Τα ονόματά μας και η ετυμολογία τους.

ΞένηΛογοτεχνια

Όμορφο Νιάτο
Αλέξανδρος ... βγαίνει από το αρχαίο ρήμα Αλέξω που σημαίνει διώχνω εξού και Αλεξίπτωτο (που διώχνει την πτώση) Αλεξήλιον (Διώχνει τον ήλιο). άρα Αλέξανδρος αυτός που διώχνει τους άνδρες

Φαίη

Κοινωνός
Είμαστε πολλές τελικά...! Το Φωτεινή βγαίνει από το φως. Νομίζω ότι έχει αναφερθεί ήδη κόλας

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Διορθωσουλα: ο Ιωάννης προέρχεται απο το Γιοχαννάν (οπως φαινεται και απο τους ξενικους τυπους Johan, Joanna κλπ). Ο Ιωνάθαν είναι διαφορετικό όνομα (αντιστοιχεί στο αγγλικό Jonathan) και προέρχεται απο το Γιονάταν. Προσωπικά δεν εχω γνωρισει κανεναν Ιωνάθαν, οπότε δεν συνηθίζεται στην Ελλάδα.

(Δεν ξερω τι λεει το συγκεκριμενο σαιτ αλλα μου φαινεται πιο πολυ μυστικιστικό παρά αξιόπιστη πηγή για γλώσσες)

Περισσότερα μπορείς να δεις εδω
http://en.wikipedia.org/wiki/John_(given name)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_(given name)

Last edited:

Μάγος

Όμορφο Νιάτο
Δεν είμαι σίγουρος απο που προέρχεται το Δημήτρης αλλά πιστεύω πως βγαίνει απο το Δημήτηρ που σημαίνει ''Αυτός που έχει 2 μητέρες''.. Επίσης με λένε και Άγγελο, παρμένο απ' τη χριστιανική πίστη και τον Αρχάγγελο Μιχαήλ

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δεν είμαι σίγουρος απο που προέρχεται το Δημήτρης αλλά πιστεύω πως βγαίνει απο το Δημήτηρ που σημαίνει ''Αυτός που έχει 2 μητέρες''..
Δεν είναι όμως έτσι. :όχισουλέω:

Όπως καταλαβαίνεις, εάν το όνομα είχε να κάνει με την λέξη δύο θα γραφόταν με άλλην ορθογραφία. Στην πραγματικότητα η ετοιμολογία του ονόματος έχει ως εξής: Δήμητρα < Δημήτηρ όπου το β' συνθετικό σημαίνει, βέβαια, μητέρα ενώ το α' συνθετικό μάλλον προέρχεται από κάποιο αρχαίο ουσιαστικό δα που σήμαινε γη. "μητέρα γη", λοιπόν, πράγμα που ταιριάζει και με το ποιον της θεάς Δήμητρας.
:ναι:

Συνήθως, η απορία μας για μια ετυμολογία λύνεται απλά με μια ματιά σε κάποιο σύγχρονο λεξικό!

Αλίκη

Κοινωνός
Αρα το ονομα σας ειναι γυναικειο :ιδού:
ουφ επιτελους χρησιμοποιησαν αυτη τη φατσουλα!!!

Ειρήνη Φραγκάκη

Όμορφο Νιάτο
Νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα :)))
Από ότι είδα είμαι η πρώτη Ειρήνη ή κάνω λάθος;Αν και διάβασα όλα τα σχόλια και δεν το είδα.
Επειδή τα ξεψαχνίζω όμως,ιδού η ανάλυση...ελπίζω να μην κουραστείτε :))))

Ειρήνη: θεά των Αρχαίων Ελλήνων, κόρη του Δία και της Θέμιδος. Χαριτωμένη, κρατάει τις αποστάσεις της. Καθοδηγείται από τα συναισθήματά της, με αποτέλεσμα να οδηγείται συχνά σε εσφαλμένες εκτιμήσεις. Είναι αρκετά φιλόδοξη και δίνει σημασία στην εικόνα που έχουν οι άλλοι γι' αυτήν. Θέλει να φαίνεται πιο ανεξάρτητη απ' όσο στην πραγματικότητα είναι. Ειρήνη, ηρεμία.

Ειρήνη / [(Ρένα) προσωπικά το απεχθάνομαι)]
Σύμφωνα με την αρχαία μυθολογία, το όνομά σου προέρχεται από την Ειρήνη την θέα των Αρχαίων Ελλήνων! Η Ειρήνη ήταν η κόρη του Δία και της Θέμιδας και ήταν μία από τις Ώρες που αντιπροσώπευε τον πλούτο και την Ειρήνη. Στην τέχνη απεικονιζόταν ως μία νεαρή όμορφη γυναίκα που στα χέρια της κρατούσε το Κέρας της Αμάλθειας. Το όνομά σου είναι καθαρά και μόνο Ελληνικό και προκύπτει από τον συνδυασμό των λέξεων ειρώ (λέγω) + νους. Αυτό σημαίνει ότι τα λόγια σου είναι αποτέλεσμα ώριμης σκέψης, πάντα λες τεκμηριωμένα τις απόψεις σου! Παράλληλα το όνομά σου προέρχεται από το ρήμα «ειρώ» που σημαίνει συνδέω, για αυτό και πολλές φορές η παρουσία σου γίνεται καταλυτική για την ένωση ανθρώπων. Δεν σου αρέσουν οι καβγάδες και οι χωρισμοί και προσπαθείς να ισορροπείς τις καταστάσεις και να ενώνεις τους ανθρώπους που έχουν διαφορές! Σύμφωνα με την αριθμολογία ο λεξάριθμος του ονόματός σου είναι το 9 και αυτό φανερώνει ότι είσαι μία γυναίκα με μεγάλες ευαισθησίες και πολλά όνειρα για τη ζωή! Μάχεσαι για τα δικαιώματα τόσο τα δικά σου όσο και των ανθρώπων που σε περιβάλλουν και θέλεις γύρω σου να κυριαρχεί η ισότητα, η ενότητα και η αγάπη! Δίνεις σε όλους τη βοήθειά σου και πολλές φορές θα βάλεις σε προτεραιότητα τις ανάγκες των ανθρώπων που σε περιβάλλουν και μετά τις δικές σου! Έχεις μεγάλες κοινωνικές ευαισθησίες και ιδιαίτερα σε συγκινούν τα ζητήματα που αφορούν τα παιδιά, τους ηλικιωμένους και τα ζώα!

Αλίκη

Κοινωνός
Μια απορια που μου γεννηθηκε διαβαζοντας την αναρτηση της Ειρηνης: Οταν παιρνουμε ενα ονομα, παιρνουμε κ τα χαρακτηριστικα του ονοματος αυτου; Κατι σαν τα ζωδια δλδ; Γιατι εχω προσεξει κ σε καρτουλες-μπρελοκ-σελιδοδεικτες που αναλυουν ονοματα, οτι μιλανε στο 2ο ενικο, δλδ σα να σου λεει ποιος εισαι κ οοολα αυτα προκυπτουν απλα... απο το ονομα σου. Δεν εχω ασχοληθει κ πολυ με αυτα κ δεν ξερω, κ εμενα μ'αρεσει να διαβαζω τι σημαινει το ονομα μου, απλα αναρωτιομουν αν προκειται για καποιο εξυπνο εμπορικο τρικ ή κατι παραπανω.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έχω δει πολλές φορές ανθρώπους που λες κι είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που βαυκαλίζεται το όνομά τους.

Έχω δει ασχημούλη Απόλλωνα, ασχημούλα Πανωραία, μπούλη Θησέα κτλ. κτλ. :ανέκφραστος:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μια απορια που μου γεννηθηκε διαβαζοντας την αναρτηση της Ειρηνης: Οταν παιρνουμε ενα ονομα, παιρνουμε κ τα χαρακτηριστικα του ονοματος αυτου; Κατι σαν τα ζωδια δλδ;
Οχι βεβαια. Τα ονοματα ειναι κατι σαν "ευχή", δηλαδη στολιζουν ενα ατομο με τα ωραια χαρακτηριστικα που περιγραφουν, τιποτα ομως δεν εγγυαται οτι θα γινει και ετσι. Δεν προκύπτει απο πουθενά κάτι τέτοιο ούτε καν απο τη θρησκεία απόσο ξέρω.

Γιατι εχω προσεξει κ σε καρτουλες-μπρελοκ-σελιδοδεικτες που αναλυουν ονοματα, οτι μιλανε στο 2ο ενικο, δλδ σα να σου λεει ποιος εισαι κ οοολα αυτα προκυπτουν απλα... απο το ονομα σου. Δεν εχω ασχοληθει κ πολυ με αυτα κ δεν ξερω, κ εμενα μ'αρεσει να διαβαζω τι σημαινει το ονομα μου, απλα αναρωτιομουν αν προκειται για καποιο εξυπνο εμπορικο τρικ ή κατι παραπανω.
Το οτι ειναι εμπορικο τρικ ειναι σιγουρο :))))

Last edited:

Πολυξενη

Κοινωνός
Οταν παιρνουμε ενα ονομα, παιρνουμε κ τα χαρακτηριστικα του ονοματος αυτου; Κατι σαν τα ζωδια δλδ;
Πάντως παλιότερα η Μαλβίνα έγραφε πως έχουμε το "βεβαρημένο" του ονόματος και αν σε λένε Ορέστη, Ηλέκτρα, Ιφιγένια δε σου τα φέρνει η ζωή όπως σε κάποιες Τούλες ή κάποιους Θανάσηδες. (ίσως αλλάζοντας τα σε Ρούλα, Τάκης, Τζένη, Μάκης προσπαθούμε να ξορκίσουμε την κατάρα) :)

Ειρήνη Φραγκάκη

Όμορφο Νιάτο
Για πολλά χρόνια με φώναζαν Ρένα κάτι που απεχθανόμουν αφάνταστα...από τότε που απαίτησα την αλλαγή,λες και ξαφνικά ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ....τόσο απλά :))

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Αλλο πολύ κλασικό παράδειγμα είναι το Σάντυ για το Κυριακή :)))))

Στα αγγλικά το Sandy είναι υποκοριστικό του Alexandra και το Sadie του Sarah. Κανενα δεν έχει σχέση με το Sunday.
Σάντυ λέω τη μία από τις γάτες μου και μόλις έμαθα και την προέλευση του :χαχαχα:

Το δικό μου είναι Ευθαλία και τυχαία έμαθα πως είναι το θηλυκό του ευθαλής που σημαίνει: αυτός που ανθίζει. Αλλά από μικρή όλοι Θάλεια με φωνάζουν. Ίσως να φταίει αυτό λοιπόν που το νιώθω πιο δικό μου. Αυτό που δε μου αρέσει είναι που πάρα πολλοί το γράφουν με γιώτα. Μέχρι και σε αναπτήρα το είδα ως Θάλια...Αυτός που τους κυκλοφόρησε θα απορεί γιατί δεν πούλησε κανέναν :μαναι:
Βέβαια δεν είναι ακριβώς λάθος αν το καλοσκεφτείς. Αφού το Θάλεια είναι αρχαίο όνομα εντελώς διαφορετικό και από το Ευθαλία λογικό είναι να μένει Θάλια. Αλλά δε με νοιάζει, με "ει" το θέλω! :Ρ

Ευστρατια

Όμορφο Νιάτο
Τι δικό μου όνομα είναι Ευστρατία και φαντάζομαι βγαίνει από το ευ που σημαίνει καλό και στράτα.. Καλη στράτα,καλός δρόμος...

Πενθεσίλεια

Όμορφο Νιάτο
Με λένε Μαρίνα και λατρεύω τη θάλασσα. :))))
Το όνομα αυτό προέρχεται από το λατινικό επίθετο marinus-a-um που σημαίνει θαλάσσιος-α-ο.
ή
Το όνομα προέρχεται από την λατινική λέξη mare που σημαίνει θάλασσα.

Αχ κ εμενα ειχαν προβλημα με τον παπα, γιατι ελεγε δεν υπαρχει Αγια Αλικη, αλλα τελικα οι δικοι μου πατησαν ποδι (!) κ τα καταφεραν κ με βαφτισαν ετσι κ οχι Αλεξανδρα οπως μας προτεινε για εναλλακτικη.
Αλίκη,δεν ξέρω γιατί ο παππάς δεν ήθελε να σου δώσει το όνομα,αλλά εγώ σε βλέπω στα εορτολόγια να γιορτάζεις μαζί μου στις 17 Ιουλίου. :)

Η Αυτοκράτειρα Αλεξάνδρα Φεοντόροβα είχε βαφτιστεί με το όνομα Αλιξ (Alix). Επειδή το όνομα Αλίκη προέρχεται απο το Alisia που είναι Γερμανικής ρίζας και συνδέεται άμεσα με το όνομα Alix, εντάσσουμε το όνομα Αλίκη σαν παράγωγο του Alix που σύμφωνα με την Ρωσσική Ορθόδοξη Εκκλησία έχει γιορτή στις 17 Ιουλίου.http://www.eortologio.gr/data/bios.php/?id=86