Φωτισμός για διάβασμα (Ψυχρός ή Θερμός)

Μορφέας

Όμορφο Νιάτο
Εγώ γενικά υποστηρίζω τον ψυχρό φωτισμό. Αλλά μετά από δοκιμές πιστεύω πραγματικά πως ο καλύτερος φωτισμός είναι ο Led. Βέβαια για το επιστημονικό κομμάτι του θέματος θα ήθελα να ακούσω και την άποψη ενός οφθαλμίατρου, για το αν υπάρχει επιστημονικά ποιος φωτισμός είναι καλύτερος για το διάβασμα..

Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση στο google για το θέμα και μου άναψαν τα λαμπάκια! Έχει πολύ πράγμα πάντως.
1η επιλογή: Το φυσικό φως, δίχως οι ακτίνες του ήλιου να πέφτουν στο βιβλίο φυσικά (ποτέ δεν θα καταλάβω εκείνους που διαβάζουν μπρούμητα στην παραλία με το βιβλίο λουσμένο στο φως...όμως δεν θα τα καταλάβουμε κι όλα σε τούτη τη ζωή).
2η επιλογή: Θερμό φως.
3η επιλογή: Φως κεριών για σύντομο ανάγνωσμα.
4η επιλογή: Ψυχρό φως μόνο για φώτα αυτοκινήτου, ψυγείου και λαμπιόνια μπαλκονιού.
.

Ασημενια

Κοινωνός
Κι εμένα οι επιλογές μου είναι ακριβώς έτσι: πρώτο έρχεται το φυσικό φως (φυσικά αποφεύγω, αν μπορώ, να πέφτουν οι ακτίνες του ήλιου απ' ευθείας στο βιβλίο, γιατί είναι ιδιαίτερα ζαλιστικό και κουραστικό για τα ευαίσθητα ματάκια μου) και δεύτερο το θερμό φως.
Το ψυχρό φως τσακίζει το νευρικό μου σύστημα.

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
επειδη ψαχνω πορτατιφ για το διαβασμα και δεν ξερω πόσα watt να ειναι η λαμπα κλπ ή αν θα ειναι led μηπως έχετε να μου προτεινετε κατι?? θα προτιμουσα να μην ειναι απο αυτα τα πορτατιφ που εχουν γυμνη την λαμπα και βγαζουν σκληρο φως αλλα το φως να διαχέεται πιο απαλά μεσα από υφασμα ή πλαστικο.να ειναι καλυμένη η λαμπα δλδ..
εσείς τί χρησιμοποιείτε?

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Προτιμώ το φως του ήλιου. Γι' αυτό πηγαίνω, όταν διαβάζω, σε χώρους που υπάρχει φυσικό φως. Ο ψυχρός φωτισμός με κουράζει απίστευτα, έτσι επέλεξα τις βραδινές ώρες στο διάβασμα τον θερμό φωτισμό.

Συμπριεν Μερε

Όμορφο Νιάτο
Ψυχρό φως ; Αγαπώ τον ήλιο και κατα συνέπεια το θερμό φως . Σε εμένα φαίρνει μια ψυχική θέρμη . Φυσικά μου είναι απαραίτητο για την ανάγνωση!:))

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Μιας και τελευταία σκέφτομαι να πάρω (ή να φτιάξω) ενα πορτατίφ (κυρίως για διάβασμα) είπα να ρίξω μια ματιά και σε αυτό το θέμα...

Δοκιμασα μια φορα με κερακια (ετσι για τη cultια) με αποτελεσμα να τσεκαρω καθε 10δευτερα αν εχω βαλει πουθενα φωτια,αν εσταξε κανα κερακι,γιατι τρεμει η φλογα στο κερακι,με αποτελεσμα να μη μπορω να συγκεντρωθω στο διαβασμα.

Εκτος και αν ΚΑΝΕΙΣ πως διαβαζεις στο φως των κεριων για να σε βλεπει η γειτονισα και να λεει ''τι ρομαντικουλης'' (παω πασο)
χαχαχαχαχα!
Έχω πεθανει στο γέλιο! :))))

Μεφιστοφελής

Όμορφο Νιάτο
Ψυχρο φωτισμο χωρις ομως να ειναι πολυ σκληρος ή ηλιακο φως για διαβασμα και θερμο χαμηλο φωτισμο για ολα τα αλλα θα ελεγα....
Για το θεο οχι κερακια θα παρει φωτια το δωματιο :p Εξαιρουνται οι βραδιες επιτραπεζιων...

Πριν από μερικά χρόνια χρειάστηκε να ζήσω για μια περίοδο χωρίς ηλεκτρικό και ύστερα απ' αυτή την περίοδο επειδή συνδεόταν με διάφορες καταστάσεις μίσησα το διάβασμα με λάμπες παραφίνης και κεριά. Από τότε αν και το ψυχρό ή εργαστηριακό λευκό φως με κάνει και ''κρυώνω'' προτιμώ πάντα το κίτρινο λευκό δυνατό φως των γαλακτερών λαμπτήρων. Όμως εδώ που ζω τώρα έχουμε συχνές διακοπές και αναθέρμανα τις σχέσεις μου με τα κεριά και δη αρωματικά, όπως επίσης λατρεύω να διαβάζω με μόνο φωτισμό την Κεροζάν Όμνι που με κράταγε ζεστό για πολλά χρόνια και φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο είναι με το τζάκι. Και με την αλογόνου μου άρεσε το διάβασμα αλλά τσούζει η κατανάλωση της.

Μεφιστοφελής

Όμορφο Νιάτο
Αχα....ενδιαφερον...αλλα πως και βρεθηκες σε συνθηκες που πχ δεν καλυπτοταν η αναγκη για διαβασμα ουτε με ενα φως με μπαταριες ??

Ένα φως με μπαταρίες διαρκεί ελάχιστα όταν διαβάζεις πολλές ώρες και τα περισσότερα με λάμπες αυτού του τύπου αν εξαιρέσουμε τους φακούς βγάζουν ψυχρό φωτισμό.

Τσίου

Μύστης
Αν το δωμάτιο δεν λούζεται στο φως του ήλιου, προτιμώ τον ψυχρό φωτισμο, του φροντιστηρίου που λέω. Δεν μπορώ το κιτρινιάρικο, μου κουράζει τα μάτια.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Δεν έχεις δεί τον φωτισμό του δωματίου μου που είναι λες και σου κάνουν ανάκριση ή σε ετοιμάζουν για εγχείριση. Βάζω στοίχημα οτι όποτε το ανάβω πρέπει να φαινομαι και απο το διάστημα. Κάθομαι σαν τις νυχτερίδες στο σκοτάδι ή ανάβω ένα πολύ αισθησιακό κοκκινοροζ πορτατίφ.

Τσίου

Μύστης
Αυτό είναι δωμάτιο. Να μπορείς να διαβάσεις και να κάνεις χειροτεχνίες σαν άνθρωπος!
Κοκκινοροζ πορτατίφ; Για να διαβάσεις; :αργκ: Πόνεσαν τα μάτια μου που το διάβασα.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Για να ξαπλώσω συνήθως σαν οδαλίσκη. Οποτε έχω επιχειρήσει το διάβασμα με παίρνει ο ύπνος μετα απο λίγο οπότε προτιμώ το μεγάλο φως της ανάκρισης. Και είμαι συνεχώς συνοφρυωμένη απο την ενόχληση (και οχι απο αυτό που διαβάζω). Τραβάτε με κι ας κλαίω δηλαδή.