Ταινία που θα θέλαμε σε βιβλίο!

Βιβλία ωραία θα γινότανε αρκετές ταινίες του Τιμ Μπάρντον- Μια που θα ήθελα να δω σε βιβλίο θα ήταν ο ''ακέφαλος καβαλάρης'', ταινία με γκόθικ τρόμο και χιούμορ, θα ήταν πολυδιάστατο βιβλίο.

Βιβλία ωραία θα γινότανε αρκετές ταινίες του Τιμ Μπάρντον- Μια που θα ήθελα να δω σε βιβλίο θα ήταν ο ''ακέφαλος καβαλάρης'', ταινία με γκόθικ τρόμο και χιούμορ, θα ήταν πολυδιάστατο βιβλίο.
Μια από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες ever. :ναι:

Πολλες!Κατα την γνωμη μου τα βιβλια ειναι καλυτερα απο τις ταινιες!Τhe vow και δεν θα με χαλουσαν και οι πειρατες της καραϊβικης!

Έτσι πρόχειρα μια ταινία που μου 'ρχεται στο μυαλό: Life of Brian των ανεπανάληπτων Monty Python, καλά μόνο που το σκέφτομαι...χαμογελώ πλατιά :))
Νομίζω αν γίνει ακριβή μεταφορά της ταινίας σε βιβλίο, θα 'ναι μούσκεμα από...δάκρυα :γιούπι:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
δηλ. σενάριο ταινίας σε κανονικό βιβλίο δεν είναι... κανονικό βιβλίο; :χμ:

δηλ. σενάριο ταινίας σε κανονικό βιβλίο δεν είναι... κανονικό βιβλίο; :χμ:
Όχι, είναι το σενάριο. Κι εγώ χάρηκα αρχικά όταν το είδα, γιατί μ' αρέσει η Καρύστιανη, αλλά το βρίσκω βαρετό να διαβάζω τους διαλόγους, χωρίς αφήγηση.

Η ταινία "Ουράνια Πλάσματα" (Heavenly Creatures) του Πίτερ Τζάκσον είναι μία λατρεμένη μου ταινία από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου κι εκείνη που έχει επιδράσει στον ψυχισμό μου περισσότερο ίσως από κάθε άλλη. Παρά το ζοφερό, ολέθριο τέλος της, πάντοτε μου γεννούσε θετικά συναισθήματα ελπίδας, αγαλλίασης και μία γενικότερη αίσθηση ευφορίας. Θα ήταν μεγάλη η χαρά μου αν μπορούσα να έχω την ιστορία και σε βιβλίο, με όλο τον εμπλουτισμό σε λεπτομέρειες που θα επιδεχόταν σε αυτή τη μορφή.

Βέβαια, η υπόθεση είναι εν πολλοίς βασισμένη στα προσωπικά ημερολόγια της Πολίν Πάρκερ (που μάλιστα λειτούργησαν ως κύρια αποδεικτικά στοιχεία ενοχής της) ωστόσο, πρόκειται για ημερολόγια που φυσικά ποτέ δεν κυκλοφόρησαν, ενώ παραμένει αβέβαιο αν επιστράφηκαν στην οικογένεια από τις δικαστικές αρχές. Το να εκδοθούν, θα ήταν το λιγότερο ασεβές προς τις δύο 'πρωταγωνίστριες', όμως παρόλα αυτά θα ήθελα πολύ κάποια συγγραφέας βάσει του σεναρίου να αναπλάσει την ιστορία, έστω, σαν μυθιστορηματική βιογραφία (σε μία άκρως παράλογη εκδοχή, έχω φανταστεί ως συγγραφέα την ίδια την Τζούλιετ Χιουμ -Αν Πέρι- ).

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Είδα τα "Ουράνια Πλάσματα" σε σχετικά μικρή ηλικία, και με είχε επηρεάσει πολύ. Έχεις δίκιο, είναι απ' τις ταινίες που σου κάνουν κάτι. Τώρα την έχω ξεχάσει, μόνο την ιστορία θυμάμαι σε γενικές γραμμές και τα χρώματα :)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
( Μήτε εγώ είμαι οπαδός του Φάργκο (αλλά μήτε και των Κόεν, γενικότερα). Το ότι η Frances McDormand πήρε μάλιστα και όσκαρ, η οποία τουλάχιστον στα δικά μου μάτια απλά περιφερόταν, άντε έσκαγε και καμιά γκριμάτσα εδώ κι εκεί, είναι ακατανόητο. )