Συνανάγνωση: "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" Άλφρεντ Ντέμπλιν (Alfred Doeblin)

Σας άρεσε το βιβλίο;

• Αρκετά

Votes: 0 0,0%
  • Ουδέτερο

• Καθόλου

• Δεν είμαι σίγουρος/σίγουρη

• Total voters
    10

Λήδα

Κοινωνός
(με ιδιαίτερη αδυναμία στον Ian Rankin :αγαπώ: ).
Ahhh ... Ian Rankin, οταν πρωτοήρθα στην Αγγλία τον ειχα ξεκοκαλλήσει. Εμαθα το Εδιμβουργο, πριν το επισκεφτω, απο τον Ian Rankin. :))))
Τώρα δεν διαβαζω πια αστυνομικά ή τρόμου. Τα εχω ψιλοβαρεθει. Εξαιρείται βεβαίως ο Sherlock. Διαχρονικός και παντοτινή αγάπη. :αγαπώ:

Κάποια στιγμή, του λέει ο Χέρμπερντ μην τα γκρεμίσεις πάλι όλα για χάρη του ποτού. «Την ανάγκη του πιοτού την έχει από γεννησιμιού του, έρχεται από μέσα του βαθιά» αναφέρει κάποια στιγμή. Όμως δεν ξέρουμε ουσιαστικά για ποιο λόγο έπινε. Φτώχια, κακές παρέες; απογοητεύσεις; Αυτά τα σκαμπανεβάσματα λοιπόν, είναι που κάνουν τον Φραντς να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και νομίζω πως είναι όσο απρόβλεπτος χρειάζεται ώστε να εξιτάρει τον αναγνώστη και να τον κάνει να ανυπομονεί για την συνέχεια.
Πραγματικά απρόβλεπτος ο Φραντς και μοναδικός ο τρόπος που χτίζει τον χαρακτήρα του ο Ντέμπλιν.
Ξεκίνησε ως ένας απλός αποφυλακισμένος που το μόνο που ήθελε ήταν να μείνει τίμιος και μέχρι τώρα έχει κάνει τόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα. Πήγε με την αδελφή της γυναίκας που δολοφόνησε, εισχώρησε σε φασιστική οργάνωση, τσακώθηκε, τον εκμεταλλεύτηκαν, έχασε το χέρι του και πάει λέγοντας...
Νομίζω δεν θα έχει καλή κατάληξη...

Εκείνη η εποχή, όπως τουλάχιστον μας την παρουσιάζει ο Ντέμπλιν , διαπνέεται από μια κάποια ελευθεριότητα των ηθών αλλά και των αξιών οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ο Χέρμπερτ το μάθαινε και δεν αντιδρούσε ιδιαιτέρως.
Έχεις δίκιο. Είναι κάτι παραπάνω από εμφανές αυτό...
Ο Φραντς είναι προαγωγός και παρόλα αυτά έχει μια πολύ ιδιαίτερη σχέση με την Έμι. Επίσης η Εύα το δέχεται κάπως χαλαρά το "νέο" επάγγελμα του Φραντς. Συν τοις άλλοις πολύ χαλαράν συζητάν οι δύο γυναίκες για το ποιά θα πρωτοαφήσει έγκυο ο Μπίμπερκοπφ!!:))))

Παρόλο που έχουμε φτάσει στα μισά του βιβλίου, έχω την αίσθηση πως έχουμε να κάνουμε με έναν «άνθρωπο χωρίς παρελθόν», για να αναφέρω και την εξαιρετική ταινία του Aki Kaurismaki.
Εύστοχη αναφορά σε μια εξαιρετική ταινία του Καουρισμάκι, αν και θυμάμαι πως ο πρωταγωνιστής είχε πάθει αμνησία. Όμως θυμάμαι επίσης πως είχε συναναστραφεί με αρκετά περίεργους ανθρώπους ανακαλύπτοντας έναν νέο κόσμο που μέχρι εκείνη την στιγμή τον αγνοούσε! Εκεί βλέπω και μια ομοιότητα με τον ήρωα του Ντέμπλιν!

Έλλη Μ

Κοινωνός
Είναι φανερό οτι δεν ταιριάζει το Βερολίνο στον Φραντς, παρολο που "μπηκε για τριτη φορα" στην πόλη ενώ "έχει ενα χέρι λιγότερο" αλλά περισσεια θαρρους.
Βγαινοντας απο τη φυλακη, προσπαθει να πεισει τον εαυτο του να μεινει τιμιος, ωστε να μην επιστρεψει. Αυτος, νομιζω, ειναι κι ο λόγος που δεν παει απο την αρχή στους παλιούς του γνώριμους, στην πριν την Τεγκελ εποχή και προσπαθεί μονάχος να σταθεί στα πόδια του.
Ένα απο τα θαυμαστά στοιχεία αυτού του κεφαλαιου ειναι η απόδειξη πως αγαπιέται πολυ κι απο διάφορες γυναίκες. Ενα άλλο ειναι πόσο φυσιολογική μοιαζει η εκπόρνευση γυναικών (ανεξαρτητα της οικογενειακής τους κατάστασης) προκειμένου να συνεισφέρουν στον οικογενειακό προϋπολογισμο!. Κι εδώ, μου μοιάζει απόλυτα ταιριαστη η φραση (σελ. 296, έκτη αράδα από το τέλος): Ούτε καν προλετάριοι δεν ειστε. Κατι τετοιους τους λένε λούμπεν. Και πράγματι, μιλάμε για το κομματι εκεινο της κοινωνίας, χωρις ταξική συνειδηση, προσπαθώντας να επιβιώσει όπως όπως, μεσα απο κλοπές, ρεμούλες, εκμεταλλευση και πορνεία. Αλλωστε, κι ο ιδιος, με το όνομα Φραντς Ρέκερ κυκλοφορει για ενα διαστημα.
Νομιζω οτι ολόκληρο το μυθιστορημα ειναι ενα ψυχογραφημα του λουμπεν.
Στα υπόλοιπα, με καλυψατε.

Last edited:

Αννετούσκα

Κοινωνός
@Πληθων και @Νικόλας Δε Κιντ μ'άρεσε η ψαγμενιά σας με την ταινία που δεν έχω βέβαια ούτε ακουστά, αλλά μ'αρεσουν κάτι τέτοιοι συνειρμοί γενικώς :ωραίος:

@Έλλη Μ μπράβο, τέλεια συνεισφορά στο σχολιασμό με την εκπόρνευση των γυναικών και το "δεν τρέχει τίποτα" των Γερμανών. Τους έχω κάπως έτσι στο μυαλό μου και σήμερα, περισσότερο ελευθεριακοί σε σχέση με άλλους Ευρωπαίους. Διαψεύστε με ή επιβεβαιώστε με αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Εγω, παλι, δε βλέπω ομοιότητες με την ταινια. Βεβαια, αν το θεσουμε σε αυτό το πλαισιο:
Όμως θυμάμαι επίσης πως είχε συναναστραφεί με αρκετά περίεργους ανθρώπους ανακαλύπτοντας έναν νέο κόσμο που μέχρι εκείνη την στιγμή τον αγνοούσε! Εκεί βλέπω και μια ομοιότητα με τον ήρωα του Ντέμπλιν!
...βλεπω ομοιότητες και με κάποιον υπερήλικα.
:μουάχαχα:
Νικόλα, :φιλί:

Δομάζ

Κοινωνός
Εγώ μόλις σήμερα ολοκλήρωσα την "ύλη". Μου άρεσε πάρα πολύ ο πολιτικός διάλογος που έγινε στη συγκέντρωση, λαμβάνοντας υπόψιν την εποχή που γίνεται, αλλά αυτό ήταν όλο.
Αποφάσισα να το αφήσω στην άκρη προς το παρόν, γιατί ένιωσα περισσότερο να με κουράζει παρά να με ευχαριστεί. Ίσως το τελειώσω στο μέλλον.
Ελπίζω να με συγχωρέσετε που -πιθανότατα- δεν θα σχολιάσω περεταίρω...