Υπάρχουν εύκολοι τρόποι να μάθει κανείς ορθογραφία;

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως το πρόβλημα με την ορθογραφία είναι πολύ πιο σύνθετο.. Επίσης δεν είμαι βέβαιος πως το παλιό σύστημα έδινε καλύτερους ορθογράφους. Οι περισσότεροι "μεγάλοι" που ξέρω είναι πολύ ανορθόγραφοι. Επίσης εγώ που ήμουν στο Δημοτικό κάπου από το '79 έως το '85 (δηλ. πριν τον Γιωργάκη, που ίσως άδικα κατηγορείται και γι' αυτό, και με το "παλιό καλό σύστημα") ήμουν πολύ ανορθόγραφος. Την ορθογραφία μου την έστρωσα μόνος μου μετά το Λύκειο.

Να σημειώσουμε, επίσης, πως η ανορθογραφία δεν είναι σημερινό φαινόμενο αλλά φαινόμενο χιλιετιών. Η ανορθογραφία απαντά και σε παλιά γραπτά, αρχαίες ασκήσεις μαθητών κι αρχαία γκράφιτι (όχι με σπρέι :ρ αλλά χαραγμένα σε μνημεία κτλ.)

Κατά κάποιον τρόπο το πρόβλημα δεν έγκειται τόσο στον μαθησιακό τρόπο, τον δάσκαλο ή τον μαθητή αλλά στην ορθογραφία την ίδια η οποία είναι αρκετά απομακρυσμένη, πια, από την προφορά των λέξεων.

Διας

Όμορφο Νιάτο
Εγώ έμαθα ορθογραφία από το...internet. Έχω αυτόματο ορθογράφο στον browser, οπότε όταν κάνω λάθος μου το σημειώνει. Μετά από τόσα χρόνια, πλέον μπορώ να πω ότι το 97% των λέξεων το γράφω σωστά χωρίς την βοήθεια του ορθογράφου

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Χαίρομαι που το παρατηρείς, Δια.

Θυμάμαι, όταν εμφανίστηκαν οι κειμενογράφοι διάβασα κάπου ένα κείμενο όπου κάποιος κατέκρινε τον ορθογραφικό έλεγχο τού κειμενογράφου, δήθεν πως έτσι θα ξεχνούσαμε την ορθογραφία (έτσι τέλεια που την ξέρουμε όλοι μας).

Στην πράξη, ο ορθογράφος ασκεί έναν συνεχή έλεγχο, μια συνεχή καθοδήγηση, κοκκινίζοντας τα λάθη σου, έτσι που αποκτάς ευαισθησία στο θέμα και αρχίζεις να συγκρατείς κάποια από τα λάθη που κάνεις.

Το σημειώνω γιατί θεωρώ πως σαν λαός είμαστε πολύ γκρινιάρηδες, βρε αδερφέ. Και για τα λάθος αλλά καί για τα σωστά.

Σημείωση: όσοι δεν το γνωρίζετε, για την πυραλώπεκα (φάιρφοξ) υπάρχει ορθογράφος ως επιπρόσθετο (addon) που αξίζει να το ψάξετε και να το εγκαταστήσετε. Πιάνει τα λάθη ακόμα και στο τσατ τού φέισμπουκ.
:ναι:

Πιούζυ

Όμορφο Νιάτο
Στην πράξη, ο ορθογράφος ασκεί έναν συνεχή έλεγχο, μια συνεχή καθοδήγηση, κοκκινίζοντας τα λάθη σου, έτσι που αποκτάς ευαισθησία στο θέμα και αρχίζεις να συγκρατείς κάποια από τα λάθη που κάνεις.

Οπως επισης μπορεις να επαναπαυθεις και να μην αποκτησεις αυτη την ευαισθησια, αφου ο ορθογραφος παντα θα ειναι εκει να σε διορθωνει.

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Οπως επισης μπορεις να επαναπαυθεις και να μην αποκτησεις αυτη την ευαισθησια, αφου ο ορθογραφος παντα θα ειναι εκει να σε διορθωνει.
Και νομίζω ότι ακριβώς αυτό συμβαίνει στο 90% των περιπτώσεων. :ναι:

Τζίλντα

Όμορφο Νιάτο
Το ερωτημα ομως ειναι το να μάθει κανείς ορθογραφία, όχι να γράφει απλά φαινομενικά σωστά ;)

Εγω πιστευω ο καλυτερος τροπος ειναι να μαθεις ετυμολογια, η οποια απο παντα με μαγευε, αλλα καταλαβαινω οτι δε θα μαγευει ολους :Ρ
Για μένα η ετυμολογία είναι μαγική και αποκαλυπτική, γιατί μαθαίνεις όχι μόνο την ορθογραφία της λέξης αλλά και την ιστορία της και τη σημασία της σε διάφορες χρονικές στιγμές. Όταν εξάλλου ξέρεις την ετυμολογία, δεν ξεχνάς και την ορθογραφία.

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά θυμάμαι από μικρή μου λέγαν "όσο περισσότερο διαβάζεις τόσο καλύτερα γράφεις". Με το σκεπτικό μάλλον πως όσο βλέπεις τις λέξεις τόσο τις θυμάσαι.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ορθογραφίας. Σε περίπτωση που κολλούσα σε μία λέξη την έγραφα δυο τρεις φορές με διαφορετικό τρόπο και κρατούσα όποιον μου ταίριαζε καλύτερα, συνήθως ήταν ο σωστός. Πλέον την ψάχνω στο ιντερνετ για να δω πως είναι η σωστή ορθογραφία της.

Πάντως θεωρώ βλακεία που με την αρχή του γυμνασίου ζητάνε να γράφουν οι μαθητές με στυλό. Λες και με το τέλος του δημοτικού μαθαίνουν τέλεια την ορθογραφία.

Φαίη

Κοινωνός
Σε περίπτωση που κολλούσα σε μία λέξη την έγραφα δυο τρεις φορές με διαφορετικό τρόπο και κρατούσα όποιον μου ταίριαζε καλύτερα, συνήθως ήταν ο σωστός. Πλέον την ψάχνω στο ιντερνετ για να δω πως είναι η σωστή ορθογραφία της.
Κι εγώ μια από τα ίδια!

Μαύρο Βέλος

Όμορφο Νιάτο
Εγώ -όσον αφορά την ορθογραφία- έχω πρόβλημα με την κατάληξη -ια/-εια. Πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας απλά εμπειρικά βλέπω ότι όταν τονίζεται στην λήγουσα γράφεται με -ιά. Αν ξέρετε κάτι σχετικό διαφωτίστε με...

Τζίλντα

Όμορφο Νιάτο
Κάποιες απαντήσεις μπορείς να βρεις : http://www.gnomikologikon.gr/greek-glossa.html

Εγώ -όσον αφορά την ορθογραφία- έχω πρόβλημα με την κατάληξη -ια/-εια. Πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας απλά εμπειρικά βλέπω ότι όταν τονίζεται στην λήγουσα γράφεται με -ιά. Αν ξέρετε κάτι σχετικό διαφωτίστε με...

Μπίλος

Κοινωνός
Για εμένα η βελτίωση της ορθογραφίας έχει να κάνει και με την ανάγνωση!Όσο πιο πολύ διαβάζεις, τόσο βελτιώνεις και εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο σου τόσο ορθογραφικά όσο και προφορικά.

Μάρω

Όμορφο Νιάτο
Το ερωτημα ομως ειναι το να μάθει κανείς ορθογραφία, όχι να γράφει απλά φαινομενικά σωστά ;)

Εγω πιστευω ο καλυτερος τροπος ειναι να μαθεις ετυμολογια, η οποια απο παντα με μαγευε, αλλα καταλαβαινω οτι δε θα μαγευει ολους :Ρ
Ταυτίζομαι απόλυτα με τη λογική σου!
Θεωρώ όμως και τα "κολπάκια" πολύ αποτελεσματικά, για να θυμάται κάποιος τη σωστή ορθογραφία.
Και παραθέτω μερικά.

* Για τη χρήση -ε ή -αι στα ρήματα, υπάρχει ένα ποιηματάκι "Το εσείς θέλει με έψιλον, το εκείνος με άλφα γιώτα", ( εσείς γράφετε, εκείνος γράφεται),

* Για τη χρήση του τελικού -ν στα άρθρα (σ)το/(σ)τον και (σ)τη/(σ)την, καθώς και στη λέξη ένα(ν), υπάρχει ο κανόνας που λέει ότι
το "ν" μπαίνει όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή δίψηφο (γκ, μπ, ντ, τσ, τζ) ή τα γράμματα κ,π,τ,ξ,ψ. Αυτά τα τελευταία γράμματα μπορεί να τα θυμάται κανείς με τη φράση "κάποτε ψάξε"

:))

Εγω ευτυχως δεν ειχα απο μικρη προβλημα με την ορθογραφια (πιστευω οτι οφειλεται στο οτι ειχα καλη μνημη οποτε βλεποντας μια λεξη μια φορα τη θυμομουν για παντα αργοτερα με βοηθησαν πολυ τα σταυρολεξα) αλλα ειχα θεμα με τους τονους, ωσπου εφτασα πρωτη λυκειου ξεκινησα τα αρχαια οποτε και συνηθισα να βαζω τονους.

ναι αλλα αν ηταν ετσι κανενας δε θα ειχε προβλημα με την ορθογραφια γιατι τοσα χρονια ακομα και μαλωμενος με το διαβασμα βιβλιων λιγο που θα διαβασει μια εφημεριδα, υποτιτλους ξενων ταινιων και σειρων η και γω δε ξερω τι αλλο ε κατι θα μαθαινε