Συνανάγνωση: "Ο Ένοικος" του Ρολάν Τοπόρ

Έλλη Μ

Κοινωνός
Νικόλα, θα σου δώσω τη λίστα μου με τα "εις αναμονή να" ώστε να διαλέξεις ένα και να οργανωσεις καινούρια συνανάγνωση. :ρ Μετά τις 6/8.
Ελπίζω μετά τις 7 να ξαναέχω ρούτερ στο σπίτι και να ολοκληρωθει ο σχολιασμός του Τοπορ.

Νικόλα, θα σου δώσω τη λίστα μου με τα "εις αναμονή να" ώστε να διαλέξεις ένα και να οργανωσεις καινούρια συνανάγνωση. :ρ Μετά τις 6/8.
Με μεγάλη μου χαρά!!!

Τι θα έλεγες να βάλουμε λίγο Σαρτρ στην ζωή μας;; Τον "Τοίχο" ας πούμε!!!:)

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το "Η σκιά του ανέμου"... Πολύ ψήνομαι για μια συνανάγνωση αυτού του βιβλίου...:τρέλα:

Σε κάθε περίπτωση ΕΣΥ αποφασίζεις!!!:))))

Έλλη Μ

Κοινωνός
Κι οι δυο προτάσεις ειναι δελεαστικές, αλλά θα ηθελα να μειώσω τη λιστα με τα αδιαβαστα >Το ιδανικό σενάριο.
Εγώ λέω να βάλουμε κάτω τα αδιάβαστά μας και να τα μετρησουμε :ρ ή να τα συγκρίνουμε.
Πχ, εχουμε ενα κοινο, τον Φωκνερ.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Το τρίτο μέρος (νωρίς το θυμήθηκα, συγγνώμη, αλλά προ διημέρου ηρθε το ρούτερ) νομίζω ξεκινά με τον Τοπόρ να πιστευει πέραν κάθε αμφιβολίας οτι θέλουν να τον βγάλουν από τη μέση και επιστρατεύει όλες του τις δυνάμεις ώστε να κάνει τη μεταμόρφωσή του άψογη: ντύσιμο, ομιλία, θεματολογία συζητήσεων (με τον εαυτό του, της, καταλάβατε). Και ειναι φοβερή η αμφιθυμία του: εκεί που αποφασίζει μόνος του να φτασει μέχρι τέλους με τα της μεταμόρφωσης, τσατίζεται στην καφετέρια που του σερβίρουν τα ίδια όπως κάθε μερα, δηλαδή σοκολάτα και gitanes (αν θυμάμαι καλα)!!!

Νομίζω η κατάστασή του συνοψίζεται στη σελίδα 121, τρίτη παράγραφος από το τέλος, όπου γράφει:
Ποιος ήταν όμως ο εαυτός του; Τι ήτανα υτό που τον έκανε να ξεχωρίζει από τους άλλους; Ποιο ήταν το σημείο αναφοράς του, η ετικέτα του; Τι ήταν αυτό που τον έκανε να λέει "εγώ" ή "όχι εγώ";

Και από κει και πέρα, ξεκινά η καθαρή τρέλα, με την αναμενόμενη κατάληξη. Οι τελευταίες σελίδες του βιβλιου που τους "φτυνει" το αίμα του, τους βρίζει και απομονώνεται, ειναι αντριχιαστικές, όσο να πεις. Εχοντας δει και την ταινία in between, ομολογώ οτι μου άρεσε καλύτερα και, αυτό που έγραφα στην άλλη Λέσχη, είναι οτι ο Πολάνσκι καταφέρνει να μετατρέψει ένα εργο πανικού και σουρεαλισμου σε μια ταινία τρομου, στα όρια του ψυχ θρίλερ.

Νικόλα, περιμένω να συνοποφασισουμε εσύ (:))))!!!:))))) την επόμενη συνανάγνωση. Έτσι, για τα κεφτεδάκια που σου έδωσα.!

Νικόλα, περιμένω να συνοποφασισουμε εσύ (:))))!!!:))))) την επόμενη συνανάγνωση. Έτσι, για τα κεφτεδάκια που σου έδωσα.!
Λοιπόν, αποφασίζω (ομόφωνα εεε :)))) ) για Θαφόν!!!

Ή μήπως να βουτήξουμε στα αχαρτογράφητα νερά του "Αβεσσαλώμ Αβεσσαλώμ";;;:μήπως;:

Έλλη Μ

Κοινωνός
Αν μου πέφτει λόγος (:ρ), προτιμω Φωκνερ, γιατι τα άλλα τα έχω σε ηλεκτρονικη μορφη κι αν ξεκινησουμε με το πρώτο του Θαφον, θα πρέπει να το πάμε μέχρι τέλους (ενας ψυχαναγκασμουλης να!), πράγμα που με αγχώνει. Επίσης, μπορείς να τσεκάρεις στο gr τα to-read μου κι αν παρεμπιπτοντως α. το έχεις κι εσυ για διαβασμα και β. το έχεις στη βιβλιοθηκη σου, να επιλέξουμε κάτι έτσι.
Τι λες; Και μετα τις διακοπές, οκ;

Φώκνερ λοιπόν!!

Είδα στην λίστα σου (που συμπέφτουν με την δική μου) τα εξής:
  • Κατά Ιησού Ευαγγέλιο - Ζ. Σαραμάγκου
  • Κουρδιστό Πορτοκάλι - Α. Μπέρτζες
  • Τοίχος - Ζ.Π.Σαρτρ
  • Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο - Μ. Προυστ
  • Έμφυτο Ελάττωμα - Πίντσον
Και κάποια άλλα...

Οπότε μετά τις διακοπές ΣΟΥ (διότι εγώ δεν πηγαίνω καλοκαιρινές λόγω εργασίας :) ) το κοιτάμε!!!:))

Έλλη Μ

Κοινωνός
Λάθος λίστα είδες! :))))
Αυτη με τα 36 δες, to read, όχι τη wishlist. Και από τα 36, αποκλειω 2λογιες+3λογιες. :ρ
Και τι; πότε θα κανεις διακοπες;;;

Άααααααααααααααααα!! Λάθος λίστα!!! (σαν ένα ανέκδοτο μου ακούστηκε :μουάχαχα: )

Μικρή η δική σου, εμένα είναι μεγαλύτερη!!! :θρρ:
Για κοίτα κι εσύ τα δικά μου...

Διακοπές Οκτώβριο, με το καλό!!! Όταν έχουμε χώσει όλα τα ροδάκινα κι αχλάδια μέσα σε κονσέρβες!!!:χαχα:

Έλλη Μ

Κοινωνός
Νικόλα, εχω συστημα:
Οσα έχω και ειναι αδιάβαστα, ειναι στα to read.
Όσα θέλω να διαβάσω και δεν έχω, ειναι στη wishlist.
Όσα αγοραζω ή μου κάνουν δώρο απο τη wishlist, μεταφέρονται στην πρώτη.
Αμαν!! Δε μπορω τις κονσερβες, ειδικά τα φρούτα :(

Καλοοοοοό!!! Θα το κάνω κι εγώ!!!
Ζήλεψα!!! :)

Καλά τα βάζουμε και σε βάζα ή και σε πλαστικά κυπελλάκια!!! Τα κάνουμε και φρουτοσαλάτες, μαρμελάδες, τοπινγκ!!!
Κάνουμε και ελιές και κέτσαπ!!!:))

Έλλη Μ

Κοινωνός
Λοιπον, εχω τα παρακάτω:
Το χαμένο νησί
Ντέμιαν
Εν ψυχρω (δεν κόβω και φλέβες, βεβαια)
Αβεσσαλωμ Αβεσσαλωμ
Αντιπαθω την κετσαπ! Μαρμελαδες δεν. Μονο οι ελιες με ψηνουν κάπως. Λυπάμαι. :ρ

Μέσα κι εγώ για τον Αβεσσαλώμ. Πείτε μου το πότε.
Το Σάββατο 23/7 φεύγω για δυο βδομάδες στην Κρήτη. Μάλλον αυτό θα έχω σε πλοίο, παραλίες, κλπ.
Θα μπαίνω από αραιά ως καθόλου στο διαδίκτυο. Αποτοξίνωση.

Πάντα καλοδεχούμενος Μπέιζιλ!!! :κόλλα5:

Νομίζω μετά τις 15/8 θα αρχίσουμε να οργανωνόμαστε!!!

Θα το συζητήσω με την θεία Έλλη και θα αποφασίσουμε, εν τέλει!!!:))))

Έλλη Μ

Κοινωνός
Ειναι μια χαρά μετά τις 15/8, γιατι θα έχω σταματησει τη γκρινια και για το πέρας των διακοπών και για το πέρας το τριημέρου.
Νικόλα, θες να χωρίσεις ύλη, μιας και εισαι καλος ΚΑΙ σε αυτό; :)))) Ξέρεις, εσυ, βατο αριθμό σελιδών, να καταφερω να εχω και υπο έλεγχο τον κουκουλοφόρο.

Ωραία. Θα επιχειρήσω να διαβάσω τον Αββεσαλώμ στο πρωτότυπο. Προθέρμανση με το εξαίσιο Heart of Darkness στο μεταξύ. Μα πως γράφει αυτός ο μάστορας!
Καλή απόλαυση φίλοι μου στην αλλαγή τοπίου και ανθρώπων, ευρύτερα γνωστή ως "διακοπές".
Καλά να περάσουμε και με τους κουκουλοφόρους, τις αμαζόνες και τα λοιπά στοιχεία εξέγερσης. Για την ώρα εκπαιδεύονται με νεροπίστολα, μπαλάκια κάθε μεγέθους και άλλα παρόμοια!

Έλλη Μ

Κοινωνός
Νικόλα, ισχυει η ιδέα της συνανάγνωσης;
τι λες να χωρίσεις το βιβλίο το άλλο σκ και απο δευτέρα 5/9 να το ξεκινησουμε;;
Παράκληση να είναι μανατζαμπ(ο)λ ο αριθμός των εβδομαδιαίων σελίδων.. :ρ
Προς το παρον, είμαστε δυοοο, οχι, είμαστε τρεις. Ιδανικός αριθμος για πρέφα. :))))