Ταινίες που ξεπέρασαν τα βιβλία στα οποία βασίστηκαν

Δεν έχω δει ταινία που να είναι καλλίτερη από το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε. Είμαι λάτρης του κινηματογράφου, αλλά πάντα απογοητεύομαι όταν βλέπω κινηματογραφικές μεταφορές.:ωιμέ:
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να το εξηγήσω αυτό. Θεωρώ λοιπόν ότι:
1.Όταν διαβάζω ένα βιβλίο το "βλέπω" με τα δικά μου μάτια. Όταν γίνει ταινία, το βλέπω με τα μάτια του σεναριογράφου και του σκηνοθέτη.
2.Οι ταινίες απευθύνονται σε ευρύτερο κοινό. Η διεύρυνση αυτή, ίσως, δημιουργεί την ανάγκη να γίνει η ταινία πιο “εμπορική” και συχνά πιο “ερωτική”.
3.Για να γίνει μια ταινία καλλίτερη από το αντίστοιχο βιβλίο, πρέπει οι δημιουργοί της ταινίας να είναι πιο άξιοι από το συγγραφέα του βιβλίου. Αν σκεφτούμε ότι συνήθως επιλέγονται βιβλία μεγάλων συγγραφέων, αυτό είναι δύσκολο.

Μακρυγιάννη υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις στις οποίες ο σκηνοθέτης βάσισε την ταινία του πάνω σε ένα βιβλίο και με κάποιες δικές του τροποποιήσεις έδωσε αποτέλεσμα ανώτερο του βιβλίου... Κι αυτό δεν είναι παράξενο, μόνο που έχουμε την συνήθεια να το ξεχνάμε και να πιανόμαστε με τις κινηματογραφικές μεταφορές των αγαπημένων μας βιβλίων... :)

Για παράδειγμα ο Δράκουλας.
Ένα βιβλίο καλό αλλά για τα σημερινά δεδομένα κάπως κουραστικό... Η κινηματογραφική του μεταφορά από την άλλη;;; Υπέροχη δουλεια από τον Κόπολα... Με την προσθήκη της ερωτικής ιστορίας του Δράκουλα και της Ελιζαμπέτας έδωσε μια πνοή στο σενάριο κάνοντας το αποτέλεσμα γοητευτικότατο...:)

Επίσης η Λάμψη...
Για μένα (είπα για μένα Ίζι :μαναι:) ένα αρκετά βαρετό βιβλίο με αφελές τέλος σε αντίθεση με την εκπληκτική δημιουργία του Κιούμπρικ!!

Και πολλά άλλα παραδείγματα μπορώ να αναφέρω...
Απλά όπως προείπα έχουμε την τάση να στεκόμαστε στις κινηματογραφικές μεταφορές των αγαπημένων μας αναγνωσμάτων!!!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Λίγο στερεότυπο το θεωρώ αυτό να σου πω την αλήθεια Μακρυγιάννη. Υπάρχουν ταινίες κατά κοινή ομολογία αρκετά ανώτερες του βιβλίου (π.χ. Ψυχώ) και αρκετές ισάξιες (π.χ. "Πρέπει να Μιλήσουμε για τον Κέβιν"). Εδώ τηλεοπτικές σειρές έχει τύχει να αφηγηθούν την ίδια ιστορία καλύτερα (π.χ. Το Νησί). Γενικά δεν νομίζω ότι ένα αφηγηματικό μέσο είναι de facto ανώτερο από ένα άλλο.

Και εγώ το θεωρώ απίθανο να μην υπάρχουν καλλίτερες ταινίες από τα αντίστοιχα βιβλία. Ο κανόνας όμως είναι, νομίζω, να χάνουν τα βιβλία κατά την μεταφορά τους στην οθόνη, ειδικά τη μικρή. Τώρα, το νησί είναι μια ειδική περίπτωση. Η κ. V. Hislop (συγγραφέας βιβλίων παραλίας) βασίστηκε (για να μην πω αντέγραψε) μια πολύ καλή ταινία της Λίλας Κουρκουλάκου: Το νησί της σιωπής (1958). Στην ταινία αυτή βασίστηκε και η σειρά του Mega (ερωτηματικό). Νομίζω όμως ότι και η σειρά αυτή είχε τουλάχιστον μια Αχίλλειο πτέρνα: το σενάριο.

[video=youtube;-ifZJdpDi6w]https://www.youtube.com/watch?v=-ifZJdpDi6w[/video]

Last edited:
Προσωπικά η μόνη ταινία που μου άρεσε περισσότερο απ το βιβλίο είναι το Ο κόμης Μοντεκρίστο,2002
επίσης έχω ακούσει πως και το fight club 1999 είναι ανώτερο του βιβλίου
κατά τα άλλα θεωρώ ότι η ταινία πάντα θα υστερεί σε σύγκριση με το βιβλίο στο οποίο βασίζεται,για παράδειγμα ξεφύλλισα το κουρδιστό πορτοκάλι σήμερα και ένιωσα ότι είναι άλλο έργο απ αυτό που είδα

3.Για να γίνει μια ταινία καλλίτερη από το αντίστοιχο βιβλίο, πρέπει οι δημιουργοί της ταινίας να είναι πιο άξιοι από το συγγραφέα του βιβλίου. Αν σκεφτούμε ότι συνήθως επιλέγονται βιβλία μεγάλων συγγραφέων, αυτό είναι δύσκολο.

πράγματι,αναρωτιέμαι τι γνώμη θα σχημάτιζα αν διάβαζα το soylaris που έκανε ταινία ο Ταρκόφσκι

πράγματι,αναρωτιέμαι τι γνώμη θα σχημάτιζα αν διάβαζα το soylaris που έκανε ταινία ο Ταρκόφσκι
Αν εννοείς το "Σολάρις" εμένα μου άρεσε πολύ το βιβλίο και θεωρώ την ταινία αριστούργημα...:)

Θυμήθηκα πάντως πως και το βιβλίο του ΤΖον Άπνταικ "Οι μάγισσες του Ίστγουικ" μου είχε φανεί εντελώς γελοίο, σε αντίθεση με την ταινία που η σαρωτική ερμηνεία του Τζακ Νίκολσον μαζί με τις γοητευτικές Σάραντον, Σερ, Πφάιφερ της έδωσαν μια φοβερή ώθηση και προσωπικά την βρήκα πολλή διασκεδαστική!!!

Είναι και υποκειμενικό το ζήτημα. Ο κόμης Μοντεχρίστος του 2002 που λέει ο Ορφέας ας πούμε εμένα μου φαίνεται μετριότατη (το δε βιβλίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να το βρεις σε έκδοση που να μοιάζει με το πρωτότυπο)

"Πρέπει να Μιλήσουμε για τον Κέβιν"
Δεν ήξερα ότι είναι βιβλίο...
Εγώ θα προσέθετα την <<τιμή της αγάπης >> της μαρκετάκη , βιασισμένη στην <<τιμή και το χρήμα>> του θεοτόκη . Πολύ καλή ταινία!!!

(το δε βιβλίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να το βρεις σε έκδοση που να μοιάζει με το πρωτότυπο)
Εγώ το έχω διαβάσει από παλιές εκδόσεις το συγκεκριμένο... Νομίζω "Αστηρ"!! Όσο θυμάμαι νομίζω είναι παιδική έκδοση...

Κόρτο έχεις να προτείνεις καμια καλή έκδοση;;;

Είναι και υποκειμενικό το ζήτημα. Ο κόμης Μοντεχρίστος του 2002 που λέει ο Ορφέας ας πούμε εμένα μου φαίνεται μετριότατη (το δε βιβλίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να το βρεις σε έκδοση που να μοιάζει με το πρωτότυπο)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όχι μόνο για τη συγκεκριμένη μεταφορά, αλλά και για όλες τις κινηματογραφικές μεταφορές του συγκεκριμένου βιβλίου, που ευτυχώς μπόρεσα να διαβάσω σε μια ωραία επιμελημένη έκδοση δύο τόμων. Πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω πώς είναι δυνατόν αυτό το βιβλίο να μην υπάρχει σε μια φυσιολογική έκδοση στα ελληνικά (αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρόκειται να επανεκδοθεί - αναρωτιέμαι άραγε και σε τι μετάφραση φυσικά, γιατί η τελευταία πλήρης έκδοση ήταν και σε μια πλήρως αρχαΐζουσα γλώσσα, απ' όσο έχω ακούσει).

Κι εμενα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα ο Κομης Μοντεκριστο του 2002. :( Σχετικα με το εργο του Δουμα μου αρεσε περισσοτερο '' Ο Ανθρωπος με τη Σιδερενια Μασκα'' απ' οτι το ιδιο το βιβλιο. Κατα πολλους θεωρειται πατατα η συγκεκριμενη ταινια, αλλα προσωπικα την ευχαριστηθηκα, κυριως λογω του εξαιρετικου καστ ( Ντεπαρτιε, Μαλκοβιτς, Αιρονς, Γκαμπριελ Μπερν, Ντι Καπριο). Να πουμε οτι η ταινια βασιζεται στο τριτο μερος της τριλογιας των '' Τριων Σωματοφυλακων''. Μια αλλη περιπτωση που μου' ρχεται στο μυαλο ειναι '' Ο Τελευταιος των Μοϊκανων'' του Φενιμορ Κουπερ το οποιο μεταφερθηκε στον κινηματογραφο με τον Ντανιελ Ντεϊ Λουίς. :πάνω: Το βιβλιο το ειχα διαβασει οταν ημουν πιτσιρικας και θυμαμαι οτι δεν με συνεπηρε οπως βιβλια περιπετειας αλλων συγγραφεων ( Σαλγκαρι, Καρλ Μάι, Μαϊν Ριντ)

Last edited:
Να σου πω την αλήθεια, θεωρώ πως οι 2 αυτές δημιουργίες είναι ισάξιες!!

Το βιβλίο είναι ΕΦ με φιλοσοφικές προεκτάσεις ενώ η ταινία με τα μακρόσυρτα πλάνα της και τα απίστευτα καδρα της δίνουν μια μινιμαλιστική εκδοχή στο αριστούργημα του Στάνισλαβ Λεμ.

Με μια δεύτερη σκέψη, ίσως η ταινία να είναι λίγο "βαριά" για κάποιους...:)

Και εγώ έπεσα από τα σύννεφα! Το πιο ηλίθιο άρθρο-λίστα που έχω δει εδώ και καιρό (και τα άρθρα-λίστες είναι μια κατηγορία αρθρογραφίας όπου υπάρχει υπερπαραγωγή στην ηλιθιότητα)

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ο Χάρι Πότερ, η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων, το Twilight, η Νάρνια, ο Άρχοντας και ο Άμλετ είναι τα άγνωστα βιβλία;