε να "εκτροχιαστώ" από τον δρόμο του χριστιανισμού ούτε να παρασύρω άλλους μαζί μου. Προφανώς δεν υπονομευω κάποια άλλα αιρετικά σχήματα και ούτε υπονοώ οτι εσείς με κατηγορείτε για κάτι τέτοιο μέσω της απάντησης σας, απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω για να γίνουν αντιληπτοί οι παρακάτω στόχοι μου.
Πρώτα απ'όλα γενικά ασχολούμαι με τις πληροφορίες και την γνώση. Ο αποκρυφισμός απλά έτυχε σαν θέμα την επόμενη μπορεί να είναι κάποιο άλλο. Εγώ πιο πολύ θέλω να επικεντρωθώ ιστορικά όπως είπατε αλλά όχι επιδερμικά και σίγουρα αν προκύψει θα ασχοληθώ και με άλλα παράλληλα, επαλλάσσουσα, υπάλληλα, επάλληλα κ.ά. θέμα. Επίσης με ενδιαφέρει να μάθω και την ψυχολογία αν οχι την συμπεριφορά των μυούμενων και αποκρυφιστων και μη απασχολουμένων με αυτά ανθρώπων, το κλίμα γύρω από τα πράγματα αυτής της εποχής. Επειδή γενικά είναι πράγματα πολυσυζητημένα και πολυγραμμένα από νουβελίστες θέλω να εντρυφίσω στο να μάθω περισσότερα πράγματα από αυτά που ξέρω.

Εγώ θα πω το άσχετο μου: Λατρεμένη σειρά το «The Librarians» :αγαπώ:
και εμένα μου αρέσει γιατί ασχολείται με πολλά θέματα και φαίνεται πολυψαγμενος ο σεναριογράφος

Καλημέρα Θοδωρή και χρόνια πολλά!
Ενδεχομένως να σε ενδιαφέρουν κάποια από τα βιβλία της Frances Yates η οποία ήταν ακαδημαϊκός που ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα της ιστορικής σχέσης της σύγχρονης επιστήμης με το χώρο του αποκρυφισμού. Ειδικά, μπορεί να σε ενδιαφέρει αυτό, αυτό (κυκλοφορεί και στα ελληνικά) και αυτό το βιβλίο. Τα συγκεκριμένα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει, έχω διαβάσει μόνο ένα μέρος του "Η τέχνη της μνήμης" της ίδιας, το οποίο είναι μια πολύ αξιόλογη μελέτη και πιστεύω ότι και τα υπόλοιπα βιβλία της θα είναι σε ανάλογο επίπεδο.
Καλημέρα ,δεν ξέρω πολλά για βιβλία αποκρυφισμού ,αλλά ο Ουμπέρτο Έκο αναφέρει αρκετά στην προμετωπίδα κάθε κεφαλαίου στο Εκκρεμές του Φουκώ ,δεν νομίζω όμως ότι θα τα βρεις σε ελληνική μετάφραση .Στα ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει δύο του Τζορντάνο Μπρούνο και κάποια του Πίκο ντε λα Μιραντόλα ,δυστυχώς δεν θυμάμαι πια.

Χρόνια Πολλά! Ευχαριστώ πολύ για εμένα είναι αρκετά έστω μερικά ονόματα.

Last edited by a moderator:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Πρόσφατα έμαθα για το βιβλιο The Occult: A history του Colin Wilson. Εχει μια ενδιαφερουσα ιστορικη αναδρομη, αν και εχει παρει αρνητικες κριτικες καθοτι ο συγγραφεας προσπαθει να περασει μια δικη του θεωρια.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Θοδωρήx2, το μόνο όνομα που μου έρχεται στο μυαλό (και πάλι, δεν ειμαι σίγουρη οτι σχετίζεται με αυτό που ψάχνεις) είναι της Έλενας Μπλαβάτσκυ την οποία έμαθα απο τις πολυάριθμες υποσημειώσεις του βιβλιου La Bas, του Joris-Karl Huysmans.

Εdit: Μολις είδα οτι στην ανέφερε ήδη ο πάνσοφος Αντέρωτας. :)