Συνανάγνωση: "Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ" Απόστολος Δοξιάδης

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πρόσφατα σε ένα νήμα ανακινήθηκε το θέμα της συνανάγνωσης: έπεσε μια νέα πρόταση και θυμηθήκαμε μια εκκρεμότητα που είχαμε από μια προηγούμενη. Έτσι, το επόμενο διάστημα θα ξεκινήσουν δύο, με χρονική απόκλιση τέτοια που τουλάχιστον θα είναι στο τέλος η μία πριν ξεκινήσει η άλλη.

Με την @Βασίλισσα αποφασίσαμε στο φτερό να διαβάσουμε το βιβλίο "Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ", ένα βιβλίο με (κατανοητό) μαθηματικό μυστήριο όπως λέει στο οπισθόφυλλο. Το ξεκίνημα της συνανάγνωσης θα γίνει την Δευτέρα 3/5 και μέσα σε αυτή την βδομάδα θα δηλώσουν συμμετοχή όσοι θέλουν. Αν χρειαστεί χρονικό περιθώριο, τότε θα ξεκινήσει την επόμενη Δευτέρα 10/5 - το βλέπουμε μέσα στην βδομάδα.

Τις επόμενες μέρες θα ξεκινήσει άλλο μέλος συζήτηση για την άλλη συνανάγνωση, με τον τρόπο που ξέρουμε, δηλαδή θα προταθούν βιβλία που θα ψηφίσουμε, οπότε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να ξεκινήσει η συνανάγνωση, θα βρίσκεται στο τέλος αυτή.

Οπότε όσον αφορά την συνανάγνωση του "θείου Πέτρου" περιμένουμε τις συμμετοχές σας που θα συμπληρωθούν έπειτα εδώ:
  • Βασίλισσα
  • Πεταλούδα
  • Τσίου
  • Ειφφελ
  • Λήδα ( ; )
  • Ελινάκι ( ; )
  • Στυλιανός ( ; )
Το χρονοδιάγραμμα που θα ακολουθηθεί θα είναι ένα από τα δύο, όταν οριστικοποιηθεί θα γίνει bold.

Α)
Δευτέρα 3 - Παρασκευή 7 Μαΐου: Μέρος πρώτο: σελ. 9-82 (74 σελίδες)
Σαββατοκύριακο 8-9 Μαΐου: Σχολιασμός

Δευτέρα 10 Μαΐου - Παρασκευή 14 Μαΐου:
Μέρος δεύτερο: σελ. 83-207 (122 σελίδες)
Σαββατοκύριακο 15-16 Μαΐου: Σχολιασμός

Δευτέρα 17 - Παρασκευή 21 Μαΐου:
Μέρος τρίτο: σελ. 208-285 (78 σελίδες)

Σαββατοκύριακο 22-23 Μαΐου: Σχολιασμός

B)

Δευτέρα 10 - Παρασκευή 14 Μαΐου: Μέρος πρώτο: σελ. 9-82 (74 σελίδες)
Σαββατοκύριακο 15-16 Μαΐου: Σχολιασμός

Δευτέρα 17 Μαΐου - Παρασκευή 21 Μαΐου: Μέρος δεύτερο: σελ. 83-207 (122 σελίδες)
Σαββατοκύριακο 22-23 Μαΐου: Σχολιασμός

Δευτέρα 24 - Παρασκευή 28 Μαΐου: Μέρος τρίτο: σελ. 208-285 (78 σελίδες)

Σαββατοκύριακο 29-30 Μαΐου: Σχολιασμός

Καλή μας αρχή!!

Last edited:

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Αρκετοί το έχετε διαβάσει βλέπω. Δεν ξέρω πως θα πάει από συμμετοχές, σίγουρα θα έχουμε βοήθεια του κοινού αν χρειαστεί. :)

Ειφφελ

Κοινωνός
Θα λάβω και εγώ μέρος στην συνανάγνωση. Είναι η πρώτη μου οπότε μην έχετε μεγάλες προσδοκίες από την συμμετοχή μου. Έχω δανειστεί ήδη το βιβλίο από την βιβλιοθήκη και είμαι έτοιμος. Αν σας έρχεται στο μυαλό κάποια συμβουλή, καλοδεχούμενη

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
@Ειφφελ, δεν ξεκινάμε με προσδοκίες τις συναναγνώσεις κι αυτό γιατί έχουμε όλοι κοινή αφετηρία την αγάπη μας για τα βιβλία. Τώρα πόσο θα μας ταιριάξει το ανάγνωσμα θα το δούμε στην πράξη.

Δεν έχω κάποια συμβουλή, αλλά με την ευκαιρία θα θυμήσω πως την λειτουργούμε για κάθε ενδιαφερόμενο: διαβάζουμε την ύλη της εβδομάδας και σχολιάζουμε το σαββατοκύριακο ανοιχτά, χωρίς να φοβόμαστε δηλαδή ότι κάνουμε σπόιλερ. Μόνο όμως για την ύλη που είχαμε, όχι παρακάτω αν τυχόν έχουμε διαβάσει. Στον σχολιασμό μας γράφουμε τις δικές μας εντυπώσεις, ρωτάμε αν θέλουμε κάτι κτλ, ό,τι νιώσουμε, όποια στιγμή θέλουμε, το γράφουμε. :)

Καλή αρχή στην πρώτη σου συνανάγνωση!

Καστάλια

Κοινωνός
Το ανάρτησα στο μύδια της Λέσχης, οπότε αν υπάρχουν κι άλλοι που θα ήθελαν να εκμεταλλευτούν αυτήν την ευκαιρία, θα το μάθουν εγκαίρως και θα μπορέσουν να δηλώσουν κι αυτοί συμμετοχή. Είναι ένα πολύ συναρπαστικό βιβλίο και σίγουρα θα είναι μια διασκεδαστική συνανάγνωση.
Καλά να περάσετε, παιδιά!

Το έχω διαβάσει και εγώ και θα συμφωνήσω ότι πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον και συναρπαστικό βιβλίο. Το σπουδαιότερο επίτευγμα του συγγραφέα του βιβλίου είναι ότι με μια γραφή απλή και λιτή κάνει τον δύσκολο κόσμο των μαθηματικών προσιτό και κατανοητό για όλους.
Καλή συναναγνωση να έχετε!

Βασίλισσα

Κοινωνός
Πολύ χαίρομαι. :)
Είναι από τα βιβλία που πιστεύω οτι αξίζει. Αν δεν σας κάνει κόπος... εσείς που το έχετε διαβάσει, αν θέλετε να σχολιάζετε μαζί μας. Πάντα μια εξτρά ματιά στην ιστορία... βοηθάει στην κατανόηση.

Καλή μας αρχή, αναμένω.
Καλή Ανάσταση σε όλους.

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Καλημέρα, χρόνια πολλά!

Δεν είχε αναφέρει κάποιος κάτι σχετικό μέχρι τέλος της βδομάδας, έχουν ανοίξει πλέον και τα μαγαζιά, υποθέτω και οι βιβλιοθήκες. Αν υπάρχει όμως ας και το κάνει και σήμερα, να δούμε για λύση.

Ξεκινάμε την συνανάγνωση, όσοι ακόμα θέλουν εννοείται ότι μπορούν να συμμετέχουν. Καλή μας αρχή! :)

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
για πότε παίζεται η συνανάγνωση-κλήρωση που ανέφερες στην αρχική ανάρτηση; Ισχύει ακόμα η φάση αυτή;
Τις επόμενες μέρες θα ανοιχτεί το νήμα, δεν λέω περισσότερα για να μην χαλάσω το όποιο σασπένς είναι να προκύψει. :)

(ωραία η υπόγραφή σου!)