Ταινία αντί για βιβλίο;

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αναρωτιεμαι.. οταν εχεις δει μια καλη μεταφορα ενος βιβλιου στην μικρη η μεγαλη οθονη, χρειαζεται να διαβασεις και το βιβλιο μετα;

Πέρα απο την προσωπικη επιλογη (θελω ή οχι να το διαβασω), οταν ξερεις την πλοκη και μιλαμε παντα για μια καλη μεταφορα του βιβλιου (το τονιζω), μπορεις να ισχυριστεις : ειδα την ταινια, μου αρεσε πολυ κτλ κτλ οποτε θεωρω πως ΔΕΝ ειναι αναγκη να διαβασω το βιβλιο! ;

Σιγουρα στο βιβλιο θα βρεις το υφος του συγραφεα, τον προσωπικο τροπο γραφης του που τον καταξιωσε, αλλα.. και στην ταινια θα δεις τα αντιστοιχα και.. απο πληθος ανθρωπων που βοηθησαν στην μεταφορα (απο σκηνοθετη, ηθοποιο κτλ μεχρι ενδυματολογο)

Υποψιαζομαι εκ των προτερων πως αρκετοι θα διαλεξετετε τα βιβλια, ομως προσωπικα πολλες φορες προτιμησα να δω την ταινια απο το να διαβασω το βιβλιο.
Και οταν με ρωτανε αν ξερω την υποθεση (για το βιβλιο μιλωντας), εστω και σε μια φευγαλεα ερωτηση στυλ : "ξερεις περι τινος προκειται;" καθε φορα αναρωτιεμαι αν πρεπει να διευκρινησω απο που την ξερω.. (νιωθοντας ενοχη πως κατι κρυβω, αν δεν το αναφερω)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
μα αν δεν εχεις διαβασει το βιβλιο πως να ξερεις αν ειναι μια καλη μεταφορα η ταινια????βεβαια για να γινει καλη μεταφορα πρεπει η να μιλαμε για σειρα η για μια ταινια 2 με 2 μισι ωρες αλλα οπως και να εχει δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν δεν διαβασεις μια μια τις σελιδες!

Last edited:

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Οσο καλη κι αν ειναι η μεταφορα, πολλες μικρες λεπτομερειες απο το βιβλιο θα χαθουν. Ασε που καταλαβαινω πως η μεταφορα ειναι καλη αν εχω ηδη διαβασει ή διαβασω μετα την ταινια το βιβλιο αλλιως δεν μπορω να ειμαι σιγουρη αφου αλλοι θα πουν πως ειναι καλη κι αλλοι θα εχουν αντιθετη αποψη.
Διαβασα προσφατα δυο βιβλια που πρωτα ειχα δει ως ταινιες. Παρολο που ηξερα την πλοκη, δεν βαρεθηκα να πω"ωχ καλα αφου ξερω τι θα γινει" γιατι μια ταινια την βλεπεις μεσα απο τα ματια του σκηνοθετη ενω στο βιβλιο ακους την διηγηση απο τον συγγραφεα.

Κι εγω εχει τυχει να πω πως ναι, γνωριζω για καποιο βιβλιο που εχω δει μονο ως ταινια.Αν ρωτανε μονο το κλασικο"για πες τι παιζει περιπου" ε, θα πω απλα την υποθεση.Αν με ρωτησει "αξιζει να το διαβασω;"θα του πω διαβασε το και μετα δωσε το και σε μενα:χαχαχα:

Ιωάννης

Όμορφο Νιάτο
Ακόμα και αν η μεταφορά είναι καλή λόγω που περιορισμένου μήκος των ταινιών παραλέιπονται πολλές λεπτομέρειες και έτσι χάνει λίγο την αίγλη της η υπόθεση..Εγώ θέλω πάντα να διαβάζω και τα βιβλία ώστε να μπορώ να κρίνω παραπάνω την μεταφορά στον κινηματογράφω..Γιατί υπάρχουν καλές μεταφορές με πολύ αλλαγμένο το σενάριο!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Προσωπικά αντιμετωπίζω τις ταινίες ως κάτι το διαφορετικό και δεν απαιτώ πιστότητα σε σχέση με το βιβλίο, απλά θέλω να μου αρέσει.

Επίσης, αν δω πρώτα την ταινία μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να διαβάσω το βιβλίο καθώς χάνεται ένα μεγάλο μέρος τού ενδιαφέροντός μου αν γνωρίζω την πλοκή.

Πολυξενη

Κοινωνός
αποφεύγω να δω την ταινία αν δεν έχω διαβάσει το βιβλίο,όσο καλή και να είναι η μεταφορά του
θα μου δώσει "ετοιμες" τις εικόνες που θέλω να φτιάξω μόνη μου.πολλές φορές και αφού δω την ταινία,
οι ήρωες και το τοπίο παραμένουν ανεπηρέαστα όπως τα έχω φανταστεί :)

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Θα συμφωνήσω με το Φάρο, αν δω πρώτα την ταινία (συνήθως δεν το επιδιώκω) μετά δεν υπάρχει σχεδόν καμία περίπτωση να διαβάσω το βιβλίο.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Συνήθως διαβάζω πρώτα το βιβλίο. Όμως αν δω μια ταινία που βασίζεται σε βιβλίο και μου κεντρίσει το ενδιαφέρον, θα επιδιώξω να το διαβάσω, γιατί θέλω να διεισδύσω περισσότερο μέσα στην πλοκή που ήδη ξέρω.

Ιαβερης

Κοινωνός
εξαρταται απο το βιβλιο, αν ειναι καποιο κλασσικο δε με χαλαει να διαβασω μετα το βιβλιο.για παραδειγμα ''η παναγια των παρισιων'', εχω δει και την ταινια κινουμενων σχεδιων που εχει βγει αλλα και μια κινηματογραφικη μεταφορα (αν θυμαμμαι καλα με τον Αντονυ Χοπκινς),και παρ'ολο που ηξερα το τελος δε με εμποδισε πριν μερικους μηνες να διαβασω και το βιβλιο, αφου αυτο που με ενδιαφερει στη κλασσικη λογοτεχνια ειναι το υφος και η τεχνοτροπια του καθε συγγραφεα κι οχι τοσο πολυ η ιδια ιστορια.τωρα μιας και αναφερθηκε πιο πανω ''ο κωδικας Da Vinci'' εχω να πω οτι ειδα πρωτα την ταινια κι υστερα διαβασα το βιβλιο και για να ειμαι ειλικρινης δε με ενθουσιασε τοσο πολυ αφου ηδη ηξερα ποιο ειναι αυτο το περιβοητο μυστικο που απειλει την χριστιανοσυνη κλπ...με λιγα λογια αν ειναι καποιο βιβλιο πιο ''κινηματογραφικο'' δεν υπαρχει λογος να δω και την ταινια, αντιθετως αν ειναι πιο ''βαρυ'' δεν εχει σημασια αν θα δω πρωτα το εργο κι υστερα θα το διαβασω,και θα το δω και θα το διαβασω,αρκει να μου αρεσει...

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Συμφωνώ με τον Ιαβέρη. Μια καλή ιστορία όσες φορές και να τη δεις ή να τη διαβάσεις δεν χάνει τη μαγεία της. Όταν στον Κώδικα ντα Βιντσι και άλλα παρεμφερή ο μοναδικός λόγος για να διαβάσεις το βιβλίο είναι να βρεις το δολοφόνο ε αν τον ξέρεις γιατί να το διαβάσεις.

Όταν έχω διαβάσει δεν απαιτώ να είναι λέξη-λέξη η μεταφορά, γιατί αν ο σκηνοθέτης πατάει υπερβολικά πάνω στο βιβλίο ή η ταινία θα είναι τεράστια ή η πλοκή θα έχει χάσματα ώστε να μπορέσει να χωρέσει στη διάρκεια της ταινίας. Προτιμώ ταινίες που εμπνέονται από την ιστορία του βιβλίου για να ακολουθήσουν όμως το δικό τους δρόμο.

Φαίη

Κοινωνός
Προσπαθώ κι εγώ να αντιμετωπίζω τις δύο τέχνες σαν δύο ξεχωριστά αντικείμενα.
Η αλήθεια είναι πως εάν έχω δει την ταινία πρώτα μπορεί να μην μπω και ιδιαίτερα στον πειρασμό να διαβάσω το βιβλίο, μιας και θα προτιμήσω να διαβάσω κάτι για το οποίο δεν ξέρω και πολλά πράγματα εκ των προτέρων.
Όμως, όπως σωστά ειπώθηκε παραπάνω, εξαρτάται από το βιβλίο. Εάν έχω δει την κινηματογραφική εκδοχή ενός βιβλίου - αριστουργήματος (και μιλάμε κυρίως για κλασική λογοτεχνία) θα θελήσω κάποια στιγμή να διαβάσω και το βιβλίο. Γαιτί όσο καλή να είναι η ταινία νομίζω πως σε αυτές τις περιπτώσεις το βιλίο θα είναι πάντα ανώτερο...

Αξία

Όμορφο Νιάτο
Πιστεύω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις μια καλή ταινία μπορεί να είναι πραγματικά σωτήρια. Για εμένα προσωπικά ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών ήταν μια εξαιρετική ταινία που με έκανε να εκτιμήσω τον κόσμο του Τόλκιν, ενώ μέχρι τότε μου ήταν αδύνατον να διαβάσω τα βιβλία του. Έπειτα από καιρό διάβασα τα βιβλία επιτέλους, όμως οι ταινίες εξακολούθησαν να είναι πρώτες στην προτίμησή μου!

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Άμα δω την ταινία πρώτα, κομματάκι δύσκολο να διαβάσω κατόπιν το βιβλίο, είδα... καπάκι και τις 3 ταινίες του Millennium του Λάρσον, αν και άκουσα τα καλύτερα για τα βιβλία (Φαροφύλακας κ.α.) δεν το τολμώ, να μην αναφέρω κι ότι είναι και... ογκώδες βιβλία :))))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Το μόνο που με στεναχωρούσε όσο διάβαζα (πράγμα που το παθαίνω και με τον Ντοστογιέφσκη) είναι πως η σκέψη θα τελείωναν κάποια στιγμή. Είναι χοντρά αλλά δυστυχώς όχι αρκετά χοντρά.

Προφέσορας

Όμορφο Νιάτο
Και εγώ είχα δει την ταινία I remember you επειδή έψαχνα μια σκανδιναβική horror ταινία να δω χωρίς να ξέρω πως έχει εμπνευστεί από το αντίστοιχο μυθιστόρημα της Yrsa Sigurdardottir και μετά που το έμαθα αποφάσισα να αγοράσω και το βιβλίο καθώς από την μια θέλω να δω πως αποδίδεται ο τρόμος στον γραπτό λόγο από την άλλη πιστεύω πως θα υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες στο βιβλίο που δεν αναφέρονται στην ταινία.

Επίσης στο μέλλον σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο από Stephen King παρόλο που έχω δει πολλές ταινίες του.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
αποφάσισα να αγοράσω και το βιβλίο καθώς από την μια θέλω να δω πως αποδίδεται ο τρόμος στον γραπτό λόγο από την άλλη πιστεύω πως θα υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες στο βιβλίο που δεν αναφέρονται στην ταινία.

Επίσης στο μέλλον σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο από Stephen King παρόλο που έχω δει πολλές ταινίες του.
Σε καταλαβαίνω! Είναι δύο διαφορετικές τέχνες κι από την καθεμία παίρνεις τα δικά της. Αν με τραβήξει ένα βιβλίο που έχει γυριστεί σε ταινία, θα επιδιώξω να την δω χωρίς να με πειράζει που θα ξέρω την υπόθεση.

Όταν θα έρθει η στιγμή της αγοράς σου, επειδή κάποιοι εδώ μέσα έχουμε φάει τον Κινγκ με το κουτάλι που λένε, αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι στην διάθεσή σου. :)

Ενα κομμάτι ουρανού

Όμορφο Νιάτο
Αναρωτιεμαι.. οταν εχεις δει μια καλη μεταφορα ενος βιβλιου στην μικρη η μεγαλη οθονη, χρειαζεται να διαβασεις και το βιβλιο μετα;

Πέρα απο την προσωπικη επιλογη (θελω ή οχι να το διαβασω), οταν ξερεις την πλοκη και μιλαμε παντα για μια καλη μεταφορα του βιβλιου (το τονιζω), μπορεις να ισχυριστεις : ειδα την ταινια, μου αρεσε πολυ κτλ κτλ οποτε θεωρω πως ΔΕΝ ειναι αναγκη να διαβασω το βιβλιο! ;

Σιγουρα στο βιβλιο θα βρεις το υφος του συγραφεα, τον προσωπικο τροπο γραφης του που τον καταξιωσε, αλλα.. και στην ταινια θα δεις τα αντιστοιχα και.. απο πληθος ανθρωπων που βοηθησαν στην μεταφορα (απο σκηνοθετη, ηθοποιο κτλ μεχρι ενδυματολογο)

Υποψιαζομαι εκ των προτερων πως αρκετοι θα διαλεξετετε τα βιβλια, ομως προσωπικα πολλες φορες προτιμησα να δω την ταινια απο το να διαβασω το βιβλιο.
Και οταν με ρωτανε αν ξερω την υποθεση (για το βιβλιο μιλωντας), εστω και σε μια φευγαλεα ερωτηση στυλ : "ξερεις περι τινος προκειται;" καθε φορα αναρωτιεμαι αν πρεπει να διευκρινησω απο που την ξερω.. (νιωθοντας ενοχη πως κατι κρυβω, αν δεν το αναφερω)
Εγώ πραγματικά έπαθα σοκ με τις "Μικρές κυρίες " εντάξει τι να πει κανείς για το βιβλιο
Αλλά η ταινία για εμένα ότι καλύτερο πραγματικά από τις αγαπημένες μου πλέον...