Υπαρχει εξαρτηση στα βιβλια?

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης

Νομιζω πως εχω εξαρτηθει απο την αναγνωση.
Το μεγαλυτερο διαστημα που εχω μεινει χωρις να εχω να διαβασω ενα βιβλιο ειναι 4 ημερες τα τελευταια χρονια και τωρα λογο ελειψης χρηματων ισως παει παραπανω..
Εχει τυχει πολλες φορες να μη βγαινω οικονομικα να αγορασω καποιο βιβλιο και να σκεφτομαι οτι καλυτερα ειναι να στερηθω τα τσιγαρα της βδομαδας προκειμενουν να το αποκτησω.Φτιαχνω συνεχεια λιστες με βιβλια και συγγραφεις που θελω να διαβασω,δε υπαρχει κατι στη βιβλιοθηκη μου που να ειναι αδιαβαστο και οταν ακουω καποιον να λεει οτι εχει βιβλια αδιαβαστα (χωρις να το κρινω) μου φαινεται περιεργο.
Δεν ειναι ακριβω σπορ η αναγνωση αλλα οταν δεν εχω να αγορασω κατι τοτε νομιζω πως με πιανει ενας πανικος και νοιωθω σα πρεζακι.
Γιατι θεωρω το βιβλιο ενα υγειες ναρκωτικο.
Ταξιδευεις,ξεχνιεσαι,ψαχνεις φθηνα βιβλιοπωλεια,συμβουλευεσαι αλλους να σου προτεινουν κατι καλο,που οταν δε μπορεις να το αποκτησεις ειτε επειδη δεν εχεις χρονο,χρηματα ειτε δεν υπαρχει πουθενα να το αγορασεις δε μπορεις να ηρεμισεις και τελος οταν το αποκτησεις..ειναι ενα συναισθημα που δε μπορω να το περιγραψω.

Αγοραζω το βιβλιο..στο φαναρι ανοιγω τη σακουλα και το χαζευω,φτανοντας στο σπιτι φτιαχνω καφε (δε πειραζω το βιβλιο ακομα) ανοιγω κουρτινες,ετοιμαζω τα συνεργα τασακι,τσιγαρα και στρωνομαι σε καποια καρεκλα και μετα πιανω το βιβλιο.
ΜΥΡΙΖΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ!
διαβαζω πληροφοριες τις εισαγωγης,ποτε εκδοθηκε,τιτλο προτωτυπου,ποιος εκανε το εξωφυλλο και ολα τα σχετικα και μετα..παιρνω τη δοση μου.

Ισως ακουγομαι γραφικος.
Πειτε τη γνωμη σας

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Και βεβαια πιστευω οτι μπορει να υπαρξει εξαρτηση/εθισμός στα βιβλια. Δεν ξερω τον επιστημονικο ορισμο της εξαρτησης, αλλα πιστευω οτι οταν το ατομο ειναι σε καποια συγκεκριμενη ψυχολογικη κατασταση και το διαβασμα του προκαλει ευφορία, ειναι κατι πολυ λογικο να συμβει. Επισης πιστευω οτι στο διαβασμα μπορει καποιος να εκφραζει καποιον ψυχαναγκασμό ή λαιμαργία.

Νομιζω ομως οτι η "εξαρτηση στα βιβλια" ειναι κατι το αδοκιμο, επειδη η λεξη "εξαρτηση", όπως και ο "εθισμός", ειναι φορτισμενη αρνητικα, ενω το βιβλιο, ως μέσο αλλα και ως αντικειμενο, ειναι λιγο πολυ εξιδανικευμενο.

Last edited:
Με μπέρδεψε η παμπόνηρη απάντηση τού αγαπητού Αντέρωτα και δεν ξέρω πώς να απαντήσω κι εγώ. Εθισμός κι εξάρτηση στη γνώση ή για το βιβλίο;
Προσωπικά δεν ήμουν ποτέ εξαρτημένος από τα βιβλία (ευτυχώς..., σπασικλάκια). Διαβάζω μόνο όταν πεινάω για τέτοιου είδους τροφή, κι ευτυχώς είμαι φιγουρίνι.

Παρωνύμιος

Κοινωνός
...και τωρα λογο ελειψης χρηματων ισως παει παραπανω..

Εχει τυχει πολλες φορες να μη βγαινω οικονομικα να αγορασω καποιο βιβλιο και να σκεφτομαι οτι καλυτερα ειναι να στερηθω τα τσιγαρα της βδομαδας προκειμενουν να το αποκτησω.

...αλλα οταν δεν εχω να αγορασω κατι τοτε...

...που οταν δε μπορεις να το αποκτησεις ειτε επειδη δεν εχεις χρονο,χρηματα ειτε δεν υπαρχει πουθενα να το αγορασεις δε μπορεις να...

Αγοραζω το βιβλιο...
Μην ανησυχείς. Δεν είσαι εθισμένος στην ανάγνωση βιβλίων.

Δεν προκειται να κρινω η να αξιολογησω τις επιλογες καποιου και την προσωπικη του σχεση με το διαβασμα-δε με αφορα.

Ομως μιας και ανοιξε μια γενικοτερη συζητηση, ναι, φυσικα και υπαρχει ως κατασταση Η "εξαρτηση απο τα βιβλια" -και θα διαφωνησω λιγακι με τον ΑΝΤΕΡΩΤΑ, που μας τα εγραψε πολυ ομορφα , αλλα....Αν κυριολεκτησουμε ,οποιαδηποτε εννοια "εμμονης η εθισμου" ειναι αρνητικη και βλαπτικη! Δεν εχει να κανει με το αντικειμενο, αλλα με τον τροπο που επενεργει στο υποκειμενο και το καθηλωνει σε εναν τροπο σκεψης και λειτουργιας!

Προχειρα πχ μπορω να σκεφτω οτι το διαβασμα ειναι μια διαδικασια απομονωσης με προφανες αποτελεσμα καποιου ειδους αποσυρση απο τη ζωη, οταν μιλησουμε για "εθισμο",οπως οριζεται στον τιτλο κι οχι απλη αγαπη.

Υπαρχουν κι αλλες παραμετροι φυσικα, που απαιτουν περαιτερω αναλυση.Αλλη φορα.
Παντως ο καθενας θεωρω μπορει να κρινει κατα ποσον κατι ειναι ανασταλτικο η οχι στην καθημερινοτητα του ή κατα ποσο διαταρασσει αυτο που οριζει ως ισορροπια στη δικη του ζωη.

Ρε παιδιά, μην τρελαθούμε. Υπάρχει εθισμός στο διάβασμα, όπως υπάρχει εθισμός στην πρέζα, το αλκοόλ και τον τζόγο;

Για μένα, ούτε κατά διάνοια (νομίζω πως γενικότερα απ'τις τέχνες δεν υπάρχει εξάρτηση, παρεμπιπτόντως).

Δεν ειδα κανεναν να... "τρελαινεται" και προσωπικα, ημουν σαφης στον τροπο που τον ορισα:).
Ειπα οτι οποιαδηποτε εννοια "εμμονης η εθισμου" ειναι αρνητικη και βλαπτικη! Δεν εχει να κανει με το αντικειμενο, αλλα με τον τροπο που επενεργει στο υποκειμενο και το καθηλωνει σε εναν τροπο σκεψης και λειτουργιας!
Κατι δε μας βλαπτει μονο σε σωματικο επιπεδο, αλλα και σε ψυχικο.Τεσπα.Σας αφηνω τωρα, επιστρεφω στον γλυκο μου εθισμο, που αποψε μεταφραζεται με το βιβλιο Η ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ.:)

Εμένα πάντως αν μου αρέσει ένα βιβλίο πάρα πολύ "εθίζομαι"... Σίγουρα η λέξη έχει αρνητική χροιά, αλλά τελευταία θυμάμαι που διάβαζα το "Λόφος των Ονείρων" του Μαχεν περίμενα την ώρα και την στιγμή που θα γυρίσω σπίτι να το διαβάσω!!! :διάβασμα4::διάβασμα4:

Θα μπορούσα να το πω και πώρωση, αλλά στα δικά μου τα αυτιά ο εθισμός σε ένα βιβλίο έχει μια γλυκιά έννοια...

Πολύνιους

Κοινωνός
Κάποτε είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο σ' αυτό το φόρουμ, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο νήμα ήταν. Πρόκειται πάντως για ένα μέλος που έλεγε ξεκάθαρα πως μια περίοδο ήταν εξαρτημένο στα βιβλία, τόσο που επηρέαζε αρνητικά και την ζωή του. Δεν θυμάμαι αν έμπαινε σε λεπτομέρειες, αλλά μπορώ να φανταστώ πώς η ανάγνωση βιβλίων μπορεί να γίνει εθιστική σε αρνητικό βαθμό.
Κάποιες καταστάσεις που σκέφτομαι: άμα προτιμάς να μένεις σπίτι να διαβάζεις όλον τον ελεύθερο χρόνο σου, απ' το να αναμιγνύεσαι κοινωνικά (ακριβώς όπως πολλά παιδιά με το ίντερνετ και γα video games). Αν οι συγκινήσεις που παίρνεις στην ζωή σου είναι μονάχα μέσα από τις συγκινήσεις των ηρώων στα βιβλία που διαβάζεις. Αν βλέπεις την ζωή σου σαν βιβλίο, και κάθε τι που σου συμβαίνει δεν το αντιλαμβάνεσαι σαν πραγματικότητα, αλλά το βιώνεις φανταστικά/μυθιστορηματικά.

Σωτήρης Ηράκλειο

Όμορφο Νιάτο
Ίσως να είναι, σε κάποιο βαθμό, εθιστικό να κατέχεις όλο και περισσότερα βιβλία, αν και πάλι δε πιστεύω πως μπορεί να συγκριθεί με τους παραδοσιακούς εθισμούς. Πχ κάποιος "εθισμένος" στο βιβλίο θα έκλεβε, θα ήταν επιθετικός, θα απομονωνόταν, θα προτιμούσε να μη φάει ή να μη πιεί, να μη φροντίζει τους δικούς του κτλ; Το πολύ πολύ πιστεύω κάποιος να έχει μια πολύ ισχυρή συνήθεια..

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Ισως επρεπε να βαλω τον εθισμο σε ''εισαγωγικα'' για να μη παρεξηγηθω..
Λεγοντας για εθισμο Χρηστος Αλεξανδριδης και Στράτη μιλαω για τη γνωση και το ταξιδι.
Αλλος θα μπορουσε να πει εθισμο το να μαζευεις βιβλια για τη βιβλιοθηκη σου που παλι για μενα ειναι δεκτο καθως μπορει να εισαι συλλεκτης.
Μιλησα μεταφορικα για υγειες ναρκωτικο,φυσικα και κανεις που διαβαζει βιβλια δε θα παει να κλεψει,να χτυπησει ή να απειλησει γιατι ενα βιβλιο παραγει πολιτισμο και οχι κλεφτες! (ετσι πιστευω τουλαχιστον)

Οταν καποιος λεει του αρεσει να διαβαζει,(και δε μιλαω για φυλλαδια του Lidl) ειναι ''εθισμενος'' πειτε το οπως θελετε δε σημαινει πως ειναι κλεισμενος στον εαυτο του ή δε βγαινει απο το σπιτι..ας πουμε αφιερωνει μια,δυο ωρες τη μερα να διαβασει ενα βιβλιο.. θα μπορουσε αντι για βιβλιο να ειναι αποχαυνωση σε μια TV.(για περισσοτερες ωρες)

Δειξτε λιγο κατανοηση!
Ολοι εχουμε ή ειχαμε καποιο συγγενη/φιλο που ηταν/ειναι πρεζακι της τηλεορασης και του δελτιου των 21:00 :)

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Είμαστε ξεχωριστοί σαν προσωπικότητες και ο καθένας μας φέρνει κάθε λειτουργία στα μέτρα του. Άλλο τόσο και το διάβασμα. Δεν θα με έλεγα εθισμένη. Προτιμώ να με πω εμμονική. Δεν ξέρω πώς και γιατί όσο μεγαλώνω εμφανίζω συσσωρευτικές τάσεις...ένας κόσμος μικρός γύρω μου είναι η προέκτασή μου...είμαι τραγικά κακομαθημένη σ’ αυτό...στο σπίτι μου που κυρίως ήταν ο χώρος δουλειάς μου δεν έχω κυριολεκτικά πού να ακουμπήσω...κι αρνούμαι πάνω από ένα χρόνο τώρα να αποχωριστώ το ο,τιδήποτε και πρέπει αν θέλω να δημιουργήσω νέα αφετηρία...ένα βιβλίο που θα λείψει είναι για μένα απώλεια...λατρεύω το βιβλίο όχι μόνο σαν περιεχόμενο...το λατρεύω σαν αντικείμενο...η οσμή του χώρου μου είναι αυτό...αυτό και οι προσωπικές μου οσμές που ήρθαν και προστέθηκαν...όποιος έρχεται σπίτι αυτό λέει...Σχολιάζει την οσμή του...Ζω σ ΄ένα χώρο που εγώ δεν είμαι παρά ένα μικρό κομμάτι του...το υπόλοιπο είναι βιβλία κάθε λογής και εργαλεία και μηχανές που πειριποιούνται βιβλία...δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση να ξυπνήσω και να κοιμηθώ χωρίς αυτό...αυτό πώς θα το λέγαμε εκτός από βαθιά εμμονή;

Μορφέας

Κοινωνός
Κάποτε είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο σ' αυτό το φόρουμ, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο νήμα ήταν. Πρόκειται πάντως για ένα μέλος που έλεγε ξεκάθαρα πως μια περίοδο ήταν εξαρτημένο στα βιβλία, τόσο που επηρέαζε αρνητικά και την ζωή του. Δεν θυμάμαι αν έμπαινε σε λεπτομέρειες, αλλά μπορώ να φανταστώ πώς η ανάγνωση βιβλίων μπορεί να γίνει εθιστική σε αρνητικό βαθμό.
Κάποιες καταστάσεις που σκέφτομαι: άμα προτιμάς να μένεις σπίτι να διαβάζεις όλον τον ελεύθερο χρόνο σου, απ' το να αναμιγνύεσαι κοινωνικά (ακριβώς όπως πολλά παιδιά με το ίντερνετ και γα video games). Αν οι συγκινήσεις που παίρνεις στην ζωή σου είναι μονάχα μέσα από τις συγκινήσεις των ηρώων στα βιβλία που διαβάζεις. Αν βλέπεις την ζωή σου σαν βιβλίο, και κάθε τι που σου συμβαίνει δεν το αντιλαμβάνεσαι σαν πραγματικότητα, αλλά το βιώνεις φανταστικά/μυθιστορηματικά.
Εγώ πάντως θυμάμαι πως όταν ήμουνα αρκετά μικρός στο δημοτικό μου άρεσε να ταυτίζομαι με τους ήρωες στα βιβλία που διάβαζα. Και ότι ζούσα στο σχολείο ή γενικά στη ζωή μου ήθελα να τα συγκρίνω και να το ταυτίζω με τις ιστορίες στα βιβλία. Ταυτόχρονα δεν μίλαγα σε κανένα και μόνο διάβαζα παραμύθια και μυθιστορήματα και είχα φτάσει σε σημείο να μαλώνω πολύ άσχημα με τον πατέρα μου, καθώς του ζήταγα απίστευτα επίμονα νέα βιβλία. Αυτό βέβαια μπορεί να ήτανε καθαρά της ηλικίας.. Αλλά σίγουρα έφτανε πιστεύω σε σημείο εθισμού. Βέβαια δεν κράτησε πολύ.. νομίζω ένα χρόνο περίπου και μετά συνήλθα πάλι..

Παρωνύμιος

Κοινωνός
Κάποιος είναι εθισμένος στο να αγοράζει βιβλία. Μπορεί να αγοράζει πολλά βιβλία μέσα στο μήνα. Είτε θα τα διαβάσει όλα, είτε όχι. Τα αγοράζει, τα κατέχει, τα συλλέγει. Ας τον πούμε μανιώδη αγοραστή βιβλίων ή μανιώδη συλλέκτη βιβλίων. Ο τόνος στη "μανία".

Κάποιος είναι εθισμένος στην ανάγνωση. Δεν είναι απαραίτητο να αγοράζει. Μπορεί να διαβάζει πολλά βιβλία μες στο μήνα χωρίς να ξοδέψει ούτε ένα σεντ. Αν το θέλει, μπορεί να βρει τους τρόπους για κάτι τέτοιο: υπάρχει το Διαδίκτυο, υπάρχουν οι δανειστικές βιβλιοθήκες. Χιλιάδες διαθέσιμοι δωρεάν τόμοι για ανάγνωση, επαρκείς για να έχει να διαβάζει κάποιος για δυο ζωές. Θα τους διαβάζει, θα τους έχει διαβάσει, δεν θα τους κατέχει ποτέ. Μπορούμε να τον πούμε μανιώδη αναγνώστη. Ο τόνος στη "μανία".

Δεν μιλάς αυστηρά για ανάγνωση αλλά χρησιμοποιείς πολλές φορές (πόσες? μέτρα) το ρήμα "αγοράζω" (βιβλία). Βέβαια, στη δική σου περίπτωση, αγορά βιβλίου σημαίνει αυτόματα και ανάγνωση. Παρήγορο.

Δεν υπάρχει υγιές ναρκωτικό. Υπάρχει εθισμός μαζί με κάποια βλάβη. Όλες οι χημικές ουσίες των οποίων η χρήση προκαλεί εθισμό και κάποια βλάβη θεωρούνται ναρκωτικά με την ευρεία έννοια και με τη νομική οπωσδήποτε. Kαι η νικοτίνη του απλού, αθώου νόμιμου τσιγάρου που αγοράζουμε από το περίπτερο προκαλεί εθισμό και μάλιστα ισχυρό. Α, και βλάβη. Οι ταμπλέτες βιταμίνης C δεν θεωρούνται ναρκωτικά: δεν προκαλούν εθισμό, δεν προκαλούν βλάβη.

Υπάρχει όμως και η συμπεριφορά. Το τσιγάρο δεν είναι μόνο χημεία. Είναι και συμπεριφορά. Να βγεις να τα αγοράσεις, να τα ανάψεις, να φροντίζεις για αναπτήρα, να τα συνδυάσεις με μια βόλτα για καφέ ή για ποτό, με μια δύσκολη κατάσταση, με μια ευχάριστη κατάσταση. Αντιλαμβάνεσαι ότι η συμπεριφορά ενός καπνιστή από έναν μη καπνιστή είναι αρκετά διαφοροποιημένη. Ο ένας μπορεί να στρώνει το κρεβατάκι του και να πέφτει για ύπνο στις 2 το βράδυ, ο άλλος, την ίδια στιγμή, μπορεί να ντύνεται, να βγαίνει έξω και να ψάχνει για ανοιχτό περίπτερο. Αυτή η συνήθεια ("έθος") δεν παύει εύκολα, ακόμα κι αν έχει τακτοποιηθεί η χημεία. Συμπεριφορά.

Τα βιβλία δεν έχουν χημεία αλλά μόνο συμπεριφορά. Να βγεις να τα αγοράσεις ή να τα δανειστείς, να φροντίσεις για φως, ησυχία ίσως, ιδιωτικό προσωπικό χώρο ίσως, να τα συνδυάσεις με μια δύσκολη κατάσταση, να τα συνδυάσεις με μια ευχάριστη κατάσταση, να έχεις χρόνο να τα διαβάσεις, να μην δεις φίλους για να τα διαβάσεις, να μην κάνεις σεξ για να τα διαβάσεις. Συμπεριφορά.

Έπειτα, εξετάζεις τη ζωή κάποιου που έχει μια συγκεκριμένη ισχυρή κι αναπόδραστη συνήθεια και συμπεριφορά. Πώς είναι η ζωή του; Εργάζεται; Πολύ; Λίγο; Όχι; Σπουδάζει; Είναι συνταξιούχος; Ζει μόνος του ή με παρέα; Έχει φίλους με τους οποίους επικοινωνεί/βλέπει τακτικά; Ποιος ασχολείται με το μαγείρεμα, πλύσιμο πιάτων, πλύσιμο-στέγνωμα-σιδέρωμα ρούχων; Ποιος σκουπίζει, σφουγγαρίζει, καθαρίζει, τακτοποιεί σπίτι του; Ποιος πάει για ψώνια και το σκύλο για βόλτα; Εύκολες ερωτήσεις με εύκολες απαντήσεις.

Ανάγνωση: μπορεί να λειτουργήσει κατευναστικά, ηρεμιστικά, διεγερτικά, αγχολυτικά, ψυχοθεραπευτικά. Μπορεί να ανοίξει δρόμους, μπορεί να κλείσει δρόμους. Μπορεί να ανοίξει μάτια, μπορεί να τα κλείσει (προς την γύρω πραγματικότητα). Μπορεί να απομονώσει, μπορεί να φέρει ανθρώπους κοντά (ΛτΒ). Μπορεί να αφυπνίσει, μπορεί να αποκοιμίσει. Η ανάγνωση δεν είναι κάτι καλό ή κακό εξ ορισμού.

Ούτε και κάθε βιβλίο παράγει πολιτισμό. Αυτό θα σήμαινε ότι ο συγγραφέας τους είναι απαραίτητα και φορέας πολιτισμού. Είναι πάντα;

Όλα τα παραπάνω μερικές σκόρπιες σκέψεις ως μια πρόχειρη εισαγωγή.

Απαντώντας τώρα σε σένα, παν μέτρον άριστον κι όλα θα είναι καλά.

Σενσει Παρωνύμιε παρακαλώ μην μου πειράζετε την χημεία!!! Επίσης παρόλο που το ασκορβικο οξύ ή βιταμίνη C ανήκει στις υδατοδιαλυτες βιταμίνες υπάρχει συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη την οποία αν κάποιος υπερβεί θα έχει ναυτίες, κράμπες ακόμα και πέτρα στα νεφρα!!! Κοινώς το ασκορβικό οξύ μπορει να γίνει τοξικό.

Αυτό βέβαια δεν το κάνει και εθιστική ουσία διότι η κατανάλωση του δεν προκαλεί καμια ευχαρίστηση στον άνθρωπο.. Άρα δεν υπάρχει λόγος για κάποιον να υπερβει τα 60mg ημερησίως!!

Εκτός αν κάποιος εθιστει στα πορτοκάλια και τα ακτινίδια!!!:))

Last edited:

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
@Καλικάντζαρε δεν ξέρω αν υπάρχει εθισμός στα βιβλία αλλά η κατάστασή σου δεν παλεύεται :χαχα::ρ

Πλάκα κάνω, μια χαρά σε βρίσκω και το ότι τα διαβάζεις και δεν τα στοιβάζεις απλά στην βιβλιοθήκη σου είναι πάρα πολύ καλό!! Α, και το ότι προτιμάς να μην αγοράζεις τσιγάρα αλλά βιβλία. Το πιο υγιές πράγμα που έχω ακούσει από καπνιστή.

Συμφωνώ με Πολύνιους και Παρωνύμιο. Δεν έχω ακούσει βέβαια καμία τέτοια ακραία περίπτωση βιβλιοφάγου, που προτιμά να απομονώνεται από τα πάντα, φίλους, οικογένεια, δουλειά για να διαβάζει. Αν σε κάποιον συμβαίνει αυτό, τότε ίσως πρέπει να ψαχτεί μήπως αντιμετωπίζει βαθύτερα προβλήματα. Ισως είναι ένδειξη ότι η ζωή του δεν τον ικανοποιεί και η ανάγνωση είναι τρόπος για να ξεφύγει απ' αυτό, όπως συμβαίνει πολλές φορές και με την κατάχρηση αλκοόλ ή ναρκωτικών.

να μην κάνεις σεξ για να τα διαβάσεις.
Εντάξει, αυτό είναι too much :χαχαχα:

Πολύνιους

Κοινωνός
Οταν καποιος λεει του αρεσει να διαβαζει,(και δε μιλαω για φυλλαδια του Lidl) ειναι ''εθισμενος'' πειτε το οπως θελετε δε σημαινει πως ειναι κλεισμενος στον εαυτο του ή δε βγαινει απο το σπιτι..ας πουμε αφιερωνει μια,δυο ωρες τη μερα να διαβασει ενα βιβλιο.. θα μπορουσε αντι για βιβλιο να ειναι αποχαυνωση σε μια TV.(για περισσοτερες ωρες)
Ε ναι δεν σημαίνει ότι πρέπει να πας για αποτοξίνωση αυτό. Αλλά ο τίτλος του νήματος αναρωτιέται γενικά αν υπάρχει εξάρτηση στα βιβλία, το οποίο προσωπικά πιστεύω ότι γίνεται. Γενικά ένας άνθρωπος με τα πάντα μπορεί να εξαρτηθεί σε κακό βαθμό... δεν σημαίνει ότι επειδή το αντικείμενο της εξάρτησης είναι βιβλίο, που είναι καλύτερο απ' την τηλεόραση, ότι αυτό είναι κομπλέ.

συμφωνώ κι εγώ με τον Παρωνύμιο!

Last edited: