Τα 100 καλύτερα όλων των εποχών

Υπεράνθρωπος

Όμορφο Νιάτο
100 συγγραφείς από 54 χώρες πρότειναν τα κορυφαία βιβλία όλων των εποχών, σε κατάλογο που δημιούργησε η Νορβηγική Λέσχη Βιβλίου, για να απεικονίσει την παγκόσμια λογοτεχνία με βιβλία από όλες τις χώρες, πολιτισμούς και χρονικές περιόδους.

Τα 100 καλύτερα όλων των εποχών

Έχω δει κι άλλες τέτοιες παρόμοιες λίστες κατά καιρούς αλλά αυτή μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Έχω σκοπό να τη χρησιμοποιήσω σαν οδηγό και να διαβάσω αρκετά που βρίσκονται σε αυτήν. :διάβασμα10:

Έχω δει κι άλλες τέτοιες παρόμοιες λίστες κατά καιρούς αλλά αυτή μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

Συμφωνω μαζι σου Υπερανθρωπε,πριν λιγο καιρο βρηκα κι εγω αυτη την λιστα στο ιντερνετ και μου φανηκε πολυ δυνατη

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω ότι κάτι τέτοιοι κατάλογοι είναι σχετικοί. πάρε ένα βιβλίο του καταλόγου αν ήδη είσουν κοντά στο να το πάρεις, μην αποφασίσεις να πάρεις ένα βιβλίο μόνο και μόνο λόγω του ότι είναι μέσα στον κατάλογο.

Υπεράνθρωπος

Όμορφο Νιάτο
Νομίζω ότι κάτι τέτοιοι κατάλογοι είναι σχετικοί. πάρε ένα βιβλίο του καταλόγου αν ήδη είσουν κοντά στο να το πάρεις, μην αποφασίσεις να πάρεις ένα βιβλίο μόνο και μόνο λόγω του ότι είναι μέσα στον κατάλογο.
Να είναι καλά οι δανειστικές βιβλιοθήκες :μπράβο:

Εμένα αυτή η λίστα μού φαίνεται από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω δει. Σε καμία δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε πάνω από 50%, πάντα θα υπάρχουν έντονα παράπονα. Αλλά η συγκεκριμένη νομίζω πως έχει κάνει αξιόλογη και σφαιρική διαλογή.

100 συγγραφείς από 54 χώρες πρότειναν τα κορυφαία βιβλία όλων των εποχών, σε κατάλογο που δημιούργησε η Νορβηγική Λέσχη Βιβλίου, για να απεικονίσει την παγκόσμια λογοτεχνία με βιβλία από όλες τις χώρες, πολιτισμούς και χρονικές περιόδους.
Η παραπάνω φράση σημαίνει για μένα "μια λίστα απο 100 βιβλία, αντιπροσωπευτικά κάθε είδους, απο έπος μέχρι παιδικό ανάγνωσμα, το καθένα απο τα οποία είναι ενδεχομένως κορυφαίο στο είδος του"
Προφανώς, ΔΕΝ είναι η λίστα με τα 100 καλύτερα όλων των εποχών. Επειδή τέτοια λίστα, πολύ απλά, δεν υπάρχει :)

Last edited:
Μια και η κουβέντα για τον Δον Κιχώτη, τον είχα διαβάσει σε νεαρή ηλικία, πιθανότατα σε διασκευασμένη έκδοση και .....
α) δεν έχω φρέσκια άποψη
β) και να είχα, δε θα πολυμετρούσε :)
...αλλά το ότι χαρακτηρίστηκε σαν το "καλύτερο λογοτεχνικό έργο που γράφηκε ποτέ"μου προκαλεί κατάπληξη

Γλωσσολάγνος

Όμορφο Νιάτο
Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα τη λίστα αυτή. Όποιες και να είναι οι προσωπικές αντιρρήσεις μου ως προς τα έργα, παραδέχομαι ότι έχει καταρτιστεί με κριτήρια πολύ αντικειμενικότερα σε σύγκριση με άλλες παρόμοιες λίστες που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Βέβαια, για άλλη μία φορά, το σημαντικότερο σημείο που βρίσκω ατυχές δεν αφορά τα έργα αλλά τον ασαφή τίτλο, και συνεπώς το ασαφές αντικείμενο: τί θα πει «τα καλύτερα βιβλία»; Πώς λες βιβλίο το έπος του Γκιλγκαμές που είχε σκαλιστεί σε πινακίδες, ή τα ομηρικά έπη που ήταν για αιώνες προφορικά; Πώς λες βιβλίο το σύνολο των διηγημάτων του Κάφκα ή του Τσέχοφ; Καί από πού κι ως πού «βιβλίο = λογοτεχνικό έργο;». Σε μια λίστα όπως αυτή θα έπρεπε να είμαστε πολύ σαφέστεροι και να λέμε «Τα καλύτερα λογοτεχνικά έργα» (συμπεριλαμβάνοντας, κάπως καταχρηστικά, και θεατρικά έργα, όπως ακριβώς συμπεριλαμβάνουμε και όπερες σε λίστες μουσικών έργων).

Last edited:
Δον Κιχώτης κορυφαίος!! Ειδικά το δεύτερο μέρος, όπου ο Δον Κιχώτης μαθαίνει πως κάποιος έγραψε την ιστορία του σε βιβλίο και σηκώνεται από το κρεβάτι του πόνου για νέες περιπέτειες.
Καταπληκτική αφήγηση στο δεύτερο βιβλίο από τον Θερβάντες και σε αυτό το μέρος ο Σάντζο Πάντζα αποδεικνύεται καταπληκτικό μυαλό !!!

Συλλεκτης Κ

Όμορφο Νιάτο
Αν θελετε τη γνωμη μου μην κοιτατε λιστες γιατι δεν ξερετε ποιος τις βγαζει και τι σκοπους εχει.Θελω να σας ρωτησω γιατι να μου αρεσει ενα βιβλιο που συνηθως μου προτεινει καποιος αγνωστος?Θα ελεγα οτι θα προτιμουσα να μου προτεινει ενα βιβλιο ενα μελος της λεσχης,που μπορω να τον ρωτησω κιολας μερικα πραγματα σχετικα με το βιβλιο!