Φιλία μεταξύ αντρών και γυναικών

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Επίσης, πιστεύω ότι η φιλία περιέχει μέσα της και λίγο έρωτα (νομίζω ότι το έχω ξαναπεί σε παρόμοιο νήμα, δε θυμάμαι), δηλ. τις κολλητές μου τις βρίσκω πανέμορφες, ελκυστικές, πανέξυπνες, υπερτέλειες, γενικά τις λατρεύω, τις κινήσεις τους, τα ελαττώματά τους κ.λπ, αισθήματα που νιώθω κι όταν είμαι ερωτευμένη και πιστεύω ότι οφείλεται στον έρωτα (μόνο ζήλεια δε νιώθω για τρίτα πρόσωπα)...
Έτσι είναι :ναι:
Είμαι απ' τις τυχερές που έχουν τρεις κολλητές, και τις θεωρώ όλες πανέμορφες, πανέξυπνες κ.λπ. Αυτό, βέβαια, μου συμβαίνει με όλους τους ανθρώπους που αγαπώ. Να σου πω κιόλας ότι η μια μου φίλη είναι ελαφρά αλλήθωρη, πράγμα που παρατηρεί αμέσως όποιος την πρωτογνωρίζει. Εγώ πάλι δεν μπορώ να το δω, όσο κι αν προσπαθώ!

Προσωπικα ,δεν την πιστευω λογω των γεγονοτων.Στη ζωη μου υπαρχουν αντρες που τους συμπαθω πολυ αλλα σε καμια των περιπτωσεων δε θα μπορουσα να τους δω ερωτικα.Ουτε για αστειο ομως.Αλλα δεν επαυα να τους βρισκω ενδιαφεροντες κ να νοιαζομαι για κεινους.Ασε που νομιζω οτι οι αντρες μπορουν να ειναι πιο ενταξει στη φιλια τους απο ο,τι μια γυναικα διοτι δεν υπεισερχεται ο ανταγωνσιμος.

Βεβαια αν υπαρξει μονοπλευρη ελξη...ατυχησες!Ποτε δε μου συνεβη οι αντρες που θελω για φιλους ,να το βλεπουν τοσο καθαρα.Συνηθως περιπλεκονται απο αυτους τα πραγματα επιβεβαιωνοντας την ενδιαφερουσα ρηση του ΟΥΑΙΛΝΤ.Κι ενω εγω το εχω ξεκαθαρα στο μυαλο κ τη σταση μου ,η φιλια τους δινει θαρρος ,τους κανει επιμονους ενιοτε στις περαιτερω αξιωσεις.Εχω χασει ετσι 4 ατομα που θα τα ηθελα πολυ για φιλικη συναναστροφη...

Ισως φταιει οτι στα 30+ ο αλλος λιγο-πολυ εχει κατασταλαξει στο φιλικο του κυκλο κ δεν εχει λογο να δαπανησει χρονο κ ενεργεια να σε κραταει στη ζωη του αν δεν εξελισσεις με καποιον τροπο τα δεδομενα της ζωης του(πχ με το να γινεις η συντροφος του)...
Μεγαλυτερες πιθανοτητες να επιβιωσει μια φιλια ανδρα-γυναικας τελικα ειναι ισως αν ξεκινα απο τα παιδικα χρονια .Εκει απομυθοποιεις ευκολα τον αλλον,αφου τον εχεις δει και με την ...πανα που λεει ο λογος-αποκτωντας ενα αγνο δεσιμο.χαχα!!!

Αριάδνη

Κοινωνός
Προσωπικα ,δεν την πιστευω λογω των γεγονοτων.Στη ζωη μου υπαρχουν αντρες που τους συμπαθω πολυ αλλα σε καμια των περιπτωσεων δε θα μπορουσα να τους δω ερωτικα.Ουτε για αστειο ομως.Αλλα δεν επαυα να τους βρισκω ενδιαφεροντες κ να νοιαζομαι για κεινους.Ασε που νομιζω οτι οι αντρες μπορουν να ειναι πιο ενταξει στη φιλια τους απο ο,τι μια γυναικα διοτι δεν υπεισερχεται ο ανταγωνσιμος.

Βεβαια αν υπαρξει μονοπλευρη ελξη...ατυχησες!Ποτε δε μου συνεβη οι αντρες που θελω για φιλους ,να το βλεπουν τοσο καθαρα.Συνηθως περιπλεκονται απο αυτους τα πραγματα επιβεβαιωνοντας την ενδιαφερουσα ρηση του ΟΥΑΙΛΝΤ.Κι ενω εγω το εχω ξεκαθαρα στο μυαλο κ τη σταση μου ,η φιλια τους δινει θαρρος ,τους κανει επιμονους ενιοτε στις περαιτερω αξιωσεις.Εχω χασει ετσι 4 ατομα που θα τα ηθελα πολυ για φιλικη συναναστροφη...

Ισως φταιει οτι στα 30+ ο αλλος λιγο-πολυ εχει κατασταλαξει στο φιλικο του κυκλο κ δεν εχει λογο να δαπανησει χρονο κ ενεργεια να σε κραταει στη ζωη του αν δεν εξελισσεις με καποιον τροπο τα δεδομενα της ζωης του(πχ με το να γινεις η συντροφος του)...
Μεγαλυτερες πιθανοτητες να επιβιωσει μια φιλια ανδρα-γυναικας τελικα ειναι ισως αν ξεκινα απο τα παιδικα χρονια .Εκει απομυθοποιεις ευκολα τον αλλον,αφου τον εχεις δει και με την ...πανα που λεει ο λογος-αποκτωντας ενα αγνο δεσιμο.χαχα!!!
φαντινα συμφωνω με όλα οσα διατυπώνεις.
Χτες στο ''παμε πακέτο'' ειχε την απόδειξη της φιλίας μεταξυ δυο νεαρων παιδιών, ετερόφυλων που αρχισε από την παιδική ηλίκια τους στο Αγρίνιο, μετα διακόπηκε και ετσι ήρθαν εκεί να ξαναζητησουν την χαμένη φιλία τους! Ηταν τόσο όμορφο:γιούπι:τους χαρηκα πραγματικά:γιούπι: τους ενωσε η μουσική, ο χορος, ο πόνος και οι αναμνησεις

Χήθκλιφ

Κοινωνός
Το βρίσκω θλιβερό να προτιμάει κάποιος να βγάλει εντελώς ένα πρόσωπο από τη ζωή του, μολονότι τους δένουν πολλά κοινά και θα μπορούσε να αναπτυχθεί ανάμεσα τους γόνιμη φιλία, απλά και μόνο επειδή προτιμούσε έναν ερωτικό δεσμό στον οποίο δεν βρίσκει ανταπόκριση. Είναι θλιβερό να τοποθετείται το φύλο πάνω από τον άνθρωπο.

Last edited:

Χρυσηίδα

Κοινωνός
Η δικιά μου γνώμη αγαπητές Χήθκλιφ και Αξία, είναι ότι οι άντρες είναι άνθρωποι και οι γυναίκες είναι γυναίκες. Αυτό το βλέπω και το νιώθω να συμβαίνει παντού, από τη γλώσσα, μέχρι την εργασία μας, αλλά ακόμα και στο οικογενειακό μας περιβάλλον. Ίσως σ' αυτό το τελευταίο όχι τόσο πολύ, αλλά συμβαίνει.

Δεν είναι όμως απαραιτήτως κακό αυτό. Τουλάχιστον εγώ δεν το βρίσκω θλιβερό, όπως εσύ Χήθκλιφ. Το ότι (σε φυσιολογικές συνθήκες) το αρσενικό έλκεται ερωτικά από το θηλυκό και αντίστροφα, είναι πάρα πολύ ωραίο. Γιατί να είναι θλιβερό; Σίγουρα έχουμε όλοι μας φίλους του αντίθετου φύλου. Αν τώρα, ενός άντρα φίλου μου του πέρασε κάποτε από το μυαλό και μια πονηρή ιδέα, ή δέκα, δεν έγινε και τίποτα. Μπορεί άλλωστε, παρόμοιες ιδέες, να έχουν περάσει και από το δικό μου μυαλό, έτσι δεν είναι; :)

Χήθκλιφ

Κοινωνός
Το βιολογικό φύλο (sex) είναι μία υποκατηγορία και δεν συνεπάγεται καν κάτι απόλυτο για τον άνθρωπο εφόσον μπορεί να ταυτίζεται ή όχι με το κοινωνικό φύλο (gender) του καθενός. Ωστόσο όλοι είμαστε άνθρωποι, και αυτό πιστεύω ότι είναι πολύ πιο σημαντικό, οι υποδιαιρέσεις απλά μας απομακρύνουν ακόμα πιο πολύ.

Η δικιά μου γνώμη αγαπητές Χήθκλιφ και Αξία, είναι ότι οι άντρες είναι άνθρωποι και οι γυναίκες είναι γυναίκες. Αυτό το βλέπω και το νιώθω να συμβαίνει παντού, από τη γλώσσα, μέχρι την εργασία μας, αλλά ακόμα και στο οικογενειακό μας περιβάλλον. Ίσως σ' αυτό το τελευταίο όχι τόσο πολύ, αλλά συμβαίνει.
Χρυσηίδα, διαφωνώ με το παραπάνω, πιστεύω ότι όσα αναφέρεις ως παραδείγματα δεν αποδεικνύουν παρά μόνο ότι βολεύει πολλούς να θεωρείται η γυναίκα κάτι λιγότερο από άνθρωπος, πείθοντας την μάλιστα ότι είναι κάτι περισσότερο και όχι το αντίστροφο, αλλά σίγουρα όχι ίδιο - φτωχή παρηγοριά κατά την γνώμη μου. Όμως δεν θέλω να παρεκκλίνω από το θέμα, καταλαβαίνω ότι αυτή είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή.

Last edited:

Αξία

Κοινωνός

Χρυσηίδα, διαφωνώ με το παραπάνω, πιστεύω ότι όσα αναφέρεις ως παραδείγματα δεν αποδεικνύουν παρά μόνο ότι βολεύει πολλούς να θεωρείται η γυναίκα κάτι λιγότερο από άνθρωπος, πείθοντας την μάλιστα ότι είναι κάτι περισσότερο & όχι το αντίστροφο, αλλά σίγουρα όχι ίδιο - φτωχή παρηγοριά κατά την γνώμη μου. Όμως δεν θέλω να παρεκκλίνω από το θέμα, καταλαβαίνω ότι αυτή είναι η άποψη σου & είναι σεβαστή.

Εμένα πάλι Χήθκλιθ αυτό που μου ακούγεται περίεργο είναι ο όρος άνθρωπος σαν μια ομπρέλα που αγκαλιάζει τα πάντα. Αλλά και πάλι ίσως πρέπει να πούμε τι νομίζουμε πως είναι άνθρωπος (μα πόσο βαθυστόχαστο και ίσως ανούσιο, έχω σίγουρα ξεφύγει) . Ίσως ο ορισμός που δίνει ο καθένας να είναι και ο τρόπος που αντιλαμβάνεται το φύλο του. Υποθετικά μιλώντας πάντα.

Θα συμφωνήσω πάντως με τη Χρυς ως προς το ότι πρώτα αισθάνομαι γυναίκα και μετά όλα τα άλλα, αν υπάρχουν άλλα.

Χρυσηίδα

Κοινωνός
Χήθκλιφ, μπορεί και να κουράστηκα τελικά να πηγαίνω κόντρα σε αυτό που βολεύει ή που έχουν συνηθίσει οι πολλοί :)

Προτιμώ, για παράδειγμα, να σκέφτομαι τι έχει πετύχει η γυναίκα μέσα σε μερικές δεκαετίες μονάχα, παρά να προσπαθώ να πείσω με ατέρμονες συζητήσεις ότι είμαι κι εγώ άνθρωπος. Αφού το ξέρω, στην συζήτηση όλοι θα πειστούν, στην πράξη όμως αυτό δε γίνεται ποτέ. Και σ' αυτό δεν φταίνε βέβαια οι άντρες, απλά είναι έτσι: εμείς νιώθουμε πρωτίστως τη θηλυκή μας πλευρά, όπως πολύ σωστά σημείωσε η Αξία, και οι άντρες βλέπουν σ' εμάς, κάτι διαφορετικό απ' αυτούς, και, για να μιλήσουμε με ψυχαναλυτικούς όρους, βλέπουν κάτι ελλιπές.

Πάντως, για να μην περεξηγηθώ δεν πιστεύω με τίποτα ότι η γυναίκα είναι άνθρωπος μείον κάτι, πιστεύω εντελώς βαθιά και ακράδαντα ότι η γυναίκα είναι άνθρωπος συν κάτι :)

Αυτό βέβαια αποτελεί νήμα από μόνο του, το είχα υποσχεθεί κάποτε και στον Λευτέρη να το ανοίξω, (μιλώντας στο ομιλητήριο για την ακατανόητη φύση της γυναίκας) τώρα που πιάσαμε την ίδια κουβέντα με σας κορίτσια θα το φροντίσω σίγουρα :)

Last edited:

Πολύνιους

Κοινωνός
Καλέ Αξία, καλέ Χρυς, τι εννοείται πως δε νιώθετε άνθρωποι; Μου φάνηκε πολύ αστείο να το λέτε αυτό. :))))
Χήθκλιφ, αυτό που ονομάζεις υποδιαιρέσεις, εμένα μου φαίνεται απλώς η ταυτότητα του καθενός, αφού δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι τι να κάνουμε, κάποιοι νιώθουμε γυναίκες, κάποιοι νιώθουν άντρες. Και καμία σχέση δεν έχει με το βιολογικό φύλο αυτό, συμφωνώ.

Χρυς δεν είχα κάνει ανανέωση τη σελίδα :)))):))))

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πιστεύω, όχι ότι είναι δύσκολη, αλλά δεν είναι πάντα εύκολη η φιλία αντρών και γυναικών, γιατί εισέρχεται ενίοτε το ερωτικό στοιχείο στην σχέση. Παραπάνω μίλησε ο φίλος Χόλντεν ότι προτιμά να είναι και φίλος με την ερωτική του σχέση. Μου αρέσει η στάση του και την προτιμώ κι εγώ. Όμως στις σχέσεις μας με τους ομόφυλους φίλους που έχουμε, δεν υπάρχει (συνήθως) καθαρά ερωτικό στοιχείο. Κι εδώ είναι η διαφορά μιας ομόφυλης και μιας ετερόφυλης φιλίας. Πιστεύω ότι όταν μπει ο έρωτας στην μέση, υπάρχουν φορές που αυτές οι σχέσεις είτε δυσκολεύουν, είτε αραιώνουν αρκετά λόγω.. τεχνικών δυσκολιών.

Εγώ πάλι λέω ότι το όλο ζήτημα είναι καθαρά επιστημονικό. Είναι δύσκολο να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκα εάν δεν το προβλέπει το ζώδιο!

Κατά πως φαινεται και αποδεικνύεται δια μέσου των αιωνων δε χρειάζεται η ύπαρξη φιλίας μεταξύ ετεροφύλων και γιαυτό και η φύση αδιαφορεί ενδόμυχα ή όχι.

Μονόκερε, μας δουλευεις με τα ζώδια???

Last edited by a moderator:

Παρωνύμιος

Κοινωνός
Εγώ πάλι λέω ότι το όλο ζήτημα είναι καθαρά επιστημονικό. Είναι δύσκολο να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκα εάν δεν το προβλέπει το ζώδιο!
Σαφώς! Και επιπλέον, ω, ναι! Είναι οι συναστρίες που πρέπει να μελετηθούν, η συσχέτιση των γενεθλίων χαρτών, η αλληλεπίδραση των μαγικών δυνάμεων των Πλανητών και των Φώτων του ενός και του άλλου. Και αν όλα αυτά ευνοούν, τότε τίποτε δεν θα πρέπει να θεωρείται απίθανο να συμβεί.

Μέγας μύστης ο θείος Όσκαρ δίδαξε τις πιο μεγάλες αλήθειες με τόσο απλά κι ανεπιτήδευτα λόγια που μοιάζουν ψέμα στον αγύμναστο νου.

Βου Παπ

Κοινωνός
Εγώ πάλι, πιστεύω πως υπάρχει φιλία μεταξύ των δύο φύλων. Αν η γυναίκα βγάλει απ'το μυαλό της ότι ο άντρας της μιλάει μόνο και μόνο για να τη "ρίξει" κι αν ο άντρας βγάλει απ'το μυαλό του πως ο μόνος λόγος για να μιλήσει σε μια γυναίκα είναι για να τη "ρίξει", τότε μπορούνε να μιλήσουν ελεύθερα, χωρίς να προσπαθούν να ερμηνεύσουν ο ένας την κάθε κίνηση και την κάθε λέξη του άλλου. Αυτό δε σημαίνει πως παύει να υπάρχει το ερωτικό στοιχείο απαραίτητα, αλλά δεν το θεωρώ εμπόδιο αυτό για να υπάρξει μια φιλία. Με αυτή τη λογική, και ο σύντροφος που επιλέγεις να έχεις δίπλα σου δεν είναι φίλος σου. Εγώ διαφωνώ με αυτό. Πάντα οι άνθρωποι που επιλέγω δίπλα μου (ως σύντροφοι) είναι πάνω απ'όλα φίλοι μου, ξέρουν τα πάντα για μένα, θα με συμβουλέψουν και θα κάνουμε συζητήσεις πάνω σε όλα. Ακριβώς όπως με τους υπόλοιπους φίλους.
Στο πανεπιστήμιο, μιλούσαμε με τον πατέρα και με ρωτούσε αν τρέχει κάτι με τον έναν, με τον άλλον (με τους άντρες που είχα γύρω μου, τέλος πάντων). Του απαντούσα "τι λες ρε πατέρα, αφού είμαστε φίλοι!" και μου απαντούσε "ε, αν δεν πας με τον φίλο σου με ποιον θα πας, με τον εχθρό σου;" (εννοώντας πως αν είναι να ξεκινήσεις μια σχέση, είναι πιο φυσιολογικό να το κάνεις με κάποιον που ήδη γνωρίζεις και που ξέρεις ότι τα πας καλά, παρά με κάποιον που δε γνωρίζεις καθόλου).
Εγώ πάντως έχω περισσότερους αρσενικούς φίλους παρά θηλυκούς. Και πιστεύω πως στην τελική, εξαρτάται απ' το αν θα μπορέσεις να βρεις κώδικα επικοινωνίας με αυτόν που έχεις απέναντί σου, ανεξαρτήτου φύλου. Και για να το κάνεις αυτό, είναι αυτό που είπα στην αρχή, πρέπει να βγει από τη μέση το "κυνήγι". Αυτά.

Επανερχομαι, ακόμα κι εάν τα ζώδια επιτρέπουν τη συναστριακή αυτή συναναστροφή μεταξύ ανδρών - γυναικών (τακτικά ως φίλοι, όχι αραιά και που ως απλοί γνωστοί), θα έρθει η στιγμή που ο Δίας θα βρεθεί ανάδρομος, το κρασί θα είναι παλιό και η στιγμή αδύναμη :)
Σε εκείνες τις στιγμές η ατμόσφαιρα είναι τόσο ηλεκτρισμένη ώστε τα αποτελέσματα να είναι απρόβλεπτα.
Κι επειδή, κατά 73% θα επέλθει το ΩΡΑΙΟ... το ερώτημα που προκύπτει για τους δύο συμπιέζεται σε δύο και μόνο λέξεις: "...και τώρα;"

Βου Παπ

Κοινωνός
Επανερχομαι, ακόμα κι εάν τα ζώδια επιτρέπουν τη συναστριακή αυτή συναναστροφή μεταξύ ανδρών - γυναικών (τακτικά ως φίλοι, όχι αραιά και που ως απλοί γνωστοί), θα έρθει η στιγμή που ο Δίας θα βρεθεί ανάδρομος, το κρασί θα είναι παλιό και η στιγμή αδύναμη :)
Σε εκείνες τις στιγμές η ατμόσφαιρα είναι τόσο ηλεκτρισμένη ώστε τα αποτελέσματα να είναι απρόβλεπτα.
Κι επειδή, κατά 73% θα επέλθει το ΩΡΑΙΟ... το ερώτημα που προκύπτει για τους δύο συμπιέζεται σε δύο και μόνο λέξεις: "...και τώρα;"
Μονόκερε, μ' αρέσεις! Και τι ωραίο που είναι όταν συμβαίνει, χωρίς να το σκέφτεται κανένας από πριν, χωρίς να είναι αυτός ο σκοπός της βραδυάς...

Αστράρχης

Κοινωνός
Πράγματι είναι πολύ όμορφο όπως το περιγράφει ο Μονόκερος. Και πιστεύω πως δεν έχει θέση μετά το ερώτημα "... και τώρα;"