Το χειρότερο βιβλίο που διαβάσαμε το 2013

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Δυστυχώς, κι εγώ όπως ο καλός μου Μεξικάνος, θα το δώσω στον κατά τα άλλα αγαπητό μου Έκο, και μάλιστα την "Μυστηριώδη φλόγα της βασίλισσας Λοάνα".:ωιμέ:
Τελικά δεν ήμουν ο μόνος...και για μένα ισχύει ό, τι και για τη Μελ. Κάτι "είχε" ο Έκο όταν έγραφε τη "βασίλισσα Λοάνα"...δεν εξηγείται αλλιώς
Τελείως ντεφορμέ :)
Όχι παιδιά, δεν είστε οι μόνοι. +1 κι από μένα...
Και μην ακούσω ότι δεν έπιασα το βαθύτερο νόημα του έργου, θα κλατάρω.

" τα χαρουμενα αγορια της ατζαβαρα"- μανουελ βαθκεθ μονταλμπαν. δε μου ειπε τιποτα
" σκοτωσε οτι αγαπας" - Αλεξης σταματης. Ηθελα πολυ να διαβασω σταματη κ ισως περιμενα περισσοτερα ή εκανα λαθος επιλογη βιβλιου. Θα δοκιμασω ξανα

Ίζι

Κυρά των Σκιών
H "Βασίλισσα της Σαπουνόφουσκας" της Meg Cabot. 'Εψαχνα κάτι σαν το "Ημερολόγιο της Μπρίτζετ Τζόουνς", όμως τελικά μία είναι η Φίλντινγκ. Το άφησα στις πρώτες σελίδες.

Αλίκη

Κοινωνός
H "Βασίλισσα της Σαπουνόφουσκας" της Meg Cabot. 'Εψαχνα κάτι σαν το "Ημερολόγιο της Μπρίτζετ Τζόουνς", όμως τελικά μία είναι η Φίλντινγκ. Το άφησα στις πρώτες σελίδες.
Εμένα μου είχε αρέσει αυτό. Το διάβασα και καλοκαίρι και ήταν ότι πρέπει, χαλαρό και δροσερό, πολύ απολαυστικό :γιούπι:

Ενδιαφέρουσα η ιστορία του αλλά λίγο η ύπαρξη του φανταστικού στοιχείου μου τα χάλασε κάπως μιας και είναι κάτι που δεν με ελκύει ιδιαίτερα. Είμαι οπαδός του ρεαλισμού στην λογοτεχνία..
Κι εγώ το ίδιο Μαρτίνι!

Ο μαγικός ρεαλισμός κάποιων, όχι όλων, λατίνων μου αρέσει.
Έχεις διαβάσει το Πέδρο Πάραμο του Χουάν Ρούλφο; Αν όχι, πιστεύω πως αξίζει.:ναι:

Last edited:
Τώρα βγαίνω εκτός θέματος, αλλά αφού το έχεις, ξεφύλλισε το καμιά φορά, μόνο για να δεις πόσο ωραία γράφει ο Ρούλφο. Οι πρώτες δυο τρεις σελίδες αρκούν.:)

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
H Ιστορία του Ματιού του Μπατάιγ. Οι περιγραφές της νεκροφιλίας με έφεραν στα όριά μου. Δε νομίζω πως θα ήθελα να διαβάσω κάποιο δικό του έργο ξανά.

Εμιλυ

Κοινωνός
Εγώ ακόμα σκέφτομαι .... :ωιμέ:
Μου φαίνεται ότι είναι παραπάνω από ένα :ωιμέ:

Μακράν Ο Μεγάλος Γκάτσμπυ.
Παρωχημένο να το πω, υπερτιμημένο να το πω; Δεν είχε κάτι να μου πει.

Σταυρούλα

Όμορφο Νιάτο
Μακράν Ο Μεγάλος Γκάτσμπυ.
Παρωχημένο να το πω, υπερτιμημένο να το πω; Δεν είχε κάτι να μου πει.
Αλήθεια? Εγώ είδα μόνο την ταινία η οποία δεν με ενθουσίασε καθόλου και είπα φέτος να διαβάσω και το βιβλίο...το έχω από μια εφημερίδα νομίζω...θα δείξει!

Virginia Woolf - Στο Φάρο:πανικός::πανικός::πανικός:
Συμφωνώ!!!!! Σε κάποια φάση δεν καταλάβαινα τι γίνεται..οκ..έχει πολύ ιδιαίτερο τρόπο γραφής η Woolf αλλά μάλλον δεν είναι για μένα αυτού του είδους τα βιβλία.

Επίσης, μέτρια αλλά όχι τελείως χάλια μου φάνηκαν η "Μαντάμ Μποβαρύ" και "Οι Πενήντα Αποχρώσεις του Γκρι" ....

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Μαντάμ Μποβαρύ και 50 αποχρώσεις του γκρι στην ίδια πρόταση (κάπου σε αυτό το σημείο ορμάνε οι χωρικοί με τις τσάπες και τις τσουγκράνες στις ταινίες Φρανκενστάιν της Universal)

Σταυρούλα

Όμορφο Νιάτο
Μαντάμ Μποβαρύ και 50 αποχρώσεις του γκρι στην ίδια πρόταση (κάπου σε αυτό το σημείο ορμάνε οι χωρικοί με τις τσάπες και τις τσουγκράνες στις ταινίες Φρανκενστάιν της Universal)
:χαχαχα: Δεν εννοώ ότι είναι του ίδιου επιπέδου..αλλά το καθένα με τον τρόπο του μου φάνηκε μέτριο! :μαναι:

@Σταυρούλα
Κι εγώ από Το Βήμα τον πήρα τον Γκάτσμπυ, το καλοκαίρι. Συνήθως ένα βιβλίο που δεν με τραβάει το παρατάω. Υπάρχουν άπειρα αξιόλογα βιβλία στις μέρες μας για να χάνουμε τον καιρό μας με αδιάφορα αναγνώσματα. Αλλά επειδή ήταν μόνο 200 σελίδες και το είχα πάρει μαζί μου σ' ένα 3ήμερο στη Χαλκιδική, χωρίς να έχω πάρει κάτι άλλο για την παραλία, έκατσα και το τελείωσα. Όπως καταλαβαίνεις, είναι υποκειμενικό το ζήτημα. Δεν ήταν τόσο απαίσιο ώστε να μη διαβάζεται καν, αλλά ήταν μακράν το πιο βαρετό μυθιστόρημα που διάβασα μες στο 2013.

Αλίκη

Κοινωνός
Εγώ το πρόβλημα που είχα με τον Γκάτσμπυ ήταν ότι πολλές φορές δεν διευκρίνιζε ποιος μιλάει και με μπέρδευε. Γενικά με ψιλομπέρδευε σε διάφορες φάσεις, αλλά μου άρεσε σαν ιστορία στο τέλος, καθώς και ο Γκάτσμπυ σαν ήρωας. Όμως πραγματικά πιστεύω πως είναι βιβλίο που πρέπει να το διαβάσεις δύο φορές για να το εκτιμήσεις και κυρίως να το καταλάβεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι πανδύσκολο... το βάζω λίγο πολύ στην ίδια κατηγορία με το "Πρόγευμα στα Τίφανις" του Καπότε.

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Αλίκη, το "Πρόγευμα στα Τίφφανυς" είναι καλό; Μου άρεσε πολύ η ταινία και θέλω να το διαβάσω όμως ανησυχώ μήπως με απογοητεύσει και μου χαλάσει την αίσθηση της ταινίας.

Last edited:
Ή ίσως είναι απλά παρωχημένα όλα αυτά, η δεκαετία του '20 στην Αμερική, η παρακμή.
Δεν ξέρω. Μια φίλη μου θεωρεί ότι ούτε ο Χεμινγουέι διαβάζεται στις μέρες μας. Μιλώ για πολύ διαβασμένο άνθρωπο και ηθοποιό.

Αλίκη, το "Πρόγευμα στα Τίφφανυς" είναι καλό;; Προσωπικά μου άρεσε πολύ η ταινία & θέλω να το διαβάσω, αλλά ανησυχώ μήπως με απογοητεύσει & μου χαλάσει την αίσθηση της ταινίας.
Και εμένα μου άρεσε πολύ η ταινία.
Έχω διαβάσει πως υπέστη πολλές αλλαγές η ταινία -στο βιβλίο δεν έχει happy end νομίζω- κάτι που δεν ευχαρίστησε και πολύ τον Καπότε ο οποίος ήθελε για πρωταγωνίστρια την Marilyn Monroe.