Τα ονόματά μας και η ετυμολογία τους.

Κατανοητό, όπως είναι κατανοητή και η στάση εκείνων που επιμένουν στην κοινότερη γραφή ορθοπεδικός αντί του ετυμολογικά ορθού ορθοπαιδικός. Σέβομαι πολύ περισσότερο αυτόν που λέει «ξέρω ότι η ετυμολογικά ορθή γραφή είναι η Χ, αλλά προτιμώ την Ψ λόγω συνήθειας ή επειδή είναι η πιο κοινή», παρά αυτόν που θα πει «αφού μου πρωτοέμαθαν το Ψ ως σωστό, δεν μ' ενδιαφέρει ό,τι κι αν μου λέτε εκ των υστέρων για το Χ».

Εμένα είναι κυρίως ιδεολογικοί οι λόγοι. Εκτός αυτού, και ανεξαρτήτως πεποιθήσεων, μου αρέσει πάρα πολύ περισσότερο η ερμηνεία του ονόματός μου με το "η". Και δεν βλέπω τον λόγο να θεωρήσω ότι είναι λάθος κάτι τέτοιο.

Το «λάθος» είναι το εξής: το όνομα Χρήστος δεν υπήρχε στα προχριστιανικά χρόνια, εμφανίζεται μόνο μετά Χριστόν, και υποψιάζομαι ότι η γραφή με ήτα δημιουργήθηκε για να μην παραπέμπει στον Χριστό, διότι φαντάζομαι ότι θα θεωρήθηκε ύβρις να φέρει ένας θνητός τον χαρακτηρισμό του Ιησού ως όνομα, έστω και με την αλλαγή του τόνου. Έτσι πιστεύω ότι άλλαξαν την ορθογραφία, κι εφόσον η γραφή με ήτα είχε πειστικό άλλοθι (Χρήστος από την όντως υπαρκτή λέξη χρηστός, δηλαδή «χρήσιμος», «ωφέλιμος», με την αρκετά συνηθισμένη ανάβαση του τόνου), παρέμεινε.

Μια

Κοινωνός
Με λενε Ερασμία και παρολο που λατρευα την γιαγιά μου το ονομα δεν το χωνεψα ποτε.Το αλλαξα σε υποκοριστικο.Το ερασμια σημαινει αξιαγαπητη,ευχαριστη ...(καμια σχεση).Και προερχεται λεει απο το ρημα "έραμαι" που σημαινει αγαπω.Επισης μου τη σπαει που γιορταζω με τις 40 παρθενες και δεν εχω μια κανονικη γιορτη :( δε βαριεσαι!

Αλίκη

Κοινωνός
Δεν ξερω τι σημαινει το ονομα μου και αν σημαινει κατι... Ξερω οτι προερχεται απο τα Αγγλικα (ή απο τα Γερμανικα μη χειροτερα), οτι ειναι ονομα που ειχαν πριγκιπισσες (ξερω οσα θελω να ξερω ;) ), ξερω επισης οτι υπαρχει το χρωμα το αλικο αλλα δε νομιζω να εχει καποια σχεση, και οτι δεν εχω ονομαστικη γιορτη :( ο παππας μαλιστα δεν ηθελε με τιποτα να με πουν Αλικη γιατι δεν υπηρχε αγια, αλλα τελικα τον πεισαμε :)))
Γενικα μου αρεσει το ονομα μου, μου φαινεται ξεχωριστο και το αγαπω πολυ, παλια μου την εδινε να λεγαν και αλλη Αλικη, αλλα πλεον το ξεπερασα. Τα αρνητικα του ονοματος μου, ειναι πως παντα σχεδον μου πετανε: "Στη χωρα των θαυματων;" ή "Στο ναυτικο;" και το χειριστο ολων, το "Αλικη μουυυυυ" που ελεγε ο Ακαλυπτος στο "Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη". :κάτω::τσκτσκ::όχισουλέω::γρμβ::γκρμφ::οργή:

Μαργαριτα

Κοινωνός
Εγώ που είχα ονομαστική γιορτή και δεν το ήξερα;;Μέχρι τα 16 μου δεν ειχα ιδέα ώσπου με πήρε ο παππούς ένα πρωί (στις 7 :ωιμέ: ) να μου πει χρονια πολλα γιατί άκουσε στον Παπαδάκη ότι ήταν της όσιας Ιφιγένειας . Όμως κάθε χρόνο το ξεχνάω και σχεδόν ποτέ δεν γιορτάζω..:)) Κρίμα γιατί έχασα τα δώρα όσο ήμουν μικρή :χαχα:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Το ονομα μου ειναι Βασιλική και προερχεται (οπως διαβαζω) απο την αρχαια λεξη "βασιλικός" (οχι το φυτό :)) ) που σημαινει αυτος που ανηκει στον βασιλιά.

Αν και.. τους συμμαθητες μου τους θυμιζε την "βασιλικη με τρουλο", και προσφατα στην Ρωμη που πηγα, καποιος θυμηθηκε και την "basilika di san pietro" :χαχα:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Το όνομά μου δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό, μπορώ να πω πως σπάνια ακούγεται και ειδικά εδώ στην Ελλάδα. Με λένε.. Μαρία. :ρ Ήταν το όνομα της μίας γιαγιάς μου. Όταν ήμουν πιο μικρή έκανα παράπονα και έλεγα γιατί δεν με βάφτιζαν με το όνομα της άλλης γιαγιάς μου, που δεν ήταν τόσο συνηθισμένο; Την έλεγαν Αγάπη. Τεσπα, μεγαλώνοντας όμως έκανα μια φίλη Αγάπη, οπότε καλύφθηκε το κενό. :))))
Η Μαρία, όπως όλοι γνωρίζετε ήταν η μητέρα του Χριστού. Τώρα, αν σημαίνει κάτι σαν λέξη, δεν ξέρω. Έχω κι έναν σελιδοδείκτη, που αναγράφει πολλά πράγματα για τον χαρακτήρα του ονόματος Μαρία. Δεν ξέρω αν ισχύουν, πάντως τα λέει πολύ ωραία. :χαχα:

( ΥΓ.: Χαίρομαι που αρχίσαμε να συστηνόμαστε! :))) )

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Το Αλίκη όπως διαβάζω είναι τυπος του Γερμανικού ονόματος Αδελαΐδα που σημαίνει 'ευγενής τύπος'.

Το Μαρία απόσο έχω ακούσει σημαίνει 'πικρός' (δηλ. πικρή :ρ) αλλα αποσο βλεπω δεν εχει σιγουρη ετυμολογια.

Έχω κι έναν σελιδοδείκτη, που αναγράφει πολλά πράγματα για τον χαρακτήρα του ονόματος Μαρία. Δεν ξέρω αν ισχύουν, πάντως τα λέει πολύ ωραία.
Τα ονόματα ειναι στην ουσία ευλογίες, δεν αποτελούν μαντική τέχνη για να αποκαλύψουν το χαρακτήρα μας. Όταν κάποιου του λέμε "πολύχρονος" δε σημαίνει οτι είναι διακοσίων χρονών, αλλά τον ευλογούμε για να ζήσει πολλά χρόνια :)))

Ξερω οτι προερχεται απο τα Αγγλικα (ή απο τα Γερμανικα μη χειροτερα)
:ε;: :αργκ: :πανικός:
Η έννοια του ονόματός σου είναι: «ανώτερο/ευγενές είδος», «από ευγενική γενιά». Το Αλίκη είναι εξελληνισμένη μορφή του δυτικοευρωπαϊκού Alice, που στα Παλαιογαλλικά γραφόταν Aalis και ήταν συντομευμένη μορφή του Adelais, το οποίο με τη σειρά του προέρχεται από το γερμανικό Adalheidis. Το όνομα αυτό το έχουμε εξελληνίσει Αδελαΐς / Αδελαΐδα. Από αυτό προέρχεται και το Heidi (Χάιντι). Τα συνθετικά του είναι adal «ευγενής» + heid «είδος». Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απεχθής η γερμανική του προέλευση... :μαναι:

Η Μαρία, όπως όλοι γνωρίζετε ήταν η μητέρα του Χριστού. Τώρα, αν σημαίνει κάτι σαν λέξη, δεν ξέρω. Έχω κι έναν σελιδοδείκτη, που αναγράφει πολλά πράγματα για τον χαρακτήρα του ονόματος Μαρία. Δεν ξέρω αν ισχύουν, πάντως τα λέει πολύ ωραία. :χαχα:
Το όνομα Μαρία είναι αραμαϊκό και σημαίνει «πίκρα», «παράπονο»,* αλλά και «οργή», «εξέγερση». Η εβραϊκή μορφή του είναι מִרְיָם (Miryām / Μιριάμ). Το χριστιανικό όνομα ήταν αρχικά Μαριάμ. Στο Ετυμολογικό λεξικό κυρίων ονομάτων του Πέτρου Αλεξιάδη διαβάζω ότι οι λατινόγλωσσοι των πρώτων χριστιανικών χρόνων άκουγαν το Mariam σαν αιτιατική πτώση ενός υποτιθέμενου ονόματος Maria, κι έτσι γεννήθηκε το όνομα που ξέρουμε. Προσωπικά το βρίσκω πειστικό.

Το λεξικό του Αλεξιάδη είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά όχι αλάνθαστο. Είναι καλοδουλεμένο, είναι βασισμένο σε πλούσια βιβλιογραφία, αλλά πού και πού βρίσκω κανένα λαθάκι. Δεν ξέρω αν διατίθεται σε όλα τα βιβλιοπωλεία, διότι δείχνει να έχει εκδοθεί με προσωπικά του έξοδα. Το πιο πιθανό είναι να διατίθεται κυρίως (ή μονάχα) σε βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης, εφόσον εκεί διέμενε ο συγγραφέας.

*
Ως προς αυτήν την έννοια, θεωρώ ότι είναι αντίστοιχο του ισπανικού Dolores (Ντολόρες).

Έδιτ: Αντέρωτα, μαζί γράφαμε. Για την αβεβαιότητα της ετυμολογίας του Μαρία έχεις τελικά δίκιο. Άλλο ένα σημείο στο οποίο βρίσκω τον Αλεξιάδη να κάνει φάουλ.

Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Τα ονόματα ειναι στην ουσία ευλογίες, δεν αποτελούν μαντική τέχνη για να αποκαλύψουν το χαρακτήρα μας.
Γι΄αυτό τον λόγο έβαλα φατσούλα που γελάει στην απάντησή μου, σχετικά με τον σελιδοδείκτη.
Έχει όμως πολύ πλάκα, ξεκινάει έτσι: "ΜΑΡΙΑ η πολυδιάστατη. Ενεργητική κι εργατική, θέλει να πετύχει επαγγελματικά και να αφοσιωθεί στην οικογένειά της..." Κυκλοφορούν τέτοιοι για πολλά ονόματα. Πώς είπαμε πως σε λένε; Για να σου πάρω έναν.. ;)

Έδιτ: Αντέρωτα, μαζί γράφαμε. Για την αβεβαιότητα της ετυμολογίας του Μαρία έχεις τελικά δίκιο. Άλλο ένα σημείο στο οποίο βρίσκω τον Αλεξιάδη να κάνει φάουλ.
Χαίρομαι που δεν είναι σίγουρη η ετυμολογία, δεν μου αρέσει η ερμηνεία πικρή. :))))

μου θύμισες μια ξαδέρφη μου Αγάπη που στο σχολείο καθόταν με μια Ελπίδα και μια Σοφία και δεν άντεχαν με τίποτα τα σχόλια της δασκάλας για τα ονόματα τους. :)
Αυτή είναι σύμπτωση! Μόνο μια συμμαθήτρια με το όνομα Πίστη, έλειπε. :χαχα: (αν και δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό το όνομα)

Last edited:

Διας

Κοινωνός
έχω φίλη που το όνομα της είναι Θεοπίστη (και την αδερφή της θεοκτίστη) και την φωνάζουνε Πίστη (και Θέη την αδερφή).

Χρυσηίδα

Κοινωνός
Αλήθεια, καμιά Ελένη δεν έχουμε στη λέσχη; Πριν λίγο καιρό ήθελα την ετυμολογία του ονόματος αυτού για κάτι δικά μου και είχα μπεδρευτεί από αυτά που διάβαζα.

Πολυξενη

Κοινωνός
Θυμάμαι που το έψαξε μια φίλη μου Ελένη και μας έλεγε πως έχει σχέση με το σέλας, το φως όπως και το Σελήνη.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ναι μαλλον ειναι απο τη γνωστη ριζα ελ- ή σελ- απο οπου ειναι και ο ηλιος. Εχω ακουσει οτι συγκεκριμενα ελένη είναι ο δαυλός ή κατι τετοιο

Χρυσα εισαι τυχερη μολις μπηκε μια Ελενη :ρ

Last edited: